Tru-ri me i vjeter ne bote prej 300 milion vjetesh

Зngjεll

___________
Shkencetaret francez dhe amerikan kane zbuluar nje tru te vjeter prej 300 milion vjetesh , siç duket nga nje fosil peshku iniopterygien ( familja e peshkaqeneve) .
Eshte hera e pare qe gjejne pjese cope te qullet ne nje kafke fosile kaq te vjeter ;
Keto foto jane te bera ne 3D te realizuara nga shkencetaret per origjinen e kesaj gjetje-je .reconstitution-en-3d-du-cerveau-en-orange-et-du-crane-en-vert_2170_h140.jpg


cerveau-en-orange-et-crane-en-vert-reconstitues-in-situ_2171_h140.jpg


le-fossile-dans-lequel-a-ete-decouvert-le-plus-vieux-cerveau-du-monde_2172_h140.jpg


Ashtu si te gjitha zbulimet shkencore , dhe kete here cdo gje ndodhi rastesisht. Ekipi i muzeut nacional te historise naturale te Parisit , ESRF (European synchrotron radiation facility) , CNRS dhe muzeut nacional te historise natyrale te New York kane perdorur rrezatimin synchrotron per te studiuar nje nga te rrallat kafka te nje peshku iniopterygien te ruajtur ne 3 permasa ( shumica e tyre jane thyer ) .

Keta peshq , fosil te cuditshem , te njohur keq dhe shpesh here te ruajtur mire ne shkembinjte e Kansas dhe ne Oklahoma , i perkasin nje specie , qe sot nuk ekziston me por qe i afrohen peshkaqeneve , qe jetonin ne thellesi te ujerave detare . Permasa e tyre nuk shkonte me shume se 50 cm .

Shkencetaret kane perdorur tekniken e thithjes nga microtomografi
per te studiuar diferencat moster. Per te patur me te qarte detajet e struktures , shkencetaret vendosen te perdornin tekniken e holotomographie nga rrezet X .
Rezultatet kane treguar nje forme te zgjatur dhe simetrike , te vendosur ne nje pozicion te njejte me ate qe truri mund te kishte patur.
Rindertimi ne 3D tregon pjese te ndryshme te trurit , si palcen e kurrizit , bule optike dhe nerva .
E vetmja pjese qe shkencetaret nuk kane mundur te gjejne eshte truri i ballit (perpara) , ndoshta shume i holle per ta mineralizuar.

Mineralizimi i trurit (kokes) , sipas Alan Pradem autori i rendesishem i ketij zbulimi , mund te jete " i duhur ne pranishmerine e bakterieve qe kane mbuluar trurin , pak para çperberjes dhe ka provokuar keshtu fosfatizimin e tij "

Kjo gjetje hap prespektivat e reja kerkimore , mbi evolimin e vertebrave shume te vjetera .


Marre nga : maxisciences.com
 
Last edited by a moderator:

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Tru-ri me i vjeter ne bote prej 300 milion vjetesh

ue epa pame tru kaq i vjeter se mendoja kurre se do eksistonte e habitshme me te vertet tru peshku kohet e fundit peshqit po na habisin 1 here trasparenti 1 here delfini roze i here truri me i vjeter eshte i peshkut po presim ndonje lajm tjeter nga peshqit
 
Top