Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Shpesh degjojme se trupi i njeriut eshte nje mrekulli, nje organizim unik dhe i pashembullt, te gjitha organet dhe shqisat e tij jane funksionale ne parametra ideale dhe nje pjese e caktuar e popullsise ia cakton kete merite nje krijuesi te caktuar dhe jo instiktit te mbijeteses qe ben te mundur evolimin.

Eshte trupi i njeriut perfekt ? Nese po, pse plaken njerezit, pse vdesin njerezit ? Pse gjumtohen dhe nuk mund te vetrikuperohen ?

Pse vdes nje trup qe presupozohet te jete perfekt ? Apo mbase nuk eshte edhe aq "perfekt" ?


A mundet qe nje "dicka", qenie, ndjenje, objekt, shqise, fenomen, profane... e cilesuar si perfekte te arrij te realizoje dicka jo perfekte ?

A mundet qe nga nje perfeksion te lindin defekte ? Do te vazhdonte te quhej me perfekte dicka qe sjell apo jep, dicka joperfekte ?

Atehere perse quhet perfekte ?

Mirepres pergjigjet tuaja !
 

Attachments

  • HumanBody.jpg
    HumanBody.jpg
    48.1 KB · Shikime: 803
  • human-body-muscle-diagram.jpg
    human-body-muscle-diagram.jpg
    59.3 KB · Shikime: 100
Redaktimi i fundit:

delta3

Delta 3
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Pra njeriu ne kete toke eshte krijuar me permasa te ndryshme , posedon pasuri te ndryshme (Me te shumta apo me te pakta) , por kjo nuk do te thot se ati iu eshte bere e padrejta mirepo sprovat (apo problemet e veshtira jetesore qe perballet ai (Njeriu) jane nje dhunti dhe vertetim mbi dashurine qe ka nje kirjese pra ne kete rast (njeriu) per ate fuqi te mbinatyreshme qe ne e quajme Zot .
Keshtuqe dikujt i eshte dhene ndoshta pasuri shume e madhe (E perkoshme) , nderkaq dikush vuan nga uria .Dhe pikerisht esenca e e plakjes dhe dobesimit te organizmit tone , madje edhe te vdekjes qe qdo krijese perballet me te eshte qe njeriu dohet te jete ne rrjedha te besimit per arsye se Zoti swt eshte ai qe ka mundesi per qdo gje (te pakten ne mund ta dijme kur e shikojme nje univers qe funksionon ne menyre perfekte) dhe sa i perket fakteve une mud ti paraqes disa ajete te Kurani't Famelarte qe vijon:

3. A mendon njeriu se nuk do t’i tubojmë eshtrat e tij?
4. Po, do t’ia tubojmë! Duke qenë se Ne jemi të zotët t’ia rikrijojmë si kanë qenë edhe majat e gishtave të tij!

Fakti se njeriu do te krijohet mund te mirret edhe nga nje mrekulli tjeter qe pohon kurani ne lidhje me persosmerine e majave te gishtave te tije(Kur e dijme se majat e gishtave jane edhe mjet identifikimi ne ditet e sotme ne mbare boten e qe deri ne shekullin 19 askush nuk ka ditur per to ).


60. Ne e kemi caktuar (dhe barazuar) ndërmjet jush vdekjen dhe Ne nuk ka kush që mund të na pengojë.
61. Që t’ju zëvendësojë me ë tjerë si ju dhe t’ju krijojmë rishtazi siç nuk dini ju.
62. Ju e keni të njohur zanafillën e parë, e përse nuk mendoni.

Besoj se fakti i plakjes dhe vekjes eshte nje qeshtje qe neve nuk na takon qe ta demantojme Fuqine dhe Madheshiten e Krijuesit tone dhe aq me pak te pohojme (dehsmojm) se trupi njerezore nuk qenka perfekt. Pra vdekja eshte CAKTIM I ZOTIT SWT JO PAAFTESI E TIJ QE TA RuAJ TRUPIN E NJE KRIJESE TE TIJ.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

C'thote ky delta, apo e ka zene anija lol

Shqip, eshte apo jo perfekt trupi i njeriut ???
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Shpesh degjojme se trupi i njeriut eshte nje mrekulli, nje organizim unik dhe i pashembullt, te gjitha organet dhe shqisat e tij jane funksionale ne parametra ideale dhe nje pjese e caktuar e popullsise ia cakton kete merite nje krijuesi te caktuar dhe jo instiktit te mbijeteses qe ben te mundur evolimin.

Eshte trupi i njeriut perfekt ? Nese po, pse plaken njerezit, pse vdesin njerezit ? Pse gjumtohen dhe nuk mund te vetrikuperohen ?

Pse vdes nje trup qe presupozohet te jete perfekt ? Apo mbase nuk eshte edhe aq "perfekt" ?


Mirepres pergjigjet tuaja !

Pergjigjen e pyetjes se pare e paske dhene qysh ne fillim te temes.

Sepse cdo gje ne kete bote eshte kalimtare/e perkohshme. Andaj edhe ajo me "perfekte" qe eshte, do ta kete fundin e saj, shume thjesht.
vdekja vjen kur shpirti e leshon trupin, por shtrohet pyetja se a vjen ajo me ndaljen e funksionimit te trurit apo zemres?
Kjo ndodhe me nderprerjen e funksionit te trupit, ngase organet e trupit duhet ta dëgjojne shpirtin. Ne momentin kur truri nderpret degjimin e shpirtit, ai e leshon trupin.

Ndjenja e perjetesisë dhe deshira per te qene i perjetshem mund t'i perkasin vetem shpirtit i cili eshte kandidat per te kalu*ar ne perjetesi. Lenda e konsumueshme dhe e vdekshme kurre nuk mund te behet burimi dhe mbeshtetja e mendimit mbi pa*fundesinë.
Pertej qelizave te trupit te vdekshem dhe atomeve te gjithesise, eshte shpirti, i pasionuari i perjetesise, ai qe thote keshtu per te:

"I vdekshëm jam, vdekëtarin s'e dua, i dobët jam, të dobëtin s'e dua; dua, një Mik të Pavdekshëm dua, një botë të përjetshme dua!"
 

delta3

Delta 3
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

C'thote ky delta, apo e ka zene anija lol

Shqip, eshte apo jo perfekt trupi i njeriut ???

Perfekt osht , edhe nuk ka dyshim ktu , ama pyetja jote nuk osht pyetje ME NI KUPTIM TE FJALES , por ma shume je shpreh si shenj (paknaqesie) puth Zoti nuk po te len me kan i perjetshem ne kit bote edhe per ket arsye flet fjal qe nuk te takojne me i fol . Kur e din puth osht krejt e kunderta .

Keshtuqi une shkurt po te pergjigjna , E PASKE HUP RRUGEN NE OBORR TI moj qik !!!
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

kjo nuk eshte pyetje qe ka nje eprgjigje mendoj une. se po te nisesh nga kjo pyetje qe ka bere temehapesi, me pare duhet te na sqaroje ca dmth fjala" perfekt".
ben nje pyetje filozofike, dhe kerkon shpjegim materialo- biologjik.
mrekulli, perfekt, i persosur, jane terma qe i perkasin filozofise, kurse plakje e vdekje jane term me shume materiale dhe biologjike.
 

ricky_ch

******
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Para se të krijojmë diçka, ne së pari sjellim materialin ndërtimor,
mandej na mungon vetëm dija ku edhe si të radhisim ato!
Kjo është më intersantja tek aftësia e materies se si po din "kah të shkojë". Nëse shokojmë anën funksionale, njeriu është perfekt!
Shumë kush perfeksionin e sheh në atë se diçka duhet të jetë
e përhershme! Harrojnë se ky është ligj! Mua edhe sikur të më lërë
të jetoj pergjithmonë nuk do të kisha pranuar! اka do të kisha bërë
miliarda e miliarda vite duke jetuar? Mandej, perfeksionin e shohin
se po të kishte krijues, do të ishte puna në rregull! Nuk do të kishte
vrasje, sëmundje, e të keqe, etj! Nëse shikojmë si është ndërtuar
Universi dhe vetinë e materies ( energjisë): asgjë nuk qëndron
e njëjtë përgjithmonë e njëjtë! Rasti i parë që i paraqitet materies
ajo ndryshon pandërpre ( zinxhir)! Tërë kohën kemi ripërtrierje!
Universi i pakufijshëm nuk është asgjë tjetër pos një "kuzhinë e madhe
reçetash"!

Nuk don të thotë se nuk ka evoluim, por edhe pas evoluimit fshihet
një inteligjencë! Edhe aftësia e përshtatjes është inteligjencë!
Vetëm një shembull po e përmendi në mos gabofsha quhet camelleon,
që e merr ngjyrën si ambienti! Aftësia e kujt është kjo? E tij?

Gjithmonë kam thënë dhe prap po them: një rastësi? - PO! Ndoshta
edhe dy mirëppo këtu ka shumë më tepër "rastësi" që mendja nuk po
mundet me i pranua si rastësi!

Dhe në fund: dikush po e konsideron perfekte kur gjithëçka është e rregulluar, si thotë një fjale popullore: "hazër kafshore". Vetëm zgjate
dorën e këput molla në kopshtin e parajsës! Vetëm atëherë kishin
besuar se ka diçka përmbi!
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

kjo nuk eshte pyetje qe ka nje eprgjigje mendoj une. se po te nisesh nga kjo pyetje qe ka bere temehapesi, me pare duhet te na sqaroje ca dmth fjala" perfekt".
ben nje pyetje filozofike, dhe kerkon shpjegim materialo- biologjik.
mrekulli, perfekt, i persosur, jane terma qe i perkasin filozofise, kurse plakje e vdekje jane term me shume materiale dhe biologjike.

Pa hyre ne shume thellesira te panevojshme... dicka qe presupozohet perfekte, nuk mund te vdese. Nje ndertese perfekte, mund te quajme nje ndertese te "parrezueshme", jo ndertesen me te forte qe njohim.
 

ricky_ch

******
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Pa hyre ne shume thellesira te panevojshme... dicka qe presupozohet perfekte, nuk mund te vdese. Nje ndertese perfekte, mund te quajme nje ndertese te "parrezueshme", jo ndertesen me te forte qe njohim.

Mos me pasë qenë vdekja, na u ishte dashur të ecim mbi njerëz!
Mandej njerëzit ishin rraf deri në "vdekje", por s'kishin vdekur!
Mandej, kishim pasur lindje, lindje e lindje pa kufij: e s'i do të ishte
fundi?:confused:
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Mos me pasë qenë vdekja, na u ishte dashur të ecim mbi njerëz!
Mandej njerëzit ishin rraf deri në "vdekje", por s'kishin vdekur!
Mandej, kishim pasur lindje, lindje e lindje pa kufij: e s'i do të ishte
fundi?:confused:

Por nga ana tjeter i dashur ferri dhe parajse nenkuptojne pafundesine...:eek:le:
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Njeriu eshte perfekt...pse do thot Nostra...aq kohe sa vdes...
Cdo gje qe ka nje fillim ka dhe nje mbarim...sepse ndryshe ska sens jeta... nqs sdo kishte vdekje...sdo kishte as regjenerim, as diversitet....thjesht do arrihej nje popullate e plakur....pa as nje sens...

Njeriu deri ne detajin me te vogel eshte perfekt...nqs e studion njeriun qe kur formohet...qe nga ajo qelize zigot ( veza e fekunduar), gjithe stazhet qe kalon...se si formohen tere organet, kokcakat dhe gjithcka e perben nje njeri eshte nje mrekulli...
Neve nuk na mungon asgje... formimi jon ne ato 9 muaj eshte perfekt ( e flas per rastet qe eshte fjala per nje femi te shendecem...)
Pra ne jemi te "dizenjuar"( vizatuar...ose sdi tj si ta them ) si nje makineri perfekte e cila funksionon automatikisht...ska me nevoj per asnje shtese qe te kete evolucion te mire...

Gjaku eshte formula e perfeksionit...truri poashtu..dhe duke marre parasysh qe sperdorim as 1/4 e tij...po sikur ta perdornim 100%? ku do kishim arritur sot...
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Njehere them qe duhet te vendoset se çfare supozohet me fjalen perferkt. Per mua perfekt nuk eshte diçka qe nuk mund te vdese kurre, ndaj dhe njeriu them qe eshte perfekt. Jemi te krijuar ne ate forme qe ti pershtatemi ambjentit ku jetojme, ta bejme ate ne favor tonin, dhe ne rast se nuk i pershtatemi dot kemi nje tru te zhvilluar qe na ndihmon te mbijetojme.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Njeriu eshte i krijuar ne formen me te persosur. Por, kjo nuk do thote se nuk do ves, s'do plaket. Perjetshmeria nuk eshte pjese e kesaj bote kalimtare & perkohshme.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Njeriu eshte perfekt...pse do thot Nostra...aq kohe sa vdes...
Cdo gje qe ka nje fillim ka dhe nje mbarim...sepse ndryshe ska sens jeta... nqs sdo kishte vdekje...sdo kishte as regjenerim, as diversitet....thjesht do arrihej nje popullate e plakur....pa as nje sens...

Njeriu deri ne detajin me te vogel eshte perfekt...nqs e studion njeriun qe kur formohet...qe nga ajo qelize zigot ( veza e fekunduar), gjithe stazhet qe kalon...se si formohen tere organet, kokcakat dhe gjithcka e perben nje njeri eshte nje mrekulli...
Neve nuk na mungon asgje... formimi jon ne ato 9 muaj eshte perfekt ( e flas per rastet qe eshte fjala per nje femi te shendecem...)
Pra ne jemi te "dizenjuar"( vizatuar...ose sdi tj si ta them ) si nje makineri perfekte e cila funksionon automatikisht...ska me nevoj per asnje shtese qe te kete evolucion te mire...

Gjaku eshte formula e perfeksionit...truri poashtu..dhe duke marre parasysh qe sperdorim as 1/4 e tij...po sikur ta perdornim 100%? ku do kishim arritur sot...

Si mund te quash perfekt turpin e njeriut kur qelizat e trurit psh pas nje moshe te caktuar nuk prodhohen me, i gjithe trupi yne mplaket, humbet ate "perfektshmerine" e tij.

Me kete logjike qe ndiqni ju, e gjithe jeta e gjalle eshte perfekte, jo vetem trupi i njeriut.
Perfekte, ne konceptin tim nuk ekziston.

Ose pranoni qe Zoti ka tentuar te beje dicka perfekte, por nuk ia ka arritur :kokes:
 

sensuu

sweet
V.I.P
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

po te shohesh rreth e rrotull ........s'ka ndonje perfekt :D....i ngjan perfektes ahahha
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Si mund te quash perfekt turpin e njeriut kur qelizat e trurit psh pas nje moshe te caktuar nuk prodhohen me, i gjithe trupi yne mplaket, humbet ate "perfektshmerine" e tij.

Me kete logjike qe ndiqni ju, e gjithe jeta e gjalle eshte perfekte, jo vetem trupi i njeriut.
Perfekte, ne konceptin tim nuk ekziston.

Ose pranoni qe Zoti ka tentuar te beje dicka perfekte, por nuk ia ka arritur :kokes:

Si e kupton ti fjalen "Perfekt" ?
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Si e kupton ti fjalen "Perfekt" ?

Padyshim qe perfekte eshte nje koncept qe nuk njeh defekte, plakje, ngordhje apo vdekje.

A mundet qe nje krijese perfekte te krijoje krijesa defektoze ?
 

sensuu

sweet
V.I.P
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

kam lexuar ne biologjia qe plakja eshte e domosdoshme,perndryshe nese qelizat nuk do te plakeshin do te shnderroheshin ne tumore..........po kjo eshte nje hipoteze me shume.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

kam lexuar ne biologjia qe plakja eshte e domosdoshme,perndryshe nese qelizat nuk do te plakeshin do te shnderroheshin ne tumore..........po kjo eshte nje hipoteze me shume.

Ku eshte logjika e domosdoshmerise ketu nuk e kuptoj ? Edhe plakja tumor me duket mua, te dyja ne te njejtin drejtim te cojne.
 

sensuu

sweet
V.I.P
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Ku eshte logjika e domosdoshmerise ketu nuk e kuptoj ? Edhe plakja tumor me duket mua, te dyja ne te njejtin drejtim te cojne.

ideja eshte qe me mire te plaket qeliza ,sesa te shnderrohet ne qelize tumorale qe numri i rritet ne menyre te pakontrolluar....
se disa qeliza ndahen ndahen ndahen me mitoze por pas disa raudeve ndarjesh,ato ndalohen se ndari......kshu qe lind ajo qe quhet plakja e programuar qelizore ...........se e kam edhe provimmmmmmmm:(
 

Humbesi

Anëtar i ri
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Padyshim qe perfekte eshte nje koncept qe nuk njeh defekte, plakje, ngordhje apo vdekje.

A mundet qe nje krijese perfekte te krijoje krijesa defektoze ?

Nuk jam dakort per konceptin tend sa i perket ketij koncepti.
Ja nje kundershembull; si ekzistence njeriu eshte perfekt, pavarsisht se ai semuret, plaket dhe vdes. Pavaresisht se merzitet dhe deshperohet, pavarsisht se mund te urrej apo te urrehet..

Te jesh invalid, dmth te mos kesh njeren kembe s'do te thote se mund te jemi defektoze, ne nuk jemi makineri te programuara vetem per te ecur. Apo te verberohesh dhe t'mos shikosh asgje, s'do te thote se jemi defektoz per vete faktin se nuk kemi lindur vetem e vetem per te parë.

T'i perjetosh te gjitha, ndoshta do te thote te perfeksionohesh.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Padyshim qe perfekte eshte nje koncept qe nuk njeh defekte, plakje, ngordhje apo vdekje.

A mundet qe nje krijese perfekte te krijoje krijesa defektoze ?

E ceka eshte me lart. Perjetshmeria/Infiniti nuk eshte pjese e kesaj bote.
Nuk mund te mos quhet "Jo-perfekte" nje gje qe plaket,ka defekt etj.
Permes punes dhe vepres se tij, njeriu shfaqet si nje krijese e dobet dhe e pafuqishme.
Zoti per dobine e njeriut perpara tij ka hapur horizonte, ku te shetise dhe te sodise mbi te gjithe siperfaqen e rruzullit. Imagjinata e njeriut te shpaloset gjere e gjate.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Si mund te quash perfekt turpin e njeriut kur qelizat e trurit psh pas nje moshe te caktuar nuk prodhohen me, i gjithe trupi yne mplaket, humbet ate "perfektshmerine" e tij.

Me kete logjike qe ndiqni ju, e gjithe jeta e gjalle eshte perfekte, jo vetem trupi i njeriut.
Perfekte, ne konceptin tim nuk ekziston.

Ose pranoni qe Zoti ka tentuar te beje dicka perfekte, por nuk ia ka arritur :kokes:
Me thuaj dhe mua ti kur je 100 % i shendecem...SJE PERFEKT?
ca te mungon? ASGJE!...

Zoti na ka krijuar perfekt...duke hyr ketu dhe vdekja...sepse ato qelizat e trurit qe thua ti kan funksionin e vete, me te vertet nuk regjenerohen por jan te mjaftueshme per nje jete...
KURSE TERE QELIZAT E TJ REGJENEROHEN...trupi jot ndrohet ( ne baze te qelizave) gjithe ato here reth jetes.....

Pra nqs nuk jemi perfekt...CA NA MUNGON??

JETA PA FUND? dmthn nje plakje e popullates...
apo me mire thene JETA PA SEMUNDJE...DHE RINI PERJETE?!


Nqs do maresh mundimin ta studiosh njeriun ne detajet me te vogla do shiksoh qe eshte PERFEKT!
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

po pritoj me lexu edhe me fillozofu :) nese trupi i njeriut eshte Turpi ? qe dmth nga lindja si i ri dhe deri te vdekja plakja at'her do doje ti te kesh trupin e nje majmuni ose ndonje kafshe tjeter ? ndoshta do te dukej me perfekte :D haha
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Mbase ne ndihme do t'iu vinte nese ju (Nostra_22) jepni nje shpjegim te perfeksionit sikur shume postime po flasin per versione te ndryshme te tij dhe e kuptojne ate ndryshe nga njeri tjetri.

Nese me perfeksion ju nekuptoni, i/e patemete kjo eshte e dyshuar per mua personalisht. Nese do te jesh vrapues dhe nuk keni shpejtesine e mjaftueshme nuk besoj se do te arrini ne konkluzionin e perfeksionint.

Une jam i mendimit qe trupi i njeriut (organizmi/fiziku) jane elemente te vecante, te paperseritshem dhe ta paarritshem nga shkenca. Shkenca mund te ndertoje robote, mund te ndertoje makineri apo te zhvilloje tipet me te sofistikuara te ndryshme por jo te arrije te krijoje dicka te tille si trupi i njeriut, qe te mund te kryej funksionet e tij, qe te mund te ndjeje, perceptoje dhe jete si ai.

Pra, une mendoj se trupi i njeriut nuk eshte perfekt (i patemete), por eshte padyshim nje sistem funksional organizmash jo vetem i vecante, por i paimagjinueshem per tu arritur te zhvillohet nga shkenca.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Njeriu nuk do t'guxoj ta studioj veten ne menyre te detajuar. Sepse ateher do t'dal qe ne kemi nje TRUP PERFEKT, por nje TRU me DEFEKT !
Pse nje tru me defekt? Vetem sepse ne skemi qen ne gjendje TE ZBULOJME tere funskionet e tij...ose sepse sdime ta veme ne funksion te gjithin? KJO SE BEN DEFEKT...
DeFekt eshte nje tru i semure.... nje tru qe sben sinapsa...nje tru qe ste mban ne kemb...nje tru qe ste le te kesh haber kush je...
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Pse nje tru me defekt? Vetem sepse ne skemi qen ne gjendje TE ZBULOJME tere funskionet e tij...ose sepse sdime ta veme ne funksion te gjithin? KJO SE BEN DEFEKT...
DeFekt eshte nje tru i semure.... nje tru qe sben sinapsa...nje tru qe ste mban ne kemb...nje tru qe ste le te kesh haber kush je...

Un e mendova pak ndryshe. Kur neve jemi ne gjendje te zbulojme, vertetojme qe kemi nje tru perfekt. Por kur gjerat apo shpikjet artificiale perdoren per t'i marr meritat e mrekullive natyrale, automatikisht truri yn perfekt shendrrohet ne nje semundje me defekt.
Ideja e te jetuarit duke e ndi veten superior mbi gjithqka qe ekziston,nuk na ben me te mençur, as me te zgjuar, por ky pretendim ule mencurine dhe shembe ne themel zgjuarsine.
Ne nje shtet njeriu ben ligjin, njeriu ndrron ate.
Ne kete jete ka ligje qe nuk perputhen me deshirat tona, ose qe nuk ka nonvenojne neve, por kto ligje nuk ndrrohen, pavarsisht se sna pelqejn neve.
 
Top