Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Une jam dakord me ate qe thua ti...por a gjendet ne toke dicka NATURALE, pra qe eshte krijese e lindur sic eshte NJERIU aq perfekt sa jemi ne?!

Ato artificialet jan te bera nga dora njeriut...sflas per to....
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Une jam dakord me ate qe thua ti...por a gjendet ne toke dicka NATURALE, pra qe eshte krijese e lindur sic eshte NJERIU aq perfekt sa jemi ne?!

Ato artificialet jan te bera nga dora njeriut...sflas per to....

Njeriu u krijua ne menyren me te mire te mundshme, ose, perfekt. Por, eshte vetnjeriu me idete e tija aq naive qe nganjeher ve ne pikpytje perfektshemire tone. Per kete arsye ceka me heret se neve kemi nje trup perfekt, por turpi mbetet tek truri. Kete deshta ta them qe nga fillimi. Sepse neve na esht dhon mundesia e te qenit perfekt, dhe nuk na mungon aftesia, por angazhimi. Qe si pasoj e ksaj, neve hidherohemi me gomarin e i biem samarit.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Mbase ne ndihme do t'iu vinte nese ju (Nostra_22) jepni nje shpjegim te perfeksionit sikur shume postime po flasin per versione te ndryshme te tij dhe e kuptojne ate ndryshe nga njeri tjetri.

Nese me perfeksion ju nekuptoni, i/e patemete kjo eshte e dyshuar per mua personalisht. Nese do te jesh vrapues dhe nuk keni shpejtesine e mjaftueshme nuk besoj se do te arrini ne konkluzionin e perfeksionint.

Une jam i mendimit qe trupi i njeriut (organizmi/fiziku) jane elemente te vecante, te paperseritshem dhe ta paarritshem nga shkenca. Shkenca mund te ndertoje robote, mund te ndertoje makineri apo te zhvilloje tipet me te sofistikuara te ndryshme por jo te arrije te krijoje dicka te tille si trupi i njeriut, qe te mund te kryej funksionet e tij, qe te mund te ndjeje, perceptoje dhe jete si ai.

Pra, une mendoj se trupi i njeriut nuk eshte perfekt (i patemete), por eshte padyshim nje sistem funksional organizmash jo vetem i vecante, por i paimagjinueshem per tu arritur te zhvillohet nga shkenca.
shkenca ka krijuar dhe njeriun mo cun. klonimin shkenca e ka bere. vetem se nuk lejohet ligjerisht qe te prodhohet njeriu i klonuar ne laborator. pra kopjimin shkenca e ka bere.
ajo qe ska arrit t ebeje shkenca deri me sot eshte prodhimi i ADN, pra i kodit gjenetik. shkenca ka rritur te nderhyje ne te deri diku, ama se ka riprodhuar dot.
se sa per dijeni te gjithe neve njerezit ADN jemi.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ?

Pa hyre ne shume thellesira te panevojshme... dicka qe presupozohet perfekte, nuk mund te vdese. Nje ndertese perfekte, mund te quajme nje ndertese te "parrezueshme", jo ndertesen me te forte qe njohim.

vdekja dhe perfeksioni sjane antagonizma te njera tjetres.
biles dhe ne filozofi nuk eshte keshtu, pra qe nje situate perfekte, nje njeri perfekt, nje ndjenje perfekte etj etj etj te jene te privuar nga vdekja

pastaj perfeksioni dhe perjetesia ska pse te jene sinonime.
sipas kesaj qe mendon ti, njerezit meqe jane perfekt8 sipas teje) nuk duhet te vdesin( po prape sipas teje) sepse ky eshte shembulli me i qarte i perfeksionit......

biologjikisht nuk esteh keshtu. perfeksioni ne trupine njerezor ka te beje me mekanizmat autoregullatore qe ai ka per te mbijetuar.
 
Redaktimi i fundit:

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Kush tha qe vdekja nuk eshte nje perfeksion ???
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Po te ishte njeriu Majmun, atehere do kishim thene se nuk jemi krijesa perfekte lol
 

aferdit

Antar Aktiv
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

po te ishte njeriu majmun,ateher ne mqs po diskutojme do ishin majmun,dhe do ishte majmuni perfekt.

pavaresisht se ky krahasimi yt eshte i ngjashem me ate shprehjen"sikur te kishte halla ...."!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Po ti nuk e shikon menyren se si eshte krijuar njeriu e si majmuni ? Cfare ka njeriu per dallim nga kafshet ? (Logjiken). Neve Zoti na begatoi me shume miresi, nder to me Logjike, gje qe bota shtazore nuk e ka logjiken. Andaj, duke u nisur nga ky fakt, shyqyr qe jemi njerez, se po te ishim majmuna, nuk do t'ishim quajtur krijesa perfekte.
 

delta3

Delta 3
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Lover vllaqko le se s'munesh me udhezu dikan puth zoti se ka udhezu ... That's life dikush kan e dikush kesh po ai puth kesh i fundit kesh si amel diqysh...
(po at buzqeshje e mrrin veq besimtaret (durimtaret)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Ju besimtaret, prisni jeten tjeter per te buzeqeshur. Une mire kete jete qe po buzeqesh, nderkohe qe ju prisni per te buzeqeshur ne jeten tjeter, por edhe ne jeten tjeter do buzeqesh me ju:D

Megjithate, mos harroni qe shkenca ka arritur ti jape njeriut nje 2-fishim te jetegjatesise, qenies humane ;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Ju besimtaret, prisni jeten tjeter per te buzeqeshur. Une mire kete jete qe po buzeqesh, nderkohe qe ju prisni per te buzeqeshur ne jeten tjeter, por edhe ne jeten tjeter do buzeqesh me ju:D

Megjithate, mos harroni qe shkenca ka arritur ti jape njeriut nje 2-fishim te jetegjatesise, qenies humane ;)

Ore, jeton ne enderra ti apo LOL

Shyqyr s'me ke takuar asnjehere Live, se do e kishe pare kush qesh me shume. Eh sa per boten tjeter, do e shohim:D
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Nostra une ndihem perfekte deri tani :p

kur te plakem do te ta mbeshtes mendimin....
 

delta3

Delta 3
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Ju besimtaret, prisni jeten tjeter per te buzeqeshur. Une mire kete jete qe po buzeqesh, nderkohe qe ju prisni per te buzeqeshur ne jeten tjeter, por edhe ne jeten tjeter do buzeqesh me ju:D

Megjithate, mos harroni qe shkenca ka arritur ti jape njeriut nje 2-fishim te jetegjatesise, qenies humane ;)

Pallllidhdhhdhddhdhhdjjjjeeeee... Ku e paske ni more qita puth shkenca paska mrri me ja dhan dyfishin e jetes njerezve .... Nime qa spaska kjo bote ,,, hahahhahahahahahaha!!!!!!
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

kete mendim qe shkenca ka dyfishuar jetegjatesine e njeriut, e besoj dhe e mbeshtes shume
sot i ke 90 vjecaret qe lujne futboll per qejf
 

delta3

Delta 3
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

kete mendim qe shkenca ka dyfishuar jetegjatesine e njeriut, e besoj dhe e mbeshtes shume
sot i ke 90 vjecaret qe lujne futboll per qejf

Po po me doket puth paske problem me informim se shum njerez sot po desin shum te ri per shkak te kolesterolit , diabetit puth po i shkaktojne qito fast fudat , e sa i perket pleqve ma heret kan jetu ma shum , kjo osht fakt puth nuk demantohet
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

shkenca ka krijuar dhe njeriun mo cun. klonimin shkenca e ka bere. vetem se nuk lejohet ligjerisht qe te prodhohet njeriu i klonuar ne laborator. pra kopjimin shkenca e ka bere.
ajo qe ska arrit t ebeje shkenca deri me sot eshte prodhimi i ADN, pra i kodit gjenetik. shkenca ka rritur te nderhyje ne te deri diku, ama se ka riprodhuar dot.
se sa per dijeni te gjithe neve njerezit ADN jemi.

Kjo me ngjan si "krijimi" i njeriut nga njeriu me shume se ndonje gje tjeter.

Kjo eshte ajo qe une e quaj mos arritje te shkences per ta krijuar njeriun, ju sikure po i beni kontradite asaj qe po thoni, duke deklaruar se vete jemi te perbere nga ADN qe shkenca ska arritur ta krijoje, por nga ana tjeter thoni se shkenca e ka krijuar njeriun.
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
V.I.P
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

cfare teme mer nostraq smora vesh asgje ke fol me fjale te medhaja plako :)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Trupi i njeriut eshte perfekt...cdo here e me shume tani e kuptoj :)...sepse cdo gje ka funksionin e saj, cdo gje eshte e sistemuar me domosdoshmeri, nevoje dhe jo :p....duke filluar nga imuniteti, forca, rezistenca etj.
Plakja eshte proces i jetes...mendoj se plakja eshte nje tjeter "persosmeri" e jetes.
Semundjet e keqia te shumta jane faktore te jashtem qe nuk i permban trupi i njeriut por ambjenti ku jeton,jeta qe ben.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Trupi i njeriut dhe turpi njerezor ? PERFEKSIONI !!!

Trupi i femres sidomos eshte gati i perkryer.
Nje arkitekt i zoti i ka gjerur nje difekt ; ka dhomen e pritjes dhe wc shume afre njera-tjertes , por une do thoja se nuk eshte difekt , por nje avantazh per musafiret.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Figurativisht mund ta quajme trupin njerzore perfekt.
Por ne thelb trupi njerzor eshte nje mekanizem si shume te tjere,(pemet,lulet,shpendet,kafshet,pra krijesa te natyres dhe pjese e natyres)qe eshte i ndertuar tmerrsisht ne nje regullsi funksionimi shume te larte.
Dhe e shtrire ne kohe si cdo mekanizem tjeter ,dhe njeriu ndertohet ben oret e veta te punes(jeta) pastaj dekompozohet fillon bie deri sa perfundon komplet funksionimi i ti produktiv, mbyllet cikli me vdekjen fizike.
 
Top