• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Tsipras, mes dy “zjarresh”: Zbatojmë masat e rëna dakord, asgjë përtej tyre

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL


Kryeministri grek, Alexis Tsipras, në përpjekje e sipër për të përmbajtur një revoltë brenda partisë Syriza të krahut të majtë, bëri të ditur gjatë së mërkurës se qeveria e tij nuk do të implementojë masa reformuese dhe shtrënguese përtej atyre për të cilat është rënë dakord me huadhënësit në samitin e Eurozonës gjatë këtij muaji.

Tsipras do të përballet me një seancë “të ashpër” të komitetit qendror të Syrizas gjatë së enjtes, për shkak se shumë aktivistë janë irrituar nga pranimi prej tij i kushteve edhe më shtrënguese, se ato që u refuzuan prej votuesve në referendumin e 5 korrikut.

Në një mesazh të qartë çtensionues ndaj rebelëve të Syrizas, Tsipras deklaroi se do të detyrohej të mbante zgjedhje të parakohshme, nëse nuk do të zotëronte më shumicën parlamentare dhe sugjeroi mbajtjen e një kongresi emergjent të partisë së tij në fillim të shtatorit.

Në të njëjtën kohë, ai është në presion edhe prej huadhënësve të Greqisë, që të shkojë përtej dy paketave të ashtuquajtura “të masave paraprake”, të cilat u miratuan nga Parlamenti gjatë javëve të fundit dhe që përfshijnë hapa të tjera jopopullore për të frenuar pensionin e parakohshëm dhe lehtësirat tatimore për fermerët, bënë të ditur burime nga BE-ja.

“E njoh shumë mirë kornizën e marrëveshjes, që nënshkruam në samitin e Eurozonës më 12 korrik”, tha Tsipras për një radio vendase. “Do t’i zbatojmë ato angazhime që kemi marrë, pavarësisht nëse biem dakord apo jo me to. Por, asgjë më shumë nga sa kemi rënë dakord”.

/ Top Channel
 
Private conversations
Help Users
    Top