Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Vvetoni

Larguar
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Ja dhe Kosovaret qe nderrojn emer dhe martohen me serb. ;)

O Cent miku, po qofshin nga Kosova o nga Shqipëria është për të ardhur keq se janë motrat tona që bejnë veprime të tilla, nuk e di pse me çdo kusht mundoheni që të gjeni dallime Kosovë-Shqipëri, kur gjeografikisht për dy 5 orë preken kryeqytetet e secilit shtet padrejtësisht të ndarë . Ne në Kosovë jemi shqiptar po aq sa ju andej kufirit, kjo temë ka të bejë me Turqinë si shtet që paska ndihmuar me 3 milion dollarë armatim , nuk e di nese me ndonjë analizë gjaku të ADN-së apo tjetër mund të percaktojmë se kush është më pak e kush më shumë shqiptar, historia jonë është e perbashkët, e tashmja është e perbashkët dhe për të ardhmen po shpresojmë dhe besojmë qe edhe keto kufinjtë të vendosur tashmë formal të prishen edhe politikisht dhe të jemi një. Ne jemi një komb, kemi të njejtën gjuhë kemi tradita e kulturë shumë të pasur si shqiptar që jemi, mos të lejojmë që feja të na ndajë, është e pashpjegueshme se si po paramendohen keto ndarje. Hajde të i vrasim pra njeri-tjetrit, por nuk vritet vllau me vlla, nese dikur kemi qenë paganë ( në si ilir) , më vonë të krishterë dhe sot kemi laramani besimesh, i bie që stergjysherit tanë kanë qenë vellëzer prej një gjaku e në jemi po ashtu vellëzër të një kombi të ndarë në shumë shtete padrejtësisht, çfarë dalloj unë si shqiptar , "kosovar" si na quan ?
 
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

epo si katolik-krishter ishin frikacak :D sepse shkaun ne kosove e kishim qe 100 vite nuk mundi te na ndrroj asgje. pastaj ne maqedoni , katolikt jan ba maqedon nuk gjen shqiptare katolik ne maqedoni kurse ata te besimit Islam jan te gjith shqiptare pra nuk jan asimilu ne sllav :D

Pa dashur te ofendoj askend!

Ska asnje lidhje ajo cka po thua. Myslymanizmi u perhap nga perandoria osmane, shqiptaret kane qene pagane ju besonin shume zotave ato qe na vodhen grekerit ne mitologjine e tyre.

Nje gje duhet te kemi parasysh qe jemi te gjithe ne te njejten barke, por menyra sesi lundroni ju muslymanet bejne qe kta komshinjte qe sna dun te miren thone ja shif ca derrash e kafshesh jane shqiptaret ndaj duhet te beheni me mendjehapur e me te zgjuar per ate cka kerkoni.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

E kemi ne gen ne shqiptaret qe shitemi kollaj, jo me kot po flasim per turqit sepse i beri qe shqiptaret te ndronin fe vetem per 2 dynym toke,

Marla, me kujtove kete shkrimin nga kujtimet e Eqrem Vlora

"Ata jane gjaure te pa bese, diten tregohen si mysliman te mire dhe i falen Allahut dhe profetit tone, naten kthehen e lusin Krishtin.
Ne te vertete atyre aq u ben sa per njerin, aq edhe per tjetrin; ata shohin vetem interesin dhe fitimin e tyre e per keto i luten me shpirt vete djallit"

(Eqrem bej Vlora;kujtime 1885-1925)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

jane kosovar, duhet t'filloni t'beni dallimin

"Kosovare" por qe shpesh here dalin me shqiptar se ju ! Lereni keto etiketime
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Pa dashur te ofendoj askend!

Ska asnje lidhje ajo cka po thua. Myslymanizmi u perhap nga perandoria osmane, shqiptaret kane qene pagane ju besonin shume zotave ato qe na vodhen grekerit ne mitologjine e tyre.

Nje gje duhet te kemi parasysh qe jemi te gjithe ne te njejten barke, por menyra sesi lundroni ju muslymanet bejne qe kta komshinjte qe sna dun te miren thone ja shif ca derrash e kafshesh jane shqiptaret ndaj duhet te beheni me mendjehapur e me te zgjuar per ate cka kerkoni.

e si po lundrojm ne muslimanet ! ma shpjegon pak ?
 
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

duke u mcef mbas turkut, per inat te shkjaut

me 1 fjale per inat te sime vjerre do flej me mullixhine
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Une nuk e di ca moshe ke ! por njera eshte , ose ke mosh te madhe qe je rrit me frym komuniste dhe te popave grek e te vatikanit pra ate histori ke mesu ose je shum i ri qe vetem historin e fundit te asaj periudhe e din pra e din shum pak histori dhe kur ne dore e kan marre perandorin Osmane grupe te ndryshme dmth dobesimi i tyre , pastaj sic duket nuk e dike , qe te gjith ata qe ke permend shumica ishin te lidhur ngusht me perandorin Osmane. Isa Boletini nese nuk e din kur nje prei udh'heqesave te Perandoris Osmane spo me kujtohet emri eshte arrestuar nga sllavet , ai ka mbledh burrat dhe eshte nis per te luftuar kunder tyre pra per ta liruar ate udh'heqes , nese nuk e din Ismail Qemali ishte deputet biles edhe me pozit ne parlamentin Osman , edhe pse fshehet nga historianet prifat grek komunist te vatikanit etj ai thuhet qe ka ardh me shpall pavaresine me urdherat e vet perandoris Osmane , pastaj pse disa pseodo shqiptare si qifti ndoshta edhe i joti por si qifiti i laurit , qe ne ate kohe nen emrin e perandoris Osmane per interesa personale ka kundershtu eshte muhabet tjeter.

Sidoqoft per fund se nuk shkruaj me se po pritoj , une at historin komuniste te mbjellur ne trurin e juaj smundem me jua ndryshu as nuk provoj , se ata qe kan koken BOSH si qifti i laurit edhe X personave tjere kot ju flet ose ju tregon diqka.

Por kete qe po them une tash qe e shkruajta se kam qit nga mendja ime por historian te ndryshem qe e thojne :D

Sa per moshen jam 32 vjec, beji llogarit vet me breza ! Tani ti po del edhe historian qe mer persiper te hedhesh posht librat e historise..?! Ndoshta je ... Lexo tani: jo ti po gjith historianet turq te ngrihen nga varri nuk i nderrojne dot faktet historike. E nje nder keto fakte eshte edhe origjina ime, turqit ster gjyshit tim i vrane te motren se ishte mesuese e abetares shqipe, atje ku eshte vrare bimbashi i cukaroves ne Gjirokaster eshte emri i nje te afermit tim qe sot i kendohet kenge , keshtu qe ta leme kete debat se nuk nderrohen tekstet e historise me dhurata e lemoshe, kete ju thuaj edhe atyre patrioteve te tu nga stambolli.
Nuk lahet gjaku i derdhur as me harace e as me vllazeri, as me asimilime fetar e as me farezim genesh sikunder mund te ket ndodh me ty.

Ta keni te qarte si drita e diellit : ....as kisha e as xhamija, feja e shqiptarit eshte shqiptaria !
Me thuaj nje rilindas te ket shkruajtur per turkun, e lere Ismail Qemalin ti prehen eshtrat ne paqe se po na thua se autonomine e kemi prej portes osmane... Isa Boletinit do ti dali ndonje sternip e do te te marri erzin po mos thuj se ishte aleat me turqit

[video]http://m.youtube.com/watch?v=Y7ooP5t0LE4[/video]

[video]http://m.youtube.com/watch?v=c6yKA5VI3sE[/video]
 
Redaktimi i fundit:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

hahaha sa kam qesh kur lexoj keto koment koti ! po pse i merrni ket gjera afer zemres !po kjo gje eshte fare e thjesht ,meqe turku na sundoi 500 vjet cfar na duhet tani ndima e tyre lind pytja? te behemi krejt nje zeri dhe ti themi '' te duam jasht miqesi me shqiperin''..po cila do ishte ai te thot nje gje till lind pytja? Amerika me atome i beri shum shtet rrafsh dhe sot eshte aleate e afert me to, e ne qe perqahemi mese veti cdo her mundohemi te shitemin si atdhetar me bataria .... te shkuaren mos e harro ece me te sotmen , esht fjal e popullit ::uff::
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

hahaha sa kam qesh kur lexoj keto koment koti ! po pse i merrni ket gjera afer zemres !po kjo gje eshte fare e thjesht ,meqe turku na sundoi 500 vjet cfar na duhet tani ndima e tyre lind pytja? te behemi krejt nje zeri dhe ti themi '' te duam jasht miqesi me shqiperin''..po cila do ishte ai te thot nje gje till lind pytja? Amerika me atome i beri shum shtet rrafsh dhe sot eshte aleate e afert me to, e ne qe perqahemi mese veti cdo her mundohemi te shitemin si atdhetar me bataria .... te shkuaren mos e harro ece me te sotmen , esht fjal e popullit ::uff::

Arfenilla une personalisht komentoj e shkruaj sepse keto informacione qe konkretisht ti ke postuar jane pa vlere per te mos thene qe ndikojne negativisht, sepse nga njeri krah behen politika te tilla me dhurata e vllazeri nga ana tjeter vijne ne konferenca e takime historike akademik e historian turq qe te nderrojne historine duke e shtremberuar ate, kerkojne te mos quhet pushtim ai 500 vjecar por bashke jetese , e administrim...!
A ka ndonje vlla kosovar qe pranon te thuhet se serbet nuk vrane nuk pushtuan ?! E pra njesoj eshte dhe shume me keq... 500vjet na nderruan fe, gene, gjuhe tani kerkojne edhe pafajsi! Per faqe te zeze ...

Hiqni termin ?pushtim? nga librat n
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

duke u mcef mbas turkut, per inat te shkjaut

me 1 fjale per inat te sime vjerre do flej me mullixhine

paj tash qe spo jua var greku juve , e shkau s'eshte problemi jone pasi qe e paske qit ne kete menyre :D eshte shteti i vetm bashk me ameriken qe per gjdo gje na ndalin hapur ne mbrojtje kur po na sulmojn armiqt "komshij" :D
 
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Se kuptoj dot!!!Flasim nje gjuhe,dhe po ve ne dyshim , Valle kush eshte Nacionaliste me e madhe?
Shqiperia e madhe?
Apo ajo e pseudo'quajtuara
!!!
 
Redaktimi i fundit:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Arfenilla une personalisht komentoj e shkruaj sepse keto informacione qe konkretisht ti ke postuar jane pa vlere per te mos thene qe ndikojne negativisht, sepse nga njeri krah behen politika te tilla me dhurata e vllazeri nga ana tjeter vijne ne konferenca e takime historike akademik e historian turq qe te nderrojne historine duke e shtremberuar ate, kerkojne te mos quhet pushtim ai 500 vjecar por bashke jetese , e administrim...!
A ka ndonje vlla kosovar qe pranon te thuhet se serbet nuk vrane nuk pushtuan ?! E pra njesoj eshte dhe shume me keq... 500vjet na nderruan fe, gene, gjuhe tani kerkojne edhe pafajsi! Per faqe te zeze ...

Hiqni termin ?pushtim? nga librat n

Po mir o Poeti pse thash un se duhet te harrojm te kaluaren e popullit shqiptar?mir se serbi e hoqi turkun , ja u liruam nga Ai..po cfar beri serbi thua ti per ato viti se sundoi?Sikur te te kish sundu serbi 500 vjet te jeshi bindur se shqiptar ne kosov nuk kish pas , do i shfaroste te ter .Jo vetem turku po cdo popull se ka sundu popullin shqiptar eshte mundu te te asimiloj .Bullgari edhe me zi se serbi ka ber .Bugari kerkonte sikur se baljozi i zi edhe grat shqiptar filan dite apo nate te ja dergojn aty si peshqesh.Serbi te dhunoj pa te pyt fare, dhe beri masakr cnjerzore e sot evropa te ben kusht; o rregullo mardhenjet me fqiun e par, o do jeshe jasht Eu!!Pra shqiptaret kan qen viktimat e shum popujev tjert kur sot me mburrje valojn flamujt e tyre ne vendin ton, vetem per te na njohur si shtet.e ti thua nuk na duhet ndima e tyre.
 
Redaktimi i fundit:

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Po mir o Poeti pse thash un se duhet te harrojm te kaluaren e popullit shqiptar?mir se serbi e hoqi turkun , ja u liruam nga Ai..po cfar beri serbi thua ti per ato viti se sundoi?Sikur te te kish sundu serbi 500 vjet te jeshi bindur se shqiptar ne kosov nuk kish pas , do i shfaroste te ter .Jo vetem turku po cdo popull se ka sundu popullin shqiptar eshte mundu te te asimiloj .Bullgari edhe me zi se serbi ka ber .Bugari kerkonte sikur se baljozi i zi edhe grat shqiptar filan dite apo nate te ja dergojn aty si peshqesh.Serbi te dhunoj pa te pyt fare, dhe beri masakr cnjerzore e sot evropa te ben kusht; o rregullo mardhenjet me fqiun e par, o do jeshe jasht Eu!!Pra shqiptaret kan qen viktimat e shum popujev tjert kur sot me mburrje valojn flamujt e tyre ne vendin ton, vetem per te na njohur si shtet.e ti thua nuk na duhet ndima e tyre.

Ku e lexove se kam shkrujt se nuk na duhet ndihma qoft edhe e turkut, une po them se nuk eshte ndonje gje e madhe kjo qe dhane 3 MLn dollar... Edhe jane pajime e mjete logjistike ushtarake, pse nuk na i jep pare te thata? Na bejne pune me shume... Ka gjera me te rendesishme se ushtria aktulisht, nuk kam thene asnjehere mos ti pranojme dhuratat madje shume mire, por ska nevoje ti amplifikojme sikur cfare jane! Me pas i perdorin ekstremistet per debate te kota! Arfenilla ata qe jane sakrifikur per lirine e Shqiperise nuk duhen mohura, as luftrat e pergjakshme kunder turqise, keto kerkon turku indirekt ...
 
Redaktimi i fundit:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Ku e lexove se kam shkrujt se nuk na duhet ndihma qoft edhe e turkut, une po them se nuk eshte ndonje gje e madhe kjo qe dhane 3 MLn dollar... Edhe jane pajime e mjete logjistike ushtarake, pse nuk na i jep pare te thata? Na bejne pune me shume... Ka gjera me te rendesishme se ushtria aktulisht, nuk kam thene asnjehere mos ti pranojme dhuratat madje shume mire, por ska nevoje ti amplifikojme sikur cfare jane! E me pas i perdorin ekstremistet per debate te Kota! Arfenilla ata qe jane sakrifikur per lirine e Shqiperise nuk duhen mohura, as luftrat e pergjakshme kunder turqise, keto Kerkon turku indirekt ...
E pra ky eshte lajm ne gjitha portalet , nuk eshte se kam ber un .Mos harro se ushtria duhet te jet kryesorja e mobilizuar mir pastaj tjert gjera vin.Mos te perseritet ''GABIMI ''sikur se ne kosova se filluan luft me nje arme gjueti dhe ajo shum her deshtojke siq tregojn familjaret tani.Para te that nuk te ofron asnje vende sepse turku ka zona varferie ne ekstrem .
 
Redaktimi i fundit:

Vvetoni

Larguar
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Përshendetje Poet,

Lexova me kujdes postimet dhe replikat tuaja por ende nuk kisha mundësi të e gjejë se çfarë lidhje ka ndihma e Turqisë si shtet sot me neve që jemi shqiptar të Kosovës dhe se ku është problemi që një shtet të e ndihmoj vendin tonë aty ku mund të jetë e nevojshme. Po ashtu nuk mundem ende të e kuptoj se çfarë ju pengon juve personalisht feja islame , nga ajo që pash keni mendimin se e solli turku , por të ju rikujtoj se edhe krishterizmin si fe nuk e kishim në keto troje por të huaj na e sollen me deshirë apo pa të, nese do niseshim nga kjo pikë ne shqiptaret do të duhej të ishim të gjithë pagan dhe të besonim në diell dhe fenomene natyrore ashtu si besonin rrenjet tona pellazgo-ilire kur për besimet monoteiste as që mund të behej fjalë. Permendet po ashtu edhe sakrificën për vendin, e të tilla sakrifica ka berë secili shqiptar qoft ndaj pushtuesit otoman e qoft ndaj çdo pushtuesi tjetër që lakmoi keto treva , sigurisht do të pajtohesha me frikën për ndryshimin e historisë dhe paraqitjen e perandorisë osmane ne një fjalor me të butë, por për ketë nuk kemi faj as ne qytetaret e Kosovës dhe as ju andej kufirit, për ketë fajin e ka politika që gjithmonë është sahanlepirëse dhe që askujt nuk di të i thotë jo kur është puna për të mbrojtur me respekt e dinjitet vetën tonë. Perandoria Osmane e vertet që vrau e tentoi të ndaloj gjuhën shqipe, madje edhe pasardhësja e saj sot Turqia nuk ka hapur asnjë shkollë shqipe atje, por qeveria shqiptare ketë ndihmë me armatim duhet të e shikoj si rezultat i bashkpunimit reciprok , me patjetër pjesë e gjeostrategjisë botërore, dhe e sakta frazë e Vasës ishte "Mos harroni Kisha e Gjamia, por e para fe nder shqiptar është Shqiptaria ", por kur behet si pyetje o kombi o feja, mua më duket sikur pyesin do ecesh me kemben e majt apo të djathë, apo është trupi i perber nga eshtrrat apo nga mishi.

Shendet dhe respekte :)
 
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Përshendetje Poet,

Lexova me kujdes postimet dhe replikat tuaja por ende nuk kisha mundësi të e gjejë se çfarë lidhje ka ndihma e Turqisë si shtet sot me neve që jemi shqiptar të Kosovës dhe se ku është problemi që një shtet të e ndihmoj vendin tonë aty ku mund të jetë e nevojshme. Po ashtu nuk mundem ende të e kuptoj se çfarë ju pengon juve personalisht feja islame , nga ajo që pash keni mendimin se e solli turku , por të ju rikujtoj se edhe krishterizmin si fe nuk e kishim në keto troje por të huaj na e sollen me deshirë apo pa të, nese do niseshim nga kjo pikë ne shqiptaret do të duhej të ishim të gjithë pagan dhe të besonim në diell dhe fenomene natyrore ashtu si besonin rrenjet tona pellazgo-ilire kur për besimet monoteiste as që mund të behej fjalë. Permendet po ashtu edhe sakrificën për vendin, e të tilla sakrifica ka berë secili shqiptar qoft ndaj pushtuesit otoman e qoft ndaj çdo pushtuesi tjetër që lakmoi keto treva , sigurisht do të pajtohesha me frikën për ndryshimin e historisë dhe paraqitjen e perandorisë osmane ne një fjalor me të butë, por për ketë nuk kemi faj as ne qytetaret e Kosovës dhe as ju andej kufirit, për ketë fajin e ka politika që gjithmonë është sahanlepirëse dhe që askujt nuk di të i thotë jo kur është puna për të mbrojtur me respekt e dinjitet vetën tonë. Perandoria Osmane e vertet që vrau e tentoi të ndaloj gjuhën shqipe, madje edhe pasardhësja e saj sot Turqia nuk ka hapur asnjë shkollë shqipe atje, por qeveria shqiptare ketë ndihmë me armatim duhet të e shikoj si rezultat i bashkpunimit reciprok , me patjetër pjesë e gjeostrategjisë botërore, dhe e sakta frazë e Vasës ishte "Mos harroni Kisha e Gjamia, por e para fe nder shqiptar është Shqiptaria ", por kur behet si pyetje o kombi o feja, mua më duket sikur pyesin do ecesh me kemben e majt apo të djathë, apo është trupi i perber nga eshtrrat apo nga mishi.

Shendet dhe respekte :)

Veton t'ja hedhim fajin politikes..padyshim ajo e ka fajin!!! ajo dhe te krishteret!!
sa gjynaf qe nuk eshte e gjith shqiperia muslimane,besoj se ne keto momente do benim dashuri me njeritjetrin!!
jane pikerisht muslimanet qe ndihen te kercenuar ne token shqiptare!!
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë


Mendoj, se keta te Shqipërisë, as nuk merziten per neve te Kosovës.... Keta te Shqipërisë e lan jeten per Greqine dhe vendet tjera evropiane ( jam e bindur se shumica e shqiptareve edhe kur emigrojnë, harrojne se cka janë shqiptar a tjeter). Neve Kosoven na mendojnë sipas rangut, ne ardht najher bashkimi, mirë - perndryshe punë e madhe.


Ne qe kemi perjetu luften nga serbi me cdo skëterrë, shumica mendojn se jemi prish e jemi këput, por ne fakt JEMI FORCU... dhe tash e tutje le te hyj, se nuk ia del easy..... Megjithatë Urojmë per jete e motë sa ekziston kjo botë, ne shqiptarët e Kosovës kurr me serbin te kemi bashkepunim... NUK I DUAM dhe... Gjaku i deshmorëve tanë nuk teret.

Na vjen keq qe ateher vendet fqinje na kanë ndarë nga Shqipëria jone e dashur dhe na kanë ber copë e copë, por keta e fshehin me qellim realitetin e puneve te zeza nga vendet fqinje, edhe fakt nuk shohin. Dhe kapen te Turqia, e cila larg me kilometra ri bukur ne vendin e vet...

Miku dallohet: Pa e thirr te vjen.

 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Veton t'ja hedhim fajin politikes..padyshim ajo e ka fajin!!! ajo dhe te krishteret!!
sa gjynaf qe nuk eshte e gjith shqiperia muslimane,besoj se ne keto momente do benim dashuri me njeritjetrin!!
jane pikerisht muslimanet qe ndihen te kercenuar ne token shqiptare!!

Mund të më citosh të lutëm ku kam fajësuar ndonjë të krishter për diçka? E rilexova dhe njeherë postimin tim dhe faje për të krishteret shqiptar nuk kam vendosur, jam munduar të jam objektiv në ato që kam thenë .

Vetoni.
 
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë


Mendoj, se keta te Shqipërisë, as nuk merziten per neve te Kosovës.... Keta te Shqipërisë e lan jeten per Greqine dhe vendet tjera evropiane ( jam e bindur se shumica e shqiptareve edhe kur emigrojnë, harrojne se cka janë shqiptar a tjeter). Neve Kosoven na mendojnë sipas rangut, ne ardht najher bashkimi, mirë - perndryshe punë e madhe.


Ne qe kemi perjetu luften nga serbi me cdo skëterrë, shumica mendojn se jemi prish e jemi këput, por ne fakt JEMI FORCU... dhe tash e tutje le te hyj, se nuk ia del easy..... Megjithatë Urojmë per jete e motë sa ekziston kjo botë, ne shqiptarët e Kosovës kurr me serbin te kemi bashkepunim... NUK I DUAM dhe... Gjaku i deshmorëve tanë nuk teret.

Na vjen keq qe ateher vendet fqinje na kanë ndarë nga Shqipëria jone e dashur dhe na kanë ber copë e copë, por keta e fshehin me qellim realitetin e puneve te zeza nga vendet fqinje, edhe fakt nuk shohin. Dhe kapen te Turqia, e cila larg me kilometra ri bukur ne vendin e vet...

Miku dallohet: Pa e thirr te vjen.


Po te flasim per emigrimin se kush ka me shum vite ne gjermani,belgjik,zvicer apo ne vende te tjera..e ze vendin kosova!
me vjen keq qe ben nje krahasim te ketille! Ju ka ndare deshira juaj e madhe nga shqiperia
eshte ajo deshire e fjales qe po ju ndan edhe ne kete moment.
 
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Mund të më citosh të lutëm ku kam fajësuar ndonjë të krishter për diçka? E rilexova dhe njeherë postimin tim dhe faje për të krishteret shqiptar nuk kam vendosur, jam munduar të jam objektiv në ato që kam thenë .

Vetoni.

Veton: Me gjith respektin qe kam,ose qe sdo kem me
kot vazhdon me kete lojen kukafshehtazi!
sic e shef une flas drejtperdrejt
une jam rracist ndaj turkut,grekut,serbit!
nje komb qe na ka perdhunuar historikisht nuk e dua! aq me keq kur e degjoj nga keta pseudoshqiptar te ma mbrojne!
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë


Jo sna ka ndare deshira hiq nga Shqipëria.... na kane ndare vendet fqinjë me dhunë që moti...

Poashtu edhe rasti i dyte ishte kur na cuditen edhe diten e pavaresisë na vendosen flamur tjeter, ku shumica e shqiptareve reaguan: pse na nderruan flamurin. Flamuri nuk bente asesi te ndryshoj... Keto ishin bisedat reaguese te Kosovarëve.

Kurse per krahasimin e emigrimit, e dijme se politika e vujtjet i shtyen shqiptaret te dalin jashte Kosove. Por sdo te thotë asnjëherë se ia kan kthyer shpinën. Assesi.

Trupin ne mergim, por shpirtin e mendjen në Kosovë!Po te flasim per emigrimin se kush ka me shum vite ne gjermani,belgjik,zvicer apo ne vende te tjera..e ze vendin kosova!
me vjen keq qe ben nje krahasim te ketille! Ju ka ndare deshira juaj e madhe nga shqiperia
eshte ajo deshire e fjales qe po ju ndan edhe ne kete moment.
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Veton: Me gjith respektin qe kam,ose qe sdo kem me
kot vazhdon me kete lojen kukafshehtazi!
sic e shef une flas drejtperdrejt
une jam rracist ndaj turkut,grekut,serbit!
nje komb qe na ka perdhunuar historikisht nuk e dua! aq me keq kur e degjoj nga keta pseudoshqiptar te ma mbrojne!

Nuk po dua të të ndryshoj bindjen që ke, vetëm e shpreha mendimin tim po ashtu sikur ju tuajin, mua personalisht në moshen 8 vjeçare më është drejtuar arma nga paramilitar serb , por nuk mundem të e urrej një popull të tanë për shkak të gabimeve të udheheqësëve të tyre dhe të e bejë gabimin e njejtë me ta. Fakti që ne jemi musliman dhe ju keni një bindje tjetër fetare nuk do të thotë që jemi më pak shqiptar.

Të faleminderit, Vetoni :)
 
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Nuk po dua të të ndryshoj bindjen që ke, vetëm e shpreha mendimin tim po ashtu sikur ju tuajin, mua personalisht në moshen 8 vjeçare më është drejtuar arma nga paramilitar serb , por nuk mundem të e urrej një popull të tanë për shkak të gabimeve të udheheqësëve të tyre dhe të e bejë gabimin e njejtë me ta. Fakti që ne jemi musliman dhe ju keni një bindje tjetër fetare nuk do të thotë që jemi më pak shqiptar.

Të faleminderit, Vetoni :)

Me vjen keq per c'fare te ka ndodhur
por imagjino sikur une te mbroja Serbine??? cfare gjuhe do ishim duke fol tani?
sigurisht komunikimi ne shqip do ishte,por do flsinim per nje tiran!!!
Ndaj pushtuesit lene gjurem ne nje vend,kjo dihet
por ne fund ne mbetemi shqiptar!!! Mos i dilni ne krah perdhunusve!
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Me vjen keq per c'fare te ka ndodhur
por imagjino sikur une te mbroja Serbine??? cfare gjuhe do ishim duke fol tani?
sigurisht komunikimi ne shqip do ishte,por do flsinim per nje tiran!!!
Ndaj pushtuesit lene gjurem ne nje vend,kjo dihet
por ne fund ne mbetemi shqiptar!!! Mos i dilni ne krah perdhunusve!

Unë nuk po e mbroj Perandorinë Osmane në asnjë pikë si pushtues që ka qenë, por po them se kjo është pjesë e gjeostrategjisë botërore, dhe politikanet tanë duhet të jenë të kujdesesëshëm te pjesa e ndryshimit të historisë dhe të mos e bejnë ketë gjë vetëm për perfitimet që mund të kemi. Sot bota është e lidhur në interesa midis shteteve , keto interesa shpesh herë edhe diktohen nga ajo që quhet "soft diplomacy" dhe që shpesh perfshin edhe ndihmen e tillë financiare për të ndryshuar ,permisuar dhe mbajtur imazhin në botë, ne sot kemi me dhjetra seriale turke që shfaqen dhe asnjeri nga ne nuk thotë se keto po diktojnë në ndryshimin e perceptimit edhe për të kaluaren dhe jo vetëm te popullsia shqiptare muslimane por edhe ajo krishtere.
Problemi i paraqitur në temë nuk është as perandoria osmane e as pushtimet dhe padrejtesit e saj, u nis me një ndihmë të shtetit turk, me pas vazhdoi ne dallime kosovar-shqiptar dhe ne ato musliman e i krishterë, dhe tani doli dhe në padrejtesitë e popujve tjerë për ne shqiptaret. Po të shikojmë keshtu edhe Londra na beri padrejtesi sepse mu aty u ndamë në kaq shumë pjesë, madje edhe vet Italia dikur na pushtoi , por kjo nuk na jep të drejtë të e urrejmë një popull të tanë për gabimet e të kaluarës dhe të udheheqësve të tyre apo jo? Dhe besoj qe ne mund të gjejmë pika të perbashketa, se një shqiptar musliman nuk është me ndryshe se një shqiptar i krishter , ose një që nuk beson fare, dhe se më shumë kemi të perbashketa se sa dallime që permenden dhe që duhet të mbulohen , por po ashtu duhet të risim lobin tonë në Turqi për të hapur shkolla shqipe(sepse as Kosova e as Shqipëria nuk e hapen ketë çeshtje gati asnjeherë në nivele të larta ), duhet të tregojmë se ne kemi pasur heronjë që luftuan kunder çdo pushtuesi dhe se me ta krenohemi se janë shqiptar qoft Skenderbeu e qoft Adem Jashari , janë tonet , ose mjeshtritë e Rilindjës kombëtare që nuk shikuan gjë pos interesat e atdheut, dhe ne pikën kur ne jemi gati që të bashkohemi në vitet e ardhshme flasim për dallime të vogla dhe nuk flasim për kujdesin që duhet patur si komb se si i trajtojmë aleatet por me e rendesishme si e trajtojmë vetën tonë para tyre.

Më fal që e zgjata .
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

E ula pak nivelin sot... lol si per sy tkeq , debatova me njerez pa shkolle lool :p

Hmmm.. Poeti te jet shprehur valle keshtu?! Nenvleresimi s'eshte dituri.. nejse....Skam kohe ti lexoj te gjitha postimet, leqe e kemi diskutuar nja 100 her, por mu kujtua Ismail qemali pasi ngriti flamurin ne vlore dhe formuan qeverine shqiptare, te paret aleat qe bene ishin Otomanet... ju kan kaluar ca detaje pa vene re ne histori , Lol...

Diskutim te mbare!
;)
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

ah se ku mu kujtua, po c'lidhje ka krishterimi e islami ne ket mes se spo e marr vesht?? Mos e fusni fene vend e pa vend se e keni bajat..
 
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Hmmm.. Poeti te jet shprehur valle keshtu?! Nenvleresimi s'eshte dituri.. nejse....Skam kohe ti lexoj te gjitha postimet, leqe e kemi diskutuar nja 100 her, por mu kujtua Ismail qemali pasi ngriti flamurin ne vlore dhe formuan qeverine shqiptare, te paret aleat qe bene ishin Otomanet... ju kan kaluar ca detaje pa vene re ne histori , Lol...

Diskutim te mbare!
;)

-Rendesi ka qe tu kujtua I.Qemali
dhe aleatet!
selam...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

te paret aleat qe bene ishin Otomanet.

A ta shpallim tradhtar edhe Qemajl Beun :p lol
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

-Rendesi ka qe tu kujtua I.Qemali
dhe aleatet!
selam...

Mu kujtua Loverman, pasi para ca ditesh kam pare nje debat mbi Turqin dhe marredheniet me te, e midis te ftuarish u permend dhe ky fakt... NE fakt te jem realiste ajo qe mua me pengon eshte menyra e debatit ketu, dhe urrejtja e kamufluar ndaj turqise se sotme per shkak te se shkuares.... Te jem e sinqerte, une skam ndonje simpati per qeverisjen e tyre, por ndryshe nga ju kam disa arsye te tjera qe lidhen me ditet e sotme por s'eshte vendi per tu diskutuar me kete panel qe kemi ne forum :)...

Nejse, We alejke... :)
 
Redaktimi i fundit:

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Mos me keqinterpretoni... Une replikova me faktin qe lajme te tilla serviren me buje , sikur te thuash se pa ato 3 MLn $ do kishim vdek, e nuk shifen prapaskenat... Apo qoft nevojat me imediate e jo ushtria.
Se dyti replikova me Ado pasi ai i kaloi ne prizmin historik duke na thene se ishte porta osmane qe delegoi Ismail Qemalin dhe beri Isa Boletinit aleat ma osmanet, ne fakt jam ndjere i fyer nga kjo logjike. Nuk kam dash te percjell ide raciste, edhe kur i kam bere thirje arfenilles e kam bere sepse ajo dhe ado me shpesh dalin me teza proturke e te dy prej Kosove.

Soulmind cilet otoman bem aleat ne? Kush e njohu e para shqiperine si te pavarur? Kshu e ke mesu dhe ti? Sdi ti se jane zhvilluar beteja te pergjakshme deri me 28 nentor 1912? Sdi ti qe shqiperia u vetshpall e pavarur? Dhe se komisioni i ambasadoreve ne Londer 1 vit me pas njohu daljen nga sovraniteti dhe administrimi i peramdorise osmane ?

Te hedhim posht rilindjen Shqiptare? Se ketu keshtu po flasin Ado me Arfenillen...ado kaloi nga dega e thanes tek e fikut, arfenilla na coi tek kumbulla ....
 
Top