Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Ju kerkoje dhe ndjese per gabimet por kam shkruajtur gjith nje prej telefonit
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Mos me keqinterpretoni... Une replikova me faktin qe lajme te tilla serviren me buje , sikur te thuash se pa ato 3 MLn $ do kishim vdek, e nuk shifen prapaskenat... Apo qoft nevojat me imediate e jo ushtria.
Se dyti replikova me Ado pasi ai i kaloi ne prizmin historik duke na thene se ishte porta osmane qe delegoi Ismail Qemalin dhe beri Isa Boletinit aleat ma osmanet, ne fakt jam ndjere i fyer nga kjo logjike. Nuk kam dash te percjell ide raciste, edhe kur i kam bere thirje arfenilles e kam bere sepse ajo dhe ado me shpesh dalin me teza proturke e te dy prej Kosove.

Soulmind cilet otoman bem aleat ne? Kush e njohu e para shqiperine si te pavarur? Kshu e ke mesu dhe ti? Sdi ti se jane zhvilluar beteja te pergjakshme deri me 28 nentor 1912? Sdi ti qe shqiperia u vetshpall e pavarur? Dhe se komisioni i ambasadoreve ne Londer 1 vit me pas njohu daljen nga sovraniteti dhe administrimi i peramdorise osmane ?

Te hedhim posht rilindjen Shqiptare? Se ketu keshtu po flasin Ado me Arfenillen...ado kaloi nga dega e thanes tek e fikut, arfenilla na coi tek kumbulla ....

Po c'buje more po tani si tgjitha lajmet, perderisa ka qene ministrja e perfshire do sillet si lajm si cdo gje tjeter, bujen e bejme ne,(ose ju, se une u detyrova e u futa ktu:p) duke thene pse na i solli, Lol...

Sa per pyetjet, une tani s'do jap lekione falas, po nga intelektual shqiptar i kam lexuar e degjuar,(se une nje cop arkitekte pa license jam, Lol) jo Pllumb xhufi jo fatos lubonja jo nexhmedin spahiu(edhe pse spelqehet nga ndonje ktu), dhe tjere se smbaj mend emra tani..

MGjth je sh i sakte ne vitin e shpalljes se pavarsise, po ashtu dhe te vitit 1913 per vendimet e konferences se Londres, po te vashdoje me tej do gjesh se si per shkak te gjenocidit dhe masakrave te ushtruara nga fqinjet sllavo-grek, plus dhe disa vendime te konferences se Londres, ku me shume se sa gjysma e kombit shqiptar kishte mbetur jashte kufijve politik detyrun qe Ismail Qemali te kuptonte se i vetmi aleat i ngeli Perandoria Osmane.
Dhe kshu ne vitin 1914 ne mos gabohem I. Qemali pranon te bashkpunoj me Stambollin. etj etj... pastaj vjen lufta e pare boterore ku per arsye te ndryshme prishen marredheniet prap me Turqine, me vone vjen nje periudhe tjeter ne 1922-shin a 23-shin ku qeveria shqiptare bashkohet prap me Turqit kunder intervicionit grek qe kercenonte te dyja vendet.


Me pak fjale marredheniet shqiptaro-turke kan qene te ndersjellta me ulje e ngritje normal secila per interes te vetin, dhe shpesh te detyruar nga rrethanat, por dhe Perbindesh mos ta nxjerrim kur kemi dhe fakte qe ka pas me keq se Pushtimi Otoman. kemi marre e dhene normalisht p. osmane ka dal me e fituar por tashi ishte perandori ajo, ndersa ne nje Shqipri e vogel


p.s. sipas sh analisteve shqiptar dhe jo kosovar Skenderbeu dhe clirimi nga Turqia eshte nje Mit ;) dhe shpesh Shqiptaret kan gjet ndihmese prej Turqve dac nga P.Otomane dac nga turqia e sotme...


mgjth, duhet te ndajme Turqine nga Perandoria Otomane.. Jo cdo gje e turqise sot duhet tna coj tek perandoria osmane se skan lidhje fare...dhe riperseris per te shumten here, nuk kam asnje afekjon ndaj Turqve pse jan Musliman, absolutisht fare, madje ne kete pike une kam shume shume rezerva... (kjo ishte per ato qe kujtojne se po u permend fjala Turqi ka te bej patjeter me punen e fese
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

@ Soulmind, eshte bindje jote dhe a ati ku ti je bazuar qe I Qemalit i ngeli te mbeshtetej tek P.Osmane per krijimin e shtetit shqiptar. Gabim i pa falshem!!
Kujti i thua mbeshtetje ne P.Osmane, komplotit te i poshter Grebenese (oficer shqiptar ne sherbim te P.O)me I Qemalin? Kjo e detyroje qeverine shqiptare te jape dorheqjen.

Ndashta, mendoj une, qe Pavarsia e shqiperise u be pikerisht nga braktisja e P.Osmane nga vendi yne. Pavarsisht qe ikja zyrtare nga Shqiperia eshte bere ne pranvere te 1913-es. Pra, greket dhe serbet benin masakra nder shqiptar nen hunden dhe para syve te P.Osmane te kalbur.

Ketu poshte po te sjell nje pjese te vogel nga kujtimet e kohes te Syrja Vlores, i cili ne ate kohe ishte minister i jashtem shqiptar. Me pare Drejtor i pergjithshem i Doganave osmane, deputet ne Parlamentin osman pas vitit 1908, ambasador i Shqiperise ne Vjene me 1914. Pra nuk eshte nje Pellumb xhuf..;)

"...Me pas, vizitova nje nga nje me radhe gjithe ambasadoret. Po ashtu pranova edhe vizitat e tyre. Ambasadori i Turqise lajmeroi se do te me vizitonte ne menyre private, sepse qeveria e tij nuk e njihte ende qeverine e Shqiperise se pavarur. Ne kete situate, i preva marredheniet me te dhe vendosa te mos e pranoja. Nderkohe, Pasha i Mitilenes, (Hysen Hilmi Pasha)nje grek i konvertuar, qe ishte ambasador i Perandorise Osmane ne Vjene 1912-1918, nuk vonoj te vizitonte ministrin e Greqise, zotin Grisparis. Ndonse, Qeverine e Shqiperise se pavarur e kishte njohur e gjithe bota, ai dhe gjithe personalitet e Portes se Larte, druanin ta njihnin.
Ambasadoret e Frances dhe te Japonise, me bene shume pyetje rreth Shqierise dhe rivalitetit qe ekzistonte midis Italise dhe Austrise, gje kjo qe me terhoqi vemendje.
Ate dite qe Durresi ndodhej i rrethuar , kapiteni rezerve, zoti Goscher, i njohur dhe i famshem ne Vjene per gravurat e tij te bukura, i shtyre nga ndjenjat dashamirese qe ushqente per Shqiperine, me tha se ne Gjermani, kryesisht ne Hamburg, ndodhen 5000 vullnetare gati te nisen per ne Shqiperi, mjafton t'u pergaditen dy vapore dhe t'u jepen shpenzimet e transportit hekurudhore.."

(Syrja Vlora: Kujtime, nga fundi i sundimit osman ne luften e Vlores. F 94)

Qeveria e pare e Shqiperise, dhe sot Shqiperi, i kemi fale Austro Hungarise, dashje pa dashje (per xhelozi me teper) edhe te Italise.
 
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Do thoni ju po hidhemi nga 1 dege ne tjetren por smund ta lej pa permendur faktin qe ISmail Bej Vlora ishte i perzgjedhuri i austro-hungarezeve. IShte 1 politikan dhe diplomat nga me te aftet qe kane njof shqiptaret.

Ismail-Qemal bej Vlora, Sulejman Delvina, Turhan Pasha, Mehdi Frasheri, Mehmet Konica e shume te tjere qe bene karriere ne Perandorinë Osmane, kishin zotesi te medha profesionale prandaj dhe bene karriere ne administraten perandorake.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

@ Lauri

Ska sh lidhje me bindjen time, se kur vjen puna tek historia ska pune pelqimi, por ajo cka na serviret neper letra se ne se jetuam ate kohe. DHe fakti qe kongresi i Londres i kish marre gjysmen e territoreve shqipris, plus dhe rrezxiku i fqinjeve ekzistonte kjo dihet, por dhe qe ajo marreveshje u be dhe ajo dihej.po dhe qe ekzistonte nje marreveshje e janarit 1914 qe te ktheheshin territoret e humbura dhe ajo dihet, po dhe bashkimi ne 1922 dhe kjo dihet, jane data historike ku ska debat per to. Tani une ste sjell dot referenca si ti se spara i kam dhene rendesi fort ktyre gjerave, di qe i kam lexuar mkujtohen dhe kaq. DHe pikerisht per ate qe thote Marla dhe qe ti e mbeshtet se Ismail Qemali ishte nder diplomatet me te afte, per me teper dhe i zgjedhur i austrohungarezeve i bie ta pranosh ate marreveshje, edhe pse e di qe pikerisht implikimi i tij ne te ashtuquajturen “puçi i i poshter Grebenes” beri qe komisjoni nderkombtar ta detyronte ate te jepte dorheqjen... Gjthss une e riperseris, inkuizicioni Ottoman nuk ishte fushe me lule, perkundrazi, ama duke qene perballe masakrave grekoserve e sllave ai otoman ishte sh her me ndryshe. Dhe ne mos te jemi kaq letargjik aman... Po perandoria Romake ka pas krejt Europen e ca ska punuar, e tani tere kto vende duhet ta mallkojne Italine per ate qe beri perandoria Romake... aman mooo se i trashni gjonat kot sinqerisht... Kemi qene 5 shekuj nen nen pushtimin Otoman dhe hajd ti mbyllim marredheniet me Turqit kur dihet qe sa her kemi pranuar te bashkpunojm me to ka qene se ja kishim ne nevojen jo Turqia ne. Jo na myti na masaktroi na fshiu gjuhen na detyroi fene etj etj.. po tani dhe ca ndikime ne gjuh do i kishte se perderisa jetonim bashk do u fusnin ca fjale, se sot jemi en demokraci dhe e kemi masakruar gjuhen vete. Tkishte qene Pushtimi otoman si ai anglezo-frances e shikonit ju gjuhen, e kishit dhe sot turqishten gjuh zyrtare ashtu sic eshte frengjishtja tek vendet e afrikes apo anglishtja ne ish vendet e kolonizuaara...
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Do thoni ju po hidhemi nga 1 dege ne tjetren por smund ta lej pa permendur faktin qe ISmail Bej Vlora ishte i perzgjedhuri i austro-hungarezeve. IShte 1 politikan dhe diplomat nga me te aftet qe kane njof shqiptaret.

Ismail-Qemal bej Vlora, Sulejman Delvina, Turhan Pasha, Mehdi Frasheri, Mehmet Konica e shume te tjere qe bene karriere ne Perandorinë Osmane, kishin zotesi te medha profesionale prandaj dhe bene karriere ne administraten perandorake.

po kush i mohoi kto qe thua ti? :p Jo vetem nga nje deg ne tjetren po sipas poetit deget kan dhe fruta si kumbulla, fik thana, rrush etj.. Lol, po kshu ka dhe me sh lezzet se secili flet per hesap te vet, Lol
 
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Fakti qe ti SM me citon do te thote qe i ke qejf frutat sidomos kumbllat :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Nuk eshte SM, eshte vetem "M" (Mollë :p )
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Mos me keqinterpretoni... Une replikova me faktin qe lajme te tilla serviren me buje , sikur te thuash se pa ato 3 MLn $ do kishim vdek, e nuk shifen prapaskenat... Apo qoft nevojat me imediate e jo ushtria.
Se dyti replikova me Ado pasi ai i kaloi ne prizmin historik duke na thene se ishte porta osmane qe delegoi Ismail Qemalin dhe beri Isa Boletinit aleat ma osmanet, ne fakt jam ndjere i fyer nga kjo logjike. Nuk kam dash te percjell ide raciste, edhe kur i kam bere thirje arfenilles e kam bere sepse ajo dhe ado me shpesh dalin me teza proturke e te dy prej Kosove.

Soulmind cilet otoman bem aleat ne? Kush e njohu e para shqiperine si te pavarur? Kshu e ke mesu dhe ti? Sdi ti se jane zhvilluar beteja te pergjakshme deri me 28 nentor 1912? Sdi ti qe shqiperia u vetshpall e pavarur? Dhe se komisioni i ambasadoreve ne Londer 1 vit me pas njohu daljen nga sovraniteti dhe administrimi i peramdorise osmane ?

Te hedhim posht rilindjen Shqiptare? Se ketu keshtu po flasin Ado me Arfenillen...ado kaloi nga dega e thanes tek e fikut, arfenilla na coi tek kumbulla ....

Kjo eshte sh e let poeti, mos e lexo fare injoroje dhe kaq. sikur se bejm shumica e antare te temat e libidos . nuk mendova se mund te ju prek aqe shum nje lajm i till sinqerisht .

Jeni shum gabim ne ket rast ,sepse un nuk ceka asnje emer te nje rilindesit shqiptar. me jep fakte ti mua ku e thash ni emer till? un thash meqe nuk na duhet nje ndime e till pse mos ta kthejem prapsht kjo ishte si hyrje e muhabetit :hi:.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

@Soulmind, nuk po kerkon kush te prishe marrdhenjet me Turqin, por Turqia te mos fuse hundet ne historine tone dhe te na dale si shpetues. Te mos i thote shqiptarit vella, dhe te ktheje koken ne krah tjeter dhe t'ja beje me sy serbit e grekut..;)

Renja e Manastirit eshte nje prove e pa lekundshme qe verteton se P. Osame u terhoq duke e lene vendet tona ne duart e sllaveve. Kishin dy dite qe e kishin braktisur(i riferohem kujtimeve te Syrja Vlores), dhe sllavet nga frika nuk hynin dot ne qytet derisa e moren vesh qe ne Manastir nuk kishte kembe turku. .."
Po vellezerit shqiptar te turqeve, qe luftonin per llogari te tyre pasi nuk e kishin akoma idene qe P. Osmane kishte vdekur me kohe, u gjinden perpara sllaveve pa arme dhe pa buke ne bark. Si rrezultat, fale "vellezerve", sebet i bene shqiptaret mish per qen.
Ja pse duhej nje shkeputje e menjehershme nga P.Osmane dhe te behej pavasija ndaj tyre. Ndonse, klasa jone politike nuk ishte akoma e pjekur te dilej ne vehet keshtu menjehere. Me par na duhej autonomia, ku greket dhe serbet e kishin me kohe, dhe neve u rrefuzua ne Lidhjen e Prizerenit(sepse deshem te deklarohemi si shqiptar, dhe jo turq), pastaj Pavarsi. Mendim ky, qe ndahej nga nje pjese e shendoshe e elites shqiptare. Por fati mori rruge tjeter me pavarsine e Shqiperise te shtyre nga austro-hungarezet.

I Qemalit i dhane nje flamur shqiptar ne Vjen, dhe ai ju pergjigj: flamurin ma dhate, por me duhet nje shtize ku ta vendos. do keshe bajoneten Austriake...ju pergjigjen..;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

E rendsishme eshte te jete M (molle) vendi jo turke

Dhe me e rendesishme eshte te jete molle mbi tgjitha, ska dert prejardhja :D
 

Neko

Antarë
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Shqiptaren ne as nji moment nuk ishin të shtypur nga Perandoria Osmane!
Populli Shqiptaret ishte ne mes te gjithë popullit te tjer Mysliman te Perandorisë Osmane, krenaria edhe Faktori ma i fuqishëm i Perandorisë.


Kot osht sot e kësaj kohe me fol diçka tjetër e me shite propaganda te skive dhe greke.
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

na hoqet trurin me turqine..... flasim per shqiperine kemi lajme plot e te nisim nga 2016..... e shkuara sherben si nje llampe per te nesermen ama po jetuam vetem per 1500 do mbetemi te asaj epoke ne cdo sens....
 

Neko

Antarë
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

[video=youtube_share;jNbR-em5_nI]https://youtu.be/jNbR-em5_nI[/video]
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Si rroktarizoheni ju?
Nga koka si peshku?
 

Neko

Antarë
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

[video=youtube_share;C6tm-PnXCNA]https://youtu.be/C6tm-PnXCNA[/video]
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Do thesh qafen edhe ti Theosmanili, fare majmunash.


[video=youtube_share;C6tm-PnXCNA]https://youtu.be/C6tm-PnXCNA[/video]
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Turqia i dhuron 3 milionë dollarë pajisje ushtarake Shqipërisë

Shqipetarit ju ndalua shkrimi e kendimi i gjuhes me shekuj,,,kjo mjafton te kuptojme se sa shum na ka dashur neve turqia.
Panvaresin u detyrua ta pranoj sepse kishte marr fund si perandori. Shqiptari 5 shekuj e ka luftuar me gjak turkun,ndersa sot na dalin ca klysha mihonesh qe si dihet nga e kan faren e na shesin turkun si vella e ku e di un se cfare. Jevgjit e mutit,,, le tju japin te drejtat si minoritet shqipetareve qe jan mbi 6 milion ne turqi sot.Le ti japin te drejten te lexojne e te shkruajne shqip,por jo ,kurr skan per ta ber jevgjit..Thjeshte sepse sjan rraca jone e me shum na kan pasur zili sesa na kan urryer.
 
Top