Turqit e ndërtuan اele-Kullën me 952 kafka shqiptarësh!

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
img_3399-1-500x330.jpg


Pinjolli i fisit të Kelmendit, Gjergj Pjetri, udhëhoqi kryengritjen e të krishterëve kundër Perandorisë Osmane në territorin e sotëm të Serbisë. Për ta ndëshkuar kryeneçësinë e tij, pushtuesit turq bënë hakmarrje të tmerrshme kundër shqiptarëve ortodoks(vranë mijëra shqiptarë të ritit bizantin, me 952 kafka të tyre ndërtuan اele-Kullën, në Nish), ndërsa bajraktari serb, Millosh Obrenoviqi, një fshatar i pagdhendur, që u pasurua në kohën e Turqisë, u lidh me turqit dhe ua ofroi kokën e Gjergj Pjetrit, për ta qetësuar zemërimin e Perandorisë Osmane. Millosh Obrenoviqi vrau në pabesi pinjollin e fisit të Kelmendit, kokën e të cilit ua dorëzoi turqve.


Historia Shqiptare
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Ja keta jane "vellezrit" tane turq......

Apo sic thote edhe imami turk...mos shikoni me prejardhje, komb, apo nacionalitet...vella jeni jo prej gjaku ,por prej fese....

Plasja ishalla
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Myftiu i Turqisë me mesazh helmues Kosovës:

Kryetari i اështjeve Fetare të Turqisë (Diyanet), Ali Erbaş i cili po qëndron në Kosovë, me ftesë t BIK-ut, ka hedhur deklarata kundër identitet shqiptar duke thënë se feja është elementi kryesor i një kombi, pastaj gjuha, kombësia etj. Këto deklarata janë tendencioze dhe shumë të rrezikshme sepse misioni i Turqisë, është zbehja e identiteti kombëtar shqiptar duke tentuar t’i bëj shqiptarët sikurse boshnjakët e Bosnjës, një komb mysliman. Sponsored Content Mgid Sweden Shocks The EU By Voting Down The Euro In Referendum trulibrarian.com These 2 Vegetables Can Kill Your Belly Fat Overnight! Here's How Sweden Created A Model Economy trulibrarian.com Turkey Builds World's Largest Airport Lifestyleasia.com Sipas tij, rinia është një pasuri dhe mundësi e madhe që do t’i çojë popujt në të ardhmen. Erbaş tha se “Gjëja që bën që një popull të mbetet i përhershëm në skenën historike është identiteti i tij. Identitetin në fjalë e përbëjnë elementet si gjuha, historia, kultura, gjeografia e atdheu. Ndërkaq elementi kryesor që e përbën identitetin është feja dhe besimi. Historia na ka treguar se popujt kur po i humbin vlerat në fjalë, së fundi po e humbin edhe identitetin. Për këtë arsye elementi kryesor që duhet të fokusohet në Republikën e Kosovës është realizimi i çdo lloj të përpjekjes në mënyrë që gjeneratat e reja të përfitojnë identitetin ideal musliman”. Ai më tej theksoi se Kryesia e اështjeve Fetare të Turqisë, Republika e Turqisë dhe populli turk do të vazhdojnë gjithmonë që të jetë pranë vëllezërve muslimanë në Kosovë. Erbaş më tej theksoi se Kryesia e اështjeve Fetare të Turqisë në bashkëpunim me Bashkësinë Islame të Kosovës do të mbajnë të gjallë vlerat dhe kulturën e Islamit dhe do të mbrojnë Islamin nga perceptimet e gabuara.Myftiu i Turqisë me mesazh helmues Kosovës: “Nuk është gjuha dhe kombi elementi kryesor i indentitetit, por feja”
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
اfarë kishim para pushtimit turk… MEJTIME TELEGRAMA!

Shkruan: Dorian Hatibi

Sot dua ta perkujtoj Skenderbeun duke bërë një listë me gjërat që kishim para pushtimit turk e që “vellezerit” turq, nga dashuria për ne, na i hoqen per 5 shekuj: – Kishim një Universitet në vitin 1380 në Durrës. Qe te krijoni iden: Gjermania e ka hapur universitetin e pare 6 vjet pas Durresit (Heidelberg University). – Kishim 6 qytete plotesisht te zhvilluara po aq sa Firence, Venecia, Marseja apo Parisi. (Durresi, Shkodra, Drishti, Lezha, Berati dhe Preveza) – Kishim klasen tone aristokratike me 8 familje bujaresh (Balshajt, Topiajt, Muzakajt, Kastriotet, Arianitet, Zebenishtet, Shpatat dhe Dukagjinet) te lidhura ne martese deri edhe me Habsburg-et dhe Bourbon-et. – Kishim filozofet tane humanist qe benin “kerdine” ne Europe me idet e tyre dhe ishin keshilltar te familjeve perandorake ne Hungari, Itali dhe Austri. (Gjon Gazhuli, Pal Engjelli, Leonik Tomeo dhe Gjon Durrsaku) – Qytetet tona kishin Statute dhe qeveriseshin me Demokraci nderkohe qe Amerika psh qeverisej nga Indianet Cheroki apo fiset Azteke qe pinin akoma gjak njeriu dhe jetonin si kanibal. – Ne Durres intelektualizmi ishte aq i lart sa kemi te dokumentuar ne shekullin e XII per here te pare noten e protestes se nje Metropoliti Ortodoks, i cili i shkruan Konstandinopojes, kundra skllaverise 300 vjet perpara se ne Europe te fillonte si debat. – Ne Durres behej tregti deri edhe me Tunizine, Ukrainen dhe me Francen qe ne shek. V-VII. Nderkohe qe psh. vendet skandinave jetonin akoma duke adhuruar pemen apo malin. – Kisha e Shqiperise kishte nxjerr Kardinal (dhe kardinal nuk ishte gje e vogel atehere).
Cfare ndodhi me pas? Asgje!

Thjeshte erdhi turku. Autori është i diplomuar në shkenca politike, psikologji dhe Histori si dhe është ligjerues në Universitetin e Durrësit.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Historia sa ka filluar ti shkund pendet e saj.....dashte zoti e dalshin te vertetat qe fshihen...e do kuptojne drejt e paster se turqit, ishin dhe do mbeten perhere armiqte tane!
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
46426384_1446888898776969_1403992515203301376_n.jpgImamet apo hoxhallaret tane(apo klerike te tjere) ...jane ata qe pavaresisht besimit , i kane sherbyer me shume ATdheut.
Ata te botes...vetem i kane sherbyer percarjes sone
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Shpresoj te vij e te komentoj ketu pas 4 vjetesh!
 

MrCool

Old School.
Historia sa ka filluar ti shkund pendet e saj.....dashte zoti e dalshin te vertetat qe fshihen...e do kuptojne drejt e paster se turqit, ishin dhe do mbeten perhere armiqte tane!


Qe kane qene, e ke tamam, por qe do mbeten perhere, nuk e kuptoj c'ne??
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Qe kane qene, e ke tamam, por qe do mbeten perhere, nuk e kuptoj c'ne??

Shiko ne Maqedoni , Kosove e Shqiperi cfare po indukton.
Meqe me dhune nuk na zhduku, tani perpiqet te sundoj ne investime, fe e shkollime...
Qellimi eshte po i njejte.
Nuk me harrohet kur Erdogani kerkoi mos blinin me produkte amerikane, dolen video duke thyer iphone....dolen e shqipot
 
Redaktimi i fundit:

MrCool

Old School.
Shiko ne Maqedoni , Kosove e Shqiperi cfare po indukton.
Meqe me dhune nuk na zhduku, tani perpiqet te sundoj ne investime, fe e shkollime...
Qellimi eshte po i njejte.
Nuk me harrohet kur Erdogani kerkoi mos blinin me produkte amerikane, dolen video duke thyer iphone....dolen e shqipot


Perse te na zhdukte njehere, c'fare perfitimesh do kishte?? Njeh ti ndonje popull te zhdukur ne historine Otomane, qe te zhdukeshim ne? A nuk duhet perdorur pak logjika para se te besojme c'do gje qe na serviret??

Realitetin ne Kosove dhe Maqedoni e njoh me mire se ty besoj dhe e di fort mire se c'fare indukton.. Jane shume me pak te rrezikshem se sa gjerat qe na induktojne "miqte" tane, nepermjet shoqatave, organizatave e ku di une cfare...

Nejse, eshte teme e thelle kjo, por nese don, mund ta diskutojme sa te te doje qejfi. :)
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Nuk deshen te na zhduknin jo por thjesht te na formonin kafken sipas parimeve te tyre duke na islamizuar deri ne palce dhe te na linin ne pazhvillim sic na lane. Po ce do qe ca shqiptare qelluan "gdhe" qe nuk pranonin dhe keshtu qe kafkat e tyre u shpune per zbukurime. Qellimi I Turqise se djeshme dhe te sotem ishte dhe ka qene perandori e shtire deri afer vjenes dhe fetarizim deri ne palce gje qe nuk I shkon aq per shtat Shqiptareve. ;)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
pse cdo ndodhi pas 4 vitesh sol?

normalisht i bie tmbyll studimet ne history te arkitektures. Shpresoj tkem kalu mjaftueshem literature e kerkime qe tmund te jap 1 mendim me te sakte se tani
 
Redaktimi i fundit:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Valla edhe fisniket shqiptar ishin kan (sipas historis cdo here)te perzir me serbet deri ne fyt. Duke u ba miq me armikun nuk mund ta mposhtesh armikun tjeter.
 

MrCool

Old School.
Nuk deshen te na zhduknin jo por thjesht te na formonin kafken sipas parimeve te tyre duke na islamizuar deri ne palce dhe te na linin ne pazhvillim sic na lane. Po ce do qe ca shqiptare qelluan "gdhe" qe nuk pranonin dhe keshtu qe kafkat e tyre u shpune per zbukurime. Qellimi I Turqise se djeshme dhe te sotem ishte dhe ka qene perandori e shtire deri afer vjenes dhe fetarizim deri ne palce gje qe nuk I shkon aq per shtat Shqiptareve. ;)


Ne fakt, e kam vene re nje gje.. Qe te gjitheve u djeg pse u beme muslimane, jo dicka tjeter.. Dhe gjithmone, shyqyr qe dolen ata te pagdhendurit, trimat e forte, qe nuk u shiten sic u shiten te paret tane te ne muslimaneve.. lol
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Ne fakt, e kam vene re nje gje.. Qe te gjitheve u djeg pse u beme muslimane, jo dicka tjeter.. Dhe gjithmone, shyqyr qe dolen ata te pagdhendurit, trimat e forte, qe nuk u shiten sic u shiten te paret tane te ne muslimaneve.. lol

Nuk eshte puna aty, u be cfare u be nuk I kthehemi mbrapa. por idea eshte se ne asnjehere nuk jemi shquar per fetare deri ne palce packa se disa fe e kane origjinen nga paraardhesit tane. Ne shquhemi per mbeshtetje te feve dhe jo dhunes fetare respektojme mendimin ndryshe fetar dhe jemi shume pak paragjykues. Por keto 15 vitet e fundit jane sulur Turqit me keq se ne kohen e Skenderbeut e po bejne nje prapagande aq ta kufi sa imagjino po largojne Imamet arabe dhe gjuhen arabe ne xhami(ne kosove) dhe po vendosin te tyret. Reference kam xhamine e Prizrenit kur predikohet Turqisht dhe imami eshte Turk packa se nuk e kam informacionin e sakte per kete te fundit.
Disa thone se ne kemi shijuar e bere palle ne kohen e Turkut pasi ishim ne administrate etj etj por pyetja ime eshte….. Cili popull ka bere me shume kryengritje gajte sundimit Osman ? Cilit popull ju mohua gjuha dhe arsimimi? Cili popull doli me I prapambeturi nga sundimi ottoman? Le te flasim ketu duke ju pergjigjur ketyre pyetjeve…. ;)
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Perse te na zhdukte njehere, c'fare perfitimesh do kishte?? Njeh ti ndonje popull te zhdukur ne historine Otomane, qe te zhdukeshim ne? A nuk duhet perdorur pak logjika para se te besojme c'do gje qe na serviret??

Realitetin ne Kosove dhe Maqedoni e njoh me mire se ty besoj dhe e di fort mire se c'fare indukton.. Jane shume me pak te rrezikshem se sa gjerat qe na induktojne "miqte" tane, nepermjet shoqatave, organizatave e ku di une cfare...

Nejse, eshte teme e thelle kjo, por nese don, mund ta diskutojme sa te te doje qejfi. :)

Nuk ka lidhje kjo qe thua....
Po aq nuk di kujt i referehosh me "miqte tane",
Persai takon fese te tera (ne llogjiken time) ,jane aspak te shendetshme, per aq kohe sa cdo njeri nga ne imponohet, induktohet me pjeset me negative te saj.
Plot kontigjente nga njerez te te gjitha trevave tona u bene mish per top , per nje kauze qe cdokush e denon.
Dhe flas per ata qe besimin e shohin si pasterti te shpirtit e jo si mllef per te gjunjezuar tjetrin.
Feja ska sesi te jete e dhunshme.

Persa i takon otomaneve....per cilen histori do flasim?
Ate qe tregohet sot, apo ate qe kemi mesuar e cdo vend ku kjo mbreteri shkeli e quan sundues, pushtues, mizor etj....
Nese ka ndonje histori ku tregon se otomanet i kishim vellezer...flm nuk e dua ta di.
Nese sot viset shqiptare jane coptuar , nuk jane as me pak e as me shume se genocidi kufitar qe na be nga fuqite e medha.
Qe kur hyri feja , u shqye shqiperia...
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Ne fakt, e kam vene re nje gje.. Qe te gjitheve u djeg pse u beme muslimane, jo dicka tjeter.. Dhe gjithmone, shyqyr qe dolen ata te pagdhendurit, trimat e forte, qe nuk u shiten sic u shiten te paret tane te ne muslimaneve.. lol

Prape e ke gabim , greqia e serbia e mali i zi sjane myslyman...ama perftuan tokat tona.
Luftuan fortpo aq sa turku per te na bere kashte e koqe ( themi ne na jugu)
Kshuqe ska vend per viktimizim fetare...
 

MrCool

Old School.
Nuk ka lidhje kjo qe thua....
Po aq nuk di kujt i referehosh me "miqte tane",
Persai takon fese te tera (ne llogjiken time) ,jane aspak te shendetshme, per aq kohe sa cdo njeri nga ne imponohet, induktohet me pjeset me negative te saj.
Plot kontigjente nga njerez te te gjitha trevave tona u bene mish per top , per nje kauze qe cdokush e denon.
Dhe flas per ata qe besimin e shohin si pasterti te shpirtit e jo si mllef per te gjunjezuar tjetrin.
Feja ska sesi te jete e dhunshme.

Persa i takon otomaneve....per cilen histori do flasim?
Ate qe tregohet sot, apo ate qe kemi mesuar e cdo vend ku kjo mbreteri shkeli e quan sundues, pushtues, mizor etj....
Nese ka ndonje histori ku tregon se otomanet i kishim vellezer...flm nuk e dua ta di.
Nese sot viset shqiptare jane coptuar , nuk jane as me pak e as me shume se genocidi kufitar qe na be nga fuqite e medha.
Qe kur hyri feja , u shqye shqiperia...


Per pjesen e fese, jam shume dakord.. Thjesht reagoj kur etiketohen besimtaret nga njerez "qe mendojne se respektojne fene e tjetrit"... Feja per mua eshte dicka personale dhe aty mbaron c'do gje!


Nje gje nuk e ke te qarte.. Ti nuk njeh "shqiptaret" si komb, si mentalitet, si mendje.. Ne jemi po te njejtet qe kemi qene para 500 e kusur viteve.. Ne vdesim per pushtet, gjithmone na ka pelqyer te dukemi te mire para te huajve, gjithmone jemi shquar per servilizem.. Kete e kemi treguar me dhjeterat aleancat qe kemi bere me fuqite e medha te periudhave te caktuara..

Dhe njejte sic po u lepihemi sot perendimoreve, njejte u jemi lepire para qindra viteve fuqise me te madhe te asaj kohe, Osmaneve, kesaj fuqie te tmerrshme dhe shume e perparuar per kohen e vete.. Sic eshte sot modern Europianizmi apo Amerikanizmi, ne ate kohe ka qene Osmanizmi.. Dhe ne thjesht, per pak pushtet, per para dhe per lepirje u beme me turq se turqit..

Gjithashtu ka te beje shume fakti, qe shqiptaret nuk jane aspak njerez fetare ne pergjithesi.. Dhe as nuk kane qene.. Ne ne shpirt jemi popull pagan. Dhe sot, qe kemi lloj lloj feshe ne gjirin tone, ne akoma festojme Diten e Veres, Shen Gjergjin, Shen Mitrin, akoma besojme ne bestytni lokale apo dhe me te gjera.. Prandaj dhe e nderruam fene, sepse nuk na RRUHEJ fare per fe, dhe aq na qethet dhe sot, ku mbi 50% i ke qe nuk besojne fare, ndersa te 50% tjeter, shumica dermuese jane "besimtare" me emer dhe aspak praktikante.


Sa per copetimin e viseve shqiptare, fajin kerkoje tek komshinjte qe nuk i shajme thuajse kurre dhe tek miqte tane Evropiane.. Per aq kohe sa ishte Perandoria Osmane e forte ne keto troje, komshinjte tane ishin shume te vegjel para nesh.. Kur u dobesua Perandoria, na u versulen nga te gjitha anet ata te cilet nuk kishin kellqe te na prekin per aq shume vite.

Keshtu puna.. :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ne fakt, eshte ndertuar me kafka serbesh. Artikulli ka 2 vite qe eshte i vjeter. Madje ekziston ne kete forum :p

Sdq, 952 kafka ka qene totali, 15 metra e larte, 13 e gjere. 56 rreshta totali i kafkave, 17 kafka ne secilin rresht, dhe ne cdo ane te kulles. Kafka e komandantit rebel serb, Stevan Sindelic eshte vendosur ne krye. Me kalimin e kohes, familjarjet e rebeleve i hoqen disa nga kafkat, ne menyre qe t'ju behet nje nderim i vecant, si lloj funerali. Sot kane mbete vec 58 kafka. Autoritetet e Serbise gjate vitit 1892, ndertuan nje lloj si kishez rreth kulles per te ruajtur kete momument unik qe perfaqesonte trimerine dhe vuajtet e kombit serb.

Une e kuptoj mllefin qe keni ndaj turkut por sot te flasesh gjepura te tilla, that's a bullsh!t !

Ja nja 2 video te shkurtera, mesoni dic te re ;)

[video=youtube;_-U4LnKyNLM]https://www.youtube.com/watch?v=_-U4LnKyNLM[/video]

 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Ne fakt, eshte ndertuar me kafka serbesh. Artikulli ka 2 vite qe eshte i vjeter. Madje ekziston ne kete forum :p

Sdq, 952 kafka ka qene totali, 15 metra e larte, 13 e gjere. 56 rreshta totali i kafkave, 17 kafka ne secilin rresht, dhe ne cdo ane te kulles. Kafka e komandantit rebel serb, Stevan Sindelic eshte vendosur ne krye. Me kalimin e kohes, familjarjet e rebeleve i hoqen disa nga kafkat, ne menyre qe t'ju behet nje nderim i vecant, si lloj funerali. Sot kane mbete vec 58 kafka. Autoritetet e Serbise gjate vitit 1892, ndertuan nje lloj si kishez rreth kulles per te ruajtur kete momument unik qe perfaqesonte trimerine dhe vuajtet e kombit serb.

Une e kuptoj mllefin qe keni ndaj turkut por sot te flasesh gjepura te tilla, that's a bullsh!t !

Ja nja 2 video te shkurtera, mesoni dic te re ;)

[video=youtube;_-U4LnKyNLM]https://www.youtube.com/watch?v=_-U4LnKyNLM[/video]


Faleminderit Loverboy,
Asgje te keqe ska te mesosh...

Sa per turkun, serbin e grekun personalisht te njejten ndjesi kam....kshuqe mos bej diferencime
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Informacion qe nuk e paskam ditur. Faleminderit Loverboy per informimin.


Megjithate per pyetjet qe parashtrova dje ja vlen qe te hapim diskutim dhe jo vetem per turqit "se mos thyej ndjenjat e ndonjeres/it" por per te gjithe fqinjet qe na rrethojne. Kuptohet peshen me te madhe e kane Ottomanet e vjeter e te koheve te sotme. ;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Moni, nuk bera diferencime. Por, te hapet e njejta teme qe ka qene para 2 vite, madje hajde po e zeme qe s'eshte hapur. Fakti qe hapen tema gjithmone per turqit, tregon nje turkofobi te madhe. Kjo mbyt njeriun. Mire kishte thene nje hoxhe, Jakup Hasipi rahmet i paste shpirti: Neve kur na rreh shkau, e shajm turkun :D

Drejtor, nuk eshte i vertet ai informacion rreth imameve. Perkundrazi, te merkuren u rikthy Dr.Shefqet Krasniqi ligjerues ne xhamine e madhe pas 4 viteve, vetem te merkureve. Edhe ne vend te Shefqetit, aty eshte imam tjeter qe s'ka t'beje madje as nuk ka studijuar ne Turqi.

Cili popull doli me I prapambeturi nga sundimi ottoman? - Eh, nje pyetje ta beje, pergjigjen e se ciles e ke si "HINT", nese mendon me larg. Cilt popuj i pati ne duar Perandoria Osmane? Si ndodhi qe vetem ne shqiptaret pranuam me "dhune" Islamin si fe? Si i mbijetuar "dhunes" se tyre popujt tjere, e sa vite i udhehoqi te tjeret pervec shqiptareve?
Ketu e gjen pergjigjen e prapambeturise sone.

Kush e ceku me lart, ne kemi qene dhe vazhdojme te jemi popull kah tshkon era jemi aty.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Loverboy si shpjegohet qe sa here hapen kto tema ti je prezent?
Ath do vazhdoj ti hap edhe ato te 100 viteve me pare, meqe kjo lloj tematike ty te ben prezent :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Shpjegohet me 2 fjale. Loverboy eshte akoma Loverboy, por nuk prezenton tek Kiss anetarin lart e posht, e tek temat fantazi ! :D
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Lover ste ka thirr kush te Kiss apo fantazia...isha e qarte per cfare thashe.
Meqe interesin tend e dikujt tjeter e shtojne keto tema, do vazhdojme ti gjemojme...
:)
 
F

Frank

Edhe si è late muhabetin?!
A e keni idene se sa pak interes ka per antare apo vizitore normale te nje forumi kjo lloj teme apo dhe te tjera si tipi kesaj.
Perzierje e historise me te sotmen, Une e kuptoj qe niveli tregohet duke argumentuar apo diskutuar fort por jo gjithmone ne tema me karakter gjeopolitik dhe fetar. Askush nga ne ne perditshmerine tone nuk besoj se diskuton per Turqit, Serbet, te krishteret, muslimanet etj etj, skemi pse e bejme as ketu.
 
Top