Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Nuk e merr dot vesh ti te verteten nqs lexon vetem Kuran ti lol

Numrat e sotem jane europian. NDONSE, quhen numrat arab nuk kane lidhje me arabine..;) Numrat quhen arab se europa i mori ne Afriken e veriut duke i quajtur numra arab, pasi njerzit identifikoheshin nepermjet religjonit. Keta "numrat arab" ne fakt jane numra indian
numeriarabi_zpsfac5969f.png


Edhe nje here ju kapa, ty edhe ate te ndriturit qe te beri like. te dyve me nje gure.
Lexoni libra te tjere jasht Kuranit se ju mori ne qafe lol

Laura une shum here te kam than por po me duhet me ta perserit MOS JA BEJ QEFIN VETES !!! kur muslimanet ne gjith boten zbulonin gjana te ndryshme dhe arrinin ne dituri ! europianet me saktesisht te krishteret vrisnin dijetaret ! i fusnin ne furra te lovermanit qe pjek pizza qe e paske gezu shum me kete qe e ke shkru sepse qe kur e citova nuk u duk me ! haha :D pra numerat qe perdorim quhen numra arabik sepse i zbuluan muslimanet arab ! europa deri ne kohen kur eshte ardh Islami ne spanje ka qene ne erresire sic ta kom cek ata as me lexu nuk kan dit ! keshtu qe po pritoj me i hythell e thell sepse nuk me pelqen te debatoj me femra sepse jan mendje holla :D

te pershendet..1001 inventions and the library of secrets (for Muslims) - YouTube
 

Attachments

 • numeriarabi_zpsfac5969f.png
  numeriarabi_zpsfac5969f.png
  6.9 KB · Shikime: 0

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Loverboy,

Dikur kam patur nje debat me nje shoqe timen. Me pyeti rreth fese dhe me sillte argumente se krishterimi eshte i vertete e islami false. Dhe tani ne dhe per te shtuar dijen me shume pranuam te benim nje debat ndermejt nesh dhe secila sillte fakte te ndryshme. Une nuk njihja sh mire biblen asokohe dhe i them nje personi te dyte ish i krishtere qe i njihte mjaft mire te dy librat. I them nqs une nuk kuptoj ndonje gje nga krishterimi ka mundesi tmi shpjegosh? Dhe pranoi. Nejse ne kishim dite qe diskutonim me ate gocen dhe aj oshpesh me sillte materjale nga libra tjer, teori etj etj.. dhe i them shoqet time: Si mund ti pergjigjesh ksaj situate: E lexoi dhe me tha: Une do pranoj te hyj ne diskutim me ju vetem nqs debatojme ne menyre te barabarte. Une me Kuran e ti me Bibel. por ky debat pastaj su be asnjeher.. jemi akoma shoqe por e kemi lene, se ja ashtu secila mbrojme idet tona dhe ajo si pranoi kushtet e vena en debat, Lol... Ne fakt kjo qe thash ska sh lidhje por teksa po te lexoja ty me erdh ndermend kjo histori para shume vjetesh ndoshta 7-8 vjet... pasi dhe te kjo faqja e fundit (pasi nuk kam koh te lexoj cdo gje) po shoh sh mendime personalitetesh dhe nga ana tjeter ca figura apo komente fb-ku :)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Doni video ju Lol
Matematika qe nga majmuni deri tek njeriu i shek XX..;)


Moj Ada, ik e flij gjume baby
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Edhe ? A e zbulove ujin e nxehte Laur lol
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?


Ka dhe disa video BBC por kjo eshte e shkurtuar per ata qe skane nerva me u perqendru shume.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Edhe ? A e zbulove ujin e nxehte Laur lol

Zbulova zjarrin ku ti po digjesh..;) Thuaj Cukut ta perktheje se te ben mire per shendetin e trurit.

Soulmind
Nuk ka me ulje qe te kerkosh shkencen ne libra teologjije, Lol
shkenca mesohen ne shkolla dhe jo ne libra fetare /shendet
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

@Marla, a nuk ishin myslimanet ne shek X qe e zbubuluan trigonometrine lol
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Ishin grekerit/Te krishteret qe e zbuluan me pare se myslimanet :p

Pitagora, Talesi, Platoni, Eudoksi, Euklidi, Arkimedi etj
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Arabet kane kontribuar ne matematike vecanerisht ne trigonometri (PAS GREKERVE) por ama shpikesit e vertete jane egjyptianet dhe babilonasit ashtu si dhe grekerit e lashte i thelluan me tej me vertetime teoremat ne fjale.

Dhe evropianet kane merita te medhaja ne shkencen e matematikes emra te tille si Newton Vietin, Cardanon, Fibonacci,Rene Descartes, Pascali, Leibnitzi, Bernoulli Gaussi Euleri.


Perderisa kane ngelur keto emra te shquar ne matematike do te thote dhe se kush ka pasur kontributin me te madh ne kete shkence pra eshte FAKT i dukshem.

Nese ju me jepni emra arabesh ose myslimanesh si po i kategorizoni atehere po "lekundem" dhe une ne besimin e shume viteve studime qe kam kryer.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

@Marla, e ke ne teme nje figure te botes islame, Muḥammad ibn Jābir al-Ḥarrānī al-Battān, qe ka kontribuar ne matematike, e permenda edhe me siper qe nje shkenctari nuk duhet ti humbin meritat qe ben. Por nuk duhet ti mbeshtetet kjo merite ne kendveshtrimin religjoz. Por c'me ben mua te leviz nga karriga eshte se fodullet e besimit islam e vene kete person si shpikes. Kjo verteton qe islamistet, koketrashe, jane mashtrus dhe tmerrsisht shkaterrues per mendjen e njerut me disinformacionet qe perhapin. Duke ju riferuar kesaje shoqerie virtuale si forumi yne, kemi Loverboy e nje tufe delesh qe i shkojne pas.
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Sa vite kam bo matematike une ket emer se kam nigju Lauri mgjate une jam dakort me ty meritat nuk mohohen por dhe as nuk vidhen.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Marla ! ke ndegju ndonjehere per 500-800 vite fshirje histori te europes ! te kohes se muslimaneve ne spanje !? dhe qe europianet i kan vjedhur te gjitha shpikjet e muslimaneve dhe i kan marr per vete ! prandaj gjith shkollen e kryer tende e ke te mesuar falls :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Zbulova zjarrin ku ti po digjesh..;) Thuaj Cukut ta perktheje se te ben mire per shendetin e trurit.

Soulmind
Nuk ka me ulje qe te kerkosh shkencen ne libra teologjije, Lol
shkenca mesohen ne shkolla dhe jo ne libra fetare /shendet

Bertrand Rasell ne 'Historia e Filozofise Perendimore,' Londer, 1948, f.419

" Perdorimi nga ana jone e frazes 'Koherat e Erreta' per te mbuluar periudhen nga 699 deri me 1,000 eshte shenje e rreferimit tone te gabuar ndaj Evropes Perendimore..."

"Nga India ne Spanje, lulezoi civilizimi brilant islam. Cfare i humbi krishterimit ne kete kohe nuk i humbi dhe civilizimit, perkundrazi..."

"Per ne duket sikur civilizimi Evropiano-Perendimor eshte civilizim, por kjo eshte nje mendjengushtesi."


Qente lehin, karvani ecen perpara :plazh:
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Marla ! ke ndegju ndonjehere per 500-800 vite fshirje histori te europes ! te kohes se muslimaneve ne spanje !? dhe qe europianet i kan vjedhur te gjitha shpikjet e muslimaneve dhe i kan marr per vete ! prandaj gjith shkollen e kryer tende e ke te mesuar falls :D

Ndoshta dhe mund te jete mesuar falls pasi fitimtaret shkruajne historine jo humbesit ;)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Sigurisht, kete nuk e mesojne ne shkolla:

 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Shkolla ime eshte laike bazuar ne shkence jo shkolle fetare bazuar ne demagogji i dashur Loverboy.

Video qe solle flet per civilizimin arab/islam flet per traditat rritet zakonet ashtu sic flitet dhe per civilizimet e tjera qe njeh historia boterore e cila eshte me e vjeter se periudha e islamizmit.
Prap astronomia daton ne lashtesi nga babilonasit egjyptianet dhe greket.
Po flisnim per zbulimet ne shkencen e matematikes apo jo?!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Sikur te perqendroheshin t'gjithe vetem ne lemine e Matematikes Marla, do t'ishte mire, por stili i Laurit nuk e duron kete. Ka merak ai te bej nje MIXED, sidomos kur s'ka ca t'thote. Kontribui i te gjitheve nuk duhet humbur, ne cfaredo lemie qofte. Se i dhemb Laurit apo disa te tjereve pse ne muslimanet kemi ate bindje, se feja e ka shtyre te mirret me dituri/shkence me shume, s'kemi faj.

Meqe jemi edhe per shkencen e Matematikes, me lejo ta citoj cfare ka thene Robert Brifolt ne “Formimi i Njerezimit”:

“Ishte nen ndikimin e arabeve dhe ringjalljes se kultures prej maureve dhe jo ne shekullin e 15-te, qe nje ringjallje e vertete ndodhi. Spanja dhe jo Italia ishte djepi i rilindjes se Evropes, e cila pas zhytjes se vazhdueshme poshte e me poshte ne barbarizem, kishte arritur thellesite me te erreta te injorances dhe degjenerimit ne kohen kur qytetet e botes Sarakenike, Bagdati, Kajro, Kordova, dhe Toledo, ishin qendrat e civilizimit dhe veprimtarive intelektuale. Qe nga kohet kur ndikimi i kultures se tyre filloi te ndihet, filloi edhe tronditja e jetes se re.

“Ishte nen paraardhesit e tyre ne Shkollen e Oksfordit (trashegimtare te muslimaneve te Spanjes) qe Roxher Bejkon mesoi gjuhen arabe dhe shkencat arabe. As Roxher Bejkon dhe as adashe te mevonshem nuk mund te lavderoheshin si ata qe prezantuan metodat eksperimentale. Roxher Bejkon nuk ishte asgje me teper se sa nje nga apostujt e shkences dhe metodes muslimane ndaj Evropes kristiane; dhe ai asnjehere nuk deklaroi qe njohja e arabishtes dhe shkencave arabe ishte per beshkekohesit e tij rruga e vetme drejt shkences se vertete. Diskutime rreth asaj se kush ishte inisiatori i metodave eksperimentale jane pjese e keqinterpretimeve te medha te origjines se civilizimit evropian. Metoda eksperimentale e arabeve ishte qe nga kohet e Bejkonit gjeresisht te perhapura dhe te kultivuara me shume zell neper te gjithe Evropen.

“Shkenca eshte kontributi me i rendesishem i civilizimit arab ndaj botes moderne; por frytet e saj u mblodhen me vone. Vetem shume kohe me vone pasi kultura maure ishte zhytur ne erresire, gjigandi i cili i kishte dhene jete kesaj kulture filloi te ngrihej. Nuk ishte vetem shkenca ajo qe i risolli jeten Evropes. Shume influencime te tjera prej Civilizimit Islam i komunikuan shkendijat e tyre te para jetes se Evropes.

“Megjithese nuk ka asnje aspekt ne zhvillimin evropian ne te cilin ndikimi i kultures islamike te mos jete i pranishem, ne asnje vend tjeter nuk eshte kaq e qarte se sa ne gjenezen e asaj fuqie e cila perben forcen e dallueshme te botes moderne dhe forcen e fitores se saj, shkencat natyrore dhe shpirti shkencor.

“Borxhi i shkences tone ndaj asaj te arabeve nuk konsiston ne zbulimet e medha dhe teorive revolucionare. Shkenca i detyrohet shume me teper kultures arabe, i detyrohet vete ekzistences se saj. Astronomia dhe matematika e grekeve ishin nje import i huaj qe asnjehere nuk u aklimatizuan ne kulturen greke. Greket sistematizuan, gjeneralizuan, dhe teorizuan, por rruget e vrojtimeve, mbledhja e diturive pozitive, obzervimet e perzgjatura dhe te detajuara dhe kerkimet shkencore ishin te gjitha se bashku te panjohura per temperamentin grek. Vetem ne Aleksandrine Helenike mund te gjendej ndonje afrim i veprave shkencore i bere ne boten e lashte dhe klasike. Ajo qe ne quajme shkence lindi ne Evrope si nje rezultat i nje shpirti te ri kerkimor, metodave te reja eksperimentale, obzervimeve, matjeve, zhvillimit te matematikes, ne nje forme te panjohur nga greket. Ky shpirt dhe keto metoda u prezantuan ne boten evropiane nga arabet.

“Ka shume mundesi qe pa arabet, civilizimi modern evropian nuk do te kishte lindur ndonjehere; eshte abolutisht e vertete qe pa ata, ky civilizim nuk do te kishte marre keto karakteristika te cilat i dhane mundesine te kalonte te gjitha fazat e meparshme te evolucionit.”

Mirembetsh !
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Sikur te perqendroheshin t'gjithe vetem ne lemine e Matematikes Marla, do t'ishte mire, por stili i Laurit nuk e duron kete. Ka merak ai te bej nje MIXED, sidomos kur s'ka ca t'thote. Kontribui i te gjitheve nuk duhet humbur, ne cfaredo lemie qofte. Se i dhemb Laurit apo disa te tjereve pse ne muslimanet kemi ate bindje, se feja e ka shtyre te mirret me dituri/shkence me shume, s'kemi faj.

Meqe jemi edhe per shkencen e Matematikes, me lejo ta citoj cfare ka thene Robert Brifolt ne “Formimi i Njerezimit”:

“Ishte nen ndikimin e arabeve dhe ringjalljes se kultures prej maureve dhe jo ne shekullin e 15-te, qe nje ringjallje e vertete ndodhi. Spanja dhe jo Italia ishte djepi i rilindjes se Evropes, e cila pas zhytjes se vazhdueshme poshte e me poshte ne barbarizem, kishte arritur thellesite me te erreta te injorances dhe degjenerimit ne kohen kur qytetet e botes Sarakenike, Bagdati, Kajro, Kordova, dhe Toledo, ishin qendrat e civilizimit dhe veprimtarive intelektuale. Qe nga kohet kur ndikimi i kultures se tyre filloi te ndihet, filloi edhe tronditja e jetes se re.

“Ishte nen paraardhesit e tyre ne Shkollen e Oksfordit (trashegimtare te muslimaneve te Spanjes) qe Roxher Bejkon mesoi gjuhen arabe dhe shkencat arabe. As Roxher Bejkon dhe as adashe te mevonshem nuk mund te lavderoheshin si ata qe prezantuan metodat eksperimentale. Roxher Bejkon nuk ishte asgje me teper se sa nje nga apostujt e shkences dhe metodes muslimane ndaj Evropes kristiane; dhe ai asnjehere nuk deklaroi qe njohja e arabishtes dhe shkencave arabe ishte per beshkekohesit e tij rruga e vetme drejt shkences se vertete. Diskutime rreth asaj se kush ishte inisiatori i metodave eksperimentale jane pjese e keqinterpretimeve te medha te origjines se civilizimit evropian. Metoda eksperimentale e arabeve ishte qe nga kohet e Bejkonit gjeresisht te perhapura dhe te kultivuara me shume zell neper te gjithe Evropen.

“Shkenca eshte kontributi me i rendesishem i civilizimit arab ndaj botes moderne; por frytet e saj u mblodhen me vone. Vetem shume kohe me vone pasi kultura maure ishte zhytur ne erresire, gjigandi i cili i kishte dhene jete kesaj kulture filloi te ngrihej. Nuk ishte vetem shkenca ajo qe i risolli jeten Evropes. Shume influencime te tjera prej Civilizimit Islam i komunikuan shkendijat e tyre te para jetes se Evropes.

“Megjithese nuk ka asnje aspekt ne zhvillimin evropian ne te cilin ndikimi i kultures islamike te mos jete i pranishem, ne asnje vend tjeter nuk eshte kaq e qarte se sa ne gjenezen e asaj fuqie e cila perben forcen e dallueshme te botes moderne dhe forcen e fitores se saj, shkencat natyrore dhe shpirti shkencor.

“Borxhi i shkences tone ndaj asaj te arabeve nuk konsiston ne zbulimet e medha dhe teorive revolucionare. Shkenca i detyrohet shume me teper kultures arabe, i detyrohet vete ekzistences se saj. Astronomia dhe matematika e grekeve ishin nje import i huaj qe asnjehere nuk u aklimatizuan ne kulturen greke. Greket sistematizuan, gjeneralizuan, dhe teorizuan, por rruget e vrojtimeve, mbledhja e diturive pozitive, obzervimet e perzgjatura dhe te detajuara dhe kerkimet shkencore ishin te gjitha se bashku te panjohura per temperamentin grek. Vetem ne Aleksandrine Helenike mund te gjendej ndonje afrim i veprave shkencore i bere ne boten e lashte dhe klasike. Ajo qe ne quajme shkence lindi ne Evrope si nje rezultat i nje shpirti te ri kerkimor, metodave te reja eksperimentale, obzervimeve, matjeve, zhvillimit te matematikes, ne nje forme te panjohur nga greket. Ky shpirt dhe keto metoda u prezantuan ne boten evropiane nga arabet.

“Ka shume mundesi qe pa arabet, civilizimi modern evropian nuk do te kishte lindur ndonjehere; eshte abolutisht e vertete qe pa ata, ky civilizim nuk do te kishte marre keto karakteristika te cilat i dhane mundesine te kalonte te gjitha fazat e meparshme te evolucionit.”

Mirembetsh !P.s.

Sigurisht, keto nuk i kam mesuar asnjehere ne shkollen fetare qe kam mbaruar, e as qe mesohen :)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

U nis si nje budalla me presh ne prapanice ky Lol
O rob i allahut, merr vesh ti gje tjeter pervec se islamizmit :yje: :murit:

Videot tua flasin edhe per flaken greke, qe nga qenka shpikje islame. Por ta thote vete emri " flake greke" lol

5 vjet rrejsht u munduan islamiket ta marrin Kostandinopojen ne shek VIII por vetem u dogjen ne ate flake qe ju ju duket si shpikje e juaja

sa9flakagreke2_zps5c7979c1.png

sa8flakagreke1_zpsc00cdca0.png
 

Attachments

 • sa8flakagreke1_zpsc00cdca0.png
  sa8flakagreke1_zpsc00cdca0.png
  6.9 KB · Shikime: 0
 • sa9flakagreke2_zps5c7979c1.png
  sa9flakagreke2_zps5c7979c1.png
  6.9 KB · Shikime: 0
Redaktimi i fundit:

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Ky Prometeu ishte arab :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

5 vjet rrejsht u munduan islamiket ta marrin Kostandinopojen ne shek VIII por vetem u dogjen ne ate flake qe ju ju duket si shpikje e juaja

Rri n'teme ose shko merre 1 fanta pije prej meje e ki :plazh:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Nuk e sheh as kete qe je ti qe del nga tema, une po te pershtatem postimet tuaja..:)

Do qendrosh ne teme, fol per trigonometrine!! Dhe me kapacitet tuaja dhe lere c'thote bota per ty se nuk i plasi kujt per dallaveret tuja.

Na e shpjego ti si u be kjo piramida ne menyre perfekte persa i perket gjeometrise-trigonometrise??
U lexua ne Kuran? E bene myslimanet? Aso kohe nuk kishte as gaforre ne brigjet e Arabise nga lindi islami yt.
Vetem sot pas mijra vitesh mund te behen keta llogari, hyjnore, mund te themi. E more vesh cili eshte numri i Zotit: 1.618 ?

Sa humbet kohe duke shetitur lart e poshte ne google per aforizma, hape mendjen e shiko per rreth natyren e cila eshte gjuha e Zotit.

http://www.forumivirtual.com/bindje...umri-zoti-perdori-per-krijimin-e-botes-49242/

leo9_zps553b4eae.png

E njejta gje edhe tek Leonardo Da Vinci, fromula e te cilit eshte e njejta 1.618 as ky nuk ishte mysliman dhe nuk lexoj Kuran

leo7_zps4545e5b9.pngI njejti ligje i natyres, 1.618 numri i vete Zotit..:)

leo13_zps1ca771fd.png
 

Attachments

 • leo13_zps1ca771fd.png
  leo13_zps1ca771fd.png
  6.9 KB · Shikime: 0
 • leo7_zps4545e5b9.png
  leo7_zps4545e5b9.png
  6.9 KB · Shikime: 0
 • leo9_zps553b4eae.png
  leo9_zps553b4eae.png
  6.9 KB · Shikime: 0
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Dhe me kapacitet tuaja dhe lere c'thote bota per ty se nuk i plasi kujt per dallaveret tuja.

Mos valle na plase neve ca thua ti e ca mendon ?

Ti i quan dallavere fjalet e arta qe i kane thene njerezit me fame boterore, perderisa fjalet e tua i merr era ne kete forum, sic i ka marre edhe te atyre qe ishin para teje e sod s'jane askund :D - E verteta cdohere ka triumfuar, kot lodhesh.

1.618 numri i vete Zotit..

Akoma je i dehur ? Kur te qpihesh, lajmerohu n'shallter nr 1 :D
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

@Marla pershendetje..! Kur mendoj qe Fibonacci eshte komshi me mua ketu ku jetoj..:)

Nuk desha ti jap drejtim religjoz kesaj teme, por kur ta kerkojne po jua jap per kundrapeshe..;)

Nuk eshte per tu injoruar fakti qe trigonometria lidhet edhe me trinitetin...;)

triniteti_zps18760288.png


 

Attachments

 • triniteti_zps18760288.png
  triniteti_zps18760288.png
  6.9 KB · Shikime: 0

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

kur isha e vogel pyesja prinderit pse ky numer...por as Sterio Spase sme ndihmoi dot ta gjeja psene lol
 

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Pe: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Nuk ka qyteterime me te lashta se ai Egjptian hindu,Mesopotamian, Roman. (Kete se them vetem une por gjithe bota. )

Ka shume shkrime te shenjta nga me te vjetrat ne bote qe vertetojne qe keto qyteterime jane baza e gjithe njohurive shkencore qe njerezimi perdor sot.

Turqit njihen ne histori vetem per perandorine osmane( 1299 -1922) per perhapjen e islamit ne tokat e pushtuara. Pra skane asnje lloj merite shkencore.
 

Lauri

Anunnak
Pe: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Kultura sumera eshte me e vjeter ..:) Aty ku zanafilla qe gjindet ne Biblen e Vjeter jane marre nga shkrimet sumere ne pllaka argjili (6000 vjet me pare).Shkrime qe te dregojne ne 40-45'000 vjet larg nga sot ne historine tone. Sumeret e pershkruajne ne detaje evolimin e njeriut ne toke, dhe i japin emer e mbiemer krijuesit te Adamit(humanitet). Dhe eshte e para kulture ne historine e njerzimit qe ka hapur shkolla per arsimim.
Islami sa po ka lind, dhe nuk ka mesuar akoma te flase nga qe eshte i vogel akoma ne kete pikepamje..:p
 
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

E verteta eshte se cdo popuj neper histori ka kontribuar ne shkence dhe ne dije . Problemi qendron tek te krishteret pse i kane mbuluar te arriturat shkencore nga muslimanet ne te gjitha fushat ? Pse ne s'kemi mesuar per te arriturat e muslimaneve ketu ne Kontinentin e Evropes ?! Pergjigjja eshte e kuptueshme . Per ata Lauri eshte i krishtere dhe nuk eshte muslimane !
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Turqit shpiken trekendshin..:) اka është trigonemtria?

Nga lindi nenshtrimi, nuk doli asgje me teper se shtregoneri beduinesh.
Po jua perseris..!

Ne fillim te shekullit 19, pikerisht e 1918, Mbreti i Arabise Abdyl Azizi e kishte pallatin me tulla te pjekura ne diell. Kjo per shkencat dhe zhvillimin ne Arabi.

Po ky Mbret, rruga per ne poziten e mbretit, ishte nenshtrimi i rivalit te tij Ibn Rashidi: Shtepia e tij u rrafshua, per nje dite u prene 70 koka te meshkujve te kesaje familje. Islami-nenshtrimi, u krye, Abdyl Azizi u be mbret. Dhe kjo per sistemin qeverises me metoda islame.


Perderisa nuk moret vesh ne 3 faqe shkrime ne kete teme, e veshtire te kuptoni edhe per aq te tjera.
 
Top