U ta hongsha piii...e ti ma honksh mu kaaa...

Vetëm 4 ditë nga publikimi, kënga “Madonna” e Mozzik ka arritur të grumbullojë mbi 5,6 milionë klikime. Një “sukses” i tillë të bën kurioz ta dëgjosh. Por që kur dëgjon fjalët e para të këngës, pendohesh për klikimin që i ke shtuar.
1593772765033.png

Që t’jua bëjmë paksa më të qartë nëse nuk e keni dëgjuar, ose nëse e keni dëgjuar, por s’keni kuptuar asgjë, Mozzik thotë:

U ta hongsha piii, raki deri sa sen s’di mo, oh


E ti ma hongsh mu kaaa-tastrof


Uh shit jom pi bro

Veç te fjala karakter për ty janë veç tri shkronja

Besojmë se mjafton që të kuptoni si vazhdon teksti.Pas kësaj kënge ka reaguar edhe Elton Deda, i cili nënvizon faktin se shumica e këngëve që qarkullojnë janë vulgare dhe se duhet të ndryshojmë modelin që po ndjekim.

“Ne kemi shumë pak këngë që kanë një poezi të mirë, shumica e atyre që qarkullojnë janë tepër vulgare. Është e frikshme sepse kur flasim për artin, flasim për formën më të lartë të estetikës njerëzore. Shumë pak synojnë për të pasur këngët e tyre origjinale, të kompozuara për ata. Në përgjithësi këndojë covera, hiq dy-tre prej tyre.

Tregu është i mbingopur. Përditë vijnë dhe përditë ikin, duket se jemi një komb që na pëlqen të këndojmë. Gjejnë një model dhe i qepen atij modeli. Duhet hequr kjo gjë. Rrimë ngjitur me një model dhe vetëm përsëritet e përsëritet. Artistë me A të madhe kemi pasur goxha dhe nga viti në vit fillojnë e pakësohen. Është fenomen shqetësues. Duhet të ndryshojmë mentalitet, të ndërgjegjësohemi se ka gjëra të reja në këtë botë. Kemi gjetur model shumë të keq ky është problem. Këngët që dëgjojmë në radio kanë të njëjtin beet, të njëjtin tekst, të njëjtën muzikë, është si turke e përzier me ottoman. Nuk është e mirë nëse duam shohim civilizimin perëndimor,”- u shpreh këngëtari.Nëse jeni kuriozë si vazhdon teksti i këngës “Madonna”, ja ku e keni. Por mos prisni të kuptoni ndonjë gjë të madhe, e as të nxirrini ndonjë mesazh.

U ta hongsha piii, raki deri sa sen s’di mo, oh

E ti ma hongsh mu kaaa-tastrof

Uh shit jom pi bro

Veç te fjala karakter për ty janë veç tri shkronja

Bad daddy, yeah me mu nuk ka lojna

Qa osht mu bo e din e bojna

E për nesër kurgjo s’lojna

Ajo sa n’Prishtinë, sa n’Tiranë, ajo

M’jep gji (ajo) e thirri nanë ajo

Nji ditë kesh (ajo), nji ditë kan ajo

Mu m’zhvesh (ajo) edhe m’lan

Me to luj si llastik-stik, thoba saj si jastik-stik

E kom besnike e m’ka besnik-snik

Sum bon snitch, yeah kurrë si bona snitch-snitch

Mapo.al
 
Last edited by a moderator:
Si vjen puna, kujtoja kur isha me i ri na thonin brez muti, nuk do ta mendoja dot atehere qe do te arrija sot ta thoja vet per brezin e sotem me plot gojen ?

Nejse, gusto gusto. Ka kush do tja haj e kush do te degjoj kenge ?
 
Peronalisht mua me shqeteson me teper perdorja e fjaleve te huaja ne fjalorin tone.

Gjuha dhe perdorimi i saj, eshte nje nder problemet me serioze te kesaj rinie, dhe te ketij populli.
 
@LeVoyageur ndjes bro,por personalisht mendoj qe kjo sesht teme per tu hapur,sepse ske cfar i diskuton ksaj teme,dhe ordinerlliqeve te ktyre pseudo Kartolinave :D
E vertete por 5.6 milione klikime nuk jane pak.
Ja hiq 3 milione qe ndoshta i ka blere, por edhe 2.6 milione prape jane shume.
Dmth qe kenge e tekste te tilla kane auditorin e vet...fatkeqesisht...por kane auditorin e vet.
 
E vertete por 5.6 milione klikime nuk jane pak.
Ja hiq 3 milione qe ndoshta i ka blere, por edhe 2.6 milione prape jane shume.
Dmth qe kenge e tekste te tilla kane auditorin e vet...fatkeqesisht...por kane auditorin e vet.

Nqs ajo kenge ka me shume se sa 500K real view une behem synet ne kte moshe. Rastesisht e pash ne youtube kte kengen,por per te qene i sinqert nuk me shtyu kurioziteti ta hapja ti degjoja broçkullat e atij dellit qe kendon. Gjithsesi mendoj qe po i japim rendesi me shume se duhet diçkaje te pa vlere dhe qe rendesine e ka 0 per shumicen ketu.
 
Kshu osht kur nuk updatohesh ?
Më vjen shumë turp për komentin tim më lartë ????

gjithnjë se ish muhabeti për at Madonna e shekullit tjetër ?

I paskam ra n'kaçavid padashje kësaj tonës (hajvon) nuk e dija por do e lë komentin si dëshmi e paturpesise time që nuk jom updatu hiq me kte muzikën apo zik xik e re ?????
 
Muzik t tbukur ka bo por me te bukuren ka kuks.
Ai fragmenti kur i thot Loredanes .:
- Moj bjondin me syt e zi
A din sa shum ta kthej dhe un n'ty ???
 
5-6 milion klikimet eshte deshmia me e mire se ne kemi kaluar nga veprimet ne llafe ? :p

Dje ke parku prinderit me femijen e vogel.
Babai i thot cunit- Ec ketu se ta q* nanen :unsure:
Mamaja ja ktheu- Mos, mos e rrej cunin :p?

Lerini llafet tash. Kthehuni punoni najsen se shkuam dem :giggle:
 
Po mire ka ba me keng kang se 3 ne 4 shqiptar o fillimin e fjalise o fundin me ka ose pi e myll ???
 
Top