Universet paralele....

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Meqe jam e apasionuar pas dekumentarve dhe pas ecjes shkencore,ideve teorive, qe behen drejte hapsires,drejte kozmosit ,sot po degjoja nje dekumentar,mbi universet paralele.
Thash ta sjell si teme,ku gjithesecili mund te shpreh idet dhe mendimet e ti rreth kesaj teme.
Nder` integralet` shpjeguese ne dekumentar ishte dhe Materia e ZEze,e cila me terhoqi nje vemendje te vecante,c`eshte? ekziston?!
Nese po,perse se identifikojme dot?
Dekumentari thoshte qe ne nje te ardhme ne kohe,do mundemi ta identifikojme,ta njohim dhe me pas aty do behet dhe njohja e jetes sone ne universe paralele me koshienc depertuese nga njeri nivel ne tjetrin.PAsi thuhet qe eshte materia e zeze ajo qe mbane forcat magnetike,ose figurativisht rregullusja e mbushjes se universit.
Sipas dekumentarit,ne jetojme ne nje univers,apo harkore te caktuar universi,por me universet e tjera paralele na ndan nje cipe shume e holle,mes atomeve.
E nese ne nje moment kete cip do arrijme ta kapercejme, do arrijme ti njohim dhe jetojme keto universe.
Sipas shume teorive,thuhet qe ne jetojme nje segment pa dimensione kohe ne lidhje me univesin,pasi kjo e fundit eshte tredimensionale dhe statike.
Tani une e ceka pak dhe percitazi:
Ju te nderuar antare c`mendim keni per universin tone?
Besoni ne universe dhe energji paralele te tjera rreth nesh?
Mundeni ta shtjelloni dhe me tej temen,me njohurit tuaja,qofshin te cituara apo mendimet dhe njohurit tuaja rreth kesaj ceshtje..
Dhe si perfundim: -Ju mendoni qe jemi nje energji universi,nga i cili u krijuam dhe po aty do kalojme ne shenderrimin e pikes kyce qe eshte vdekja?!

Foton e shkrepa live nga dekumentari qe po ndiqja. :p
96429043_10216949381910983_6039937900487901184_o.jpg
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
E di si jemi ke kjo tema o Nev?
Si ato fmite qe shkojne ne parashkollor ?. Sdime asgje.

Vetem Cooper ke Interstellar arriti ti vizitoje universet paralele por nuk arriti te gjeje shenja jete ?

Une nuk e di se cfare energjie jemi ne galaksine ku jetojme, por uroj te jem gjalle dhe te perjetoj momentin kur njeriu i pare te shkele ne Mars. ?
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Jam e mendimit qe nese dicka nuk e shikon/provon ne lekuren tende, ske si ta besosh.
Per te kapercyer ate cip duhet ne fillim te kesh besim per te mbajtur komunikimin... pak a shum sic keni ne Zotin tuaj...
Eshte njecik frik
Njecik adrenaline
Njecik kuriozitet dhe ne nje far menyre sje me e njejta kur je ne kontakt.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Fillimisht thuhet "dokumentar" e jo "dekumentar"
Tjetra cfare jane integralet?
Se spo lexojme ndonje recete ushqimore besoj...

Dhe sa per dimensionet paralele , budizmi shpjegon shume mbi kte teori,
Shkencerisht skam lexuar gje...
Nuk di ne mund te besoj , apo mund te paralelizojme ate cka dy fete me te rendesishme shprehin ndryshe
Parajsa e Ferri..... E njejta ide vlen edhe per dimensionet paralele
Purgatori....dimensioni ku ndodhemi

Une kam nje teori qe me ndjell shume.....po sikur ne te jemi nje rreth vicioz i nje endrre?
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Fillimisht thuhet "dokumentar" e jo "dekumentar"
Tjetra cfare jane integralet?
Se spo lexojme ndonje recete ushqimore besoj...
Oh flm per `o` heres tjeter do kem parasysh.
Sa per integralet kjo gjella perfshihet ne matematike,e cila matematika ne bashkepunim me fiziken,fiziken kuantike dhe kimine bashkveprojne ne sqarimet u universit.
Tani ti gjellat e mia s`do kuptosh kurre se ke veshtersi me shijet e tyre,por gjithesesi mos u merr shume me to,jo per gje po pranvere e japin alergji.
Ciao Mono. :)
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
kjo gjella perfshihet ne matematike,e cila matematika ne bashkepunim me fiziken,fiziken kuantike dhe kimine bashkveprojne ne sqarimet u universit.
Fiks...
Me ligjet e fizikes te gjitha kto gjera mund te shpjegohen shum mir por duhet cik "besim" per te pare cfare kemi perpara "syve" ?
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Oh flm per `o` heres tjeter do kem parasysh.
Sa per integralet kjo gjella perfshihet ne matematike,e cila matematika ne bashkepunim me fiziken,fiziken kuantike dhe kimine bashkveprojne ne sqarimet u universit.
Tani ti gjellat e mia s`do kuptosh kurre se ke veshtersi me shijet e tyre,por gjithesesi mos u merr shume me to,jo per gje po pranvere e japin alergji.
Ciao Mono. :)
Jo jo me gjellet e tua ta garantoj qe nuk tentoj.
Vetem mundohu me thjesht te shkruash ,e te behesh me e kuptueshme
Merre si keshille!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Duhet ta pranojme qe eshte e veshtire ta marresh si diçka te besueshme.
Si psh: Ne nje nga keto universet paralele Skenderbeu eshte akoma gjalle duke luftuar kundra hordhive Osmane, ne nje tjeter Enver Hoxha eshte po ashtu gjalle duke mbajtur fjalimet e tija dhe @Monique e lumtur tek e ndjek ne televizor.
Ne nje tjeter une edhe @CherryBomb jemi te martuar dhe jemi me pushime ne keto momente ne Santorini.
Ne nje tjeter femijet tane jane babagjysher, e keshtu me radhe...etj.

Mendime te tilla, kohe me pare jane hedhur poshte nga Shkenctare serioze, duke u quajtur si diçka absurde. Por tani Shkencaret mendojne se te tilla mendime nuk jane dhe aq absurde sa mendohej te ishin. Ata mendojne se universet paralele me te vertete egzistojne dhe jane me te çuditshme se çdo liber imagjinar qe ndonje shkrimtar mund te kete shkruajtur ne te gjitha koherat tona.

Mendjet e thjeshta e kane shume kollaj te thone Nuk egziston apo e kane te veshtire ta pranojne, por ka edhe disa mendje qe e kane çuar njerezimin perpara, qe per ta eshte e mundur.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Duhet ta pranojme qe eshte e veshtire ta marresh si diçka te besueshme.
Si psh: Ne nje nga keto universet paralele Skenderbeu eshte akoma gjalle duke luftuar kundra hordhive Osmane, ne nje tjeter Enver Hoxha eshte po ashtu gjalle duke mbajtur fjalimet e tija dhe @Monique e lumtur tek e ndjek ne televizor.
Ne nje tjeter une edhe @CherryBomb jemi te martuar dhe jemi me pushime ne keto momente ne Santorini.
Ne nje tjeter femijet tane jane babagjysher, e keshtu me radhe...etj.

Mendime te tilla, kohe me pare jane hedhur poshte nga Shkencare serioze, duke u quajtur si diçka absurde. Por tani Shkencaret mendojne se te tilla mendime nuk jane dhe aq absurde sa mendohej te ishin. Ata mendojne se universet paralele me te vertete egzistojne dhe jane me te çuditshme se çdo liber imagjinar qe ndonje shkrimtar mund te kete shkruajtur ne te gjitha koherat tona.

Mendjet e thjeshta e kane shume kollaj te thone Nuk egziston apo e kane te veshtire ta pranojne, por ka edhe disa mendje qe e kane çuar njerezimin perpara, qe per ta eshte e mundur.
Normal smund te mungonte edhe kjo :)
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Duhet ta pranojme qe eshte e veshtire ta marresh si diçka te besueshme.
Si psh: Ne nje nga keto universet paralele Skenderbeu eshte akoma gjalle duke luftuar kundra hordhive Osmane, ne nje tjeter Enver Hoxha eshte po ashtu gjalle duke mbajtur fjalimet e tija dhe @Monique e lumtur tek e ndjek ne televizor.
Ne nje tjeter une edhe @CherryBomb jemi te martuar dhe jemi me pushime ne keto momente ne Santorini.
Ne nje tjeter femijet tane jane babagjysher, e keshtu me radhe...etj.

Mendime te tilla, kohe me pare jane hedhur poshte nga Shkenctare serioze, duke u quajtur si diçka absurde. Por tani Shkencaret mendojne se te tilla mendime nuk jane dhe aq absurde sa mendohej te ishin. Ata mendojne se universet paralele me te vertete egzistojne dhe jane me te çuditshme se çdo liber imagjinar qe ndonje shkrimtar mund te kete shkruajtur ne te gjitha koherat tona.

Mendjet e thjeshta e kane shume kollaj te thone Nuk egziston apo e kane te veshtire ta pranojne, por ka edhe disa mendje qe e kane çuar njerezimin perpara, qe per ta eshte e mundur.
Ne ate univers paralel do e kishim perla gjys torte bashk nga ora 2 e mjesit dhe do kishim spostuar diten e marteses ????
 

Lauri

Anunnak
Pikësëpari të lumtë Neve për temën. Sado e varfer qoftë tema nga pikëpamja shkencore shpjeguar nga ti, ka vlerën e vet sepse na fton të futemi në një botë tjetër nga mendimet tona primitive, në atë të shkencëtarëve më të ndritur për kohën që përjetojmë në kto momente.
Mjafton kjo dritare e vogël që ti na fton të shohim mbi universe paralele në kozmos, për të kuptuar që ka universe paralele edhe në shtresa të ndryshme në njerëz.
Në kokën e secilit nga ne ndodhet një univers në mikrokozmo që krijojnë paralelizma mes tyre njësojë si në makrokozmo. ( Se po bëj shkencëtarin tani ? )

Diferenca mes shtresave paralele të njerëzve është se një palë hedh sytë drejt pafundësisë për të kuptuar sadopak më shumë drejt pafundësisë, dhe pjesa tjetër merret duke shikuar përdhe:)
 
Top