Urime Krishlindjet .

Tê gjithêve qê e festojnê dhe e ndjejnê kété festé ju uroj perzemersisht Gezuar., per ju dhe familjet tuaja.

... nê vazhdim ketu postimet .
 

sensuu

sweet
Titulli: Urime Krishlindjet .

Gezuar Krishtlindjet, Krishti ju bekofte :p
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Urime Krishlindjet .

Uroj gezuar krishtlindjet te gjithe antareve te fv
qe festojn kete feste magjike !
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Urime Krishlindjet .

Te gjithe shqiptareve te besimit te krishtere, e ne vecanti anetareve te FV-se, gezuar Krishtlindjet.

Paqe, shendet, fat e mbaresi ne jetet tuaja.
 
Titulli: Urime Krishlindjet .

Urime te perzemerta, gezuar Krishtlindjet!

Krishti i mbusht zemrat tona me paqe, dashuri e bekim.

Ps:Tek forumi "pershendetje,urime" duhej te ishte kjo teme!
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Urime Krishlindjet .

gezuar krishtelindjet te gjithe te krishtereve... sot eshte nje feste e madhe per ne. uroj qe dhurata e secilit ti vi ne shpirt, ne ndjenja, ne veprime , uroj qe dashuria , harmonia dhe paqja sundofte ne ju dhe familjet tuaja!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Urime Krishlindjet .

Gezuar dhe pershumvjet krishtelindjen, simbol i paqes, i gezimit, harmonise ne familjet e secilit.
 

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Urime Krishlindjet .

Gezuar Krishtlindjen!! Qofte e bardhe per te gjithe ju qe e festoni!
 
Redaktimi i fundit:

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Urime Krishlindjet .

Gezuar per shume vjet!

15727311_1273534789374051_8811930029219497265_n.jpg
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Urime Krishlindjet .

Krishtlindja përkujton lindjen e Jezuit dhe është një festë e madhe në të gjithë botën për të krishterët.
Por, shumë njerëz nuk e dinë se Jezui është një figurë e rëndësishme në Islam, megjithëse shumica e myslimanëve nuk i festojnë Krishtlindjen. Më poshtë, janë 6 gjëra që mbase nuk i keni ditur për rolin e Jezuit dhe nënës së tij në Islam.

1-Jezui, Maria dhe engjëlli Gabriel janë në Kuran (siç janë edhe një sërë profetësh të tjerë si Adami, Noe, Abraham, Mesiu që të gjithë janë edhe në Bibël).
2-Myslimanët besojnë se Jezusi (në Islam njihe si Isa) është një nga profetët e mëdhenj të Zotit dhe u lind nga virgjëresha Mari dhe se ai do të kthehet në tokë-sipas Islamit-përpara Ditës së Gjykimit për të rivendosur drejtësinë në botë dhe për të mposhtur Mesinë e Rremë, i njohur ndryshe edhe si antikrishti. Kjo tingëllon normale për shumë të krishtere, por është gjithashtu normale edhe për shumë myslimanë.

3-Maria (në Islam njihet si Merjem) ka një kapitull të tërë në Kuran me ermin e saj. ثshtë kapitulli i vetëm që lidhet me një figurë femërore dhe është gruaja e vetme që përmendet në të gjithë Kuranin. Gratë e tjera përmenden në mënyrë dytësore për shkak të lidhjeve që kishin me Adamin, apo nëna e Mesiut apo mbretëresha e Shebës. Maria është përmendur më shumë në Kuran se sa në Dhiatën e Re.

4- Ashtu si me të gjithë profetët e tjerë, përfshirë Muhamedin, myslimanët recitojnë: “Paqja qoftë mbi të” çdo herë që i referohen Jezuit.

5- Myslimanët besojnë se Jezui ka kryer mrekulli. Disa prej mrekullive që përmenden në Kuran të Jezuit është shërimi i lebrozës, kthimi i shikimit për të verbrit, ringjallja e të vdekurit dhe dhënia e frymës për zogjtë prej balte, pra duke i shndërruar ato në krijesa prej mishi.

6-Historia e lindjes së Jezusit siç thuhet në Kur’an është edhe historia e mrekullisë së tij të parë, pasi ai fliste që foshnjë dhe e shpalli veten profet të Perëndisë.


Ps : ath perse myslymanet kane kaq vrere me jezusin?
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Urime Krishlindjet .

Të gjithë besimtareve shqiptarë të besimit katolik, urime e gëzuar festen.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Urime Krishlindjet .

Krishtlindja përkujton lindjen e Jezuit dhe është një festë e madhe në të gjithë botën për të krishterët.
Por, shumë njerëz nuk e dinë se Jezui është një figurë e rëndësishme në Islam, megjithëse shumica e myslimanëve nuk i festojnë Krishtlindjen. Më poshtë, janë 6 gjëra që mbase nuk i keni ditur për rolin e Jezuit dhe nënës së tij në Islam.

1-Jezui, Maria dhe engjëlli Gabriel janë në Kuran (siç janë edhe një sërë profetësh të tjerë si Adami, Noe, Abraham, Mesiu që të gjithë janë edhe në Bibël).
2-Myslimanët besojnë se Jezusi (në Islam njihe si Isa) është një nga profetët e mëdhenj të Zotit dhe u lind nga virgjëresha Mari dhe se ai do të kthehet në tokë-sipas Islamit-përpara Ditës së Gjykimit për të rivendosur drejtësinë në botë dhe për të mposhtur Mesinë e Rremë, i njohur ndryshe edhe si antikrishti. Kjo tingëllon normale për shumë të krishtere, por është gjithashtu normale edhe për shumë myslimanë.

3-Maria (në Islam njihet si Merjem) ka një kapitull të tërë në Kuran me ermin e saj. ثshtë kapitulli i vetëm që lidhet me një figurë femërore dhe është gruaja e vetme që përmendet në të gjithë Kuranin. Gratë e tjera përmenden në mënyrë dytësore për shkak të lidhjeve që kishin me Adamin, apo nëna e Mesiut apo mbretëresha e Shebës. Maria është përmendur më shumë në Kuran se sa në Dhiatën e Re.

4- Ashtu si me të gjithë profetët e tjerë, përfshirë Muhamedin, myslimanët recitojnë: “Paqja qoftë mbi të” çdo herë që i referohen Jezuit.

5- Myslimanët besojnë se Jezui ka kryer mrekulli. Disa prej mrekullive që përmenden në Kuran të Jezuit është shërimi i lebrozës, kthimi i shikimit për të verbrit, ringjallja e të vdekurit dhe dhënia e frymës për zogjtë prej balte, pra duke i shndërruar ato në krijesa prej mishi.

6-Historia e lindjes së Jezusit siç thuhet në Kur’an është edhe historia e mrekullisë së tij të parë, pasi ai fliste që foshnjë dhe e shpalli veten profet të Perëndisë.Ps : ath perse myslymanet kane kaq vrere me jezusin?Ne skemi vrer ndaj tij fare aspak... ne besojm se ështe Profet, jo ndryshe si shumica. Meqenëse edhe shpjegimin e paske sjell poashtu siper. Kurse vrer ndaj tij nuk kemi fare. Vetem te eshte te qartë...

tung te pershendes
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Urime Krishlindjet .

@Moni, besimi ne Jezus-Krisht eshte si rezultat i fakteve kronike , predikimet e Tij ishin totalisht shpirterore dhe perpara masave te gjera. Pra fakte te perjetuara, dhe me vone te shkruara per disa shekuj me rradhe ne disa vende te ndryshme.
Tani se cfare shkruan kurani per Jezusin eshte pune per myslimant, katolikeve nuk ju hyn ne vesh sepse kane burimet e veta okulare nga komunitetet e para kristiane.

Une po ve ne dukje nje detaj te vogel te pikes 5, ku flet per sherime semundjesh te ndryshme. Pse nuk permendet fare ne islam sherimet qe bente Jezusi njerzeve me epilessi? Apo se kete semundje e kishte edhe Muhameti, keshtuqe do binte ne kontrast me shume versete ku Jezusi sheronte epilessine pa i prek fare me dore pacjentet.
Do kishte mjaft nevoje edhe Profeti i Allahut.
 

Marla

Themelues i Forumit
Titulli: Urime Krishlindjet .

Keto 4 5 postimet me siper jane komplet jashte temes se urimeve. Mund te beni keto komente neper tema te tjera. Flm
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Urime Krishlindjet .

Uroj te jeni te gezuar cdo here ju te besimit krishter se festoni ket date...

p.s cdo debat se eshte jasht urimit ne kete dite.. me duket i tepert.... prandaj mjafton nje urim, per tjerat kemi temat tjera me vjell vrer e mos e prishni temen se lat nam..
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Urime Krishlindjet .

Qe Jezusi fliste sapo ka lindur eshte nje pallaver, nuk flitet as kund per nje gje te tille.

Tjeter, Jezusi nuk u shpall profet, Ai thote se: Une e im Ate jemi e njejta gje.

Mjafton vetem 2-3 gjera qe te ben te reflektosh, ngjall nje te vdekur, jep sy te lindurit qorr...etj.

Ps. Misteret e Tij jane dogme.
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Urime Krishlindjet .

sa e dua kete feste :) eshte aq e bukur... aq e embel.. aq e mbushur me dashuri dhe buzeqeshje ...
 
Top