"Vazoja e Jetes"

xha Sulua

pleqeri
Do te tregoj ne kete teme nje "histori"...

Nje profesor filozofie u beri studenteve kete eksperiment:

Ne nje vazo te madhe vendosi topa pingpongu dhe pyeti studentet: -A u mbush vazua? -Po, qe pergjigja. Pastaj ne vazo hodhi toptha qelqi ne boshlleqet qe linin topat e golfit dhe pyeti perseri: -A u mbush vazua? -Po qe perseri pergjigja. Ne vazhdim ai hodhi brenda rere dhe e njejta pyetje: A u mbush vazua? - Pooooo. Se fundi ai hodhi brenda edhe nje filxhan kafe.

Kjo vazo eshte vete jeta e njeriut. Topat e golfit, jane gjerat me te rendesishme ne jete; familja, femijet, shendeti, miqte, dashuria, me pak fjale, gjerat qe na pelqejne. Jane gjera qe, edhe sikur te na humbisnin te tera e te na mbesnin vetem ato, jeta jone do te ishte perseri PLOT. Topthat e qelqit jane gjera te dores se dyte qe na interesojne; puna, shtepia, makina etj. Rera jane gjera te vockela qe meremi tere jeten. Nese do te vendosnim rere qe ne fillim ne vazo, nuk do te kishte vend per topat e golfit e te qelqit. E njejta gje ndodh edhe ne jete: Nese vendosim ne jeten tone gjera te vogla e me pak interes apo pa interes fare, nuk do te kemi vend per gjera me te vertete te rendesishme. Meruni me gjera qe vertet kane rendesi(topat e golfit), vendos prioritet e tua, diferenca eshte vetem rere.....

Nje nga studentet ngre dorn e pyet me te qeshur:
-Po kafeja cfare simbolizon?
-Eshte vetem per te treguar se, sado e zene(plot) te jete jeta juaj, perseri do te kete vend per nje kafe me miqte tuaj
 

baby doll

Sw33t d0LL
Titulli: Kuptimi i jetes...

teme ver8 filozofike.......
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Kuptimi i jetes...

Simbolistiken e kafes do e interpretoja ndryshe....
Sepse duke qen, se jan marre gjerat me te rendesishme te jetes, pastaj gjerat me pak te rendesishme...dhe ato me te imtat...==>> kto jan gjerat pozitive...por jeta seshte vetem lumturi, ka dhe anen negative....dhe mqs topat e golfit, rera dhe topat e qelqit jan (qe mos them te bardha) por me ngjyre te hapur....kafeja eshte ne kontrast, e ka ngjyren e mbyllur, dhe simbolizon anen negative te jetes, problemet qe shfaqen....
Dhe duke e raportuar tek elemntet e tjeraa te vazos, duhet te kuptojme qe problemet vine e ikin...por gjerat e rendesishme ngelin
 

inushja2

preshevare
Titulli: Kuptimi i jetes...

Me pelqen edhe kendveshtrimi i zzines ...

Po ndalem te "ka gjithmon kohe per nje kafe me miq"
ka shum kohe qe ndjehem keq me veten , duke qene se isha jashtmase e angazhuar kisha len pasdore shum njerez qe une vertet i dua, miq , familjar, por c'e do kur nuk ia tregon qoft me nje vizit t shkurter qoft me nje telefonat se sado mund tjesh e dhen pas gjerave te shumta tjera ti perseri nuk i harron(sado qe vertet si harron) por duhet gjetur koha per tia deshmuar kte gje

Kam pas kto kohet e fundit goxha "brerje ndergjegje" ne lidhje me kte qe po flasim , po ca t bejm, ndonjeher vertet jeta ecen shum shpejt , ne vrapojm per t ndjek ritmin se po na iku na mori lumi e kshu nuk arrijm te jemi te gjithanshem ...
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Titulli: Kuptimi i jetes...

Inushe.. miqesia e vertete u reziston edhe ketyre "mangesive". Dihet qe nuk mund t'u japim perparesine gjithmone kujtdo, por kjo nuk do te thote qe ata qe ngelen "mangut" vlejne me pak per ty. Nje mik i vertete besoj se do e kuptonte dicka te tille, ndaj nese ti nuk ke keqdashje brenda vetes tende.. kot qe shqetesohesh.

Ne lidhje me temen, e kam lexuar dikur kete pjese, e me te vertete me ka pelqyer shume. Beri mire xha Sulua qe e solli ketu!
 

xha Sulua

pleqeri
Titulli: Kuptimi i jetes...

Mire e ka thene ai profesori (prandaj edhe eshte profesor), por kujt ja ka thene???!!!
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
"Vazoja e Jetes"

qeramika.jpg
]

Kur gjerat e rendesishme te jetes te brengosin, kur ndihesh i stresuar, kur 24 ore ne dite duket se nuk te mjaftojne me, kujtohu dhe reflekto mbi historine e vazos.

Nje profesor, gjate ores se filozofise, pa then asnje fjale, merr nje vazo te madhe dhe te zbrazet, dhe fillon per ta mbushur ate me topa golfi.
Me pas pyet studentet nese vazoja ishte plot. Studentet ishin dakort dhe thone po.

Atehere profesori merr nje kuti me topetha qelqi dhe i hedh brenda vazos. Topethat e qelqit mbushin hapesiren boshe ne mes topave te golfit. Me pas profesori i pyet serish nxenesit nese vazoja ishte plot dhe ata pergjigjen se po.

Profesori merr nje kuti me rere dhe e hedh brenda vazos. Pa dyshim rera mbush hapesirat boshe dhe profesori pyet nese tani vazoja eshte plot. Kete here studentet
pergjigjen njezeri po.

Profesori, me shpejtesi i hedh edhe nje filxhan kafe vazos dhe padyshim qe mbushen hapesirat e lena bosh nga rera. Studentet kesaj rradhe filluan te qeshin...

Kur studentet mbaruan se qeshuri profesori thote:

Dua te kuptoni se kjo vazo perfaqson jeten...

Topat e golfit jane gjerat e rendesishme si familja, femijet, shendeti, miqte, dashuria, dhe gjerat qe na pelqejne. Jane gjera qe, edhe sikur te humbisnim gjithcka dhe te na mbesin vetem ato, jetet tona do te ishin ende plot.

Topethat e qelqit jane gjerat e tjera qe na interesojne dhe te cilat e plotesojne jeten tone, si puna, shtepia, makina, ...etj.

Rera eshte gjithcka tjeter: qe e ploteson dhe e kenaq jeten tone me gjera te vogla por te deshirueshme dhe lakueshme per ne.

Nese para se gjithash do te vendosnim rere ne vazo, nuk do kishte vend as per topat e golfit as te qelqit.

E njejta gje ndodh dhe me jeten. Nese harxhojme gjithe kohen dhe energjite tona per gjerat e vogla nuk do te kemi hapesire per gjerat e vertete te rendesishme per ne.


Ke kujdes me gjerat qe jane thelbesore per jeten tende: luaj me femijet e tu, gjej kohe per te shkuar tek mjeku, dil per darke me partnerin tend, praktiko sportin tend
te preferuar. Do te kete gjithmone kohe (hapesire ne vazo) per te pastruar shtepine, per te prere barin, per te rregulluar gjerat e vogla...

Merru me pare me topat e golfit, me gjerat qe vertet jane me rendesi per jeten tende...

Nje nga studentet pyet se cfare nenkupton kafeja.

Profesori buzeqesh dhe thote: "Jam i lumtur qe me ben kete pyetje. Eshte vetem per te treguar se nuk ka rendesi se sa e zene eshte jeta juaj. Ne te gjithmone ka vend per nje kafe me miqte e tu!" (dituri e jetes)[
 
Titulli: Kuptimi i jetes...

Koncepti apo kuptimi i jetes eshte baza kryesore qe nje njeri ta njofe te verteten - pastaj veteveten dhe ate qe e rrethone ate .
 

jana80

Super Moderator
Titulli: "Vazoja e Jetes"

Nese asaj vazos do i hidhnim shume her kafe me patjeter rera do ndryshonte ngjyren... dhe nese do konsiderojme kufirin vazo edhe kafeja do dilte nga vazoja...
jo cdo sasi ka nje vlere ..ama cdo vlere ka ka nje sasi!!!
 
Top