Vdiq mjeshtri i komedisë shqiptare, Gëzim Kruja

Ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare, “Mjeshtri i Madh” Gëzim Kruja, raporton TCH.

Kohët e fundit ai vuante nga një sëmundje e rëndë teksa kishte humbur edhe zërin.

Ai ka shkruar 15 komedi, 10 recitate, 2 libra me monologë gazmor. Ka interpretuar mbi një mijë role në skeçe të ndryshme dhe ka 52 vite që ushtron profesionin e humoristit.

Në vitin 2004 ka marrë titullin “Krenaria e Qytetit”. Në vitin 2005 merr titullin “Naim Frashëri i Artë” dhe në vitin 2010 titullin “Mjeshtër i Madh
 
Ne kohen kur shqiptaret kishin qindra probleme, ishte humori i Gezim Krujes qe i fuste ne nje bote humoristike.
Njeriu vdes por arti nuk vdes, permes humorit ai e la shpirtin si trashigimi gjithe kombit, interpretimet e tij do te rrojne perjetesisht brez pas brezi.

I perjetshem do te jete kujtimi per aktorin humorist Gezim Kruja.

Me nderime,
Darius
 
Top