Vemِdalen

Aki

misfit
Sa ka dalur e fresket fotomania e muajit po nderlidhem me nje fjale, nje shprehje qe ka te beje pikerisht me kete. Vertete qe kur shohim ndonje moment te bukur, sidomos tani me celularet me 463723642943 megapiksel qe mund te 'kapim' cdo moment qe duam dhe ta bejme fotografi, fotografojme dhe themi he perfekte, eshte nje kryeveper, madje do kete dhe nga ata qe do sjellin fotografite ne fotomani dhe do votojne veten :p Por....ju ndodh ndonjehere kur beni pikerisht keto fotografi te mendoni sa e zakonshme eshte, nese pikerisht ai moment, ose pikerisht ajo pozite qe merrni ne ate fotografi eshte bere nga dikush tjeter me pare? Ehhh kete shpjegon dhe John Koenig me fjalen Vemodalen, frustrimin, friken ose melankoline (dhe buron nga fjala suedeze vemod qe domethene melankoli, nje mendim i thelle) e te qenurit i perseritshem, se nje fotografi madje nje veper, akt apo fjale eshte thene dhe bere nga dikush tjeter me pare. Ne videon e tij ne youtube, kete here jane marre 465 fotografi nga kontribues te ndryshem neper bote qe jane pothuajse identike.
Po nderlidhem me nje rast konkret perseri. Me kujtohet ne fillim kur erdha ne forum dhe Nicktjeter tere vner me akuzoi se jam dyftyreshe dhe kam profile te meparshme dhe vetem pretendoja te jem dikush tjeter dhe ky rast me beri te mendoj sa te ngjashem jemi me dike, sa here na thone me perngjan me dike qe kam njohur, se diku, dikur, dikush ka vepruar si ne. Vertete jemi unik, te gjithe kemi ato gjerat qe na vecojne e na spikasin ne sy te tjereve, por aq sa jemi unik aq edhe ngjajme, jemi 7 miliarde njerez, e mos flasim per gjithe ata qe kane jetuar me pare dhe si rrjedhoje do perseritemi, njesoj sic thote narratori ne video qe pikerisht ato fjale dikush i ka thene me pare dhe pikerisht keta qe shkruaj une dikush i ka menduar e shkruar me pare.... Vemِdalen :)
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: Vemِdalen

Me lejo te ironizoj me te njejtin fjalor : funkenzwangsvorstellung.... qe sdo te thote tjeter pervecse te humbesh kohen ...
 

Fly

Larguar
Titulli: Vemِdalen

Sa ka dalur e fresket fotomania e muajit po nderlidhem me nje fjale, nje shprehje qe ka te beje pikerisht me kete. Vertete qe kur shohim ndonje moment te bukur, sidomos tani me celularet me 463723642943 megapiksel qe mund te 'kapim' cdo moment qe duam dhe ta bejme fotografi, fotografojme dhe themi he perfekte, eshte nje kryeveper, madje do kete dhe nga ata qe do sjellin fotografite ne fotomani dhe do votojne veten :p Por....ju ndodh ndonjehere kur beni pikerisht keto fotografi te mendoni sa e zakonshme eshte, nese pikerisht ai moment, ose pikerisht ajo pozite qe merrni ne ate fotografi eshte bere nga dikush tjeter me pare? Ehhh kete shpjegon dhe John Koenig me fjalen Vemodalen, frustrimin, friken ose melankoline (dhe buron nga fjala suedeze vemod qe domethene melankoli, nje mendim i thelle) e te qenurit i perseritshem, se nje fotografi madje nje veper, akt apo fjale eshte thene dhe bere nga dikush tjeter me pare. Ne videon e tij ne youtube, kete here jane marre 465 fotografi nga kontribues te ndryshem neper bote qe jane pothuajse identike.
Po nderlidhem me nje rast konkret perseri. Me kujtohet ne fillim kur erdha ne forum dhe Nicktjeter tere vner me akuzoi se jam dyftyreshe dhe kam profile te meparshme dhe vetem pretendoja te jem dikush tjeter dhe ky rast me beri te mendoj sa te ngjashem jemi me dike, sa here na thone me perngjan me dike qe kam njohur, se diku, dikur, dikush ka vepruar si ne. Vertete jemi unik, te gjithe kemi ato gjerat qe na vecojne e na spikasin ne sy te tjereve, por aq sa jemi unik aq edhe ngjajme, jemi 7 miliarde njerez, e mos flasim per gjithe ata qe kane jetuar me pare dhe si rrjedhoje do perseritemi, njesoj sic thote narratori ne video qe pikerisht ato fjale dikush i ka thene me pare dhe pikerisht keta qe shkruaj une dikush i ka menduar e shkruar me pare.... Vemِdalen :)


kjo ndodh rendom ne forum per cdo antar te ri, gjeja e pare qe bejne eshte te pyesin ty apo ndonje tjeter.
Madje eshte aq qesharake sa tek forumi tjeter mbase ju "putheni" me antaret qe ketu "shaheni" nuk je rast i vecante :D
 
Titulli: Vemِdalen

Sa ka dalur e fresket fotomania e muajit po nderlidhem me nje fjale, nje shprehje qe ka te beje pikerisht me kete. Vertete qe kur shohim ndonje moment te bukur, sidomos tani me celularet me 463723642943 megapiksel qe mund te 'kapim' cdo moment qe duam dhe ta bejme fotografi, fotografojme dhe themi he perfekte, eshte nje kryeveper, madje do kete dhe nga ata qe do sjellin fotografite ne fotomani dhe do votojne veten :p Por....ju ndodh ndonjehere kur beni pikerisht keto fotografi te mendoni sa e zakonshme eshte, nese pikerisht ai moment, ose pikerisht ajo pozite qe merrni ne ate fotografi eshte bere nga dikush tjeter me pare? Ehhh kete shpjegon dhe John Koenig me fjalen Vemodalen, frustrimin, friken ose melankoline (dhe buron nga fjala suedeze vemod qe domethene melankoli, nje mendim i thelle) e te qenurit i perseritshem, se nje fotografi madje nje veper, akt apo fjale eshte thene dhe bere nga dikush tjeter me pare. Ne videon e tij ne youtube, kete here jane marre 465 fotografi nga kontribues te ndryshem neper bote qe jane pothuajse identike.
Po nderlidhem me nje rast konkret perseri. Me kujtohet ne fillim kur erdha ne forum dhe Nicktjeter tere vner me akuzoi se jam dyftyreshe dhe kam profile te meparshme dhe vetem pretendoja te jem dikush tjeter dhe ky rast me beri te mendoj sa te ngjashem jemi me dike, sa here na thone me perngjan me dike qe kam njohur, se diku, dikur, dikush ka vepruar si ne. Vertete jemi unik, te gjithe kemi ato gjerat qe na vecojne e na spikasin ne sy te tjereve, por aq sa jemi unik aq edhe ngjajme, jemi 7 miliarde njerez, e mos flasim per gjithe ata qe kane jetuar me pare dhe si rrjedhoje do perseritemi, njesoj sic thote narratori ne video qe pikerisht ato fjale dikush i ka thene me pare dhe pikerisht keta qe shkruaj une dikush i ka menduar e shkruar me pare.... Vemِdalen :)


Une do te pergjigjem me kete

 

Aki

misfit
Titulli: Vemِdalen

kjo ndodh rendom ne forum per cdo antar te ri, gjeja e pare qe bejne eshte te pyesin ty apo ndonje tjeter.
Madje eshte aq qesharake sa tek forumi tjeter mbase ju "putheni" me antaret qe ketu "shaheni" nuk je rast i vecante :D

E pra pikerisht Vemodalen se e kane bere dhe te tjeret, une e dhash vetem si shembull :p
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Vemِdalen

Kam dhe nje fjalor me frazeologjisma

Psh nje fjale qe kam shpikur eshte Morfis (nga morfeus dhe morfina) pseudonime qe jepja.
Dmth imagjinata ime nuk shkon me larg e Johnit me te vetmen diference qe sdi anglisht :p
 

Aki

misfit
Titulli: Vemِdalen

Kam dhe nje fjalor me frazeologjisma

Psh nje fjale qe kam shpikur eshte Morfis (nga morfeus dhe morfina) pseudonime qe jepja.
Dmth imagjinata ime nuk shkon me larg e Johnit me te vetmen diference qe sdi anglisht :p

U tha u bo, e veme ne fjalor dhe fjalen Morfis, vetem thuj se per ca ndjenje/mendimi do ta perdorim fjalen Morfis dhe i hapim teme, te qaj dhe ty pastaj une c'ke ti, kam kohe plot :D
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Vemِdalen

Meqe jemi te ngjasite. Kur erdhi Ami7 Ketu me ka hequr mallin e nje shoqeje me emrin Sweetie. Njekohesisht dhe Nicktjeter kur erdhi Sweetie ketu me tha: Soul po ike ti nuk do kuptohet e ndjehet mungesa fare se ka ardh Sweetie njesoj si ti, vetem se ti ke nje beb me shume, lol
 

Aki

misfit
Titulli: Vemِdalen

Me ka ndodhur edhe mua diku tjeter te me ngaterrojne edhe pse ishin si te them ngjashmeri siperfaqesore, po mire qe ma kujtove se ketu isha kurreshtare te di me ke ngjaj aq shume edhe pse ka gjasa qe Nicki nga emocionet t'ia kete futur kot :)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Vemِdalen

Tani edhe njerez jemi edhe munde te gabojme por une zakonisht kur lexoje shkrimet mundohem ta kap, me mundesite e mia, njeriun nga shkrimet dmth. cfare rrezaton kshu mes rreshtave, por dhe si thur fjalite, si thur mendimet dhe gabimet kyqe. Them drejten jo rralle gabon njeriu por ja keto dite e verejta se edhe une gaboje :paqe::paqe::paqe:

Po debatonim me Arfenillen tek nje teme atje dhe kjo Arfeja zakonisht, them deri dje, bente gabime jo vetem ne shkronja por edhe ne mendime dhe ate ne cdo fjali qe shkruante :gazet::gazet:madje te rralla ishin shkrimet kur nuk i permiresonte :yep::yep: por ne debatin qe beme filloi te ipte pergjigje shpejt dhe per qudi pa asnje gabim, madje dreqja kish ndryshu edhe stilin e germave :aku::aku:

Dhe une gabova e i thashe se eshte duke shkruar dikush per ty :gazet::gazet:Se si quhet ky far procesi Vemodalen apo se si vie ku di une por ja qe edhe mua me nodhi kjo far vakije :p

Epo njerez jemi e kemi edhe te ngjashme edhe dallime :yep:
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Vemِdalen

Me ka ndodhur edhe mua diku tjeter te me ngaterrojne edhe pse ishin si te them ngjashmeri siperfaqesore, po mire qe ma kujtove se ketu isha kurreshtare te di me ke ngjaj aq shume edhe pse ka gjasa qe Nicki nga emocionet t'ia kete futur kot :)

Ky detaj mua me ka kaluar madje jam habitur kur e ke permendur pasi s'kam lexuar gje, por do e pyes une per ty :p. Ne fakt s'me kujton askend ti :) Skemi pas njeri kaq interesant sa ty :p

Zana: C'po me duhet mua se c'ben. Thjesht thash per nje moment mu duk si ajo per te treguar qe njerezit kane ngjashmeri. Gjeja e fundit eshte te paragjykoj brendesine e njerezve. E urrej.Plus cdo njeri e di vete nga hyn ca ben :)

Dhe meqe jemi te rrefimet mua abis amar dhe pasiion me duken te njejtet lol lol (shakaaaa)


p.s. pesti e morem vesh qe e falenderove averin, pse po e poston dy her eee?? :p
 
Redaktimi i fundit:

Monique

With or Without u
Titulli: Vemِdalen

Pesti i love kto temat qe hap ti :)

Pjesa qe thua dhe i referohesh ti ,ka te bej me shume me faktin se kur vjen ne nje forum te ri, te gjithe bazohen tek menyra e pershtatjes dhe nese ti integrohesh lehtesisht mendojne se je dikush me user te meparshem.

Me ka ndodhur e mua ketu , qe me akuzuan jo me pak e as me shume sesa me Zanen lol
gjithsesi dua te them se kush me ka njohur ne nje forum tjeter dhe befas shfaqet ketu apo gjetke , e ka shume te lehte te me identifikoj pavaresisht nickname ,pasi kjo jam une kudo...e njejta menyre te menduari, e njejta menyre te shprehuri, e njejta sjellje....

Ja psh antarin Passion |(qe se dija fare qe ishte antar ketu) , dyshova direkt qe duhet te ishte dikush qe kisha hasur me heret (ne nje tjeter forum)....dhe direkt nga shkronjat ai evidentoi se kush isha une ....:)
 

Monique

With or Without u
Titulli: Vemِdalen

Jo Vetem qe nuk kape thelbin ... Por u vertetua edhe ajo qe thashe ne lidhje me perkthimin e anglishtes ne Shqip .

Edhe nje here kjo fjale nuk vlen kur eshte I njenti person , Por qe fshihen me emra te ndryshem.

Nga komentet qe jane sjelle pothuajse te gjitha , jane jashte teme( kuptimit te kesaj fjale ) , pasi po Flasin per te njentin person/e , Por nen emra te ndryshem .

Gjithsesi ti Maliqi Ben edhe ligjin . Kshuqe bej c'te duash . Loool

jo mi jo une e kuptova shume mire per cfare behet fjale. Thjesht shkova pas rrjedhes.

Nuk besoj se kam te ngjashme ...edhe pse me kane associuar me ty
po ja ti si mendon ngjajme une e ti? :p
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Vemِdalen

jo mi jo une e kuptova shume mire per cfare behet fjale. Thjesht shkova pas rrjedhes.

Nuk besoj se kam te ngjashme ...edhe pse me kane associuar me ty
po ja ti si mendon ngjajme une e ti? :p


Jo fare ... Por mendoj qe Nicktjeter ngjan goxha me Mua , edhe pse nuk kemi fare lidhje njera me tjetren qofte edhe nje shkrim te Vetem ne prv .

Ndersa Ty pshm , ne forumin tjeter je paraqitur Krejt ndryshe nga kjo k'tu ... E per faktin qe kishe emer tjeter - foton s'ta kam pare asnjehere andej ... Nuk te kam njohur . Por ne raste te tilla kur eshte same person nen emra te ndryshem , nuk perben asnje kuptim kjo fjale .

Gjithsesi ... ( kjo Jo ne lidhje me Ty ) nuk e kuptoj ku eshte prb I madh , qe nuk shoqerohet burimi I artikullit/idese !? What is the big fuss ... Mbase fakti qe njerezit ( nje pjese e tyre )vertet I lumturin ideja ushqyese jashte rregullit/ egos ndaj forces dhe Lepirja nga pas , e aq me teper ku edhe na u vleresokan raste te tilla . Typical Albos, huh . Loool
 

Abisi

offline✌
Titulli: Vemِdalen

Ky detaj mua me ka kaluar madje jam habitur kur e ke permendur pasi s'kam lexuar gje, por do e pyes une per ty :p. Ne fakt s'me kujton askend ti :) Skemi pas njeri kaq interesant sa ty :p

Zana: C'po me duhet mua se c'ben. Thjesht thash per nje moment mu duk si ajo per te treguar qe njerezit kane ngjashmeri. Gjeja e fundit eshte te paragjykoj brendesine e njerezve. E urrej.Plus cdo njeri e di vete nga hyn ca ben :)

Dhe meqe jemi te rrefimet mua abis amar dhe pasiion me duken te njejtet lol lol (shakaaaa)


p.s. pesti e morem vesh qe e falenderove averin, pse po e poston dy her eee?? :p
une nuk jam as njeri as tjetri...

Por meqe jemi tek kjo teme:2 i dija qe ishin tek ky forum,edhe zanen e njoha direkt,por jane 4-5 tjere qe avash avash po i njoh rruges..
Me habiska fakti qe te njejtet njerez qenkan tek te "gjith" forumet...
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Titulli: Vemِdalen

Pestilence! Un ku kam ta gjej nje si ty ktu ne forum dhe skuptoj me ke te kan ngatarruar sepse ke treguar gjithmon origjinalitetin tend.

Mu sme kan ngatarru me asnji deri msot ama mkan kput 1mije mbrapa shpine lol lol lol
Skan pun tjeter
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Vemِdalen

Tani edhe njerez jemi edhe munde te gabojme por une zakonisht kur lexoje shkrimet mundohem ta kap, me mundesite e mia, njeriun nga shkrimet dmth. cfare rrezaton kshu mes rreshtave, por dhe si thur fjalite, si thur mendimet dhe gabimet kyqe. Them drejten jo rralle gabon njeriu por ja keto dite e verejta se edhe une gaboje :paqe::paqe::paqe:

Po debatonim me Arfenillen tek nje teme atje dhe kjo Arfeja zakonisht, them deri dje, bente gabime jo vetem ne shkronja por edhe ne mendime dhe ate ne cdo fjali qe shkruante :gazet::gazet:madje te rralla ishin shkrimet kur nuk i permiresonte :yep::yep: por ne debatin qe beme filloi te ipte pergjigje shpejt dhe per qudi pa asnje gabim, madje dreqja kish ndryshu edhe stilin e germave :aku::aku:

Dhe une gabova e i thashe se eshte duke shkruar dikush per ty :gazet::gazet:Se si quhet ky far procesi Vemodalen apo se si vie ku di une por ja qe edhe mua me nodhi kjo far vakije :p

Epo njerez jemi e kemi edhe te ngjashme edhe dallime :yep:

Sa larg gjuan plako :p por te gjithe bejne sikur nuk lexojne :p
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Vemِdalen

Me ka ndodhur edhe mua diku tjeter te me ngaterrojne edhe pse ishin si te them ngjashmeri siperfaqesore, po mire qe ma kujtove se ketu isha kurreshtare te di me ke ngjaj aq shume edhe pse ka gjasa qe Nicki nga emocionet t'ia kete futur kot :)

Pa hap edhe nje tj teme per kete fakt se quaj :p o loti kokerr o fare

sidoqe te jete kot apo jo laj thaj keto jemi
nese ske qene asnjehere epo mireserdhe lol
 

VIP

V.I.P
lol ne forume sme ka ndodhur tme ngaterrojn me dike tjeter.
Por ne jeten reale shpesh me ngaterronin me dike tjeter,madje me thirrnin ne emer te dikujt tjeter derisa them e di si esht puna un sjam ajo e as ajo sesht un.
Njerezit ngjajn me dike tjeter qoft ne pamje apo ne sjellje.
 
Top