Veri..Jug? Diferenca?

*Linda*

Lost out in the desert
Vej re shpesh here, (pavaresishte nga shakate qesharake) qe krijohen diferenca sostancjale mbi veriut e jugut; ky paragjykim lind nga vet ne. Te shkosh ne Durres degjon: "Jo po erdhi maloku prej maleve te tij dhe na sjelli lopen ne qytet", "Veriu eshte i prapambetur si nga ekonomia si nga mentaliteti", "Lere aman se fshatar prej laberie mo". Konsideroj kete teme si teme me vlere, pikerishte nga fakti shume qe ky mentalitet eshte shume prezent ne shqiperi dhe kudo. Eshte normale te klasifikohen personat nga perardhja e tyre? Eshte e vertet veriu ne historine dhe aktualitetin Shqiptar, si nga ana ekonomike dhe nga ajo kulturale ka qene dhe eshte pak "i prapambetur" apo thjeshte nje mentalitet pa baza?

Bisedim te kendshem!:)
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Titulli: Veri..Juge? Diferenca?

O moj Kosova Martire, oj ooooooo
Moj Kosoveeee
Te thone ditet qysh u gdhive, oj ooooooo
O moj Kosova Martire

Vajte vite e vajte shekuj, oj oooooooo
Moj Kosoveee
Me serbin kercen nen sjetull, oj oooooooo
O moj Kosova Martire

Vertete me gjak e pagove, oj oooooooo
Moj Kosoveeee
Po flamurin e shpetove, oj ooooooooo
O moj Kosova Martire

Moj Evrope na e pac hua, oj ooooooo
Moj Kosoveeee
Te gjithe gabimet e tua, oj ooooooo
O moj Kosova Martire.
Mendoj se kjo kenge vaji eshte nje shenje e mire per te kuptuar se "sa te ndryshem jane shqiptaret shpirterisht"!
Me mire ti kthehemi esences, se forma nuk na coi gjekundi me ndarjet e percarjet e saja.:)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Veri..Juge? Diferenca?

Une mendoj se e tera kjo paraqitet si mentalitet pa baze dhe ne formen e tille egziston edhe tek popujt tjere. :nxef:
Une jam i cik i padalur ne kontestin hapsinore ( lokalist i madhe ) :nxef:
vetem mendoj se keto gjuera egzistojne edhe tek popujt tjere( qe ne i konsiderojme te civilizuar) :canna:madje jan te shprehura mjaft :tv: Po ne e kemi nga zakoni te stermadhojme i cik gjerat :shoqeri:
 

3R1

rremujaxhije:P
Titulli: Veri..Juge? Diferenca?

mendoj qe ka te beje me mentalitetin...
eshte e vertete qe kur shkon veriori ne jug,degjon te tilla ofendime,po keto gjera ndodhin edhe ne veri...
ne qytetin tim njerezit e dallojne njeri-tjetrin ne qytetar-katundar...
kur shohin nje nfa fshati thone:ka ra katunari ne qytet apo kshu eshte kur katunari shkel x here te pare asfaltin..
keto lloj "klasifikimesh" nuk jane te drejta...
njerezit e qyeteteve te ndryshme bejne shume dallime mes nj-tj,pasi disave u duket vetja superior ndaj te tj x mendimin tim :D
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Titulli: Veri..Juge? Diferenca?

Nuk eshte thjesht ceshtje zmadhimi.. varet se sa te gatshem jemi ne si popull te pranojme "te ndryshmen". E kemi pak te veshtire te shohim pertej hundes tone, ndaj perfundojme ne kategorizime te tipit "keta jane tanet", "te tjeret jane te huaj" dhe si te tille konsiderohen nje shkalle me poshte. Te huajt ne kete rast i bie te jene pikerisht bashkeatdhetaret tane, nga veriu apo jugu qofshin. E qarte qe kjo ndodh edhe ne shtetet e tjera, jemi vete deshimtare per kete. Gjithmone behet nje lloj diferencimi midis krahinave.. shkak per kete mund te jete niveli ekonomik apo arsimor. Na jep me shume bezdi kur kete lloj kategorizimi e ushtrojne kundrejt nesh, sepse shqiptari, nder te tjera, eshte edhe shume krenar. E kemi me te lehte te drejtojme gishtin drejt shteteve fqinje sesa drejt nesh. Por kjo eshte ceshtje tjeter.. Une jam e mendimit qe ky lloj racizmi vjen si pasoje e injorances. Sepse njerezit harrojne qe njeriun nuk e ben leku apo shkolla (sado te rendesishme qofshin keto), sepse cdo krahine eshte e pasur me tradita e me nje kulture te vecante.. dhe kjo i ben ato akoma me joshese. Sepse ne me pare mesojme te gjykojme, e me pas mesojme (po patem fat) te njohim, te pranojme. Sepse vendosim ne plan te pare analfabetizmin arsimor dhe leme pas dore nje tjeter analfabetizem qe eshte akoma me i rendesishem; ate shpirteror! Eshte per te ardhur keq! Uroj me te vertete qe femijet tane te mos ndeshen me keto lloj realitetesh! Jemi ne te paret qe duhet te ndryshojme dicka, duke filluar nga vete vetja.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Veri..Juge? Diferenca?

Nuk eshte thjesht ceshtje zmadhimi.. varet se sa te gatshem jemi ne si popull te pranojme "te ndryshmen". E kemi pak te veshtire te shohim pertej hundes tone, ndaj perfundojme ne kategorizime te tipit "keta jane tanet", "te tjeret jane te huaj" dhe si te tille konsiderohen nje shkalle me poshte. Te huajt ne kete rast i bie te jene pikerisht bashkeatdhetaret tane, nga veriu apo jugu qofshin. E qarte qe kjo ndodh edhe ne shtetet e tjera, jemi vete deshimtare per kete. Gjithmone behet nje lloj diferencimi midis krahinave.. shkak per kete mund te jete niveli ekonomik apo arsimor. Na jep me shume bezdi kur kete lloj kategorizimi e ushtrojne kundrejt nesh, sepse shqiptari, nder te tjera, eshte edhe shume krenar. E kemi me te lehte te drejtojme gishtin drejt shteteve fqinje sesa drejt nesh. Por kjo eshte ceshtje tjeter.. Une jam e mendimit qe ky lloj racizmi vjen si pasoje e injorances. Sepse njerezit harrojne qe njeriun nuk e ben leku apo shkolla (sado te rendesishme qofshin keto), sepse cdo krahine eshte e pasur me tradita e me nje kulture te vecante.. dhe kjo i ben ato akoma me joshese. Sepse ne me pare mesojme te gjykojme, e me pas mesojme (po patem fat) te njohim, te pranojme. Sepse vendosim ne plan te pare analfabetizmin arsimor dhe leme pas dore nje tjeter analfabetizem qe eshte akoma me i rendesishem; ate shpirteror! Eshte per te ardhur keq! Uroj me te vertete qe femijet tane te mos ndeshen me keto lloj realitetesh! Jemi ne te paret qe duhet te ndryshojme dicka, duke filluar nga vete vetja.

Plotesisht dakord me ty dhe me kurseve kohen per t'iu pergjigjur kesaj temes.
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

E njejta gje ndodh dhe me ne kur shkojme ne veri psh , apo jug.. thone " ja kjo nga qyteti". Une ofendohem sa here ma thone, pse keto diskriminime krahinore se marr vesht ? Lol
 

sheki

Anëtar i ri
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

pershendetje: meqense jemi te gjithe te nje gjaku
kemi nje kulture nuk munde te kemi ndryshime te medha
nese shikojm kontributet jan te njejte si ato qytetare po ashtu edhe nga fshatrat
sepse nga qyteti kontribohet per nje kultur me te madhe gje qe edhe fshataret e kan nuk duhet hedhur posht
fshataret kujdesen per kultura tjera gje qe qytetaret nuk e kan duke u nisur nga dashuria per atdheun e deri te te mirat materjale qe qytetaret nuk mund ti dhen askujt
dhe jan larg larg atyre kontributeve
por prap se prap jemi nje dhe nuk mund te ket ndasi te as edhe per me te voglin gjesend
-________________________________
KOSOVE E LASHTE
SA VET TOKA
URIME
PAVARESIA
URON GJITH BOTA
 
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Rracizmi ndaj prejardhjes se dikujt vin si pasoj e atyre qe ne thelb se din mire prejardhjen e tyre!!!!!
Si veri dhe jug jemi shqiptar dhe secila krahine ka traditat e veta kulturore qe krenohemi me to.
Une vet jam nga jugu ama bukurin natyrore,vlerat historike apo traditat qe ka veriu e admiroj!
 

zeroabsolut

Antar Aktiv
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Mendoj se njeriu..shpesh gjykon ne menyre te gabuar tjetrin pa pasur asnje lloj baze..Veri-Jug..dhe epitetet qe vejn njerzit nga te dyja anet..jane pjese e atyre qe se pranojn ndryshimin..dhe mbeten ne prapambetje..RRoft Shqiperia Prej Presheve N'Cameri..
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

E verteta eshte se Cinizma te tille behen ne cdo qytet, madje edhe ne kukes dhe Tropoje. Pastaj sikur po behet nje anashkalim i nje paragjykimi vertete te pabaze, te jesh malok mund te jesh nga cdo fshat i shqiperise, jo doemosdoshmerisht nga veriu. Malok do te thote qe nje person eshte nga nje zone e larget malore, fshat me te tjera fjale. E verteta eshte se dallime te tilla behen pa u menduar gjate, pa u arsyetuar rrjedhojat dhe pa i paramenduar konsekuencat e saj.

Ironizime si keto jane vertete te teperata-"Jo po erdhi maloku prej maleve te tij dhe na sjelli lopen ne qytet" po te mendosh qe shqipetari i vertete eshte fshatar, e po ta arsyetosh nga kendveshtrimi historik pallatet u ngriten vetem nga komunizmi qe do te thote se vetem atehere ato "qytetaret" e vjeter u ndane nga privilegji per te patur "lopet" e veta. Kur u be ndarja e "pasurise" pas renjes se komunizmit edhe ato kerkuan pjesen e tyre te lopes. Epo perceptime te nxituara, te paparamendura jane keto, thjeshte sterjotipe qe kane efektet e veta vertete te medha, por qe gjithnje menjanohen.

Pataj gjera te tilla si kjo, "Veriu eshte i prapambetur si nga ekonomia si nga mentaliteti" mbase jane te verteta pjeserisht por akoma vendime te nxituara bejne qe sterjotipe te tilla te ngrihen lart e me lart. Per fatin e keq une e kam pershtypjen se keto jane vertete te nxitura nga regjimi por qe kane dalur vertete ne skene nga fundi i regjimit te tij dhe gjate viteve te tranzicionit. Ja perse; Sepse xhaxhi e ka shtypur veriun ne menyren me ekstreme, e ka gjunjezuar ate, e ka bere ate viktimen me te madhe te regjimit te tij. Perpara se te fillonte regjimi i tij veriu qe qendra e ekonomise, qendra e kultures, artit dhe sportit. Thjeshte nje perparim tejet i avancuar krahasuar me pjeset tjera te shqiperise. Normalisht jo te gjitha fshtrat e veriut qene "Shkodra." Akoma perseris me duken sterjotipe te pamenduara, te pashtjelluara dhe te pa marrura parasysh se ne cfare mund te rezultojne.

Eshte normale te klasifikohen personat nga perardhja e tyre?

Me duket si e tepert qe dicka e tille te behet pasi njeriu nuk ben zgjidhje se ku te lind, nga kush te lind, kujt shoqerie ti perkase e zgjedhje si keto ndersa vjen ne jete. Prandaj te behen paragjykime te tilla me duket e ulet dhe mosrespektuese, me duket e pabaze dhe qe nuk sjelle asgje te mire vetem se nderton nje "mure" mosrespektimi, ndasije dhe percarjeje mes personave te zonave te ndryshme te shqiperise.

Tek e fundit a nuk duhej qe civilizimi te ndertonte fshatin perpara se te behej qytet?
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

ka paragjykime te tilla,dhe duam sduam ta pranojme i themi dhe ne vete..ne fakt nuk duhet,por s'esht se na ndodh vec neve..ne cdo vend ka gjera si keto...diferenca jug-veri..diferenca malok-qytetar
pse ndodh..ska shpjegim konkret.........thjesht sepse cdokush kerkon te hiqet me i mire nga c'eshte duke harruar se te gjithe jemi njerez..konkretisht jemi shqiptare....:konfuz:
se ne fakt ata qe thone un jam qytetar e ndrisin..kshuqe...:p
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Me te vertete ky lloj "diskriminimi" eshte jashte mase qesharak. Nje fshatar mund te jete qindra here me "qytetar" se sa nje qytetar (qe ka lind dhe jeton ne qytet). Fakti se dikush vjen nga fshati nuk do te thote qe ai eshte "fshatar". Aspak nuk mund ta konsiderosh normale te klasifikosh personat nga prejardhja e tij. E si per cudi, ne teori te gjithe shajme "ata" qe bejne nje ndarje te tille, e mund te jemi edhe vet nojhere qe bejme dicka te tille (edhepse nuk e kam zakon, po me ka ndodhe edhe mua!:().
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

O Njerez kudo ne bote ka krahasime ..... Itali veriu i pasur jugu i varfer mafioz
Greqi Athina kryeqytet Selaniku bullgare etj
Amerike Verioret me Jugoret pak a shume e kane akoma qe nga lufta civile etj etj...
Ne Shqiptaret gjithmone me prototipine tone te prhershme kemi gjetur ndryshim mes fshatarit dhe qytetarit :D
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

shqiperia fillon me kalane e shkodres qendron me kosoven dhe mbaron me kalane e krujes (Edith Durham)

Shkyperia ose Shkemberia vend me male e shkembe mund te quhet vetem veriu i shqiperise dhe kosova.
une mendoj se Jugu i shqiperise eshte me pak shqiptar se veriu,sepse atje behet akoma lufte per te mbajtur nacionalitet e corientuar pra te jemi realist c'do familje ne jug flet greqishten njesoj si shqipen dhe mendoj se kjo zone eshte albanizuar nga shqiptaret dhe greqizuar nga greket, ose mund te egzistoje nje mercenarizem sahan-lepires ose armiqesor.
Letersia e vjeter e shqiperise , kultura, dhe vendosmeria per te qene shqiptar jeton ne veri te shqiperise.
figurat kryesore si skenderbeu, Mbreti Zog, Nane tereza,qe i njeh Bota, si dhe shum shkrimtare dhe luftetare qe i njeh historia e shqipnise i takojne veriut.
verioret jan njeres te ashper qe me te vertete prezantojne karakterin e shqiptarit te vendosur,
nje verior tipik mban fjalen dhe eshte i kulturuar sipas tradites se bukur shqiptare, mban ,besen ,trimerine,mendjehollesine, zotnillekun.

nuk jam racist kundra jugut ose ndonje shqiperie tjeter ku pretendon te egzistoje por mendoj se keshtu eshte.
une kur flas drejt nuk bej politike gazetareske, folklorike, apo nacionaliste etj.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

shqiperia fillon me kalane e shkodres qendron me kosoven dhe mbaron me kalane e krujes (Edith Durham)

Shkyperia ose Shkemberia vend me male e shkembe mund te quhet vetem veriu i shqiperise dhe kosova.
une mendoj se Jugu i shqiperise eshte me pak shqiptar se veriu,sepse atje behet akoma lufte per te mbajtur nacionalitet e corientuar pra te jemi realist c'do familje ne jug flet greqishten njesoj si shqipen dhe mendoj se kjo zone eshte albanizuar nga shqiptaret dhe greqizuar nga greket, ose mund te egzistoje nje mercenarizem sahan-lepires ose armiqesor.
Letersia e vjeter e shqiperise , kultura, dhe vendosmeria per te qene shqiptar jeton ne veri te shqiperise.
figurat kryesore si skenderbeu, Mbreti Zog, Nane tereza,qe i njeh Bota, si dhe shum shkrimtare dhe luftetare qe i njeh historia e shqipnise i takojne veriut.
verioret jan njeres te ashper qe me te vertete prezantojne karakterin e shqiptarit te vendosur,
nje verior tipik mban fjalen dhe eshte i kulturuar sipas tradites se bukur shqiptare, mban ,besen ,trimerine,mendjehollesine, zotnillekun.

nuk jam racist kundra jugut ose ndonje shqiperie tjeter ku pretendon te egzistoje por mendoj se keshtu eshte.
une kur flas drejt nuk bej politike gazetareske, folklorike, apo nacionaliste etj.

te me falin antaret e tjere per kete qe po lexojne se nuk para shprehem keshtu POR TI O njeri JE NJE COPE GOMAR....
ps : stafi le te mare po te doje ndonje vendim per kete sjelljen time...une te pakten u shpreha
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

shqiperia fillon me kalane e shkodres qendron me kosoven dhe mbaron me kalane e krujes (Edith Durham)

Shkyperia ose Shkemberia vend me male e shkembe mund te quhet vetem veriu i shqiperise dhe kosova.
une mendoj se Jugu i shqiperise eshte me pak shqiptar se veriu,sepse atje behet akoma lufte per te mbajtur nacionalitet e corientuar pra te jemi realist c'do familje ne jug flet greqishten njesoj si shqipen dhe mendoj se kjo zone eshte albanizuar nga shqiptaret dhe greqizuar nga greket, ose mund te egzistoje nje mercenarizem sahan-lepires ose armiqesor.
Letersia e vjeter e shqiperise , kultura, dhe vendosmeria per te qene shqiptar jeton ne veri te shqiperise.
figurat kryesore si skenderbeu, Mbreti Zog, Nane tereza,qe i njeh Bota, si dhe shum shkrimtare dhe luftetare qe i njeh historia e shqipnise i takojne veriut.
verioret jan njeres te ashper qe me te vertete prezantojne karakterin e shqiptarit te vendosur,
nje verior tipik mban fjalen dhe eshte i kulturuar sipas tradites se bukur shqiptare, mban ,besen ,trimerine,mendjehollesine, zotnillekun.

nuk jam racist kundra jugut ose ndonje shqiperie tjeter ku pretendon te egzistoje por mendoj se keshtu eshte.
une kur flas drejt nuk bej politike gazetareske, folklorike, apo nacionaliste etj.

Avash more djale avash, se vuajtjet per te qene Shqiptar i ka kaluar jugu e veriu (Kosova) me shume nga te tjeret. Shqiptaret qe ndodhen ne mes kane ndejt bute bute (e sidomos MATI).

Nuk matet inteligjenca e njeriut me vende sepse eshte INDIVIDUALE, po me thua me kte se i tere Mati eshte i kulluar? Nuk na i lan dot syte me akull se po i shohim cdo dite, si e kush jane.

Je i zoti te dalesh i pari pa i ulur te tjeret? Ndjenja e patriotizmit nuk tregohet duke ofenduar tjetrin, ndjenja e patriotizmit duhet te jete ne zemer dhe ne shpirt.
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

nuk jam racist kundra jugut ose ndonje shqiperie tjeter ku pretendon te egzistoje por mendoj se keshtu eshte.
une kur flas drejt nuk bej politike gazetareske, folklorike, apo nacionaliste etj.

Ti i ke vu kapakun kesaj pune, mos fol mo!!!! E lavderon veriun si teper por mos harro se çdo qyteti ne Shqiperi i eshte vene nje fare titulli qe pershkruan ate ne menyre tipike, panvaresishet se fjalet nuk jane gjithmone te verteta. Nese e mban veten burreror siç flet, atehere duhet ta dish mire ate shprehjen per Matin, apo dhe ndonje qytet tjeter te veriut.
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

shqiperia fillon me kalane e shkodres qendron me kosoven dhe mbaron me kalane e krujes (Edith Durham)

Shkyperia ose Shkemberia vend me male e shkembe mund te quhet vetem veriu i shqiperise dhe kosova.
une mendoj se Jugu i shqiperise eshte me pak shqiptar se veriu,sepse atje behet akoma lufte per te mbajtur nacionalitet e corientuar pra te jemi realist c'do familje ne jug flet greqishten njesoj si shqipen dhe mendoj se kjo zone eshte albanizuar nga shqiptaret dhe greqizuar nga greket, ose mund te egzistoje nje mercenarizem sahan-lepires ose armiqesor.
Letersia e vjeter e shqiperise , kultura, dhe vendosmeria per te qene shqiptar jeton ne veri te shqiperise.
figurat kryesore si skenderbeu, Mbreti Zog, Nane tereza,qe i njeh Bota, si dhe shum shkrimtare dhe luftetare qe i njeh historia e shqipnise i takojne veriut.
verioret jan njeres te ashper qe me te vertete prezantojne karakterin e shqiptarit te vendosur,
nje verior tipik mban fjalen dhe eshte i kulturuar sipas tradites se bukur shqiptare, mban ,besen ,trimerine,mendjehollesine, zotnillekun.

nuk jam racist kundra jugut ose ndonje shqiperie tjeter ku pretendon te egzistoje por mendoj se keshtu eshte.
une kur flas drejt nuk bej politike gazetareske, folklorike, apo nacionaliste etj.

kesaj i thone , edhe dhi e zgjobosme/injorante maje maleve, edhe bishtin perpjete.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Jam ky qe jam , kam ate qe kam , di aq sa di .
Veri , jug , qender etj , gjithsecili ka te veçantat e tij ,
por puna eshte qe keto te veçanta te na afrojne dhe jo te na largojne.
Nje e veçant per verioret , jemi me te ashper , te vrazhe ashtu si dhe vete relievi ,
por dhe me romantik dhe te dashur , me origjinal me duket mua .
Sikur kopjojme me pak se qendra dhe jugu .Ndoshta se skemi ku koplojme.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

diferenca eshte e madhe dhe askujt mos ti shkoje nder mend se nuk ka diference.

dialekti dhe vjetersia e gjuhes ndryshe
pamja fizike ndryshe
kultura dhe zakonet ndryshe
veprimi dhe veshjet ndryshe
historia dhe legjendat ndryshe.

etj
 

TIGRI

Anëtar i ri
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

une nuk shoh ndonje dallim te mall,ka malok ne veri e malok ne jug ka qytetar ne veri e qytetar ne jug,te trash andej e te trash kendej.
kush thot erdhi fshatari ne qytet eshte me fshatar se fshatari dhe ma injorant se fshatari.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

une nuk shoh ndonje dallim te mall,ka malok ne veri e malok ne jug ka qytetar ne veri e qytetar ne jug,te trash andej e te trash kendej.
kush thot erdhi fshatari ne qytet eshte me fshatar se fshatari dhe ma injorant se fshatari.

------------------------------------------------------------
dallimi eshte i qarte sepse nuk eshte vetem tek katundarlleku se kur shikon katundaret e jugut me ballin si firzamonike e me qafen e pa lare, e dhembet e shkul me duket sikur jam tu pa meksikan dhe ske nevoje te shikosh kund tjeter katundar se ngopesh.
katunarlleku edhe rregullohet me kalimin e kohes, por ka diferenca te tjera qe nuk na ofrojne fare,
katundarlleku do ishte gjeja me e fundit qe do diskutohesh,
 

*Linda*

Lost out in the desert
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

------------------------------------------------------------
dallimi eshte i qarte sepse nuk eshte vetem tek katundarlleku se kur shikon katundaret e jugut me ballin si firzamonike e me qafen e pa lare, e dhembet e shkul me duket sikur jam tu pa meksikan dhe ske nevoje te shikosh kund tjeter katundar se ngopesh.
katunarlleku edhe rregullohet me kalimin e kohes, por ka diferenca te tjera qe nuk na ofrojne fare,
katundarlleku do ishte gjeja me e fundit qe do diskutohesh,

Tema nuk bjeri ti bijme! Eshte debat dhe pa ofendime.

Eshte e vertete qe jugu i shqiperise, dhe ajo e mesmja, jane ekonomikiaht me te perparuara, arsyet dihen, investime me te medha atje se ne veri, dhe jugu ka kulturen dhe zakonet e tij sic e mesmja dhe sic veriu.Por ne shqiperi ka hyre gjuha standarte, dhe si duket gegerishtja dhe toskerishtja tashme po shihen me perbuzje, prej te folures letrare, qe burimin e ka prej tyre. Jugu ka qytete te kulturuara dhe shume tradite, e po ashtu dhe veriu e shqiperia e mesme, por vecse tashme ndryshimet mes tyre po i bejne te ardhurat, pra fuqia e bisnesit, dhe po te shohim qarte, e kuptojme qe investimet kane prekur me shume jugun, se veriun, por kjo nuk do te thote qe aty ku ka me pak investime ka dhe padituri, sepse sic kane dale njerez te shquar prej jugut, kane dale dhe prej veriut, te gjithe e dime, nuk mendoj se eshte nevoja te permend emrat e njerezve te shquar. Por te mos harrojme qe dikush ka thene; Fshati eshte babai i qytetit, dhe se pa fshat nuk ka as qytet, pa qytet kryeqytet, e keshtu me rralle. Por njerez te paditur dhe pa kulture ka dhe ne kryeqytetet me te medha te botes, e jo me ne jug apo veri te shqiperise, pra eshte dicka qe prek tere vendet e botes, por perpara se dikush ketu te ngreje gishtin kunder tjetrit, le ta beje me pare kunder vetes, sepse vetem atehere do kete kulture, dije, mirekuptim, dhe gjithcka tjeter qe njeriu duhet ta kete.
 

vitk

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

e zot na ruaje cfere robesh paskemi qene veriu me 500 mije banore jugu ke 1 miljone dhe perseri shajme njeri-tjetrin imagjinojeni te ishim ndonje popull 20 apo 30 miljone


ndersa ti burreli mos na trego katunarllikun ketu se je ti ai qe te kane perzen nga forumi nja 2-3 here nga menyra se si ofendon dhe shane antaret,dhe n q se ti kete e quan burreri duke share neper te tjeret neper forume e ul shume vendin nga je

ndersa ato pushket dhe barutin qe na permende me siper keni te drejte pasi ju duhet te hani koken me njeri-tjetrin se me jugun ata qe e kane inat u munduan ta provonin me 1997
 

TIGRI

Anëtar i ri
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

e zot na ruaje cfere robesh paskemi qene veriu me 500 mije banore jugu ke 1 miljone dhe perseri shajme njeri-tjetrin imagjinojeni te ishim ndonje popull 20 apo 30 miljone


ndersa ti burreli mos na trego katunarllikun ketu se je ti ai qe te kane perzen nga forumi nja 2-3 here nga menyra se si ofendon dhe shane antaret,dhe n q se ti kete e quan burreri duke share neper te tjeret neper forume e ul shume vendin nga je

ndersa ato pushket dhe barutin qe na permende me siper keni te drejte pasi ju duhet te hani koken me njeri-tjetrin se me jugun ata qe e kane inat u munduan ta provonin me 1997
avash avash ti lene trimerine ne njeren ane se po eshte puna per trimeri ka per te diskutuar gjith naten
qa bat ju 97 shkult gozhda me by...th
 

vitk

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

avash avash ti lene trimerine ne njeren ane se po eshte puna per trimeri ka per te diskutuar gjith naten
qa bat ju 97 shkult gozhda me by...th

jugu me 97 beri ate qe ju verioret qe ju genjyen me leke apo me rrobe polici(do e benin police )lame leshet neper jug
megjithate mua po me cudit fakti se ju po na e beni veriun sikur me qene paradajsa a thua ndodhet ne kontinent tjeter apo harruate se akoma jetoni me ligjin e LEK DUKAGJINIT
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

jugu me 97 beri ate qe ju verioret qe ju genjyen me leke apo me rrobe polici(do e benin police )lame leshet neper jug
megjithate mua po me cudit fakti se ju po na e beni veriun sikur me qene paradajsa a thua ndodhet ne kontinent tjeter apo harruate se akoma jetoni me ligjin e LEK DUKAGJINIT

--------------------------------------------------------------
jugu ne 97-ten thyeu ligjin qe ishte ne fuqi dhe kapen armet kundra qeverise qe ishte zgjedhur me voten e lire te popullit,
policia kishte te drejte te asgjesonte grupet kriminale qe frymezonin per shkaterrimin e vendit (nuk jam dakort me nacionalizmim berishjan apo te azem hajdarit qe te shkonin ne vlone apo dikund tjeter te terrorizonin qytetaret duke i detyruar te kercejn me cifteli dhe duke i futur me koke per poshte ne bunar, sepse ky eshte nje diskriminim total qe i behet nje krahine te bute sic eshte jugu i shqiperise)

veriu nuk i kapi armet kundra jugut sepse ne as thuprat si kapim kundra jush , malsori eshte zemer madh dhe e njeh mire armiqesine dhe miqesine.
jugu i shqiperise i ndjere historikisht i pa guxim zemerohet nganjehere dhe dashje pa dashje imiton virtytet e grekut.

shqiptaret e veriut veshtire qe njohin egzistencen e trimerise dhe patriotizmit ne jug te vendit per ti ngjare shqiptarit te vertete kjo do zgjase dhe 500 vjet me sa duket.
 

xha Sulua

pleqeri
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ndoqa me vemendje te madhe te gjitha postimet ne kete teme. Ngaqe nuk hyj shpesh, nuk me kishte rene ne sy kjo teme. Pa e zgjatur, dua tju them edhe une mendimin tim (te rrjedhur?)

A ka diferenca Veri-Jug? -Po, ka.

A duhet te kete diferenca te tilla? -Jo, eshte qesharake per nje popull 2-3 milionesh

A ka dallime "qytetar"-"fshatar"? - Po, ka edhe sot e kesaj dite.

A duhet te kete? -Pergjigja dihet.

Ja ta "zgjerojme pak muhabetin, meqe kam kohe te lire....Jugu dhe Veriu i Shqiperise, kane pasur diferenca te theksuara (te cilat me te zbutura vazhdojne edhe sot) ne ekonomi, kulture, arsim, etj....Jam person qe per me shume se 8 vjet, (mosha 15-24 vjec), kam jetuar me moshatare nga e gjithe Shqiperia(jo Kosova. Ne gjithe postimin tim, Kosova nuk "quhet"). Kam qene nxenes dhe konviktor ne Tirane(jam nga Berati). Kur u njohem me shoket e rinj, ditet e para, menjehere binte ne sy(pa e thene njeri), diferenca ne kulturen e Veriut e Jugut, te fshatareve e te qytetareve(jam fshatar, sa per saktesi). Duam, nuk duam ne, e verteta ne ato vite, ishte kjo qe po ju them. Kush thote te kunderten, genjen.
Duke u rritur, duke studiuar e njohur njerezit me mire, sot, dal ne kete konkluzion: Jugu i Shqiperise eshte me perpara se Veriu dhe Qytetaret shqiptare, jane me perpara se Fshataret. Por, kjo s'do te thote se ata qe jane me perpara, jane edhe me te mencmit. Ne jeten time (100 e ca vjecare???) asnjehere nuk e pashe kete. Dikush mund te kundershtoje duke me bere moral. Mund te kete edhe te drejte. Mbase.
Jugoret e Shqiperise, pervec kushteve gjeografike me te favorshme per jetese me te mire, kane "rrahur" edhe kurbetin vazhdimisht. E po, dreqi ta haje, duhet ta pranojme, se njefare kulture jetese e pune nga vendet Perendimore e more, nuk mbeten brenda "lekures"se tyre. Kjo menyre te menduari e vepruari, kaloi edhe tek brezat e tjere, duke i bere me te "civilizuar" ne lidhje me pjesen tjeter (Veriun) qe nuk e ka aplikuar mergimin. Nje arsyetim i tille eshte i vlevshem edhe sot, ku nje pjese e Jona jemi ne mergim. Ja verini re, njelloj eshte menyra e te menduarit dhe e sjellura e emigranteve dhe e atyre qe nuk kane emigruar asnjehere? Duke mos e ekzagjeruar, dhe pa dashur ne asnje menyre te ofendoj apo mburr ndonjerin, ne njerezit normal, duket ky ndryshim. A ka perjashtime? Po si ore s'ka.
Aspekti tjeter, qytetar-fshatar. Qyteti shqiptar, gjithmone i ka pasur dhe i ka kushtet per nje jete me te mire ekonomiko-sociale. Ne qytet, pas pune je i lire "te argetohesh". Ne fshat, edhe ne rastin me te mire, kur ke pune, pas saj, do te merresh me punet prane shtepise, bagetia, toka, pula, rosa etjjj, te mos e bastardojme muhabetin. Ne qytet, shkolla, ishte dhe eshte nje hap me perpara se fshati. Kush ka kundershtime, le te sjell fakte.

U lodh xhaja, po i vjene per gjume dhe i sillen rrotull mendimet. Per te mos e "prishur" muhabetin me ndonje brrockull, po e mbyll per so, duke rezervuar te drejte e replikes me ata qe kane postuar para dhe pas meje.
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ndoqa me vemendje te madhe te gjitha postimet ne kete teme. Ngaqe nuk hyj shpesh, nuk me kishte rene ne sy kjo teme. Pa e zgjatur, dua tju them edhe une mendimin tim (te rrjedhur?)

A ka diferenca Veri-Jug? -Po, ka.

A duhet te kete diferenca te tilla? -Jo, eshte qesharake per nje popull 2-3 milionesh

A ka dallime "qytetar"-"fshatar"? - Po, ka edhe sot e kesaj dite.

A duhet te kete? -Pergjigja dihet.

Ja ta "zgjerojme pak muhabetin, meqe kam kohe te lire....Jugu dhe Veriu i Shqiperise, kane pasur diferenca te theksuara (te cilat me te zbutura vazhdojne edhe sot) ne ekonomi, kulture, arsim, etj....Jam person qe per me shume se 8 vjet, (mosha 15-24 vjec), kam jetuar me moshatare nga e gjithe Shqiperia(jo Kosova. Ne gjithe postimin tim, Kosova nuk "quhet"). Kam qene nxenes dhe konviktor ne Tirane(jam nga Berati). Kur u njohem me shoket e rinj, ditet e para, menjehere binte ne sy(pa e thene njeri), diferenca ne kulturen e Veriut e Jugut, te fshatareve e te qytetareve(jam fshatar, sa per saktesi). Duam, nuk duam ne, e verteta ne ato vite, ishte kjo qe po ju them. Kush thote te kunderten, genjen.
Duke u rritur, duke studiuar e njohur njerezit me mire, sot, dal ne kete konkluzion: Jugu i Shqiperise eshte me perpara se Veriu dhe Qytetaret shqiptare, jane me perpara se Fshataret. Por, kjo s'do te thote se ata qe jane me perpara, jane edhe me te mencmit. Ne jeten time (100 e ca vjecare???) asnjehere nuk e pashe kete. Dikush mund te kundershtoje duke me bere moral. Mund te kete edhe te drejte. Mbase.
Jugoret e Shqiperise, pervec kushteve gjeografike me te favorshme per jetese me te mire, kane "rrahur" edhe kurbetin vazhdimisht. E po, dreqi ta haje, duhet ta pranojme, se njefare kulture jetese e pune nga vendet Perendimore e more, nuk mbeten brenda "lekures"se tyre. Kjo menyre te menduari e vepruari, kaloi edhe tek brezat e tjere, duke i bere me te "civilizuar" ne lidhje me pjesen tjeter (Veriun) qe nuk e ka aplikuar mergimin. Nje arsyetim i tille eshte i vlevshem edhe sot, ku nje pjese e Jona jemi ne mergim. Ja verini re, njelloj eshte menyra e te menduarit dhe e sjellura e emigranteve dhe e atyre qe nuk kane emigruar asnjehere? Duke mos e ekzagjeruar, dhe pa dashur ne asnje menyre te ofendoj apo mburr ndonjerin, ne njerezit normal, duket ky ndryshim. A ka perjashtime? Po si ore s'ka.
Aspekti tjeter, qytetar-fshatar. Qyteti shqiptar, gjithmone i ka pasur dhe i ka kushtet per nje jete me te mire ekonomiko-sociale. Ne qytet, pas pune je i lire "te argetohesh". Ne fshat, edhe ne rastin me te mire, kur ke pune, pas saj, do te merresh me punet prane shtepise, bagetia, toka, pula, rosa etjjj, te mos e bastardojme muhabetin. Ne qytet, shkolla, ishte dhe eshte nje hap me perpara se fshati. Kush ka kundershtime, le te sjell fakte.

U lodh xhaja, po i vjene per gjume dhe i sillen rrotull mendimet. Per te mos e "prishur" muhabetin me ndonje brrockull, po e mbyll per so, duke rezervuar te drejte e replikes me ata qe kane postuar para dhe pas meje.


Xha Sulo u lodhe vertete po tani mund te flesh i qete. Se ke shume te drejte. Lol
 
Top