Veri..Jug? Diferenca?

MasteR

I'm offline
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

LeVoyageur ti citoi diyng...sa per inteligjencen meqe e kane jugoret une di qe mendja ka lindur ne shkoder ka udhetu neper mirdite dhe ka pushu ne diber...ndaj kot nuk thone mendjet e arta vijne nga majat e larta lol
 
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

LeVoyageur ti citoi diyng...sa per inteligjencen meqe e kane jugoret une di qe mendja ka lindur ne shkoder ka udhetu neper mirdite dhe ka pushu ne diber...ndaj kot nuk thone mendjet e arta vijne nga majat e larta lol

Po e pashe por si Dying edhe ti e keni me te thene :)
E thena eshte shume relative sepse varet kush e thote, une kerkova ta shtjelloje mendimin tend bazuar ne historine e popullit shqiptar, pra ne fakte te pamohueshme, gje qe as Dying e as ti se bere, nejse une doja te thosha qe inteligjentet jane ne jug sic jane ne veri, trimat jane ne jug sic jane ne veri, tradhtaret jane ne jug sic jane ne veri!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Inteligjenca paska qene si era..bytha ven si paska zone
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Veriu nga jugu ? niveli arsimor ,dijet . Ja keto ndryshojne thellesisht ,por qe po zbuten perdite e me teper
 

Endrra

VIP
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

ndryshimi ?
Krejt i thjeshte...veriu eshte i ndergjegjshem nese dikush nga jugu eshte me i " i Zoti " se nje i veriut , ndersa jugu sdo e pranoje kurre nje gje te tille !
Kjo tregon se veriu eshte tolerant , si rrjelloje toleranca tregon kulture :D
 

Fly

Larguar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

ndryshimi ?
Krejt i thjeshte...veriu eshte i ndergjegjshem nese dikush nga jugu eshte me i " i Zoti " se nje i veriut , ndersa jugu sdo e pranoje kurre nje gje te tille !
Kjo tregon se veriu eshte tolerant , si rrjelloje toleranca tregon kulture :D

Me mir mos kishe folur fare sa flet per tolerancen ne veri
 

Fly

Larguar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Kush tha qe sjam nga veriu? pse spo te pergjigjem si verior?
Por dhe nese sjam kjo nuk tregon jo tolerance por qe sjam dakort, nuk mund te biesh dakort per te qene tolerant.
Nese do mund te hap rruge por prap sjam dakort as tolerant :)
 

Endrra

VIP
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

mjafton te di faktet e te verteten ... tani pak Reklame per veten Fly , nuk eshte kurre e gabuar.
Te ben mire per vetbesimin :)
 

Marla

Quo Vadis!
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ne kohet qe jetojme ska ndonje ndryshim te madh jo, me shume eshte ceshtje karakteri njerezor sesa prejardhja
 

Gerti2

Donatorë
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Nuk ka ndonje ndryshim them dhe un. Puna eshte se jemi kshu komb krenar (se e kemi prejardhjen nga fise) dhe fryhemi te gjith si gjela dhe nuk merremi vesh.
Dhe kur ke 1 gjel, automatikisht behen 2 pastaj 3 milion.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Kur rrijne secili/a ne hesapin e tij/saj , nuk ka fare diference.... ama mblidhi grup dhe diferenca eshte e qarte :knick:
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Tironsit mund te jene katunar, po asiher Malok!

Sa diskutojm diferenca veri jug, pse jo te diskutojme konceptin "qytetar" dhe "i civilizuar" apo jane terma sh te renda per ketu? :p
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Fale facebookut, jane civilizuar tere Shqiptaret tashme.... :biciklete:

Katunar & Malok e njenta gje eshte .... Fshatar, pastaj eshte gje tjeter :p
 

Marla

Quo Vadis!
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Tironsit mund te jene katunar, po asiher Malok!

Sa diskutojm diferenca veri jug, pse jo te diskutojme konceptin "qytetar" dhe "i civilizuar" apo jane terma sh te renda per ketu? :p

Faktikisht Soul fshataret e fshtarave me te thella kshu i quajne tironcat sepse se kane haberin ngaqe kryeqytet per ta eshte fshati me i aferm kupton dmth.
E kam degjuar shpesh dmth kshu qe Zana jone ka te drejte ketu.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Tani nga shekulli 15 e mbrapa fjala katun esht sinonim i fjales Fshat. Keshtu e di une.
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Tani nga shekulli 15 e mbrapa fjala katun esht sinonim i fjales Fshat. Keshtu e di une.

Kane ndryshuar gjerat Soul... se bej shaka - Kemi plot Fshatare te qyteteruar.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Njerzimi po mendon per ndarjet e universit,veri-jug .
Ndersa akoma merremi me pellembe gjografike ne nje cep ballkani.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Tironsit mund te jene katunar, po asiher Malok!

A dmth. kjo qe ne Tironsit nuk munden me qene te trashe :hmm:kshu cope e pagdhendur :eek:hh
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

A dmth. kjo qe ne Tironsit nuk munden me qene te trashe :hmm:kshu cope e pagdhendur :eek:hh

Ehe, tironcit puro jo s'munden, Por ti s'di ne je tironc apo jo, keshtu qe.. s'flas dot ;)
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ju te jugut shani sa te doni verioret, prap se prap posht nesh atje ne jug do rrini..:)
 

Levina

L.E.V.I.N.A
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Kur pashe kete teme, menjehere mu kujtua shkrimi qe lexova diku ne nje web, para pak ditesh.

Na ishin dy Nëna shqiptare. Njëra nga Jugu, tjetra nga Veriu. Të dyja fshatarka. Nuk ndjeheshin as fatlume as fatkeqe, thjesht jetonin. Të dyja të urta. Të dyja të bukura. Të dyja të ëmbla. Por edhe të vrënjtura dhe të hidhura, dhe me rrudha. Ajo nga jugu ishte e thjeshtë nga jashtë, e jashtëzakonëshme nga brenda. Tjetra nga veriu, e jashtëzakonëshme nga jashtë, e thjeshtë nga brenda. Këto dy Nëna lindën secila në katundin e vet. Ku, pa kërthiza përjashta, pa rroba të shtrenjta, pa parukerira, dëgjuan përralla me perrira që krihen mbi ujëra si pasqyra, zana të bardha që dalldisin trima, zojusha të bukura si drita që presin në dritare princin e kaltër të kthehet nga lufta, kuçedra që thajnë çezma, vampirë që vijnë natën fikin kandilin, magjistarë që në çast të shndrrojnë në gur.
Kur u rritën, dy Nënat, i lanë ëndërrat, nisën punërat. S’ngritën Ato grataçiela. Bënë punë më të vështira. Edukuan, uruan, bekuan, zbutën. Nga gojët e tyre s’dolën kurrë broçkulla. Vetëm mjaltra, vetëm melhemra që qetësojmë zemëra, që shërojnë shpirtëra. Dy nënat udhëtuan pa u ndalur e pa u lodhur; E para sa më thellë brënda vetes. E dyta sa më larg jashtë vetes. Të dyja, për mirën e të tjerëve.
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Veriu i kufinjeve zyrtar te shtetit shqiptar eshte me i prapambetur se jugu, por fajin e ka Enveri per kete. E ne se fusim ketu edhe shqiptaret jashte kufinjeve zyrtar te Shqiperise, atehere del qe jugu te jete shume me i prapambetur se veriu. :D
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

 
Redaktimi i fundit:

dangerous

* * *
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

S'ka distanc shumë të madhe .

1. VERIU

2. Jugu

Ps. Jemi siper dhe nuk levizim fare ?
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Shqiptari nga natyra eshte individualist,kerkon te jet gjithmon me i vecant nga tjetri!

Geget e Tosket gjithmon kan konkuruar ne beteja si me te miret.. kan kulturen e tyre dhe kenget shekullore..Nuk i ndaj dot ne kete aspekt.. Vetem nje vecori e kam ven re ,Tosket gjithmon kan qen me shum mendjehapur dhe te zgjuar!

Jo se jam Toske mos me keqkuptoni :)
 

Delirium

No description ...
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

S'ka distanc shumë të madhe .

1. VERIU

2. Jugu

Ps. Jemi siper dhe nuk levizim fare
Kte distancen me hapa apo me pellembe e mat zotrote ?!
Un nuk jam per ndarje territoriale midis Shqiptarve por as te lejoj kto ne lart e ju poshte.
Nuk du as te krijoj debat se kam nje mal te madh sa Tomorri me fakte Qe ne ktej poshte jemi me te civilizuar me qytetar me te shkolluar se sa ju andej lart ! :D
 
Top