Veri..Jug? Diferenca?

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Gege = Gjigande (te medhej)

Toske = Gjigantoske (te vegjel)

...vetem kjo eshte diferenca dhe qe te dy bashkohen ne flamurin shqiptar si DY SHQIPONJA TE PERQAFUARA (TE BASHKUAR)...

Te ne Gege ka kuptimin e nuses xhaxhait, jo te gjitha nuset e xhaxhallareve jane gjigande.
 

dangerous

* * *
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Kte distancen me hapa apo me pellembe e mat zotrote ?!
Un nuk jam per ndarje territoriale midis Shqiptarve por as te lejoj kto ne lart e ju poshte.
Nuk du as te krijoj debat se kam nje mal te madh sa Tomorri me fakte Qe ne ktej poshte jemi me te civilizuar me qytetar me te shkolluar se sa ju andej lart ! :D

Ah sa mirè do ishte tè isha zoterote !!!
Po ta lexosh mirè e kupton por nk.mund ta ndryshoj sistemin gjeografik ...Veri - Jug èshtè si njè qenje e njè njeriu. Koka Veriu e kèmbet Jugu.
Ne nk.kemi jetè pa ju , jemi tè pa ndarè :)
Distanca = diferanca
 

dangerous

* * *
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

thuj ca te dush ti po flamurin e ngritem ne se ju ishit tu luftu me bajraqet lol

Jo ne pasi debuam turkun nga trojet tona erdhem te ju ndihmojme juve se jemi njé e kemi burreri.
Keshtu menduam te ngrihet flamuri ne Vlorè . :)
Je dakort tani.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Jo ne pasi debuam turkun nga trojet tona erdhem te ju ndihmojme juve se jemi njé e kemi burreri.
Keshtu menduam te ngrihet flamuri ne Vlorè . :)
Je dakort tani.

Ca turku ke debuar ti mer lok hahaha ju ka shtyp krajli deri sa ngritem ne flamurin..pa me thuaj ku u vra اerçizi ?
Duke luftu ne mal te zi me mbrojte veriun e po ju te pabese e dorezuat tek malazezet. E vran pas ahpine.. ju jeni te vetmit qe i kerkoni besen mikut ne shpin tuj.
 

dangerous

* * *
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ca turku ke debuar ti mer lok hahaha ju ka shtyp krajli deri sa ngritem ne flamurin..pa me thuaj ku u vra اerçizi ?
Duke luftu ne mal te zi me mbrojte veriun e po ju te pabese e dorezuat tek malazezet. E vran pas ahpine.. ju jeni te vetmit qe i kerkoni besen mikut ne shpin tuj.

Rri aman se arrdhi NeVi me fshes se a bam bujè temen
Sa per temen ska si Verior po e ju nk.jeni keq.
Kenaquni me vendin e dytè ahaha
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Na e bete historine kashte e koqe themi ne na gjirokastra...
A keni hap naihere liber historie apo mbytja me tym?
Dangerous u ngrit flamuri se po luftonte veriu me turqite???
Mjaft te shohesh filmin nentori dyte dhe je gabim totalisht...se mbase libra ske kohe te lexosh
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Rri aman se arrdhi NeVi me fshes se a bam bujè temen
Sa per temen ska si Verior po e ju nk.jeni keq.
Kenaquni me vendin e dytè ahaha

Gjirokastra e gjithe jugu ka nxjerre koka ....koka shteti lol
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Rri aman se arrdhi NeVi me fshes se a bam bujè temen
Sa per temen ska si Verior po e ju nk.jeni keq.
Kenaquni me vendin e dytè ahaha

Opo ne djall te vej tema... rrofte Laberia!
Edhe Shqiperia :)
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ti ngaterron zgjuaresine me dinakerine
Po jugoret jane njerez te bute e paqedashes....kurse verioret tyten ne goje.
Aman mo na hapni barkun me trimerite e veriut se te dy llojet ne nje poçe ....kolliten
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ti ngaterron zgjuaresine me dinakerine
Po jugoret jane njerez te bute e paqedashes....kurse verioret tyten ne goje.
Aman mo na hapni barkun me trimerite e veriut se te dy llojet ne nje poçe ....kolliten
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Booo e sheh qè lavderon veten e ti .
Po te mir jeni o po pas nesh.

Rroft Veriu me Jugun e Shqiperis :)

Ja nga kjo ka vujt shqiptari ne shekuj...po ta lexosh ca kam shkrujte me lart ke me e kuptu..po kemi nje gje qe na mban gjall e sjemi shujt kurr..dashuria per gjakun.
 

dangerous

* * *
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ti ngaterron zgjuaresine me dinakerine
Po jugoret jane njerez te bute e paqedashes....kurse verioret tyten ne goje.
Aman mo na hapni barkun me trimerite e veriut se te dy llojet ne nje poçe ....kolliten

A dini tè lexoni ju apo veç çf.ju intereson.

Po jeni te mirè nk.ju shava perkundrazi.

Pastaj as gishtat e dores nk.janè njèsoj .
Jemi sh.te mirè si Veriu e Jugu. :)
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

E mire....mos e bej me se po u nxefen kta çepellsat e jugut...futjani vrapit se jane edhe ne force madhore tashi lol
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

A t'ju e them shkurt e qart se si jeni qe keni e goje e bisedoni mbi tema diference veriu e jugu, jeni si leshko jeni...
Shqiperine e copetuan, nuk kini bole ta bashkoni dhe me e keqja shikoni se mos kushedi me mire copetoheni me shume se pak u copetuam...
Kaq shume leshko jeni dhe me e forta, kur ju thone nje te vertete i del koka turkogrekoserbit shqipfoles dhe te kundershton me te paren se mos valle shqiptaret hapin syte qe u kan mbylle...
Po placi ne s'keni pelcite mo, jo vetem origjina e njerezimit eshte Shqiptare po edhe te gjitha gjuhet shpjegohen Shqip ne rrenjen e kuptimit thurres te tyre.
Ne djall nuk keni shkuar qe te shkoni, Shqiperi quhet ai vend qe ka Shqiptare dhe jo bastarde...
...kjo eshte diferenca veri-jug, veriu eshte veri dhe jugu eshte jug.
...si po ashtu edhe me vendet e tjera, Shqiperia eshte Shqiperia dhe Bastardia eshte Bastardia.

___

Se per gjere e gjate, nuk kam pse t'ju e them juve... qe neser ta sjell ushtrine kineze ne mbrojtje te Shqiperise per ate pune, por Shqiptaret e vjeter sikur e kan ne gjak vete trimerine.
...ndaj mos na cani si shum trrapin ju turkogrekoserbet.
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Maloket vs. Jugoret

Ec folim pak per te perbashketat e dallimet....
 
Redaktimi i fundit:

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
vetem nje histori kam me verior, dhe qe atehere kam krijuar nje lloj fobie karshi tyre (meshkujve) lol

Isha ne vit te fundit ne gjimnaz , dhe ky tipi sdi nga me proftasi . Jo u fiksua se do ishte pak te thuhej.....u be si te ishte hija ime .
Kudo shkoja , me ke do te isha me dilte para. Arriti deri aty sa i shkonte kunatit tim (burrit te motres) cdo dite te zotit ne zyre dhe i thosh , edhe nese sma jepni ju do e marr vete.
U detyrova ika nga shpia , rrija te te aferm te mi, ne shkolle shkoja me 3 burra me vete (zot kur e kujtoj) , erdhi fundi i shkolles , me mori daja ne itali vetem e vetem te largohesha
U be legjende ne familje se pasi ika une, shkonte dhe conte lule cdo dite te dera shpise hahahahahha , sikur kisha vdek.
Nusja e dajes me ngacmonte , po sikur te vij e ketu ..cdo besh?
i thoja ath do e marr per burre lol
E nje dite ne nje qender tregtare me kushuririn, mu be njeri si ky...zot sa jam dridh, ika me vrap ne shpi e qaja me pike te lotit se thoja e mora burre hahahahahha

Pas shume vitesh (6-7 vite)po ikja per pune , kur ndjej ne krahun tim afrohet dikush....

-A***?
- jo sjam ajo - i them
-ti je po he lol
u futa ne godine dhe smbushesha me fryme lol, me erdhi pas deri te dera se nuk e la roja te hynte...
Perpos frikes , thashe e cdo me bej..u bone e forte me ne fund...por ne ate moment ai su duk me lol

Ky ka qene e vetmja perballje me nje verior.....zot me ruj :p
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
dnth bari dhish me bari delesh thua ti ???
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Normale tani qe e modifikova postimin e pare flisni per cfare tju a doje Bukuroshi.... lol
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
lol lol lol.....e te mendosh sa fajtore ndihem lol

E te mendosh qe se mendoj hic? lol

Meqe ra fjala edhe titullin e leruat...? lol
 

Zana1

Braveheart
Nese do te hyjme per ti paragjykuar nuk Kane ndonje ndryshim te madh .... ne te kundert , veriu ndryshe nga jugu eshte me I pasur .
 

sensuu

sweet
Njerezit shajne veriu shpesh shajne njeri - tjetrin dhe jugu shajne njeri- tjetrin. Pastaj mblidhet jugu shan veriun dhe veriu shan jugun. Me thene drejten kur kam njohur njerez te thjeshte e punetor , nuk kane pasur te tilla paragjykime...çudi kur keto paragjykime i kane ata qe kane nje formim kulturor.( ose i thone vetes keshtu)
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Për mendimin tim, edukata dhe kultura është më shumë e lindur se e fituar.
Ka fshatarë që janë më fisnikë e njerëzorë se disa që jetojnë nëpër qytete dhe kanë bërë 20 vjet shkollë.
Për çudi kam vënë re se në këto debatet veri-jug përfshihen më shumë qytetarët se fshatarët. Fshatarët kanë një ndjenjë atdhetarie më të lartë.

Shkaku kryesor i urrejtjes dhe përçarjes është politika.
 
Top