• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Veri..Jug? Diferenca?

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Jemi ne 2017-ten, dhe ne vitin 2017 by right nje teme e tille nuk duhej te diskutohej me.

p.s. Propozoj mbylljen e temes! :p
 

Didi

C'est la vie.
Jemi ne 2017-ten, dhe ne vitin 2017 by right nje teme e tille nuk duhej te diskutohej me.

p.s. Propozoj mbylljen e temes! :p
Vitet ikin po mendja e shqiptarit nuk ndryshon. Kot e ke, racista jemi. Op, nje napolon per kete. lol
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Jugu ka Mendjen, Veriu ka 'Muskujt'!

Shqiperia mesme mban qiriun. (Kur ikin dritat)
 

Didi

C'est la vie.
Shyqyre qe ti je nga mezi imagjino nje terrorist me muskuj.
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Gjysem andej jam, dhe muskuj sa tduash, vetem ky zanati qe paske qejjf te me etiketosh ti me mungon... si thua do me japesh ndonje leksion?

Se harrova te thoja dhe kete, sa gjera tmira ka kjo bote (duke filluar nga ti pershembull) per tu shijuarte sakrifikosh gjith kto te mira s'ja vlen.. me t'ber lavazh truri lloj lloj deveçari!
 
Last edited:

Didi

C'est la vie.
Je out fare te keqen, ishte shaka (pavarsisht se ti sbere quote e njoh menyren tende e te shkruarit).
Gjithsesi kalofsh mire se nuk mar e as jap leksione dikujt qe shkruan ne kete menyre. Enjoy
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Je out fare te keqen, ishte shaka (pavarsisht se ti sbere quote e njoh menyren tende e te shkruarit).
Gjithsesi kalofsh mire se nuk mar e as jap leksione dikujt qe shkruan ne kete menyre. Enjoy
Ja dhe une shaka bera, dhe quote po te bej!

Ti duhet te jesh nga Veriu, se ato jan kshu haterlie.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Personalisht origjina ime eshte nga Alpet e shqipes. :)

Shqiperine e dua njelloj qe nga veriu e deri ne jug.
E kam shetitur jetuar nga afer ,kjo fal dhe praktikave qe benim me shkollen.
Cdo pellembe e saj per mua eshte nje cop shpirt.
Kam njohur njerez shume si nga veriu,shqiperia e mesme dhe jugu.
Gurrat kulturore dhe traditat jane te mrekullueshme.
Dallimet bejne shijen.
Egersia e klimes ne veri jep nur dhe fisnikeri.
Butesia e jugut e hjeshon dhe zbukuron me delikates pjesen tjeter.

Rilindasit tane koloset e shqiperise si ne veri e ne jug i shkruan bukurise se saj nder vargje e rrjeshta.

Dua ta mbyll qe individet nuk vlersohen nga kordinatatat gjografike.
Njeriun e ben kultura,dituria dashuria per te bukuren dhe te miren.
Dhe keto veti sigurisht nuk varen nga veriu apo jugu ,pasi ne te dy polet ka plot kolosa dije dhe kulture.
 

Didi

C'est la vie.
Ja dhe une shaka bera, dhe quote po te bej!

Ti duhet te jesh nga Veriu, se ato jan kshu haterlie.
Clap clap. Shume kripe kane keto shakat e tua.
E gjete, veri po ca veriu thuaj, nje fshat me 10 banor.
 

Bukowski

Gjumash
jugu shan veriun dhe veriu jugu, dalin me fitim ata nga qendra :p
 

Hera

Βιβλίο φάγος
Te mendosh veri jug eshte dicka qe asnjehere nuk me ka prokopuar sepse them thjesht jemi te gjithe shqiptare .....cdo thote diference si jugu dhe veriu kane secili traditat e tyre kane dialektin e tyre kane bukurine e tyre kane zemmerimin e tyre kane besen e tyre kam pasur fatin te njoh shqiptare nga te gjitha trevat po e nga veriu e jugu ndoshta dallohemi nga dialektet pornkur mblidhemi dhe bajme muhabet rreth vendit tone behemi nje qeshim nje qajme nje pra ku eshte diferenca mund te me thoni ?
 
  • Like
Reactions: WxP

ZHIGO

wish me well...
Edhe ata katnar qe i rendojne poturet lol
te qa zemra për çik tiranas mo :p nuk ke faj, jemi te omël.

nuk ka nevoj me qen te squt, se zgjedhim ata si puna juj me e bot ket rol, e keni qa historikisht, si veri, e si jug :p

ps. Artino, sa per dituri i dashur. “Edukata” dhe “Kultura” na ushqehet dhe rrjedhimisht nuk lind me ne. Per te lindur lindim injoranta, toça komplet :p
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
te qa zemra për çik tiranas mo :p nuk ke faj, jemi te omël.

nuk ka nevoj me qen te squt, se zgjedhim ata si puna juj me e bot ket rol, e keni qa historikisht, si veri, e si jug :p

ps. Artino, sa per dituri i dashur. “Edukata” dhe “Kultura” na ushqehet dhe rrjedhimisht nuk lind me ne. Per te lindur lindim injoranta, toça komplet :p
Sa i keq je...o farmak lol
 

Jetmira

..........
Ne verioreve na konsiderojne idote/budallenj/kafshe:D
Kur na njofin nga afer,po sa te mire qe jeni:)

Nuk kam njohur jugor:D
Kshuqe nuk kam pse/tflas:D
 

Tomka

Anëtar i ri
Aq shume sa shahemi , aq edhe duhemi :D

Kemi i cik diferenca , por na bashkon motra , qe po na e shave ta bip bipim ate majken lol :p
 
Akoma ne faqen e pare kjo teme?
E kam thene, po e them dhe do e them-verioret e Shqiperise jane ne jug te dikujt tjeter ndersa jugoret ne veri te dikujt tjeter.
Te qenit nga nje dimension gjeografik nuk eshte kriter per te percaktuat ose perkufizuar dike.
Si perfundim per mua s'ka diferenca, s'ka pas dhe nuk do kete.Mund te kete tradita dhe zakone te ndryshme por kjo nuk perben objekt diferencimi.


Geg' e tosk', malsi, jallia
jan' nji komb, m'u da, s'duron;
fund e maj' nji a Shqipnia
e nji gjuh' t'gjith' na bashkon.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Vetem qe Enveri ju ka len te pa fe nja 50 vite mbrapa , se keshtu te njejte jeni pavaresisht shtrirjes gjeografike !
 
Vetem qe Enveri ju ka len te pa fe nja 50 vite mbrapa , se keshtu te njejte jeni pavaresisht shtrirjes gjeografike !
Feja e shqiptarit eshte shqiptaria.
Kujdes une flas per shqiptaret, jo per anadollake, as per arabe, as per berbere, aq me pak per isis-at.
 

Desa

Temet Nosce
Më duket se flitet për dallimet interne...
Ne jashtë kufirit shqipëtar nuk e bëjmë këtë dallim. Ju duam gjithëve njëjt, ndaç nga veriu o Jugu.
Këtu në Danimarkë ka tra dallime: Sjæland (lindje), Fyn dhe Jylland (perëndim)....sa të mëdhaja që janë....
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Shqiptari i ka 3 fe e ato dihet cilat jane . Vetem nje i pa fe thote feja e shqiptarit eshte shqiptaria pavaresisht a thuhet kjo fjali ne kuptimin figurativ .
Edhe une kesh duke fol per shqiptaret te cilet sot i shohim duke bredhur neper rruget e botes duke pas pasurit tokesore detare ,e vendin me te lashte e me te bukur be bote !
Ky eshte problemi me i madhe per shqiptaret mendoj une . E ky problem u lind prej individeve te pa tru , te pa fe , te pa rruge ! Pasojat po i vuajme mbas sa vitesh tani 😏
 
Shqiptari i ka 3 fe e ato dihet cilat jane . Vetem nje i pa fe thote feja e shqiptarit eshte shqiptaria pavaresisht a thuhet kjo fjali ne kuptimin figurativ .
Edhe une kesh duke fol per shqiptaret te cilet sot i shohim duke bredhur neper rruget e botes duke pas pasurit tokesore detare ,e vendin me te lashte e me te bukur be bote !
Ky eshte problemi me i madhe per shqiptaret mendoj un .
Shqiptari ka tre fe????
Kush ta tha kete?
Ti????
Ti kerkon respekt per fene tende por nuk respekton fene e te tjereve.
Une per shembull jam cifut, dhe jam shqiptar, po jam edhe budist por jam shqiptar, jam edhe hinduist por jam shqiptar.
Eshte me te vertete e habitshme se si ata qe pretendojne se jane besimtare dhe kerkojne respekt per fene e tyre jane njekohesisht edhe me intolerantet karshi te tjereve.
Kaq, C3n se te du fort e nuk dua te futem ne debat me ty.
Madje madje, bile bile te kam edhe pak xhan virtualisht 😀
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Shqiptari ka tre fe????
Kush ta tha kete?
Ti????
Ti kerkon respekt per fene tende por nuk respekton fene e te tjereve.
Une per shembull jam cifut, dhe jam shqiptar, po jam edhe budist por jam shqiptar, jam edhe hinduist por jam shqiptar.
Eshte me te vertete e habitshme se si ata qe pretendojne se jane besimtare dhe kerkojne respekt per fene e tyre jane njekohesisht edhe me intolerantet karshi te tjereve.
Kaq, C3n se te du fort e nuk dua te futem ne debat me ty.
Madje madje, bile bile te kam edhe pak xhan virtualisht 😀
Je shume paragjykues . Sepse , mos te ishe do te ishe edhe ti musliman si une !
Ne fillim ne mendjen tende ekziston paragjykimi , pastaj mendimi , pas mendimit pasojne fjalet per muslimanet . Dhe ajo cka e shprehe me fjalit qe thua ne forum sa i perket fese , ti ose cdo kush tjeter e tregoni mbrendesin e te kuptuarit te feve te njerezve te ngjarejeve .
Ja une jam munduar te jem tolerues dhe saberli me turli specie ketu po nganjehere edhe une spo mund ti ruaj kufijt e toleranes .
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
si veri si jug jane shume kot! :p
vec tirona shtyhet pak :p
 
Top