Veri..Jug? Diferenca?

Comedy_Central

Rashe Pashe Dufllak Grashe
Se di per xhaxhin po di per teta Marlen lol

Eshte afer sarandes dhe une shkoj shpesh fshat i bukur ka baço djathi dhe vaj ulliri te mire njerez mikrpitesa dhe punetore :p

Po me duket vetja si Alma Cupi si e ka ajo me ato emisionet histori shqiptare lol
Dmth te duket verja si maloke meqense alma cupi osht matjane :p lol
 

Ledia

_________________
E ca ka te jesh maloke? ?‍♀️ pse ca kan me ndryshe jugoret se verioret qe na qe i thojne veriut jan malok ? ????????? eee gjeta vangjel ndryshimi eshte se meshkujt verior veshin poture kurse meshkujt e jugut fund ...apo nuk eshte ky ndryshimi ?‍♀️?‍♀️?‍♀️?‍♀️
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
hahahahahaha,bota shkon drejte globalizimit,ne merremi me nje pellembe vend ,duke e ndare me krahina.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Gjith jeten e maj men veten duke me thene maloke. Sa her shkoja ne durres ke dajat.erdhi kjo malokja shkodres. Njeher kam qene nja 12 vjece aq e kam raf gocen e komshijes te nones sa floket ne grusht me ngelen ?‍♀️?‍♀️?‍♀️
Jane sintoma tranzicioni te nje shoqerie.
Por me kohen dhe nivelin e zhvillimit kalojne.
 
Gjith jeten e maj men veten duke me thene maloke. Sa her shkoja ne durres ke dajat.erdhi kjo malokja shkodres. Njeher kam qene nja 12 vjece aq e kam raf gocen e komshijes te nones sa floket ne grusht me ngelen ?‍♀️?‍♀️?‍♀️
Ja e shikon .. ndaj na thone maloke..lol
Si tja bej kur me thone qe shqiptaret i dinim me koke katrore se ??
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Normal se kur fillova te rritem te behem zonjushe ehhh maloke e ca maloket .???? mezi prisnin te shkonim ne plazh ?
hahahahahaha,a pate shiju noj puthje ne perendim,buze detit?
 

Ledia

_________________
Ndaj e bej zap malokllekun dhe nacionalizmin e u pergjigjem me Delikatesse shpotitese ?
Mekat nuk eshte te lindesh injorant por te vdesesh i tille lol ?
Me te thene te drejten nuk jam nga zonat e maleve.nga babi jemi famije e vjeter e ardhur nga mali zi para shumee vitesh . Sa dhe rrugica e lagjes ka mbiemrin e fisit tem.
Por maloke gjithmon e kan thene per veriun. Ather si dija ca pergj. Tani kur ma thojne.ja them tull .me mire maloke malesh se zhabe kanalesh .?
 
Me te thene te drejten nuk jam nga zonat e maleve.nga babi jemi famije e vjeter e ardhur nga mali zi para shumee vitesh . Sa dhe rrugica e lagjes ka mbiemrin e fisit tem.
Por maloke gjithmon e kan thene per veriun. Ather si dija ca pergj. Tani kur ma thojne.ja them tull .me mire maloke malesh se zhabe kanalesh .?
Shiko ne gjith Europen, veriu eshte me i zhvilluar se jugu . Vetem ne Shqiperi mendohet e kunderta.
Pra per europen vete, faktikisht Europa veriore ka standartet me te larta jetese dhe zhvillimi .
Cfare mund tu themi Zvicerianeve qe ne thelb kane nje kulture alpine ..apo norvegjezeve ?
Ndaj kush e kupton shprehjen ( Mekat nuk eshte te lindesh injorant por te vdesesh i tille ) dallimet qe behen kane te bejne me injorancen.. e kunder injorances akoma seshte gjet ilaci i duhur ?
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Diferenca veri-jug ne bazë gjeofizike mund ti dallosh me sy dmth nga tiparet karakteristike të ç'do krahine.
Por nqs flasim për diferencën kryesore atëherë është Gjuha,(dialekti).
Gjuha është burimi i ç'do zhvillimi ne bote. Mbaj mend mësuesin tim kur isha ne shkollë, qe me thosh.
Të dish një gjuhë, je nje njeri, të dish dy je dy e keshtu me radhë.

Pasi kur meson një gjuhe nuk meson thjesht te folurit, por traditat menyren e jeteses ligjet kulturat etj etj.
Në thelb jane një gjuhe, dmth Shqip por pa mendojeni 150 vjet para kete koncept...
Pra ndarja në Gegë dhe Toskë do ta bente më te lehte dallimin. Se sa veri jug..

Psh një vlonjati ose Permetari etj i duket verior (madje shumë syresh mendojnë gabimisht qe janë Gegë) një Strugan apo një nga Ohri ne një fare mënyre nga rajonet nder krahinore kane te drejt (jo si shtet) por ama te dyja palet (flas gjithmonë për pupllsine autoktone) flasin Toskerisht.
Prandaj e them që gjuha është elementi i dytë edhe me thelbësori.

P.S sa per konjotacionet negative që i japim , me vjen te qesh hidhur me ata/o që thonë se "Unë nuk boj dallime... " Fakti që e thekson kete te ben diskriminues.
Per injorancën pastaj s'ja vlen mundi të merresh se ajo s'ka gjeografi... Esht e shtrire në mbarë botën kembkyq ?
 
Top