Veri..Jug? Diferenca?

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

------------------------------------------------------------
dallimi eshte i qarte sepse nuk eshte vetem tek katundarlleku se kur shikon katundaret e jugut me ballin si firzamonike e me qafen e pa lare, e dhembet e shkul me duket sikur jam tu pa meksikan dhe ske nevoje te shikosh kund tjeter katundar se ngopesh.
katunarlleku edhe rregullohet me kalimin e kohes, por ka diferenca te tjera qe nuk na ofrojne fare,
katundarlleku do ishte gjeja me e fundit qe do diskutohesh,

Haha je i madh burgu per kete nuk njihet [burreli],sa per katunaret e jugut,meqense jeton akoma ne 1924 duhet te mendosh si katundar, por ti qenke me te vertete nje perfaqesues i denje dhe mendjendritur i mbreterise,nuk mendove per nje cast se keta katunaret qe permend e kane qafen e pa lare sepse mbase punoje te shkretet e s'ja dalin te behen dhe te bukur kur punoje tokat, ne kundershtim me ju [burrat] e veriut ata njerez mbajne te pakten familjen e tyre me buke,ndersa per ju punojne grate meqense vrisni vllai vllane pse shkeli dhia [meqense lopet dhe delet nuk mund te mbijetojne ndersa disa si ty po]ne token time dhe hyni ne hasmeri ,nuk mendove se mbase keta katunaret e pa lare punojne qe femijet e tyre te marrin edukimin me te mire te mundshem, ne kundershtim me ju [burrat] e veriut qe po lini femijet pa shkolle meqense me kanunin e shkelur ne bese nga ju njerzit e [beses] nuk ka me moshe hasmi mjafton te jete djale,nuk mendove se per keta katunaret e pa lare mbase e vetmja rruge per te mbijetuar eshte puna me gjithe kostot qe mund te kete dhe ne pamjen e tyre te jashtme,ne kundershtim me ju [burrat] e mencur qe mbushet burgjet e botes per cdo lloj krimi nga me te rendomtet deri ne me te keqijte, po ju dedikojne dhe filma me emrat e krahinave te ketyre [burrave] te veriut .Por sigurisht ti si mendje ndritur duhet te ndjehesh krenar per keta burra te pushkes dhe te asgjeje tjeter,sepse pa dyshim qe edhe ti je nje prej tyre.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

ka diference vetem ne klime dhe ne targat e makinave pak e folura dhe asgje tjeter njerez ja jugu njerez ka veriu shoke kemi ne jug e shoke ne veri per mua jane njesoj te gjithe
 

Lucignolo

Stafi Teknik
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Un jam per qendren iher... per sa njerez kam taku nga shqiperia nga veriu pervec shkodres dhe lezhes te tjeret jan merre me long se mishi u maru :D kurse jugu esht i papam fare, korcaret kane si gjuhe te babes greqishten (se te nenes kan shqipen shyqyr) ketu ne IT kur dun me fol me njeri tjetrin ja fusin greqisht... vlonjatet jane trima me flet e me shpat :pPPP fieraket dhi e zgjebosur bishtin perpjete... kurse me fiksim kam lushnjaret ueeeeee sa te urte e te but jane :D kurse beratin per mendimin tim duhet ta cojn ne veri duhet ta spostojn...
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Edhe ankohemi nga shtetet fqinje ne.. ne e kemi krimbin ne bark!!
 

Blloku

IMBA
Epo tani, duke pergjithesuar, banoret e cdo krahine shqiptare kane nje veçori te tyren. P.sh thone: nese le dy leber bashke duke pire, do filloje kenga, ndersa nese le dy dibran bashke duke pire, do plasi sherri. Gjirokastritet dhe korcaret p.sh i mbajne per sarraf e keshtu me rradhe. Maloket(qe s'jane malesoret) i mbajne per te trash.
Tani per mendiminin tim, ky me shume se paragjykim eshte menyre per te ofenduar ose per t'i vene nje epitet "ofendues" dikujt qe ka nje sjellje te atille. Nje personi sarraf p.sh i thuhet: "ti sikur me qene prej gjirokastre mer burre" etj etj.

E njejta gje ndodh edhe ne shtete te tjera, te pakten ketu ne Itali ku jetoj edhe vete.
 
Last edited by a moderator:

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

ca eshte saraf??
 

sensuu

sweet
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Kot nuk thone :"pyll pa derra nuk ka"........kshu qe s'mund te besh dallime veri-jug.
Psh une nqs njoh nje vajze nga x vend atehere s'mund te them qe te gjithe njerezit e ketij vendi jane si kjo vajze.Ky nuk eshte gjykim i drejte.Dhe sinqerisht them nje njeri qe nis gjykimin thjesht nga prejardhja ,atehere ai/ajo ka problem me veten.......eshte ne krize mendore :D

Pastaj nuk kane pse shumica e qytetareve te shajne maloket se ne fund te fundit ka shume vajza qytetare qe jane martuar me te ashtuquajturit "maloke".Nejse, se me acarojne kshu gjerash.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Kur flitet per veri e jug , i bie te mos kemi qender ,
keshtuqe po te heqim nje bosht imagjinar qe ndan Shqiperine ne jug e veri ,
ashtu siç ndan boten ekuatori , atehere ky bosht do kalonte pak ne jug te Elbasanit ,
duke e perfshire Elbasanin ne veri , dhe i bie qe Tirana dhe Durresi te jene qartesisht
veri . Me kete doja te thoja se shumica e popullsis se Shqiperis eshte ne veri dhe jo ne jug siç jane pretendimet .
Pra veriu eshte me i madh ne numer , eshte shumice.
 

klandestini

1. Vlora
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Diferenca Veri - Jug, ekziston ne ç'do vend te botes. Nje nga vendet eshte edhe Shqiperia.
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Un jam per qendren iher... per sa njerez kam taku nga shqiperia nga veriu pervec shkodres dhe lezhes te tjeret jan merre me long se mishi u maru :D kurse jugu esht i papam fare, korcaret kane si gjuhe te babes greqishten (se te nenes kan shqipen shyqyr) ketu ne IT kur dun me fol me njeri tjetrin ja fusin greqisht... vlonjatet jane trima me flet e me shpat :pPPP fieraket dhi e zgjebosur bishtin perpjete... kurse me fiksim kam lushnjaret ueeeeee sa te urte e te but jane :D kurse beratin per mendimin tim duhet ta cojn ne veri duhet ta spostojn...

E di une ça don ti, se te shof qe po i hedh zjarrit benzine!!! Vetem Shkodren e Lezhen me permend ti??? :mad::nxef:
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ne shqiperi eshte me ndryshe diferenca krahinore ajo eshte me e theksuar se fetare apo politike,
njerezit nga Kruja e e siper quhen Malsor dhe vendi malsi duke perfshire dhe kosoven dhe shqiptaret e maqedonise ose gegerine te mirfillte,kete e tregojne veshjet ,kultura, zakonet , dialekti, tiparet, pamja etj.
pjesa poshte qe nga koha e komunizmit i thone shqiperi e mesme eshte perzier kurse toskeria ne shkumbin e poshte deri ne prevese,
qe te jesh verior i paster duhet te jeshe nga kruja e siper dhe perben nje popullsi gati 5 miljon duke perfshire kosoven pjesen shqiptare te maqedonise dhe nje pjese te mire te malit te zi.
geget ose malsoret kan pasur nje influence karakteristike te forte nacionaliste ku ka ushqyer pjesen tjeter me shqiptarizem por dhe kombesite e tjera i ka albanizuar ne pjesen e poshteme te shqiperise se sotme dhe epirit te shkuar.

sot eshte e vertete se Tirana dhe Durrsi jan veriorizuar ose kolonizuar nga verioret dhe arsyeja eshte se malsoret kane familje te medhaja ku shkon ne 18 pjestar deri ne kater numri i pjestarve familjar gje qe ka cuar numrin e banoreve vendas ne pakice.

kemi dy dyndje te banoreve te veriut ne tirane dhe durres,,
njera ne 1924 ku mbreti Zog u ngul ne tirane me 9 mije verior(luftetar si fillim) pastaj popullsia veriore vazhdoj dyndjen deri ne ardhjen e komunizmt relativisht duke u ulur ne ate kohe perdorej fjala (afer mbretit o afer detit)
tjetra mbas shembjes se diktatures me ardhjen e Berishes ne pushtet dhe nje thirrje qe ju beri malsorve te grumbullohen ne tirane dhe bregdet (baca Berish na ka ofrue toke falas).lol

verioret sot kan pushtetin kryesisht me verior, biznezet e fuqishme dhe pasurine, politiken dhe ministrite kyce ,ndoshta dhe forcen per te sunduar shqiperine.

edhe opozita shqiptare nuk drejtohet me nga jugoret gje qe ka cuar paksimin e influences toske per betejen e tiranes dhe durrsit.(kjo ka ndodhur ndoshta per arsyje se jugoret ishin themeluesit e komunizmit dhe kane inatosur shum popullsine shqiptare ne pergjithsi)
mbase influenca kosovare e ka ushqyer shume veriun per te qendruar ne pushtet dhe kjo nuk mund te mohohet.


dhe rrini urte o popull zbatoni ligjin dhe kushtetuten ndryshe do veshim polic me kemben e madhe 50-ta dhe shqelmat do jene si shqelma kali, lool
 

TIGRI

Anëtar i ri
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

e gjetet diferencen apo jo
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

e gjetet diferencen apo jo

---------------------------------------------------------------
diferenca duket thjeshte krahaso Leka Zogun me Bashkim finon kush asht ma i gjate fiton.

loool
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

---------------------------------------------------------------
diferenca duket thjeshte krahaso Leka Zogun me Bashkim finon kush asht ma i gjate fiton.

loool

Po te krahasojme ty me nje gomar e di qe del gomari me i zgjuar dhe me i kulturuar.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

nga jugu ne veri shqiperia eshte 1
 

xha Sulua

pleqeri
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

kemi dy dyndje te banoreve te veriut ne tirane dhe durres,,
njera ne 1924 ku mbreti Zog u ngul ne tirane me 9 mije verior(luftetar si fillim) pastaj popullsia veriore vazhdoj dyndjen deri ne ardhjen e komunizmt relativisht duke u ulur ne ate kohe perdorej fjala (afer mbretit o afer detit)
tjetra mbas shembjes se diktatures me ardhjen e Berishes ne pushtet dhe nje thirrje qe ju beri malsorve te grumbullohen ne tirane dhe bregdet (baca Berish na ka ofrue toke falas).lol

verioret sot kan pushtetin kryesisht me verior, biznezet e fuqishme dhe pasurine, politiken dhe ministrite kyce ,ndoshta dhe forcen per te sunduar shqiperine.

edhe opozita shqiptare nuk drejtohet me nga jugoret gje qe ka cuar paksimin e influences toske per betejen e tiranes dhe durrsit.(kjo ka ndodhur ndoshta per arsyje se jugoret ishin themeluesit e komunizmit dhe kane inatosur shum popullsine shqiptare ne pergjithsi)
mbase influenca kosovare e ka ushqyer shume veriun per te qendruar ne pushtet dhe kjo nuk mund te mohohet.


dhe rrini urte o popull zbatoni ligjin dhe kushtetuten ndryshe do veshim polic me kemben e madhe 50-ta dhe shqelmat do jene si shqelma kali, lool


Duke e marre kete postim nje shaka te goditur, por edhe shakane si gjysma e te vertetes, Desha te them nja dy llafe ne lidhje me postimin ne fjale...

Faktet qe sjell Burreli ne shkrim jane te verteta. Dhe kjo e vertete eshte se, edhe vete njerezit e "mencur" qe ka nxjerre Veriu i Shqiperise, e dine gjene elementare te prapambetjes ekonomike te Veriut... Prandaj edhe u dynden drejt qendres..... Kjo dyndje qe banoreve u erdhi per mbare, qe e studiuar nga politikanet qe e bene, apo e lejuan. Donin perkrahesit e tyre..... Njeriu, sa me pak te dije, aq me mire per politikanet. Pse nuk zbarkuan ne Tirane e Durres perkrahesit e Nanos, Metes etj.... Nuk kishin nevoje. Mire ishin edhe atje ku ishin. Te vetmit qe merren me debate politike(pa kuptuar asgje nga politika) jane verioret dhe pensionistet. Nuk do t'ia dije jugori per politike, sikur c'te jete. Krahet e forte e rrugen e emigrimit te hapur do vetem. (Dhe mos me flisni per patriotizem tani, se do te "zihemi")

Nje nga argumentat qe verteton ate qe kam shkruar me pare(se Jugu eshte me perpara se Veriu) eshte edhe kjo. Boll me politike. Nuk ka me vend per MITE ne Shqiperi. Ne pergjithesi Jugu e ka kuptuar kete dhe s'can me koke per t'u vrare me vellezerit e tij per hater te cdo politikani...

Ketu del edhe nje tipar tjeter i jugoreve ne pergjithesi: Jane me tolerante, hapin rruge.....
 

xha Sulua

pleqeri
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Per te mos e zgjatur me, por per t'iu lene te "zgjidhni", po ju sjell nje vjershe nga i madhi F.S.Noli (vetem burrelsi nuk e do, e di kete)

MERR E ZGJIDH (F.NOLI 1924)

1
A te duhen luftetarë?
Dhe arratinë armiku te marrë?
A do botës ti vesh zjarrë?
Merr nja dhjetë kosovarë.

2
A do male me debore
Trima te fortë e malesore
Fort bujare e burrerore
Shkon ne Kukes I ken e dorë

3
Atë duhen sharlatane
Qe lepin ne çdo sahane
Qe te percajne vatane
Ke sa të duash Tropojane

4
A do njerëz për aheng
Për tryeza e për kuvend
Burra e gra kercejne me loder
Këta I gjen veç ne Shkodër

5
Njerez te zgjuar me lezet
Qe I gjen ne çdo anë
Qe te bëjnë muhabet
Këta janë mjeshterit Dibrane

6
A te duhen budallenj
Ca gomere e ca kopuke
Hajdut kacak e batakcinje
Shko e merri mu ne Puke

7
A do trima sejmene?
Kapardisur kudo vënë,
Gjumi pa i zënë t'mos flene,
Për tre mirditore bëj bene.

8
Këta matjane burr atë zotë
Qe dikure kanë bërë barot
Se i njeh gjithë vendi mbarre
Nuk bëjnë tjetër veç për xhandar

9
A te duhen genjeshtare ?
Matrapaz e kokë thare ?
Kripen ta shesin për fare,
Mer Krutane dhe je i lare.

10
Do dembele për Stamboll?
Mos u lodh e mos hiç hall,
Të rreshtosh nja tri tabor,
Tiranasit t'i zgjedhish me dorë.

11
Po qejflinj a te duhen?
Qe me jevga dinë te kruhen,
Zonja qe pjellin çdo vit,
Veç Elbasani i rrit.

12
Ne do burra llafazane
Qe cudisin gjithë dynjane
Qe rrine tërë ditën rrugës
Nga këto gjen plot ne Durrës

13
Po kërkove kokë palare
Kryengrites dhe gomare
Qe punët te shkojnë vaj
Shko e merri ne Kavaje

14
Kerkon hoxhe e kërkonë prift
Mos bridh e mos u ngjit
Se si këta qe bëjnë mëkat
I gjet vetëm ne Berat

15
A do urte njerëzitë te rine,
Nën komande të kesh ushtrine,
ne tabjate të kesh njerezine
Merre te gjithë Laberine !

16
Do për pune, një korçar ?
I ke bujq e ustallarë,
Me gra bashke e hapin varre
Krah e kokë s'u ka te share.

17
Do budallenj qe veç hane?
Me dy këmbë do hajvane?
pasuri qe sdin te vënë
Merr shetit gjithë Myzeqene.

18
A do të ruash florine?
Katandine e shtepine?
Me dy qoftë mbush sinine,
Ec e more Gjirokastrine.

19
A do të hash e te besh qejf?
Sofra e shtruar si për mbret,
Pasterti e për yzmet,
Të tillë gjen veç ne Permet.

20
Do ministra kolonjare?
Se mbahen burra për "mend",
Duan kudo te jenë të parë,
Ne mexhlis e ne kuvend.

21
Hall i madh me Skraparllinj
Ka rrezik te hash dhe dru,
Dy ministra le të rrine,
Se na duhen dhe pa tru.

22
Ore te gjore, harruam Vloren!
Se kjo pune lahet me gjak,
Dy shirit e një medalje,
Kësaj pune i vënë kapak.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ajo me siper eshte poezia me e ulet e Nolit, eshte treguar shume i ngushte dhe "provincial"

Shqiperia mes 28 mije km katror, nuk mund te kete kurrsesi pergjithsime kaq te prera, sikur keta njerez te mos kene patur kurre komunikim me njeri-tjetrin dhe te jene aq te ndryshem.

Uroj qe Noli te kete patur ne mendje vetem satiren.

Patjeter qe njerezit ndikohen nga ambjenti ku rriten, dhe njerezit qe jetuan ne zona te thella malore duke vuajtur komunikimin, zhvillimin, ne anen tjeter duhet ti falenderojme per ruajtjen e traditave, kultures qe kurre nuk u pushtuan dhe nuk u shnderruan ne dicka tjeter.

Veriore ka edhe ne Jug, jugore ka edhe ne Veri.

Dallimet per mendimin tim jane vetem leksike dhe mire qe e kemi kete larmi.

Ne jemi infektuar me te tille dogme, si ne nje fare menyre per te gjetur arsye boshe per tu urryer ndermjet njeri-tjetrit, nuk kemi pse mbetemi perhere viktima....
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ajo me siper eshte poezia me e ulet e Nolit, eshte treguar shume i ngushte dhe "provincial"

Shqiperia mes 28 mije km katror, nuk mund te kete kurrsesi pergjithsime kaq te prera, sikur keta njerez te mos kene patur kurre komunikim me njeri-tjetrin dhe te jene aq te ndryshem.

Uroj qe Noli te kete patur ne mendje vetem satiren.

...
Eshte dhe Kosova brenda mos i ngatero metrat katerore se jemi me shume
E kam lexuar diku para shume vitesh ku shpjegohej mes shume shkrimeve te Nolit dhe kjo satire Po ne si shqipo qe jemi mundohemi te gjejme vetem anen negative te nj tj
Pyll pa derr s'ka , po smund te kete nje popull te tere "derr"
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Nuk e kam me shume me Nolin sesa me miopet qe arrijne te mburren me perkatesite e tyre tek kjo poezi.

Ke shume te drejte mbi siperfaqen, ja po them 50 mije metra katrore, perseri nuk bejne as gjysmen e Frances.
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Qe racizmi egziston ne gjithe boten kjo dihet ,dhe normal qe nuk ka ngelur pa u infektuar edhe Shqiperia..edhe pse ne fakt ne Shqiperi ka shume lloj rracizmi , Veri- Jug, Krishterim- Islam. Fshat-Qytet, Fushe-Mal. Malsor-Mirditor, Lab-Laluc, etj etj .
Diferenca aktuale e veriut me jugun mund te jete gjendja ekonomike ,
Dhe e gjitha kjo ndodhi nga rregjimi Komunist , sepse Enveri , i vuri shqelmin Veriut , dhe perparoj Jugun ..Veriun e internnoj , i beri te gjithe kulake, i vrau , i burgosi. nuk i la te shkollohen . nqs do te ishin 100 bursa per shkolle te larte 99 i merrte jugu dhe Shqipria e mesme dhe mbase 1 veriu..dhe keto ishin disa nga percarjet mes jugut dhe veriut ,
Dhe me ate cfare ka thene Noli ne ate poezi nuk jam fare dakort . sepse cdo qytet , ka trima , te mencur , ashtu sic ka injorantra ,
Mua personalisht as qe me ben pershtypje fare veriu , jugu , cameria , apo , shqiptar kosove , malit te zi apo te maqedonise. secili nga ne perfaqeson veteveten dhe jo nje krahine apo qytet.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Te shkosh ne Durres degjon: "Jo po erdhi maloku prej maleve te tij dhe na sjelli lopen ne qytet",

dhe kete e kane thene durrsaket !!realitetin kan then
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ne fakt lopet pjeserisht ndodhen neper fusha dhe jo neper male , jo se nuk neper male . jo se nuk ka neper male , por % e madhe ndodhet neper fusha. neper male me shume ka dhi , dhe dele..
 

sensuu

sweet
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

tamam po te mos ishte lopa e katunarit, ku do e merrte qumeshtin qytetari ???:D
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

po jugu a e ka frike veriun ?

tregoni te verteten tani , loooooool
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Po te krahasojme ty me nje gomar e di qe del gomari me i zgjuar dhe me i kulturuar.

-------------------------------------------------------------
hostel nuk te kam pyetur a eshte elbasani i rumanise apo i shqperise?

lool
 

Blloku

IMBA
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ajo me siper eshte poezia me e ulet e Nolit, eshte treguar shume i ngushte dhe "provincial"

Shqiperia mes 28 mije km katror, nuk mund te kete kurrsesi pergjithsime kaq te prera, sikur keta njerez te mos kene patur kurre komunikim me njeri-tjetrin dhe te jene aq te ndryshem.

Uroj qe Noli te kete patur ne mendje vetem satiren.

Patjeter qe njerezit ndikohen nga ambjenti ku rriten, dhe njerezit qe jetuan ne zona te thella malore duke vuajtur komunikimin, zhvillimin, ne anen tjeter duhet ti falenderojme per ruajtjen e traditave, kultures qe kurre nuk u pushtuan dhe nuk u shnderruan ne dicka tjeter.

Veriore ka edhe ne Jug, jugore ka edhe ne Veri.

Dallimet per mendimin tim jane vetem leksike dhe mire qe e kemi kete larmi.

Ne jemi infektuar me te tille dogme, si ne nje fare menyre per te gjetur arsye boshe per tu urryer ndermjet njeri-tjetrit, nuk kemi pse mbetemi perhere viktima....

Dallimet nuk jane vetem leksike, mjafton te shikosh folklorin.
Vallet dhe kenget popullore shprehin veçorite origjinale te shpirtit dhe temperamentit te popullit sipas krahinave. P.sh marim vallet popullore te veriut, karakteristika dalluese e tyre eshte gjalleria e levizjeve, ritmika, vringellimi i shpatave, perplasja kembeve fort ne toke, ndonjehere fluturimi ne ajer, mbeshtetja tek supet e njeri tjetrit, gjuhe kjo qe tregon vendosmerine per te luftuar deri ne fund per qellimet e tyre. Pra vallet e veriut jane valle epike trimerie.
Marim vallet e Shqiperise se mesme, te cilat ndryshojne kryekeput nga vallet e veriut. Ato jane valle lirike(shprehin ndjenje). Levizjet e ketyre valleve jane te lira me shume embelsi dhe te japin nje emocion te veçante gezimi, entuziazmi edhe kercehen dyshe. Vallet e Shqiperise se mesme shprehin temperamentin e qete edhe te gezueshem qe ka qytetari i Shqiperise se mesme, sepse vete pozita gjeografike qe ka nuk i ka shkaktuar probleme lufte.
Marim vallet e Shqiperise se jugut. Ato shprehin dramacitet(dhimbje) ashtu sic edhe ka qene jeta e banoreve te kesaj krahine. Ato kercehen ne grup, jane edhe te vrullshme.

p.s Sidoqofte, edhe une si ti, nuk jam dakort me poezine e Nolit.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Dallimet nuk jane vetem leksike, mjafton te shikosh folklorin.
Vallet dhe kenget popullore shprehin veçorite origjinale te shpirtit dhe temperamentit te popullit sipas krahinave. P.sh marim vallet popullore te veriut, karakteristika dalluese e tyre eshte gjalleria e levizjeve, ritmika, vringellimi i shpatave, perplasja kembeve fort ne toke, ndonjehere fluturimi ne ajer, mbeshtetja tek supet e njeri tjetrit, gjuhe kjo qe tregon vendosmerine per te luftuar deri ne fund per qellimet e tyre. Pra vallet e veriut jane valle epike trimerie.
Marim vallet e Shqiperise se mesme, te cilat ndryshojne kryekeput nga vallet e veriut. Ato jane valle lirike(shprehin ndjenje). Levizjet e ketyre valleve jane te lira me shume embelsi dhe te japin nje emocion te veçante gezimi, entuziazmi edhe kercehen dyshe. Vallet e Shqiperise se mesme shprehin temperamentin e qete edhe te gezueshem qe ka qytetari i Shqiperise se mesme, sepse vete pozita gjeografike qe ka nuk i ka shkaktuar probleme lufte.
Marim vallet e Shqiperise se jugut. Ato shprehin dramacitet(dhimbje) ashtu sic edhe ka qene jeta e banoreve te kesaj krahine. Ato kercehen ne grup, jane edhe te vrullshme.

p.s Sidoqofte, edhe une si ti, nuk jam dakort me poezine e Nolit.

-------------------------------------------------------------------
po ta marrim nga spektri tjeter i fjales i bie qe vallet e shqiperise se mesme mund ti krahasojme me jevgjit qeflinj qe kercejne me trampete bashke me arushen si ne egjipt.
kurse vallet e jugut qe ti i cileson dramcitet (me mire quaj valle skllaverie me melodi qarese dhe duket sikur dikush i ka rrahur me thuper shpines)

shqiperia e jugut le te vajtojne gjith jeten prej frikes se keshtu do greqizohen njesoj si Camet qe kan ngel si jaudite ne shkretetire pa atdhe.

kurse shqiperia e mesme me doni te thoni ju se egziston le te kerceje gjith jeten me harem se do vdesin te kenaqur.
 
Top