Veri..Jug? Diferenca?

Endrra

VIP
Diferenca veri-jug ne bazë gjeofizike mund ti dallosh me sy dmth nga tiparet karakteristike të ç'do krahine.
Por nqs flasim për diferencën kryesore atëherë është Gjuha,(dialekti).
Gjuha është burimi i ç'do zhvillimi ne bote. Mbaj mend mësuesin tim kur isha ne shkollë, qe me thosh.
Të dish një gjuhë, je nje njeri, të dish dy je dy e keshtu me radhë.

Pasi kur meson një gjuhe nuk meson thjesht te folurit, por traditat menyren e jeteses ligjet kulturat etj etj.
Në thelb jane një gjuhe, dmth Shqip por pa mendojeni 150 vjet para kete koncept...
Pra ndarja në Gegë dhe Toskë do ta bente më te lehte dallimin. Se sa veri jug..

Psh një vlonjati ose Permetari etj i duket verior (madje shumë syresh mendojnë gabimisht qe janë Gegë) një Strugan apo një nga Ohri ne një fare mënyre nga rajonet nder krahinore kane te drejt (jo si shtet) por ama te dyja palet (flas gjithmonë për pupllsine autoktone) flasin Toskerisht.
Prandaj e them që gjuha është elementi i dytë edhe me thelbësori.

P.S sa per konjotacionet negative që i japim , me vjen te qesh hidhur me ata/o që thonë se "Unë nuk boj dallime... " Fakti që e thekson kete te ben diskriminues.
Per injorancën pastaj s'ja vlen mundi të merresh se ajo s'ka gjeografi... Esht e shtrire në mbarë botën kembkyq ?
Deri tek pjesa me post scriptum jam plotesisht dakort .
Dallimet jane dhe behen .. por kurrsesi percmuese apo denigruese .
Natyrisht injoranca kishte lidhje me kete te fundit !
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Deri tek pjesa me post scriptum jam plotesisht dakort .
Dallimet jane dhe behen .. por kurrsesi percmuese apo denigruese .
Natyrisht injoranca kishte lidhje me kete te fundit !
Mbase nuk e ke kuptuar, mua nuk më pëlqejnë kunder komentet drejtuar një pakice injorante qe ja nisin me "Unë nuk bej dallime, kam plot të njohur nga veriu etj etj" dengla si kto duke u heq si perparimtar (s'di pse mu kujtu "çifti lumtur" tashi lool lool) ngaqë e theksojne më tepër kete fakt dalin nganjëherë me paragjykues se ata të cilët tentojnë ti nxjerrin nga injoranca.
P.S pastaj ti e di para meje ne kemi një problem shumë më te madh, shumë syresh injorancën e perkthenje në budalla kur ne fakt nuk esht aspak një patologji lool
 

Endrra

VIP
Mbase nuk e ke kuptuar, mua nuk më pëlqejnë kunder komentet drejtuar një pakice injorante qe ja nisin me "Unë nuk bej dallime, kam plot të njohur nga veriu etj etj" dengla si kto duke u heq si perparimtar (s'di pse mu kujtu "çifti lumtur" tashi lool lool) ngaqë e theksojne më tepër kete fakt dalin nganjëherë me paragjykues se ata të cilët tentojnë ti nxjerrin nga injoranca.
P.S pastaj ti e di para meje ne kemi një problem shumë më te madh, shumë syresh injorancën e perkthenje në budalla kur ne fakt nuk esht aspak një patologji lool
Jo vetem tek ne po he lol.
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Ja e shikon .. ndaj na thone maloke..lol
Si tja bej kur me thone qe shqiptaret i dinim me koke katrore se ??
Oh me lot!
Sa here e kam degjuar ket
Ahahahahahahahahahahaahahahaha

Mdoli uji prej hundesh
 
Top