Veri..Jug? Diferenca?

Blloku

IMBA
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Nuk i kam cilesuar une or miku im, por folklori shqiptar. Nuk jam i sigurte nese je ne dijeni se per cfare behet fjale. Sidoqofte nuk ta lexova komplet postimin, sepse shkrimet ku nuk perdoren rregullat themelore te drejtshkrimit jane te lodhshme.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Nuk i kam cilesuar une or miku im, por folklori shqiptar. Nuk jam i sigurte nese je ne dijeni se per cfare behet fjale. Sidoqofte nuk ta lexova komplet postimin, sepse shkrimet ku nuk perdoren rregullat themelore te drejtshkrimit jane te lodhshme.
------------------------------------------------------------------
folklorin njerzit e kan bere , dhe nuk ka diferencime vetem nga ana folklorike por dhe si gjak ne verioret nuk kemi asnje lidhje me jugut, dhe kjo eshte me kryesorja nese do flasim per diferencime.
gjithsesi je ne rregull deri diku qe mendon se diferencimi egziston.
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

po jugu a e ka frike veriun ?

tregoni te verteten tani , loooooool

Te pyes diçka, llogjikon pak kur don te thuash diçka ketu apo jo??!! Nuk mendon se Shqiperia nuk ka nevoje per perçarje më se boll jan munduar armiqte ta perçajne me shekuj??? Nuk mendon fare se Shqiperise sot i duhet nje person qe te na çoje perpara akonomikisht DHE shpirtirerisht dhe jo te flase kshu sikur flet ti???
Ne vend qe ta shohesh si nje vend qe ka dhe malin - ka dhe detin, ka floririn - ka dhe bakrin, ka bukuri qe si ka pare bota....por ben ketu si ndonje trim i madh. Kaq i zgjuar valle te jete Burreli saqe nuk kam degjuar gje per te une asjehere??? Shiko sa bukur te ka pershkruar ty Noli Tropojen, Krujen dhe Puken, te gjithe ne veri jane.
Pranoje vendin tend per kete qe eshte, se nuk do te pyete kush ty per ta bere ndryshe!!
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Per te mos e zgjatur me, por per t'iu lene te "zgjidhni", po ju sjell nje vjershe nga i madhi F.S.Noli (vetem burrelsi nuk e do, e di kete)

MERR E ZGJIDH (F.NOLI 1924)

1
A te duhen luftetarë?
Dhe arratinë armiku te marrë?
A do botës ti vesh zjarrë?
Merr nja dhjetë kosovarë.

2
A do male me debore
Trima te fortë e malesore
Fort bujare e burrerore
Shkon ne Kukes I ken e dorë

3
Atë duhen sharlatane
Qe lepin ne çdo sahane
Qe te percajne vatane
Ke sa të duash Tropojane

4
A do njerëz për aheng
Për tryeza e për kuvend
Burra e gra kercejne me loder
Këta I gjen veç ne Shkodër

5
Njerez te zgjuar me lezet
Qe I gjen ne çdo anë
Qe te bëjnë muhabet
Këta janë mjeshterit Dibrane

6
A te duhen budallenj
Ca gomere e ca kopuke
Hajdut kacak e batakcinje
Shko e merri mu ne Puke

7
A do trima sejmene?
Kapardisur kudo vënë,
Gjumi pa i zënë t'mos flene,
Për tre mirditore bëj bene.

8
Këta matjane burr atë zotë
Qe dikure kanë bërë barot
Se i njeh gjithë vendi mbarre
Nuk bëjnë tjetër veç për xhandar

9
A te duhen genjeshtare ?
Matrapaz e kokë thare ?
Kripen ta shesin për fare,
Mer Krutane dhe je i lare.

10
Do dembele për Stamboll?
Mos u lodh e mos hiç hall,
Të rreshtosh nja tri tabor,
Tiranasit t'i zgjedhish me dorë.

11
Po qejflinj a te duhen?
Qe me jevga dinë te kruhen,
Zonja qe pjellin çdo vit,
Veç Elbasani i rrit.

12
Ne do burra llafazane
Qe cudisin gjithë dynjane
Qe rrine tërë ditën rrugës
Nga këto gjen plot ne Durrës

13
Po kërkove kokë palare
Kryengrites dhe gomare
Qe punët te shkojnë vaj
Shko e merri ne Kavaje

14
Kerkon hoxhe e kërkonë prift
Mos bridh e mos u ngjit
Se si këta qe bëjnë mëkat
I gjet vetëm ne Berat

15
A do urte njerëzitë te rine,
Nën komande të kesh ushtrine,
ne tabjate të kesh njerezine
Merre te gjithë Laberine !

16
Do për pune, një korçar ?
I ke bujq e ustallarë,
Me gra bashke e hapin varre
Krah e kokë s'u ka te share.

17
Do budallenj qe veç hane?
Me dy këmbë do hajvane?
pasuri qe sdin te vënë
Merr shetit gjithë Myzeqene.

18
A do të ruash florine?
Katandine e shtepine?
Me dy qoftë mbush sinine,
Ec e more Gjirokastrine.

19
A do të hash e te besh qejf?
Sofra e shtruar si për mbret,
Pasterti e për yzmet,
Të tillë gjen veç ne Permet.

20
Do ministra kolonjare?
Se mbahen burra për "mend",
Duan kudo te jenë të parë,
Ne mexhlis e ne kuvend.

21
Hall i madh me Skraparllinj
Ka rrezik te hash dhe dru,
Dy ministra le të rrine,
Se na duhen dhe pa tru.

22
Ore te gjore, harruam Vloren!
Se kjo pune lahet me gjak,
Dy shirit e një medalje,
Kësaj pune i vënë kapak.
aq bukur e ka thene mooo sa ska ku te veje. i lumte pena kesaj radhe.
tamam karakteristikat e cdo qyteti. aq shume i perputhen sa ska me.
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

po jugu a e ka frike veriun ?

tregoni te verteten tani , loooooool
Sa inat dhe turp njekohesisht me vjen kur lexoj postime te tilla.

Me vjen inat sepse kur nje verior arrin te flasi ne kete menyre tregon qe nuk ka kulture, respekt e as bagazh.
Me vjen inat sepse ma ben te veshtire te krenohem me origjinen time.

Por nga ana tjeter me vjen turp. Turp qe Shqiptari nuk eshte mesuar te doje e te respektoje gjakun e tij, miqesine e tij e bashkombesit e tij. Eshte turp qe Shqiptari te mos arrij te kuptoje sesa e vogel eshte Shqiperia dhe sa e domosdoshme eshte bashkimi i Shqiptareve.
Eshte turp qe te sulmojne njeri tjetrin ne kete menyre dhe turpi me i madh eshte se nuk e kuptojne qe jane gabim, por hiqen sikur kane arrit majat.

Eshte e vertete qe jugu si ne pasuri dhe si ne aspekte te tjera ne te kaluaren ka qene me i mbajtur se veriu, por mjaft jetuat ne te kaluaren, sot eshte koha jone, jo e gjysherve tane. Ne duhet te ecim perpara (te bashkuar) dhe te mos vazhdojme me mllefet e stergjysherve tane qe kane vuajtur shume, ndersa neve bute bute kena llapen 100 pash.

Dhe kjo eshte e verteta djale i mbare.
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

kjo ndodh n'kejt boten...fatkeqsisht ka njerz qe kan nevoj me poshtru tjetrin per mu ni superior...kta jon thjesht morra, njerz t'parealizum qe nuk kan pun tjeter n'jet veq me ofendu ata qe shohin nryshe (shpesh edhe ma superior) se vetja....mjafton thjesht mi injoru be, ata qe kan inteligjenc din qe qdo krijes ka karakterin e vet personal pa marr parasysh nga vjen, qfar gjinie o, sa vj ka e bla bla bla..

ata kah jugu flasin teper shpejt be :D (e vetmja gjo qe kontestoj ;))...mos i hani fjalt se ju myta :p..
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

po t'ligat mi marrsh ti mu :D..

un jom neutral more se s'jom as n'jug e as n'veri, jom geg (noshta per femna thuhet gegushe LOL) n'veti un :D kshtu qe mos u tut edhe nqs nuk m'kupton :p....
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Te pyes diçka, llogjikon pak kur don te thuash diçka ketu apo jo??!! Nuk mendon se Shqiperia nuk ka nevoje per perçarje më se boll jan munduar armiqte ta perçajne me shekuj??? Nuk mendon fare se Shqiperise sot i duhet nje person qe te na çoje perpara akonomikisht DHE shpirtirerisht dhe jo te flase kshu sikur flet ti???
Ne vend qe ta shohesh si nje vend qe ka dhe malin - ka dhe detin, ka floririn - ka dhe bakrin, ka bukuri qe si ka pare bota....por ben ketu si ndonje trim i madh. Kaq i zgjuar valle te jete Burreli saqe nuk kam degjuar gje per te une asjehere??? Shiko sa bukur te ka pershkruar ty Noli Tropojen, Krujen dhe Puken, te gjithe ne veri jane.
Pranoje vendin tend per kete qe eshte, se nuk do te pyete kush ty per ta bere ndryshe!!

---------------------------------------------------------------
Noli ne pergjithsi i ka lavderuar Malsort gjithmone se qe nga koha kur jetonte ne turqi ka pasur nje lidhje te forte me geget sidomos me kosoven.
kjo poema eshte rishkruar ne kohen e dulles si pas ambicjeve komuniste.

pershembull
ajo strofka e Kuksit ka qene e Lumes,

kurse kjo e tropojes nuk ka egzistuar fare (eshte shkruajt dicka per Gjakoven) me Tropojen ka pasur lidhje te mira Noli dhe kjo fraza eshte shpikur nga socialistet nga urretja e qe kan per Berishen dhe Tropojant,

per Puken ja ka fut kot se pukjant e mirditort njesoj jane.

per Matin ka then keshtu.

Ky popull matjan
te pa idin e pa iman
per dy lek shesin vatan,

(per ne si Matjan kjo eshte thjesht politike sepse dihet qe Noli dhe Zogu kan qene politikisht kundra njeri tjetrit).gjithsesi Noli nje cop prift ka qene qe ska pasur as nacionalitet shqiptar dhe ka lindur ne Turqi, dhe ne kohen e Zogut sja varte kush por ja rriti vlerat Enver Hoxha vetem se ka qene kundra Zogut kjo eshte gjitha.Kto matjan burrat t'zot
qe dikur ka ba barot
dhe i njef mileti mar
jan cuba e xhandar.

kete e kan shkrujt te tjeret (dhe ka egzistuar para 200 vjetsh kur noli ska pas lindur.


jan shume qe jan modifikuar sipas ambicjeve se ish kohes komuniste dhe jan modifikuar sipas qefit te socialisteve te sotem.shkodren,krujen,matin, nuk i ka levduar asnjehere per arsyje se keto tre rrethe ishin perkrahes te fuqishem te Zogut.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Teme ideale per percarje, dhe pa asnje motiv.
Nuk do ta quaja diference mes veriut dhe jugut, por opinjon i krijuar tek njerzit.
Perdersa diskutimet ne kete teme merrin karakter humori, gjithcka mund te pranohet, duke vene ne dukje te mirat dhe te kqijat te veriut dhe jugut. Me sa shof po kalojne kufirin disa postime.

Ps.Matjan, je i vetem per te hap kanale apo per te ndertuar mure mes njerzeve.
 

*Linda*

Lost out in the desert
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Teme ideale per percarje, dhe pa asnje motiv.

Qe kam hapur teme me spec kete e dija, dhe kuptohet vet nga postimet qe jane bere. Ama nuk do ta kualifikoja si teme per percarje, eshte thjeshte nje debat mjaft i goditur ne te cilin dalin ne fushe keto kendeveshtrime qe po na sjellin forumistat. Me kete sdua te them qe duhet te marrin flake forumi, duhet te dihet te mbahet nje debat pa ofenduar. Me duket goxha interesant si debat, sidomos duke pare sa injorance percjell. Eshte e turpshme te lexosh ofendime pa motiv dhe arsye mes shqipetareve.

Gjergj Fishta thote; eshte me e lehte te mbledhesh nje thes me morra, se te pajtosh dy mendje shqiptare.
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ju lutem shume, beni kujdes kur shkruani. Jemi te gjithe shqiptare. Nese shqiptari verior shan shqiptarin nga jugu, ai shan veten ne fillim, sepse shqiptar eshte ai e shqiptar eshte ky. Nuk ju kuptoj se ku e merrni gjithe kete fuqi dhe imagjinoni per cka? Per te share shqiptarin! TURP. TURP. TURPPPPPPP te KENI!!! Pfffffff.
 

xha Sulua

pleqeri
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Burreli!

Duke lexuar me vemendje postimet ne kete teme, ne fillim i gjeta shkrimet e tua si nje shaka e goditur per te ngacmuar te tjeret, e per te zgjeruar debatin..., por u gabova. Me lejo qe si moshatar qe jam te te them dy fjale...

Ne se do te jetonte akoma Zogu I, do te te kishte mbyllur ne Spac, ne te vetmen dhurate qe i beri Burrelit.

Ne se do te ishte koha e Enverit, do te ishe i interrnuar diku andej nga Benca e te ruaje dhite, po te mos mundje, do te hapje tere jeten toke te re....

Po te njohu Saliu sot, do te mari prane vetes per te organizuar mitingje, te ligjshme e te paligjshme(me qe jemi prane zgjedhjeve)

Djale i mbare! Shqiperia, Juge e Veri eshte nje dhe e pa ndare. Nuk do te bie ne nivelin tend, te te tregoj c'eshte Jugu e c'eshte Veriu. Nuk ja lejoj vetes kete. Me vjen 100 here turp qe si shqiptar ke keto mendime dhe kulture, dhe 1000 do te me vinte turp ne se do te perkisja ne popullsine ne Veri te Shqiperise. Nuk e perfaqeson ti Veriun (ashtu si nuk perfaqesoj edhe une Jugun).

Do te te them vetem kete: Nese Veriu i Shqiperise do te ishte me i perparuar, kjo do te ishte ne te mire te te gjithe vendit dhe nuk do te kishte njerez me mendimet e tua.

Fillo tani kapu edhe me mua.....
 

PAZUZU

Dark Knight
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

nuk jemi te gjithe njesoj...por te gjitheve na pelqen komentimi...tek tjetri do te gjejme perhere nje difrىekt dhe kete difekt ta vesh sepse eshte nga veriu apo jugu eshte i gabuar sic eshte dhe i gabuar nje koment negativ kundrrejt te gjitheve...kjo eshte thjesht injorance....
 

Giglio

Lady
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

I lexova pothuajse te gjitha postimet ne kete teme
Nje pjese e mire jane per tu admiruar
nderkohe te tjerat jane per te ardh gjynah...
lene per te deshiruar
mosrespekt ndaj atdhetareve injorance ofendime
Nese vazhdon keshtu kushdei cdo lexojme akoma ketu
o moj shqipni e mjera shqipni kush te ka qit me krye ne hi ...ti ke pas ken nje zonje e rand burat e dheut te thrisnin NANE....(
Propozoj te mbyllet kjo teme eshte turp te lexosh afendime pa motiv
dhe arsye mes shqiptareve!!!
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Jugu i eshte varur Veriut gjithmone qe nga koha e lidhjes se Prizrenit deri me sot, para kesaj kohe nuk kishte asnje lidhje veri-jug.
jugoret te friksuar nga pushtimet greke dhe turke kekonin ndime ushtarake nga veriu sepse vete nuk ishin ne gjendje ti kapnin armet kudra pushtuesve sepse tradita e tyre ka qene parmenda per te punuar token, dhe shkopi per te kullotur delet.

ne ushtrin e skenderbeut nuk ka pasur asnje ushtar nga jugu te pakten deri ne martesene tij me doniken gje qe coj ne fund luftimet e ashpra te malsorve kundra turqise.
djali i skenderbeut me gjak tosku nuk kishte asnje virtyt dhe shpirt luftarak si babai dhe gjysherit e tij per ti ju kundervene turkut iku ne itali bashke te nanen e vet dhe u kthye gjoja per lufte ku ne betejen e pare ngeli i vdekur .
lufta vazhdoj vetem ne veriun e shqiperise me ato gjenerale te bardhe me rripa te zinj qe nuk i paguan kurre taks sulltanit.

sot perzihet dhe perlyhet historia ne nje kazan dhe te gjith duan te marrin pjese ne fitore.
 

*Mia*

Slave To The Rhythm
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

sot perzihet dhe perlyhet historia ne nje kazan dhe te gjith duan te marrin pjese ne fitore.

E di c'ke? Pse nuk merr dhe kazanin me vete e shkon te kerkosh ndonje te dashur? Mbase ka ndonje therrime shprese dhe per ty, s'i dihet! :(
 

Erblinaa

Anëtar i ri
Titulli: Veri..Jug? Diferenca?

Ndoshta eshte qesharak ky "Diferencim" por shum aktual vertet ....
 

prodigious

I perjashtuar
Ti ke thene malok dhe fshsatar laberie, dhe keto shprehje ke thene se i thote shqiperia e mesme. Pra nuk eshte puna verio jug por shqiperi e mesme ne lidhje me veri dhe jug.
 

prodigious

I perjashtuar
Jugu i eshte varur Veriut gjithmone qe nga koha e lidhjes se Prizrenit deri me sot, para kesaj kohe nuk kishte asnje lidhje veri-jug.
jugoret te friksuar nga pushtimet greke dhe turke kekonin ndime ushtarake nga veriu sepse vete nuk ishin ne gjendje ti kapnin armet kudra pushtuesve sepse tradita e tyre ka qene parmenda per te punuar token, dhe shkopi per te kullotur delet.

ne ushtrin e skenderbeut nuk ka pasur asnje ushtar nga jugu te pakten deri ne martesene tij me doniken gje qe coj ne fund luftimet e ashpra te malsorve kundra turqise.
djali i skenderbeut me gjak tosku nuk kishte asnje virtyt dhe shpirt luftarak si babai dhe gjysherit e tij per ti ju kundervene turkut iku ne itali bashke te nanen e vet dhe u kthye gjoja per lufte ku ne betejen e pare ngeli i vdekur .
lufta vazhdoj vetem ne veriun e shqiperise me ato gjenerale te bardhe me rripa te zinj qe nuk i paguan kurre taks sulltanit.

sot perzihet dhe perlyhet historia ne nje kazan dhe te gjith duan te marrin pjese ne fitore.

Tju japim ca fakte o Burrels. Se kur fol pa referenca edhe pse e din se eshte e vertete ajo qe thu fillojn e ironizojn kot pa lidhje. YouTube - Kulla e Currajve, plot histori. (Pjesa 1)
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Veri- jug etj etj nuk ka ndonje diference te madhe .
Diferenca me e madhe eshte simpatizant i Sales dhe i Edit ose pd -- ps
dhe sidomos po the ndonje fjale te mire per Salen te marrin inat gati gjysma e Shqiptareve .Kjo vertetohet dhe ne forum.
Varferia i ka fajet po hec ma , ajo materiale dhe shpirterore.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Veri- jug etj etj nuk ka ndonje diference te madhe .
Diferenca me e madhe eshte simpatizant i Sales dhe i Edit ose pd -- ps
dhe sidomos po the ndonje fjale te mire per Salen te marrin inat gati gjysma e Shqiptareve .Kjo vertetohet dhe ne forum.
Varferia i ka fajet po hec ma , ajo materiale dhe shpirterore.

ka totalisht diference,,

madje jan dy popuj,,

vetem se te bashkuar ne nje territor gjeografik dhe qe kane mesuar gjuhen shqipe.

gjuha nuk i percakton qarte kombesite,

filloje nga te duash ti, veshja , kultura,historia, mendaliteti,

diferencat nuk kane filluar me kohen e sales dhe fatosit, por ato kane egzistuar historikisht.

tani te jemi te qarte apo te shkruajme per unitet dhe patriotizem folklorik ketu.
 

prodigious

I perjashtuar
Kjo e shpjegon qarte ndarjen veri jug. No comment.
EpirusEduMap.jpg
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Dmth komentet e temes "Pse fitoi Sala" do i sjellim ketu tani? Se keshtu po me duket mua. Sme pelqen aspak.

Po do pergjigjem... E vetmja gje qe shikoj ndryshe eshte dialekti... Fatmiresisht gjeografia e shqiperise eshte e bukur nga te gjitha anet. E bukura e saj eshte se shkon "vertikalisht". Keshtu edhe veriu ka det, edhe jugu, edhe malet dhe fushat po ashtu vijne nga veriu ne jug. Nuk mund te thuash dot veriu eshte me i mire, ose jugu me i mire pasi cdo krahine ka gjerat e saj te vecanta, ashtu si edhe qytetet e Shqiperise. Shqiperia eshte shume e bukur, nga te gjitha drejtimet. Diferenca pervec dialektit sic thash me siper nuk shikoj.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Une ketu pashe vetem te perbashketa mes veriut e jugut...Injorante ne veri, injorante ne jug, te mencur ne veri, te mencur ne jug....
O milet...Te gjithe njelloj jemi ne shqipetaret (ne vija te pergjithshme flas)
I vjen era si atij nga jugu e si atij nga veriu...Ja ben muuuuuuuuuuuuuuuuu si ai nga veriu e si ai nga jugu.Pse dreqin filloni te beni keto krahasime koti?!
 

Ivani

Anëtar i ri
sipas vendit behet kuvendi,ato kushte paten,ate karakter ndertuan dhe trasheguan,,,,edhe ne fshatrat e devollit te thelle po te shkosh nuk ka as nje diference,qe ne fund te fundit eshte edhe teritor i korces
 

alfonci

Veri investigatio
Gjergj Fishta, "Më lehtë është me mbledhë një thes pleshta se ti bashkosh dy shqiptarë"

:espuls::grusht2::sharre::kallash::automatik:

Asgje me keq se percarja se ka demtuar vendin tone. Armiqte do te kishin qene gjithnje te deshtuar sikur te mos ishin ndihmuar nga vellezerit tane per te na pushtuar. Vella-vrasja, percarja dhe ndasite na ndalojne qe te perparojme, te zgjedhim problemet e tanishme dhe te krijojme te reja. Nje i paditur, nje dashakeq dhe nje tradhetar i kombit ben propogande lokale. Shqiperia eshte nje, ka qene e tille dhe do te jete perhere.
 

EMANUEL_78

hajduti
diferenca veri-jug qendron vetem te emancipimi dhe te integrimi ne kulturen e vendeve europiane,,,,,,,,,,,,,,banoret verior ne krahasim me ata jugor integrohen me shpejt ne kulturat e vendeve te huaja ku jetojne,,,,,,,,,kjo ndodh per faktin sepse verioret jane me pak te mbushur me kulture sesa jugoret,,,,,,,,dhe keshtu mbushen me teper me kulturen e vendeve te tjera,,,,,,eshte njelloj sikur te hedhesh raki ne dy gota njera qe eshte gjysem me uje(jugoret) dhe tjetra bosh(verioret),,,,,,,,cila nga gotat do te mbaje raki me teper????,,,,,,,dihet qe ajo qe eshte bosh,,,,,,,,,,keshtu ndodh dhe me verioret, jane integruar me se miri ne europen e bashkuar,,,,,,,,,,,,,
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Kjo e shpjegon qarte ndarjen veri jug. No comment.
EpirusEduMap.jpg

Me te vertete qe nuk ka nevoje per koment bravo bravo, edhe teritorin egzistues te republikes se shqiperise e nxjerr gjysmen Grek,jo me te pretendosh edhe me, more bravo ditke tju referohesh me se miri hartave greke, bravo bravo.Mendoj se nacjonalizmi ka lindur me ju dhe do te vdese bashke me ju, opo bravo,lum si shqiperia qe ka kaq shume patriote bravo bravo. More po qenkeni greke nuk e kuptoni qe duhet te jeni nenshtetas greke, ushtrojeni kete te drejte qe ju jep zoteri prodigious, ja nje shqiptar malesor i rafinuar kuptohet, bravo trim bravo!
 

alfonci

Veri investigatio
Me te vertete qe nuk ka nevoje per koment bravo bravo, edhe teritorin egzistues te republikes se shqiperise e nxjerr gjysmen Grek,jo me te pretendosh edhe me, more bravo ditke tju referohesh me se miri hartave greke, bravo bravo.Mendoj se nacjonalizmi ka lindur me ju dhe do te vdese bashke me ju, opo bravo,lum si shqiperia qe ka kaq shume patriote bravo bravo. More po qenkeni greke nuk e kuptoni qe duhet te jeni nenshtetas greke, ushtrojeni kete te drejte qe ju jep zoteri prodigious, ja nje shqiptar malesor i rafinuar kuptohet, bravo trim bravo!

Prandaj eshte perjashtuar ai.

Ju lutem te mos iu kushtoni rendesi apo edhe vemendje gjerave te tilla. Keto jane thjeshte ose injorante, ose tradhetare. S'besoj se ja vlen te merresh me kategori te tilla as ju e as kerkush tjeter.
 

prodigious

I perjashtuar
Me te vertete qe nuk ka nevoje per koment bravo bravo, edhe teritorin egzistues te republikes se shqiperise e nxjerr gjysmen Grek,jo me te pretendosh edhe me, more bravo ditke tju referohesh me se miri hartave greke, bravo bravo.Mendoj se nacjonalizmi ka lindur me ju dhe do te vdese bashke me ju, opo bravo,lum si shqiperia qe ka kaq shume patriote bravo bravo. More po qenkeni greke nuk e kuptoni qe duhet te jeni nenshtetas greke, ushtrojeni kete te drejte qe ju jep zoteri prodigious, ja nje shqiptar malesor i rafinuar kuptohet, bravo trim bravo!

Tek wikipedia e mora ku flitej per ilirine. Po jua kam thene dhe here te tjera mos dilni ne perfundime koti pa pyetur njehere perpara se si eshte situata. Mos u nxitoni e mos merrni kot o injoranta se na merzitet. Ben si motorr i prishur. bravo bravo bravo. Ai eshte Epiri dhe Iliria o qorr.
 
Top