Veshja Mirditore

Veshja mirditore, e klasifikuar në njëzet veshjet më të bukura të rruzullit, gjendet në muzetë kryesorë të Europës, Amerikës e Rusisë, në rend me kostumet gjithë laryshi të kantoneve, shteteve e kontinenteve të tjera. Vizitorët apostolikë të Vatikanit të shekullit XII e përshkruajnë gruan mirditore “të veshur në mënyrë madhështore” në pazarin që bëhej ditën e Shën Gjonit mbi mal të Shën Llezhdrit të Mirditasve (Orosh), krahas armëve, flamujve etj.FB_IMG_1606063043040.jpgFB_IMG_1606063038939.jpgFB_IMG_1606063027099.jpg
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Veshja mirditore, e klasifikuar në njëzet veshjet më të bukura të rruzullit, gjendet në muzetë kryesorë të Europës, Amerikës e Rusisë, në rend me kostumet gjithë laryshi të kantoneve, shteteve e kontinenteve të tjera. Vizitorët apostolikë të Vatikanit të shekullit XII e përshkruajnë gruan mirditore “të veshur në mënyrë madhështore” në pazarin që bëhej ditën e Shën Gjonit mbi mal të Shën Llezhdrit të Mirditasve (Orosh), krahas armëve, flamujve etj.Shiko fotografinë 1766231Shiko fotografinë 1766232Shiko fotografinë 1766233
Po veshjet e tjera Shqiptare cfare vendi zejne eqe kjo ze nje nder vendet e njezeta?
 
Veshja super, e mrekullueshme... brenda veshjes nuk qenka gjo materiali??
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Nuk e di per te tjerar.. por di qe veshja malesore, xhubleta eshte me e vjeter se piramidat egjiptiane si e tille dhe e mbrojtur nga UNESCO!
Kush e ka thene kete?


Duhet te mbrohet nga ne.
Po nuk u mbrojt nga ne ska cte mbroj unesco.
 
Kush e ka thene kete?


Duhet te mbrohet nga ne.
Po nuk u mbrojt nga ne ska cte mbroj unesco.
Po tani ... ndermebd e kam ta mbroj .. pershembull te vishet e jo te veshim veshje popullore arabiet psh .. kete e mesova ketu ku jam. Me gjith ate perparim ekonomik dhe kulturor, nuk ka fest apo dasem qe nuk veshin veshjet e tyre folklorike !
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Po tani ... ndermebd e kam ta mbroj .. pershembull te vishet e jo te veshim veshje popullore arabiet psh .. kete e mesova ketu ku jam. Me gjith ate perparim ekonomik dhe kulturor, nuk ka fest apo dasem qe nuk veshin veshjet e tyre folklorike !
Po pra
Per mendimin time veshjet popullore duhet te vishen per dite
Dhe me te bukurat ne festa etj


Mos iu fut atij muheti kot :)
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
E vecabta .. qe une dikur sja dija kuptimin .. cdo Symbol i qendisur ka nje kod dhe domethenje.. qe per fat te keq shume nuk i dine dhe ska sdudime per kete .
Mirditoret e vjeter e din me se miri . Se me bere kurjoz . Cfar perfaqesojn simbolet?
 
Mirditoret e vjeter e din me se miri . Se me bere kurjoz . Cfar perfaqesojn simbolet?
Eh ta dija ... por shume cka perfaqsojn diellin .. pemet apo dhe kafshet e ndryshme .. por kuptimin se ka deshifruar akoma askush .. jane marre so te rendomta .. ne mesojme historine e botes e tonen jo ?
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
Eh ta dija ... por shume cka perfaqsojn diellin .. pemet apo dhe kafshet e ndryshme .. por kuptimin se ka deshifruar akoma askush .. jane marre so te rendomta .. ne mesojme historine e botes e tonen jo ?
Ktu esht problemi qe ne nuk dim gjerat tona dhe duam te mesojm te tjerve
 
Top