Vettel marshon drejt titullit, nuk ka rivalë në Singapor

cent

...Lontano
Formula 1 është lidhur në mënyrë të pashmangshme me emrin e Sebastian Vettel dhe piloti gjerman i përkëdhelur nga fati, sepse shpeshherë duket sikur nget një avion, është duke përfituar gjithmonë e më shumë nga hendeku që është hapur mes tij dhe makinave të tjera, për të përmirësuar ndjeshëm statistikat e tij. Shumë shpejt piloti gjerman me një ritëm të tillë do të grisë të gjitha rekordet dhe binomi Vettel – Red Bull vazhdon të duket i pandalshëm.
2qtbbxx.jpg

Aq e vërtetë është kjo sa edhe Formula 1 ka humbur shumë nga sharmi i zakonshëm, por kjo konfirmohet më së miri nga statistikat, të cilat thonë se Vettel deri më tani ka fituar më shumë se gjysmën e garave të zhvilluara. Webber as që i afrohet rendimentit të tij, por piloti gjerman me këtë në Cmimin e Madh të Singaporit tashmë shkon në 7 fitore në 13 garat e deritanishme të vitit 2013. Vetëm 26-vjecar, piloti nga Heppenheim-i shumë shpejt do të bëhet me katër tituj botërorë, gjë e paimagjinueshme nëse merret në konsideratë fakti që Schumacher dhe Alonso në moshën 30-vjecare kishin vetëm 2 trofe të fituar.

Në Singapor nuk mjaftoi as dalja në pistë e makinës së sigurisë në xhiron e 25, pas gabimit të rëndë të shokut të tij të ardhshëm Daniel Ricciardo, dhe Vettel regjistroi suksesin e tretë radhazi në kampionat dhe të pestin në 7 garat e fundit duke konfirmuar më së miri dominimin e tij. Prapa tij me më shumë se 0,5’ diferencë e kaloi vijën e finishit Fernando Alonso që rikuperoi ndjeshëm terren pavarësisht se u nis vetëm nga pozicioni i 7. Kompletoi podiumin Kimi Raikkonen, ndërsa gjermani Nico Rosberg fitoi duelin në familje duke mbajtur pas britanikun Leëis Hamilton. Felipe Massa u rendit në vendin e gjashtë, ndërsa Jenson Button u pozicionua i shtati duke humbur një mundësi të mirë për të siguruar podiumin e parë të sezonit për skuadrën McLaren. Kompletuan dhjetëshen e parë meksikani Sergio Perez, dhe dy gjermanët Nico Hulkenberg e Adrian Sutil, ndërsa australiani Mark ثebber e mbylli ditën në vendin e 15 për shkak të problemeve në makinë dhe u desh që rrugën e kthimit ta bënte majë makinës së Alonso-s, skena këto që kujtojnë pikërisht ato të 22 vjetëve më parë kur Nigel Mansell të njëjtin favor ia bënte në Silverstone të madhit Ayrton Senna. Në renditjen e përgjithshme avantazhi i Vettel kundrejt Alonso-s shkon në 60 pikë, ndërsa epërsia e Ferrari-t në vendin e dytë në klasifikimin e konstruktorëve kundrejt ekipit Mercedes rritet në 7 pikë. Edhe sikur praktikisht Alonso të fitojë të gjitha garat e mbetura dhe Vettel të renditet gjithmonë i dyti në gjashtë garat e mbetura llogaritë nuk dalin, sidoqoftë ndalesa e radhës do të jetë pas dy javësh, sërish në Lindjen e Largët, ajo për Cmimin e Madh të Koresë, në pistën e Yeongam-it.
/S.Sport
 

xhebrail1

INTERIST
Titulli: Vettel marshon drejt titullit, nuk ka rivalë në Singapor

vetem munden te ja urojne shlire
 
Top