VIDEO/ Droni turk Bajraktar shkatërron autokolonën ruse

VIDEO/ Droni turk Bajraktar shkatërron autokolonën ruse​

1645964734473.png
Forcat e Armatosur ukrainase kanë raportuar se po përdorin dronë të Turqisë Bayraktar TB-2.
Sipas shtabit të Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, ky dron turk ka shkatërruar një skalion që dërgonte karburant dhe municione për trupat ruse.


Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës: “Një dron Bayraktar TB-2 dhe pilotët e tij shkatërruan një skalion që dërgonte karburant dhe municione për trupat ruse. Besoni në Forcat e Armatosura! Lavdi Ukrainës”.
 
Ukraina vlerëson se 4300 rusë kanë vdekur, ndërsa humbjet ushtarake ruse deri më tani përfshijnë: 26 helikopterë, 146 tanke, 706 mjete luftarake të blinduara, 49 topa, 1 Sistemi i mbrojtjes ajrore Buk, 4 Sisteme të shumta të lëshimit të raketave Grad, 30 automjete, 60 cisterna, 2 drone, 2 varka.
 
Top