• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Video-lojërat dhe celularët rrezikojnë shëndetin e fëmijëve

Tuana

Nada é por acaso!


Fëmijët do të kenë probleme me kurrizin dhe qafën në të ardhmen si pasojë e përdorimit të tepërt të video-lojërave dhe celularëve.

Sipas një studimi në Mbretërinë e Bashkuar, ¾ e fëmijëve të shkollave fillore janë ankuar për dhimbje qafe dhe kurrizi vitin e kaluar.

Rezultatet që janë marrë nëpërmjet një pyetësori kanë nënvizuar rrezikun e kalimit të një kohe të gjatë duke luajtur me kompjuter apo smartphone.

Fizioterapistja Lorna Taylor thotë për ‘Daily Mail’: “Teknologjia ka sjellë një mënyrë të re jetese dhe kjo gjë nuk është e mirë për fëmijët, sidomos për fizikun e tyre. Efektet nuk vihen re menjëherë, por në të ardhmen këta fëmijë nuk do të jenë në gjendje të punojnë. Të vegjëlit duhet të merren me sport dhe jo të qëndrojnë gjithë ditën të kërrusur para kompjuterit.”/TCH/
 
Top