Vjersha dhe fabula

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Vizatimi ne mur

--------------------------------------------------------------------------------

Bera nje vizatim
zogun ne fluturim,
mami tha - i bukur
- me pelqen kjo pikture.

E vuri ne ram kete vizatim
e beri gati per ekspozim,
pstaj e vari ne mur
te mos humbet kurr.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Mami im

--------------------------------------------------------------------------------

Mami eshte qershi
mami eshte kajsi,
mami eshte embelsire
prej embelsirave me e mire.

Se te gjitha keto shijoj
me mamin kur bisedoj,
e mbush shpirtin plote
jam me e lumtura ne bote.

Mami kur prek mbi plage
s'mbetet shenje as vrage,
mami largon cdo rrezik
me mamin nga asgje s'kam frike.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Dua me mua te krenohesh

--------------------------------------------------------------------------------

Hero eshte babi im
eshte dhe deshmor,
flete syri plote shkelqim
zemra e vogel ne krahror.

Ne nje fushe te gjelberuar
me peme, e me ara,
shpirti e ka leshuar
nga plaget e marra.

Babi me ty jam krenar
dua qe me mua te jesh ti,
e kalova klasen e pare
ne varreza shkova me kenaqesi.

Mamin ne krah, librezen ne dore
u ula afer,varrin ja lemova,
jam nxenes shembullor
do jem gjithmone i tille i premtova.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Ylberi

--------------------------------------------------------------------------------

Ylberi ka ngjyra
numeroi jane shtate,
zbukurohet natyra
kur del mbi shpat.

Eshte i bukur ylberi
duket fantazi,
here dua te prek
here ta qoj ne shtepi.

As njere as tjetra
ide nuk shkon,
qe ne koherat e vjetra
ylberi keshtu rron.

Nuk eshte magji
rrezja neper shi kalon,
ky proqes mbaje mend ti
ylberin e krijon.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Ujvara

--------------------------------------------------------------------------------

Shoqeri ujvara
eshte lum vertete,
mund te kete pjese te ndara
dhe teposhte zbret.

Bie me shpejtesi
dhe fundine kur prek,
uji behet therrmije
miliona fluska syri ndjek.

Si lulja kur qel
fluskat shkojne perpjete
bardhesia qe ne pah del,
eshte fantazi vertete.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Te kesh njohuri

--------------------------------------------------------------------------------

Te kesh njohuri
eshte vlere,
keshtu qe lexo ti
ne cdo kohe, perhere.

Gjithe jeten
dicka do te kuptosh,
veqanerisht te verteten
ta duash ta respektosh.

Dhe po pate fat
kujtesen e fort ta kesh,
i moshuar, megjithate
i ri do te jesh.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Zogez e vogel

--------------------------------------------------------------------------------

Ne kete dite dimri
me bore, e shi,
ti zogez ngrihesh
mbi dege peme rri.

E vogela zogez
te lutem ,te kam moter,
shko tani vrik
atje ku ke voter.

-Te bene keq ftohti
edhe fjolle e bukur,
- ndoshta s'ke shtepi
apo ti ke humbur?


Ne dhome e morra
zogezen e shkrete,
ushqimin nga dora
te goja ja qova vet.

Me deshire i ndihmova
e mbajta mysafire,
por e leshova
kur u be kohe e mire.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Anija

--------------------------------------------------------------------------------

Anija eshte shtepi
rri ne uje gjithmone,
po hyre brenda ti
ke cdo gje qe deshiron.

Rruge ka detin pa kufi
s'ka polic as semafor,
oqeanet ti kaloj
bene udhetim javor.

Stacion i fundit e di
quhet liman,
spiranca ne thellesi
te mos levize e mban.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi për Fëmijë

Dera

--------------------------------------------------------------------------------

Dere ka cdo shtepi
qe te ruaj privati.

dere ka dhoma kuptohet
ngrohtesia te mos largohet.

Dere ka ne kufi cdo shtet
qe nga armiku te mbrohet.

Edhe shpirti im ka dere
aty mund t'hyj leje kush merr.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Kenga

--------------------------------------------------------------------------------

Teksti ka fjale
''pranvera lulezon'',
muzika ngadal,
fjalet i shoqeron.

Fjala shume thote
tek zemra deperton,
muzika edhe nje bote
zemres ja shton.

Fjala dhe muzika
njera tjetren duan,
jane shoqe besnike
kengen na dhuruan.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi për Fëmijë

Fotografia

--------------------------------------------------------------------------------

Fotografia te thote
keshtu ishe mot',
une vertetova
se per nje vit ndryshova.

Dukem me i rritur
eshte ndryshe cdo gje,
por se kam pritur
te mos kem dhemb me.

Caste jete merr
i qete ne karton,
e ketille mbetet gjithmone
si ishe e tregon.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Papagalli

--------------------------------------------------------------------------------

Jam papagall larosh
me shokun mund t'me zavandsosh,
se te bej shoqeri cdo dite
dhe te flas pa u merzite.

Eshte gje e madhe se une
I vetmi flas ne faune,
vartete fjalet tua perseris
por e bukur kjo surprize.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Piktori

--------------------------------------------------------------------------------

Zogun ne fluturim
mollen ne dege,
anijen ne lunderim
njerezite ne treg.

Ngjarje te tjera
si stuhia kur ulerine,
edhe kur bene vape vera
e ngaxmon piktorin.

Kalin ne galop
femiun kur qan,
piktori nuk thote stop
brushen ne dore mban.

Ti flet me goje
e ai te bene pikture,
kjo nuk eshte loj
por art qe rri ne mur.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi për Fëmijë

Rrushi

--------------------------------------------------------------------------------

I bardhe, i kuq, i zi,
jam rrush dhe jam me fat,
se baballaret tuaj me dashuri
kujdesen per mua dite, e nate.

Kam preherine perplote
zemren syrine te qoj peshe,
s'ka njeri ne kete bote
q's'perkulet te marr nje vesh.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Astronauti

--------------------------------------------------------------------------------

Fjala astronaut
rimohet me fjalen hut,
por ti duhet ta dish
ai eshte trim shumefish.

Nga kosmodromi levize
anija kozmike,
per astronautin s'eshte surprize
shkuarja larte ne forme thike.

Bejne ushtrime paraprake
per kete jete speciale,
bejne investigime
per te miren globale.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Prinderit

--------------------------------------------------------------------------------

Si nata pa hene
eshte femiu pa nene,
si pa krah nje shkabe
eshte nje femi pa babe.

Me dy prinder cdo femi
ka force ka mrekulli,
dhe kur rritet eshte me fat
po jetuan gjate.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi për Fëmijë

ookopshti

--------------------------------------------------------------------------------

Dua shume berr
jo per ti ther,
por ne kopsht me behar
te kullosin bar.

E dua nje mace
te jet tullumbace,
t'kete pedigre s'ka nevoj
une do ta dua njesoj.

E dua nje qen
jo per te ruajtur dhen'
ja bej nje kasolle hata
e ai le te bej sefa.

E dua nje gjok
e dua per koke,
grifen une vete
do ja kref me lezet.

-Kopshtin zologjik
do ta kem o mik!
leje nga babai s'kam kerku
por dua me befasu.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Bebi

--------------------------------------------------------------------------------

Vertete tabula raza jam
por kur qaj hall kam,
pasi qe s'di te flas
une me qarje ju therras.

Pelenen e lagur s'dua ta kem
as i uritur s'dua te jem,
perndryshe jam lezet
me do cdo njeri ne planet.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Stuhia ne mal

--------------------------------------------------------------------------------

Nje dite ne mal
binte shi, pa u ndal,
ashper me rrembim
per askend s'kish shpetim.


Banoret e malit si:
shpezet shtazet qe ti ,i di,
filluan te kerkojne shpetim
por ishte e kote ,miku im.

Zogut foleja ju prish
por ai, ne dege ishte serish,
se per fat fluturoi
nga fatkeqesia shpetoi.

Se kish lehte as arusha
nga uji ju lag edhe gusha,
ne rrugee siper ishte
se shtepine larg e kishte.

Me keq pesoi si gjithmone
e vogela milingone
uji e perplasi pa meshire
nuk shikoi me dite te mire.

Stuhia pushoi ne mal
por banoret s'kane me ja fal,
se shtepizat ku benin gjume
tash me kane shkuar ne lum.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi për Fëmijë

Pellumbi

--------------------------------------------------------------------------------

I bardh, si debora,
me frizure ne trend,
pellumbi me erdhi te dora
ngadal ,aty zuri vend.

I bukur, i qete,
me ate ze kumbues,
- s'di a kendon ,a flete?
por eshte si bare sherues.

Rreze brenda ka
eshte simbol per paqe,
me pas fluturoi ne hava
i thash - je i mire, me kenaqe.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Vajza dhe dega e qershise

--------------------------------------------------------------------------------

Nen dege qershie
nje vogelushe rri,
jo per ti bere hije
por qe e ka lakmi.

Degen s'mund ta kape
as trungut ti ngjitet,
pa sukses cdo hape
e deshira po i rritet.

Vogelushja pa mas
na u deshperua,
nisi frutave t'u flas
- ejani se shume ju dua!

Por fati e gezoi
vogelushen e deshperuar,
nje xhaxha aty kaloi
dhe i ka ndihmuar.

Posht ja zbriti
nje dege me qershia,
dhe kuptohet priti
sa ti mbledh femia.

Xhaxhin falenderoi
i shpelau nderkaq,
ne goje nga nje holli
ne vazhdim u kenaq.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Dy butiqe

--------------------------------------------------------------------------------

Dy butiqe muri i ndan
me rroba sate duash,
njeri me lire i mban
tjetri kripur te thuash.

Zana e vogel mamin e ngreh
-eja ,shkojme ne kete butik!
shoqja ime dje
bleu nje fustan fantastik.

Dy butiqe muri i ndan
dy botera ndryshe fare,
njeri eshte per fukaran
tjetri per ata qe kana pare.


Mamin ne dileme e ka qite
ne shitore te shtrenjte te blej
apo kohera me te mira me prite?
ne kete krize te kursej.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Manekine

--------------------------------------------------------------------------------

- Thote vogelushja Zane
shoqet me thane,
dukesh si manekine
ke vija trupi fine.

Ne Milano ,e Paris,
me mendje ,e shpirt ,jam nis,
ne ato pasarela
veshur bukur ,me dantella.

Me ngjyra te arta
e me take te larta,
isha mbretreshe skene
dukesha si ,,aliene''.

Isha ndryshe e veqant
ju pelqeva garant,
publiku bente sehir
me pranoi me deshire.

- E pse jo nje dite?
kur kam me u rrite,
ne nje pasarele boterore
une te jam modele shembullore.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Kontenjeri

--------------------------------------------------------------------------------

Qamqakez kur kam
e qes ne goje fap,
letren e ruaj
ne kontenjer e gjuaj.

Kur ha hamburger
qe me pelqen cdo here,
letren qe ish mbeshtjelle
ne kontenjer e hell.

Kur shkruaj dicka gabim
faqen e bej cope e grime
e gjuajme pas
se shporte ka ne klase.

Cdo kund ne cdo vend
kete gje e kam ne mend,
kur s'me duhet ndonje gje
ne kontenjer perhere e le.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi për Fëmijë

Dita e pare ne shkolle

--------------------------------------------------------------------------------

Pak gezim ,pak kurreshtje,
kam tani ne shpirt,
e shikoj me heshtje
shkollen qe po shendrite.

Femi -prinder, cdo dore
fort eshte shtrenguar,
oborri u be kurore
me lule zbukuruar.

Kur erdhi ora
kisha pakez frike,
nga mami me rreshqiti dora
hyra ne klase vrik.

U ula ne karike
se pritja perfundoi,
nje ze si muzike
te na flase filloi.

Me sy , goje nisi te flase
siguri ne shpirt kam ndier,
cdo minute me pas
bindesha eshte e shkelqyer.

Une kam mbresa
fantazi, nga dita e pare,
dhe me mbane shpresa
keshtu do jete pandare.

Klasa ,shkolla ,shoqeria,
dhe mesuesja, jane zize fare,
por e di se dituria
ne shkolle ,eshte primare.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Shoqja ime

--------------------------------------------------------------------------------

Me corape ,e sandale plastike
shoqja ime, ne shkolle vjen,
them sa keq moj mike
te ftohtin nuk e ndjen.

Pa shije ky kombinim
por ti nga halli bene,
se'q me zuri nje trishtim
pamja mbresa te keqija me ka lene.

Eshte vjeshte e vone
- kujt ti lutem nuk e di?
kete pamje qe trishton
mos ta shoh te asnje femi.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Mbretresha e klases

--------------------------------------------------------------------------------

Eeshte ne nje klase
nje mbretreshe, e vertete,
ka deshire pa mas
cdo kend ta bej merionete.

Dikush merret me detyra
dikush tavolinen ja pastron,
asaj i qesh fytyra
se cdo gje po funksionon.

Mbretresha autoritare
rebelet i perjashton,
me to ta dini me fare
askush nuk bisedon.

Por do te vij nje dite
shume shpejt besoj,
marionetat do re rriten
mbreteresha lojen ta harroj.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Ditari

--------------------------------------------------------------------------------

Hidherimin si vullkan
e shendrroj ne fjale te shkruar,
ditari peshen mban
une ndihem e lehtesuar.

E mbyll ne sirtar
ta di vetem une, kete sekret,
shpesh pyetjet e bera me pare
pergjegjet i gjej vete.

Ka edhe gezime ne ditar
mendime, ngjarje nga bota,
koment ,nga libri i lexuar me pare
por edhe per gjera te kota.

Shaka apo barsalete
ndonje ngjarje e trilluar,
cdo gje qe ndodh ne jete
ne ditar kam per ti shkruar.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Serfi

--------------------------------------------------------------------------------

Pese metra e gjate vala
ai djal mbi derrase rri,
rreshqete lehte si ngjala
zhduket - duket perseri.

Serfi eshte sfidues
ne te ka shume rrezik,
por eshte deshirues
zemren pesh ma qon vrik.

Tash per tash, i vogel jam
di vetem te notoj,
por shume shprese kam
kurte rritem do te serfoj.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi për Fëmijë

Treni

--------------------------------------------------------------------------------

Mbret eshte treni
ka rrugen e vete,
tjeter si te nuk gjeni
ne token planet.

Mbi binar
kalon cdo tren,
shperndan udhetare
me qef ,cdo kend sherben.

Trene te shpejt ka
dhe qe shkojne ngadal,
sigurisht keni pa'
shpesh shpon nje mal.
 
Top