Vjersha dhe fabula

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Lindja e vellait

--------------------------------------------------------------------------------

Mami ka me lind
nje bebe keto dite,
vellai i madh me thote
nga stomaku ka me qite.

Mamit kur i thash
pergjegje te me jap,
ma ketheu jo tash
me gojen se ka hap.

Tezja, gjyshja s'me than
dicka te sakt,
bisedes tjeter kahje i dhan
me kujdes e takt.

Ceshte ky mister se di
fare nuk kuptoj,
te vije ne jete nje femi
eshte mrekulli besoj.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Gjyshi im

--------------------------------------------------------------------------------

Gjyshi im dikur
kishte rroge, ishte zoteri,
edhe sot eshte kogja burr
por shpesh ka merzi.

40 euro pension merr
eshte plote hidherim,
mbushet me vrer
e kap nje trishtim.

Gjyshja i thote me te mire
- djali ka o plak!
na ploteson cdo deshire
po na del hak.

Gjyshi ne preher me merr
mua mbesen e pare,
thote - punova me nder,
kete kur se kam parapare!

Kur te kem niper e mbesa
mendoja si gjysh do ti gezoj,
cdo deshire qe besa
me qef t'ua plotesoj.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi për Fëmijë

Fjolla ne balte

--------------------------------------------------------------------------------

Po bie fjolla
direkt ne asfalt,
e vogela belholla
direkt e ne balte.

Ndotet e mjera
ndihet ne siklet,
shpejt shoqet tjera
ne ndihme i therrete.

Me vrull tani
fjollat verrshojne,
me miliona , pa kufi,
balten e mbulojne.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Larja e dhembeve

--------------------------------------------------------------------------------

Brusha ngjyre roz
pasta gjelbert -bardhe,
ne goje nis loze
lojera me rradhe.

Punoj ne sektore te ndara
anash ja nisi ne fillim,
bej rreth perpara
posht -lart ne perfundim.

Dhembet i shpelaj
edhe brushen gjithashtu,
kete rregulle mbaj
dhembet me i pastru.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Mesueses Deshira

--------------------------------------------------------------------------------

Ke vite pas veti
te ofrohet pleqeria,
por kur nuk te treti
per nxenes dashuria.

E dashura mesuese
ne fillim te desha te re,
por cdo dite pasuese
tregonte sa e mire je.

Te dua shume, tani e di
te kam si gjyshen qe me shkoi,
me ofron dituri butesi
mesuese te adhuroj.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Fjala e piste

--------------------------------------------------------------------------------

Nje fjale e piste
me shpetoi sot,
mami u trondite
tha-c'flet keshtu per ate zot?.

-Me fal mami!
-i thash shpejt,
nuk u be nami
kete fjale cdo kush e flet.

Rruges e degjoj
shpesh edhe ne shoqeri,
e thone si per loje
dhe nuk kane merzi.

Te tregohesh me edukate
cdo sekonde, a ore,
qofte dite ,a nate ,
miresjedhjen perdore.

- Edukata kultivohet
- tha mami ne vazhdim,
mendja programohet
t'mos bej kete veprim.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Piloti i Ferrarit

--------------------------------------------------------------------------------

Kaska ne koke
veshur rroba speciale,
fluturim ne toke
eshte ndjenje fenomenale.

Ky eshte piloti
i Ferrarit te famshem,
edhe une qe moti
per kete jam i gatshem.

Nje piste te botes
dhe une ne te t'jem,
do t'ja shkel rrotes
vendin e te parit ta kem.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Nje pyetje

--------------------------------------------------------------------------------

Me pyeti Dini nje dite
shitesi ku merr miell,
pyetja me ka qudite
u pergjegja - ne fushe ka mbjelle.

Pyetje, e pergjegje, plote
por Dini nuk bindet lehte,
po bene shaka - thote
ne fushe bardhesia ish trete.

Faren - oj zemer e vogel
bujku e mbjelle ne vjeshte,
ne korrik cdo kokerr
ne thes hyne pa rresht.

Miliona kokrra bashkohen
bluhen ne mulli,
pastaj njerezite mundohen
bejne buke , pite ...per mua , ty......
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

I kujt eshte dielli

--------------------------------------------------------------------------------

Babin e pyeta
i kujt eshte dielli,
me duhet e verteta
bastin do't ma sjelli.

Eshte i joni - tha
shoqja ime Arzane,
ne kopesht pandare
e shoh ne cdo ane.

Teprica te ju vjen
- Arzana e sigurt flet
dhe sipas saj i bien
diellin e kane prone te vete.

Babi tha - cdo njeri ne mesdite
diellin mbi koke ''mban'',
por toka levize shpirt
- dielli eshte i pa ane.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Poni

--------------------------------------------------------------------------------

Ngjyre pjeshke kish
ndonje pike te bardhe tek-tuk,
e bukur ajo krife
me e mire se nje paruke.

I gjate sa nje femi
perafersisht dhjete vjet,
dukej fantazi
do doja ta kisha shok ne jete.

Eshte kali Poni
u mrekullova kur e pash,
- s'do ta donit me thoni?
ta keni ne oborr tash.

Une do ta doja per veten time
Ponin ta shoh prej sverteti,
do ta kenaqte zemren time
se keshtu pike me mbeti.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Orari

--------------------------------------------------------------------------------

Oret e dites une
ne orar i ndaj,
dhe per cdo pune
kete rregulle mbaj.

Nga shkolla kur vij
eshte ora pese,
ne kete kohe cdohere
dreken me deshire pres.

Pasdrekes filloj
te bej me qejf detyra,
detyre matematike zhvilloj
apo merrem me lektyra.

Detyra kur kryej
behet mbermje ,ora tete,
atehere shpirtin ushqej
me BENG-BENG lezet.

Naten ne ora dhjete
vesh bizhama, dhe pastaj,
endrres i ipem vet
te me qoj, ne mbreterine e saj.

Para dite vetem luaj
ndodh vjershen riperseris,
ne mesdite, cdo aktivitet shuaj
se per,shkolle tash me jam nise.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Dhurata per vitin e ri

--------------------------------------------------------------------------------

Eshte ne lagjen tone
nje babadimer zemer mire,
por ne cdo shtepi ,dhurate nuk qon
edhe pse do te kishte deshire.

Por kush paguan
baba dimri ne shtepi, u shkon,
dhuratat qe deshiruan
me kenaqesi ju ofron.

Me fjolle debore kjo dite
babadimri dhurata ndan,
nje femi per dore ju ka ngjite
- kalove nje dere babagjan!

U ndie keq babadimri
zemra ju be cope-cope,
se'q na u fut ne fantazi
shume shpejt, me nje hop.

Drer me saja varg
te mbushura deri ne dhemb,
fantazia e dergoi larg
gjithe Shqiptaria u ngrite ne kemb.

Rruge me rruge ,shkoi
ndau lodra, e embelsira,
cdo femi e lumturoi
ju plotesua deshira.

Bien fjollat mbi qytet
babadimri u kenaq sot,
shpirti i tij tha - cdo fjolle dhurate te jete
te shkoj tek cdo femi ne bote.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

jeshta

--------------------------------------------------------------------------------

Cdo dite, ne cdo skut,
shihet dore e saj,
nje dardhe diku ka zbut
me dega s'do ta mbaj.

Kjo mikeshe e vjeter
prape duke punuar,
ne ndonje vend tjeter
mjeshtri ka treguar.

Diku ngjyre e verdhe
e kuqe ,e portokallta, diku.
pa hesap po derdhe
pamjen e natyres ka zbukuru.


- Ju magjeps ,rrushi i zi ?
- edhe mua gjithashtu,
edhe i bardhi ,eshte mrekulli
ketu s'duhet fjale me shtu.

Vjeshta eshte punetore
edhe shoqet, te tilla i ka,
te kapura per dore
japin pasuri pa ndare.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Banana

--------------------------------------------------------------------------------

Une banana ,dua diell
te perzhitem si ne hell,
nxehtesia mua me rite
nate per nate, e dite per dite.

Kur behem per tu ngrene
me mbledhin ,ne pako me vene,
deri ne Kosove gjate rrugetoj
goja juaj t'me shijoj.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Mollekuqe

--------------------------------------------------------------------------------

Nuse pashke ''atje''
'' ketu '' Mollekuqe,
dy emra ke, ti
zonjushe ngjyre kuqe.

Sikur je shqiptare
je veshur kuq e zi,
e vogel por madheshtore
cdo here dukesh ti.

Nese e ke ne dore - Ti,
te bukuren mollekuqe,
pyete - ku do't jete ajo shtepi?
- ku motra do t'te shkoj nuse.

Kur isha e vogel gjithmone
kete gje kam provuar,
shikoja ku shkon
por se di a i kam besuar?
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Ku rri zemra

--------------------------------------------------------------------------------

Me tha Dona - dua te di!
zemra njerzeve ku u rri ?
se sot nje shoqe me tha
- mamin ne zemer e ka.

Doren mbi zemer ja kam vene
- ketu eshte zemra moj hene,
dhe jo vetem mamin qe mban
por gjithe dynjan.

S'ka trup dashuria Done
por ndjenje qe shkon,
nga zemra tek zemra tjeter
lexohet si e shkruar ne leter.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi për Fëmijë

Flutura

--------------------------------------------------------------------------------

Je e logel ,je e lehte,
me ngjyra ate fustane,
fluturon shpejt
nga njera ne tjeter ane.

Dukesh si vogelushe
paksa e llastuar,
zemren ma ke mbush
me kenaqesi te embelsuar.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Gjerdan me yje dua

--------------------------------------------------------------------------------

Yje ne qiell kur pash
bukuria me verboi,
menjehere vetes i thash
nje gjerdan ta mbaroi.

Ne mes e verejta ate hene
dallohej nga ajo yllnaje,
ishte me e madhe, ish si nene
me erdhi ne mend pastaj.

Asnje nene nuk fal
femijet e vete kuptova,
por une nuk jam ndal
te kenaqem duke shikuar ,vazhdova.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi për Fëmijë

Fshesa

--------------------------------------------------------------------------------

- E kam emrin fshese
pastroj per cdo mengjes,
por jam e gatshme 24 ore
cdo kush te me perdore.


Per shtepi jam elektrike
per oborr e vjetr klasike,
por pluhurine ,si do qe te jem
armik perjete do ta kem.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Xhaxhi polic

--------------------------------------------------------------------------------

Me xhaxhin polic
nuk ka cic - mic,
ai do rregull
cdo kush t'jete shembull.

Kush eshte keqberes
nga polici ka frike,
se si me maje te gersheres
ja pret rrugen vrik.

Vozitesi kur shpejton
humbet fare kujdes,
per kete polici e denon
duke ja dhene nje shkrese.

Edhe per Ju femi
ka rregull ne trafik,
ti zbatoni ne perpikeri
te mos jini ne rrezik.

Ecni ne trotuar
''kur nuk ka makina,''
kujdes pandare
rruges mos gjuani mbeturina.

Por po patet problem
rruges shenjat si dalloni,
xhaxhit polic ju them
ndihme ti kerkoni.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Peshku

--------------------------------------------------------------------------------

Ti qun ne uje nese zhytesh
nuk di not mund te mbytesh,
kurse une ta dish mire
ne uje te rri kam deshire.

E ne uje s'ka rruge ,shtepi
kam hapsire pa kufi,
vetem nga peshku i madh, ik
se po me zuri me gelltite vrik
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Alpinisti

--------------------------------------------------------------------------------

Dije nje alpinist
se ka perpara nje piste,
por nje krreshte
qe pa ze por nuk hesht.

Dukje e saj sikur bezan
thote -eja ne ta mban!
por alpinisti eshte pregatite
niset ne ekspedite.

Me shok ,dite per dite
malit ka me u ngjite,
vie ai cast triumfal
alpinisti eshte ne maj' mal.

Ketu ka rrezik
s'eshte per anemik,
por per trimat qe guxojne
edhe sfiden ta sfidojne.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Pa uje

--------------------------------------------------------------------------------

Ne kopeshtm nje lule
ne gjungel luani,
ariu me tule
ne mend ta mbani.

Edhe shume te tjere
njeriu ne vecanti,
do te ishin te mjere
te mos kishin uje me pi.

Ne fakt mjerimi
eshte vetem per rime,
se dihet njerezimi
pa uje s'ka shpetim.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi për Fëmijë

Patinazhi artistik

--------------------------------------------------------------------------------

C'eshte e verteta
c'di c'eshte e pirueta!
nje segment nga patinazhi
- me tha shpejt mami.

- Jane speciale ato ski
rreshqete mbi akull ti,
here vetem, here qift
ky eshte art i shkrift.

Ke perreth publike
ke ne sfond muzike,
rrotullohesh ne ajer vete
kjo eshte piruete.

Njerez specialist
garuesit me pike i vleresojne ,
ata qe jane finaliste
vendin e pare e fitojne.

Mami fliste me kujdes
eshte loje plote finese,
nuk di kush e ka shpike
por eshte super patinazhi artistik.

Por per fat jo te mire
sallen e tille veshtire,
me vite ta kemi ketu
duhet vetem ne TV me shiku.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Dona ne klase te pare

--------------------------------------------------------------------------------

Dona mamit sot
duke buzeqeshur i thote;
- ne shkolle ta dish!
neser do shkoj serish.

Besome nuk shpike
ne shkolle kam karike,
edhe banke gjithashtu
jane vetem per mu'.

Per neser ,mesuesja tha;
- librat kemi me ju nda,
edhe keto per mua
shlkollen shume e dua.

Shoqe e shok jemi
mesuesen tone e kemi,
edhe klasen e mire
do mesojme me deshire.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Reqelet e gjyshes

--------------------------------------------------------------------------------

Gjyshja bene reqel
cdo vjeshte gjithmone,
besoni i shijshem del
nga cdo gje qe provon.

Nga pjeshka, e ftoni
nga molle e verdhe,
pakez leng limoni
ndonjerit i shton.

Provon nga cdo peme
e perime , dua ta dini,
sot rradhen e ka
korja nga shalqini.

Reqel nga ftoni
mua me bene per veti
e per Ju, me thoni
- cili eshte i pari , a i treti.....
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Udhetimi neper kohe

--------------------------------------------------------------------------------

Dymije e dyqind e tre
e nxehte eshte kjo vere,
po behemi gati ne
te shkojme ne MARS si perhere.

Anija kozmike
marramendshem levize,
eshte ndjenje fantastike
cdo here eshte surprize.

Arritem ne qytetin ,,MISTIK''
ku ne kemi nje vile,
eshte vend turistik
projektuar si ,,MARSIAN STIL''.

Ushqimi nga planeti toke
poashtu edhe oxigjen,
ne rruge kemi maske ne koke
n'shtepi n'cdo qoshe bombola gjen.

Televizor, dhe internet
te gjitha i kemi ketu,
eshte fantazi eshte lezet
pushimin ne MARS e du'.

Por rikthimi ne token planet
me mbush me emocion,
eshte si te vish te nena e vete
pa mundim, falas cdo gje ofron.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi për Fëmijë

Liria eshte per cdo kend

--------------------------------------------------------------------------------

Te jesh i lire
eshte gjithcka ne jete,
por femi degjoni mire
se do ju them nje te vertete.

Eshte gabim te mendosh
se mund te besh gjithcka,
keshtu do ja dhunosh
lirine shokut qe e ke ne krah.

Nese ti vepron
sikur te ishte ne klase,
cdo gje e jote, ti je patron
dhe cdo kush t'te rri pas.

Kjo sjellje prej despoti
tregon se lirine,
e do vetem per veti ti
andaj permireso gabimin.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Lumi

--------------------------------------------------------------------------------

s'esht njeri por ec
mbi shtrat te vete udheton,
asnjehere nuk ngec
ai i vetem shtegton.

Lumi me uje shume
ka banor perplote,
jane peshqite qe bejne lume
si cdo femi ne bote.

Por ndodh si ty djal
nga shtrati qe je rrezuar,
edhe lumi nga shtrati ka dal
nga stuhia i trazuar.

Kur eshte lum i gjate
per vize nuk pyet,
kalon shtete qete ,rehat
banoret pershendete.

Kur eshte i qete
ka faqe te lemuar
ndoshta ndonjehere dicka flet
por gjuha s'eshte deshifruar.

Lumi eshte zbukurim
eshte pejsazh plote fantazi,
shpesh eshte frymezim
vecanrisht eshte freski.
 

El'Mejor

Daja
Titulli: Poezi Per Femi

Erresira

--------------------------------------------------------------------------------

Ne fillim vjen heshtas
shume ngadal,
bene hapat fshehtas
nuansa te vogela fal.

Duket ne ndonje skut
ne ndonje qoshe ,a kend,
ke frike atje mu fut
do te ikesh shpejt ,si shpend.

Por ajo te ndjek
se cdo gje eshte e saj,
friken nese se ke hek
do mbushesh me vaj

Cdo cast natyra
pamjen e ndryshon,
ka dhjetera ngjyra
tek e zeza fute perfundon.

Erresira si ne pus
edhe mua me frikeson,
por me hene ,e yje plus
eshte pamje qe mrekullon.
 
Top