Vlerat fantastike të propolisit dhe përfitimet për shëndetin

Hera

Banned
Vlerat fantastike të propolisit dhe përfitimet për shëndetin


mjalt.jpg


Mjalti është ndoshta produkti më popullor i bletëve punëtore. E megjithatë arsenali i bletëve përmban një tjetër “armë” të fortë në ndihmë të njerëzimit. Propolis. Propolis nuk duhet ngatërruar me dyllin e bletëve. Ky dyll zakonisht përdoret nga bletët për të rindërtuar hojet pra për projekte më të mëdha, ndërsa propolis përdoret për të rafinuar dhe rregulluar, pra është shkëlqimi i fundit që i jepet hojeve dhe është një substancë e ngjashme me rrëshirën.
Për mijëra vjet me rradhë, njeriu ka marrë propolis nga hojet dhe e ka përdorur në mjekësinë popullore dhe në atë moderne. Studimet kanë treguar që nuk janë vetëm njerëzit ata që ia dinë vlerën propolisit. Kjo lëndë e çmuar jo vetëm që riparon hojet, por edhe shërben si mburojë ndaj sëmundjeve dhe u ofron bletëve një mjedis të shëndetshëm për të jetuar.
Vlerat e Propolisit Për Shëndetin
Antibiotik Natyral
Propolisi është një antibiotik natyral i fuqishëm. Ekspertët kanë konfirmuar se përdorimi i propolisit ndihmon në shkatërrimin e shumë baktereve përgjegjëse për një sërë infeksionesh që trajtohen me vështirësi. Ata sugjerojnë që propolis të shfrytëzohet për përgatitjen e ilaçeve më të avancuara kundër mikrobeve që i rezistojnë antibiotikëve tradicionalë.
Shëndeti Dentar
Propolis është fantastik për përmirësimin e shëndetit të gojës. Duke qenë se ai është antibiotik i fuqishëm, pastron mishrat e dhëmbëve dhe vetë ato nga akumulimi i baktereve të dëmshme.
Imuniteti
Propolisi përmirëson rigjenerimin e qelizave dhe forcon sistemin imunitar duke e furnizuar atë me flavonoidë. Nëse imuniteti është i dobët, njeriu është më i predispozuar të preket nga sëmundje serioze siç është kanceri.
Ulja e Tensionit Të Gjakut
Konsumi i propolisit ndihmon në uljen e tensionit të gjakut por edhe në përmirësimin e shëndetit të zemrës. Ekspertët thonë se kjo substancë ndihmon në mbajtjen nën kontroll të tensionit të gjakut.
Alergjitë
Një studim Brazilian ka zbuluar se konsumi i propolisit ka efekt në zbutjen e simptomave të alergjisë duke penguar çlirimin e histaminës.
Helmimi Nga Ushqimi
Ekspertët thonë se propolisi duhet përdorur në terapitë tradicionale kundër infeksioneve por edhe helmimit nga ushqimi. Propolisi është efikas sepse siç e thamë më lart ka një nivel të lartë flavonoidësh.
Infeksionet e Veshit
Këto infeksione janë më të përhapura tek fëmijët. Ekspertët thonë se përdorimi i propolisit bashkë me zinkun ul rrezikun e infeksioneve të veshit dhe nevojën për përdorimin e antibiotikëve.
Shëndeti I Lëkurës
Kleopatra e Egjipitit të Lashtë ka qenë një prej përdoruesve më fanatike të propolisit. Ai përmirëson dhe zbut lëkurën, përshpejton rritjen e qelizave dhe zhbllokon poret. Propolis është efikas kundër psoriazës por edhe ekzemës.
Infeksionet e Rrugëve Të Frymëmarrjes
Studimet tregojnë se kombinimi i propolisit me vitaminën C mund të parandalojë infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes tek fëmijët./AgroWeb


Top Channel
 

Attachments

 • mjalt.jpg
  mjalt.jpg
  96.6 KB · Shikime: 0

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
Cfare eshte kjo gjeja? Ndonje foto?
 

Monique

With or Without u
Cfare eshte kjo gjeja? Ndonje foto?
ambalazhimi-i-propolis.jpg

Keshtu shitet , se kto me spray sia kam besen hic, si leng me fruta
Keto i gjen , qe nga llogaraja e kur zbret per dhermi.
Jane ambulant qe shesin mjalte , qumesht blete , shesin edhe propolis ne shishka te tilla
 

Attachments

 • ambalazhimi-i-propolis.jpg
  ambalazhimi-i-propolis.jpg
  174 KB · Shikime: 0
 • ambalazhimi-i-propolis.jpg
  ambalazhimi-i-propolis.jpg
  174 KB · Shikime: 0

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
V.I.P
ambalazhimi-i-propolis.jpg

Keshtu shitet , se kto me spray sia kam besen hic, si leng me fruta
Keto i gjen , qe nga llogaraja e kur zbret per dhermi.
Jane ambulant qe shesin mjalte , qumesht blete , shesin edhe propolis ne shishka te tilla
Po si e konsumon? E mix me uje, se qeka me pikatore?
 

Attachments

 • ambalazhimi-i-propolis.jpg
  ambalazhimi-i-propolis.jpg
  174 KB · Shikime: 0
 • ambalazhimi-i-propolis.jpg
  ambalazhimi-i-propolis.jpg
  174 KB · Shikime: 0
Top