Votoni krijimet e muajit Shtator!

Votoni krijimet e muajit Shtator!


  • Totali i votuesve
    20
  • Poll closed .
Status
E mbyllur për postime të tjera.

Didi

C'est la vie.
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

une nuk i kam lexuar akoma por keto kritikat qe keni bere po me shtojne kureshtjen me shume...


Ca pret ti apo daten 30 ti lexosh. :p

Na bej ndonje analiz forcaa :)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Ca pret ti apo daten 30 ti lexosh. :p

Na bej ndonje analiz forcaa :)

une do doja ta beje ti nje , per ti treguar kendveshtrimin tend te tjereve ne gjykim....

po pres.....
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

"Caste sa nje jete!"

Ju admiroj per krijimet.

hajduti
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

dikush kerkoj te analizoja shkrimet ndaj cdo lexusi i kerkoj falje pasi nuk jam ne lartesine te i shpreh si krijesat e secilit..
1-me pelqen natyreshmermia ajo koshienca e analizes me pelqen shume hapat qe ndjek me rrjedheshmeri shkrimi nje gradualitet i ndjenjes duke lene te mistershmen dashuri si nje top ne duar te dy lojtareve ku per nje cast rezulton jashte loje
2-me pelqen si vlereson ,si vesh castet, pranin e dikujt me shembuj, me force,me bindje per ndjenjen e ndjer e mallin qe ka,trasmeton emocion dhe nje brishtesi e ne te njejten force krenari dhe aq mall.
3-me pelqejn figurat letrare qe perdor strukur,erresir shpirti,llogari zemre,guacke... te ndjerit e rrahjeve ne takimin e pare si ta njihte nga kohe e pastaj si te ishte her e pare...
4 ide gjeniale "fati" e mbushur me figura letrare dhe nje monolog aq domethenes ku tregohet forca e krijuesit deri ne sfidim..
5 me pelqen titulli dhe castet qe ka trasmetuar per ti qendruar besnik titullit. cili ishte ai fruti i ngjyres?
6 ka nje origjinalitet ne bashkbisedimin me gjethen ve ne menyre figurative ndjenjen e dikureshme mbi nje ghethe plot jet dikur tashme te zverdhur qe i perplaset ne fytyr per ta mbyllur me te qenit brenda njeri tjetrit...si limfa per gjethet per te jetuar eshte ndjenja per njerzit..ishte ajo e eshte ajo per personazhin e tregimit.
7 nje thirrje me sa force ka kundrejt gjykimeve,botes, njerezve dhe duke mbajtur te njejtin ritem qe seshte e lehte ne kete lloj thirrje (mendoj) zberthen ne rrjeshtat e fundit duke shprehur karakter, vendosmeri dhe deshiren per te jetuar jeten e tij /saj .
8 mungesa e dikujt prek cdo kanal te hapur me pare , vetedija e realitetit dhe perjetimi ,kujtimi i tabllos se tij e ben aq romantike dhe aq te brishte te paforce te jet nje kujtim ..ndaj mbetet nje shpres,kerkim i fytyres serioze enigmatike me syte jeshil qe me thellesin e tyre kan len shenja te pafshira ne te perditeshmen mungese.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Jana ke votove?? :)
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

meqense bashkohem mesazhit dhe thirrjes e nga natyra jam shume e pamvarur voten time e merr krijimi nr 7
.Ti je Vetvetja, O vetja ime!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Jo lexova analizen por vote snuk....
:)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Habitem qe ne ketu ne Fv kemi pak prirje pelqimi dhe vlersimi ndaj letersia qe godet filozofikisht.

E them kete ne lidhje me krijimin -3;Nje bisede me veten..

Eshte nje krijim shume i fuqishem dhe i thelle dhe cuditrisht ska asnje vote.
Po te kisha dhe nje vote do ja jepja me shpirt.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

mua me pelqeu tema 7 , aty votova........ edhepse jam mesu me gjuhe tjeter jo ne shqip te votoj.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Ajo vota e atij antarit te ri sic u hoqen muajin e kaluar 2 vota do hiqet!
Sa per legjenden , per aq kohe sa eahte antare ka te drejte vote...edhe pse edhe une u habita disi :p
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Per te fundit here qe ka marre 6 vota eshte teper i bukur!
Uroj ta fitoje :)
 

Abisi

offline✌
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

jane te bukura te gjitha,por ajo qe me pelqen me shume,me shume,eshte 8 :)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Legjenda ka dhene voten si shume antar/e tjere qe preferojne te mos komentojne voten ne analiz krijimi.
Keshtu qe respektoni voten e ti pasi eshte antar aktiv dhe njeri i mire legjenda.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Tani une e di qe cdo njeri esht i lire te thoje c'te doje, dhe normal drejtuesja e menaxhon se s'dua te me kritikojne prap, por me keto komente mbi votat te jep iden sikur futem ne pazar. Jo se ka ndonje gje por pak si e besdisshme, pasi ti i klikon per te lexuar dicka te hajrit, analize, opinion. Pra e klikoj tere kersheri e qef kete teme e ne fund gjej Abisin e tjeret me radhe mic-mic, :p :p
 
Redaktimi i fundit:

sensuu

sweet
V.I.P
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Te gjithe pak a shume te njejtin monolog paskeni pasur... :p
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

A ka ngele me ndonje votues?! :p
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Po nev ka ende..por mungon deshira dhe impenjimi
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Well, well, well...per ata qe ishin kurjoz te lexonin nje analize nga une, ja ku e keni.
Si fillim doja te thoja qe cdo gje vjen si rrjedhoje e asaj qe shkrimet me kane percjell, mbasi i kam lexuar mire dhe me shume se nje here. Ne analizen ska asnje lloj kritike ndaj autoreve por cdo gje tek shkrimi, asgje personale. Let's go!1. Ne teresin e saj nuk eshte dhe aq keq, me aq sa me percolli mua, autori eshte munduar te pershkruaj kete iden mes tyre.
Ka ca baza te mira por e vendosur keshtu me duket paksa nje kaos. Nuk kuptohet mire, ndarja mes ""Une dhe Ti". Ndoshta,
kjo e ben qe te krijoj nje lloj lemshi ne ate qe lexon, duke e pyetur vete vazhdimisht, ca ka dashur te komunikoj ketu? Po ketu?
E kshtu me radhe. Gjithsesi them se po te ishte rishikuar disa here copa e te modifikohej mund edhe te dilte i mire.

2. Nise vrullshem, ndersa ti je duke e lexuar me ate nxitimin qe te jep shkrimi befas ndalon, keshtu papritmas, duke e vazhduar
butesisht. Kjo gje e ben te humbas pak bashke me fjalit e sterzgjatura, qe te hutojn e te bejn lemsh. Duke lexuar vetem
titullin me con direkt tek fjalit e fundit, qe nga" Te ka marre malli...sme mjaftoi te te doja" them se kjo pjesa lidhet mire, ka
nje vazhdimesi gje qe per mendimin tim i mungon tek tuk fillimit, sikur ka disa boshlleqe, e lene gjysem me duket.

3. Autori eshte munduar te ndaj me ne kete pershkrimin per vetveten por qe sja ka arritur shume qellimit sipas meje. Ndoshta te kishte shkruajtur thjesht nje monolog, do kishte dale nje shkrim tjeter. Keshtu, qe duhet te jene dy zera, pra vetja ne pjesen e saj racionale me ate jo racionale..qe duhet te dallohen mire mes njera-tjetres. Me duket nje lemsh i madhe, e te mendosh qe duke e lexuar te gjithen kshu si permbajtje nuk eshte per ta hedhur poshte. Ah ato gabimet ortografike me mire spo i komentoj fare, se vallahi sdo dilja me qe aty.

4. Booo, sa i lodhshem qe qenka ky shkrimi. Zakonisht ato qe mezi lexohen kane pak filozofi por ketu nuk shikoj asnje lloj filozofie perkundrazi, thjesht nje pershkrim tek tuk i diteve te autorit. Qe i ka shkeputur duke u munduar te bej pak filozofi per te tashmen, te shkuaren dhe te ardhmen por pa sukses do thoja. Tani ne fillim flitet per fatin, njehere qe del e kerkon pastaj flet qe se kerkon, boo. Vec paradokse, vendose fillin e shkrimit te pakten per cfare do te flasesh, sic e thote edhe ne titull "Hutimi" ai qe ketu eshte i hutuar eshte autori qe me jep iden qe se ka haberin per cfare do te shkruaj. Kjo gjeja qe ne cdo tre a kater fjali thote "e sic po ju thoja (e perdorur dy here brenda pak rreshtave)..; e nejse se ju lodha", sikur te bente nje muhabet me nje shoqe/shoke. Me vjen shume keq por sme pelqen, e kuptova iden qe donte te tregonte per fatin por keshtu eshte kaotike, po e perseris, teper e lodhshme.

5. Me pelqen si e fillon ama tre rreshta nje fjali pavarsisht se jane perdorur pikat dhe presjet prap te lodh. Gjithsesi, kjo pjesa lidhet me tjetren me ane te ketij "flladit" edhe pse nuk e kuptova mire, i pari pranveror, i dyti mer imazh jazz, e kuqe. Si nje krahasim pak i sforcuar me duket. Arrin pjesa ku thuhet "fruti i ngjyres", nuk do me bente pershtypje po ta kishte vazhduar por eshte lene gjysem, plus me mbas autori e thote, dmth eshte i vetdijshem qe sdo kuptohet. Se kam me faktin qe prap se prap e ka shkruajtur edhe pse e di por me faktin qe e ka shkruajtur tek shkrimi. Ti je duke folur me veten, ketu ju drejtohesh lexuesit, do kisha pelqyer qe thjesht te vazhdohej fjalia qe fruti ishte i embel etj, ashtu do lidhej cdo gje me mire. Nga kjo pjesa sikur eshte nje pus i thelle aty dhe bie brenda, duke kaluar sa ne nje teme ne tjetren. Me pelqen edhe ketu permbajtja por keto hedhjet sa ne nje teme ne tjetren, sme ngjisin.

6. Monolog me gjethen? Seriozisht? Lol, sorry, po me vjen per te qeshur qe nga titulli. Vazhdojm me shkrimin, fillimi nuk eshte keq. Pastaj tere pjesa e djalogut me gjethen sme pelqen, mund te vecoj vetem pak fundin. Se kuptoj, jane ca krahasime te bera nga autori me kuptime te dyfishta qe here kuptohen here jo. Edhe pse shkrimi ka nje fillim e mbarim, plus dhe nga ana e gramatikes nuk eshte keq, duke vecuar pjeset ku e''-ja eshte perdorur vetem ne disa raste dhe jo ne te gjitha fjalet ku duhej. Sme jep asnje ndjesi.

7. Titulli them se ta jep iden e permbajtjes, goxha i qelluar. Duke qene e shkurter, bien ne sy rreshtat, kjo pastertia e gramatikes e atyre e''-ve te vena aty ku duhet, me pelqen. Skam shume per te thene ketu, sepse cdo rresht eshte i nderthurur mire me njeri-tjetrin dhe kjo e ben qe te mbahet fort dhe te lexohet me nje frym. Prandaj dhe vota ime i shkon kesaj pjeses qe me pelqen ne teresi, fillon, vazhdon dhe perfundon. Ndoshta e vetmja kritik qe do beja ketu eshte ajo "E" si rreht i vetem, stonon pak me pjesen tjeter.

8. Fillimi nuk eshte ndonje kushedi, me pelqen krahasmi me ate lulen, edhe pjesa e pershkrimit te buzeqeshjes, syve, te fut disi ne mendjen e autorit. Ndoshta te lodh sepse nga ana e gramatikes sqenka keq dhe fjalit nderthuren me njera-tjetren. Nuk eshte keq.
Ps. Te me falni per gabimet ortografike, se shpejtesia ben te veten.
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

didi thnx per analize, por me duhet te kundershtoj ..ok 1..5..7.. ama me te tjerat ke qen shume e ashper ...shume fare..
cdo krijues ka nje menyr shkrimi te vecante dhe jo nga te gjithe pelqehen e rendesihme dikush ...nje fragment te jap emocion apo te bej per vete e me cvura re ti ne te gjitha kishe gjetur fragmente te lezetshme ..
krijues jeni me te miret :p do me per belulin :)))
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

haha.
Jana ja paske thene ti, por Une ne fakt doja ti beja quote e ti thoja: na paske masakruar fare, :p
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Didi jep edhe voten...
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

didi thnx per analize, por me duhet te kundershtoj ..ok 1..5..7.. ama me te tjerat ke qen shume e ashper ...shume fare..
cdo krijues ka nje menyr shkrimi te vecante dhe jo nga te gjithe pelqehen e rendesihme dikush ...nje fragment te jap emocion apo te bej per vete e me cvura re ti ne te gjitha kishe gjetur fragmente te lezetshme ..
krijues jeni me te miret :p do me per belulin :)))

Ska problem, me kundershto sa te duash, ama me sille argumenta. :)

Sigurisht secili shkrim kishte ndonje pjese te lezetshme, nuk hodha gje poshte. E di, qe secili ka menyren e vet,
qe shkruan, por sdo themi gjithmon vec lavderime, se dhe te thuash kjo shume e bukur, uaa...nuk ja vlen.

E di qe duket ashper, por ta shikoni nga nje kendveshtrim tjeter nuk do dukej edhe aq e tille, do thuash ti pse.
Eshte konkurs letersie, po e vertet, asnje nuk eshte shkrimtar, te gjithe jane amator. Dakord, por une si lexuese, do
analizoj dhe komentoj ate cka cdo shkrim me jep. Nuk i lexova kalimthi shkrimet por i kam lexuar me vemendje.

Gjithsesi e thash edhe tek postimi me lart, ska per ofendime, ndaj mos te ofendohen krijuesit. :)

haha.
Jana ja paske thene ti, por Une ne fakt doja ti beja quote e ti thoja: na paske masakruar fare, :p

Pa merak nuk komentoj me. :Dps. Mon, kam votuar moj. :)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

E mire sorry, se une duhet te futem brenda ne sondazh per te pare emrat dhe votat....ngaqe skam votu :p

Megjithate dy fjale doja ti thoja , me shume jane opinion sesa argumenta.

Asnje nga ne nuk eshte shkrimtar dhe asnje nga komentuesit nuk eshte kritik arti , keshtu qe asgje personale per aq kohe sa cdo kritik apo analize behet ne kontekstin e cfare percjell nje shkrim.

Tani sic na pelqejne komplimentat , nuk duhet te hidherohemi mbi kritikat...edhe pse kjo ne nje fare menyre mund te ndikoj ne motivimin e atyre qe shkruajne, por nuk duhet te jete e tille. Tek e fundit te gjithve paperjashtim ju falenderoj qe ndani per cdo muaj shpirtin tuaj ne kete teme. Dhe kam bindjen se askush kete nuk e ben per te fituar nje cmim, por sepse krijmtaria kete ka ...pasionin :)

jeni me te miret!
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

moj didi dua te me kritikosh moj mos te bej syri tert :) ...nga rrahjet hekuei merr forme..e stili zbukurohet :) ne pranojm kritikat por edhe ju kritikuset pranoni mbrojtjet tona te pafajshme :)
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

moj didi dua te me kritikosh moj mos te bej syri tert :) ...nga rrahjet hekuei merr forme..e stili zbukurohet :) ne pranojm kritikat por edhe ju kritikuset pranoni mbrojtjet tona te pafajshme :)

Duhet ta dish qe nuk tremben vlonjatet. :)

Ti je shume e mire dhe si e tille i mer me sportivitet kritikat qe behen, gje qe duhet ta bejn te gjithe, se siç the edhe ti, mund edhe te permiresohet shkrimi. Por, por, une ty sta kam merakun, por atyre qe mund te jene hidheruar nga analiza qe bera.

Gjithsesi, me vjen keq, qe se di cili ishte shkrimi jot, se do te kisha masakruar fare. :p lol
 

jana80

Super Moderator
Themelues
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Duhet ta dish qe nuk tremben vlonjatet. :)

Ti je shume e mire dhe si e tille i mer me sportivitet kritikat qe behen, gje qe duhet ta bejn te gjithe, se siç the edhe ti, mund edhe te permiresohet shkrimi. Por, por, une ty sta kam merakun, por atyre qe mund te jene hidheruar nga analiza qe bera.

Gjithsesi, me vjen keq, qe se di cili ishte shkrimi jot, se do te kisha masakruar fare. :p lol

te jap te drejte ta besh kur te zbulohet :)))) me kenaqesi te lexoj...
sa per vl e rrethe te tjera kan mdryshuar kohet... hahahha mos me bej te them pasthirrmat qe perdoren ..ops sorri per chitt chatt
 
Titulli: Votoni krijimet e muajit Shtator!

Ti sje as nga korca mer burre.....dil qe ketu se te piu e zeza :p
sduam vote e as analize nga ti...oj ky

Une e shkunda voten time.... keni verte talente
sidomos numri qe votova une :)
 
Status
E mbyllur për postime të tjera.
Top