Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Lauri

Anunnak
Waraka ibn Nawfal (emir i plote: “Waraka ibn Nawfal ibn Asad ibn Abd-al-Uzza ibn Qusayy Al-Qurashi”) ishte kushuri i Muhametit.

Ai ishte mesuesi i pare i Muhametit, ishte kristian (i sektit ebionit), klerik, dhe njihej si njohes i madh i shkrimeve kristiane dhe atyre hebraike.

Waraka ibn Nawfal i mesoi Muhametit Biblen (Ungjillin).

Kontaktin e pare me fete monoteiste abrahamike Muhameti e pati pikerisht me Waraka-n. Prej tij Muhameti mesoi Testamentin e Vjeter (pra, gjithe historite e “profeteve” te pare dhe profecine e ardhjes se “Shpetimtarit” (“Mesise”).

Po prej Warakas Muhameti mesoi tekstet hebraike qe tregonin thuajse te njejtat histori si Testamenti i Vjeter i kristianeve, por, me disa ndryshime (normalisht per shkak te ndryshimeve mes besimit kristian dhe atij hebraik ne te cilin “Jezusi” nuk njihet as “profet” dhe pale si “Bir i Zotit”).

Prej Warakas Muhameti mesoi per Testamentin e Ri, pra, per pjesen e Bibles qe tregon historine e Jezusit.

Ishte po Waraka qe u kontaktua i pari nga Muhameti kur ky i fundit pretendoi se e kishte kontaktuar “Krye-Engjelli Gabriel” (“Xhibril”).

Dhe ishte po Waraka qe deklaroi qe Muhameti ishte “profeti i popullit te tij” ne perputhje me besimin kristian-ebionit sipas te cilit “zoti: ka derguar profete ne cdo popull (besim qe sic dihet gjendet edhe ne Kuran, me shume mundesi sepse i duhej Muhametit si legjitimim per veten).

Gjithashtu, nje nga bazat e besimit ebionit ishte qe Jezusi trajtohej vertete si “Mesia”, por, jo si hyjnor. Pra, ebionitet refuzonin idene qe Jezusi ishte “Biri i Zotit”, dhe aq me shume qe ishte “Zoti ne Trup Njeriu”. Sic dihet edhe ky besim gjendet ne Kuran, pikerisht pasi Muhameti e mesoi dhe e pranoi nga besimi kristian ebionit i Warakas.

Waraka mbeti kristian deri sa vdiq. Ai jetoi ne Meke dhe kishte nje grup te madh me pasues (besimtare) arabe. Mes tyre ishte edhe Muhameti, kushuriri i tij me i vogel ne moshe.

Waraka falej ne Qabe!

Dhe pasi vdiq sipas haditheve Muhameti urdheroi aq askush te mos e ofendonte, ta shante apo te shpifte kunder Warakas pasi sipas Muhametit ai (Waraka) ishte ne Parajse. Kjo eshte shume e rendesishme pasi sic dihet Waraka vdiq si i krishtere dhe kurre nuk pranoi islamin. Por, megjithate dhe megjithe faktin qe sipas islamit vetem myslymanet do shkojne ne Parajse (madje vetem nje pjese e tyre, vetem ata qe e meritojne vertete), per Muhametit Waraka ishte i denje per Parajse. Si valle?
Waraka vdiç si i krishtere, dhe jo si mysliman!!!

Per detaje te tjera:
Sahih Bukhari;
Volumi 1, libri 1, numri 3
Volumi 4, libri 55, numri 605
Volumi 9, libri 87,numri 111
 

Aguero

Anëtar Aktiv
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

gjithe ky arsenal copy paste pa ta trus kush nje cope replike duhet te ndihesh keq laur
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Si valle?
Waraka vdiç si i krishtere, dhe jo si mysliman!!!

Ate kohe, namazi s'ka qene obligim, pra ishte fillimi i shpalljes dhe akoma namazi s'ka qene obligim. Pastaj, sic e paske cekur edhe vet, Wereka Ibn Neufeli, nuk ka qene nga ata qe e kane pranuar Jezusin si Hyjnor, por si Profet dhe njeri i thjeshte. Wereka gjithashtu e ka pranuar edhe Profetin Muhammed a.s. si Profet, ndaj edhe do t'jete nga banoret e Parajses.

Njesoj eshte rasti sikurse me mbretin e Abisinise (Etiopise se sotshme), Nexhashiun. Ai (Nexhashiu) ishte i krishtere, frikesohej nga populli ta pranoje haptas Islamin, mirepo ai e pranoi Profetin Muhammed a.s. si Profet i fundit, keshtuqe pasiqe vdiq, Profeti Muhammed a.s. ia fali namazin e xhenazes, namaz i cili u falet vetem muslimaneve.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Nuk e di se si mund ta quajne Jezusin Mesia(i derguari i Zotit) dhe nuk na qenka hyjnor Lol
Ky lloj sekti i krishtere qe bente pjese ky prifti kushriri i Muhametit, i afrohet me teper traditave te idhujve te Qabese se sa krishterimit(tradicional). Ne fakt, ky sekt besonin ne Jezus por me besim e tradite ebrej, dhe nga qe nuk kishin as kult fetar, silleshin rreth Qabes bashke me idhujt mekan qe i benin Allahut kurban koka femijesh...!

ps. me ndjek edhe pak ne debat se po dal aty ku duhet, dale nga dale..;)

muhametinemekaidhujt_zpsca5e79c8.png
 

Attachments

 • muhametinemekaidhujt_zpsca5e79c8.png
  muhametinemekaidhujt_zpsca5e79c8.png
  6.9 KB · Shikime: 0

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Me fal Laur....kush i bente kurban kokat e femijeve?... se spo arrij tet kuptoj...dhe kujt....se njeher thua skishin kult.as fe,pastaj thua i benin kurban kokat....se une ndryshe e di....
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Behet fjale per 360 idhujt ne Qabes paraislame. Qabeja ishte kulti i tyre ku beheshin sakrificat humane, para ardhjes se Muhametit.
Si nuk i din kete nje mysliman??
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Shpallja e Kur'anit ka zgjatur edhe me shume se 20 vite pas vdekjes se Wereka Ibn Neufelit. Gjate ketyre 20 e ca viteve, Profeti Muhammed a.s. ka marre/pranuar shpalljen nga Allahu xh.sh. ne vende te ndryshme, madje nganjehere edhe kur ishte me sahabet/shoqeruesit e tij. Gjithashtu ai (Profeti a.s. ) i ishte pergjigjur pyetjeve te drejtperdrejta te parashtruara nga cifutet ne Medine. Pervec kesaj, hebrenjet dhe jo-besimtaret e Mekkes, do te ishin shume te kenaqur sikur ta dinin me siguri se ekziston nje njeri i ditur i cili po e mesonte Profetin a.s., me fjale tjera, po ia mesonte Kur'anin.

Madje, Wereka Ibn Neufel, sa ishte gjalle, i pat thene Profetit Muhammed a.s. :

”Ah sikur të isha i ri, që të ndihmoj mesa mundem kur të dëbojnë nga vendlindja.”

I habitur, Profeti a.s pyeti: ”Do të më dëbojnë?!” Si është e mundur të më dëbojnë? اfarë u kam bërë? A nuk jam unë i besuari mes tyre?
Duke i treguar mbi ate qei ka ndodhur te gjithe profeteve te parakaluar, Vereka ibnu Neufel i tha: ”Pasha Zotin, kujtdo që i është shpallur ajo që të është shpallur ty, është keqtrajtuar nga populli i tij.”

Deri ne ate kohe, Profeti a.s nuk ishte urdheruar t’ua komunikoje dhe te tjereve mesazhin hyjnor dhe t’ju kerkoje te përqafojne islamin. Ndaj, edhe Wereka Ibn Neufel do t'jete nga banoret e xhennetit, ashtu sic na tregon edhe Profeti yne i dashur, vula e profeteve, Muhammedi a.s. (Paqja, meshira dhe bereqeti i Allahut qofte mbi te) !

Pra, nuk pin uje "Se Islamin e mesoi Muhammedi a.s. nga Wereka Ibn Neufel".

Kjo eshte historia, qe e din mbare bota Islame dhe keshtu do t'jete deri ne qamet. Mohuesit jane te lire te shkruajne cfare te done, por thjesht ato fjale do t'i marre era sic i ka marre qe 14 shekuj me rradhe !

Tung
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Edhe.....cfare na solle te re me teper se c'thote tema??
Vetem nje gje: se kush eshte Wereka e mesove nga kjo teme, ti edhe myslimanet e tjere.

/tung e udhe te mbare.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Rilexoje, do ta mesosh. Mos u ngut, se nga ngutia edhe po i han shkronjat !

p.s.

kushuri-Kushëri

Udha e mbare :D
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

po e vertet eshte ajo,por nuk i sakrifikonin per Allah,por per idhuj tjere... kjo ska te bej me islamin,shume mire the,para ardhjes se Muhamedit a.s....para asaj kohe kan ndodh shume gjera nga injoranca...kan varros femijet te gjalle..por kjo ndodh edhe sot,vec me metoda moderne...abort
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Po pra Qabeja ishte kulti i idhujve per shekuj me rradhe ku beheshin lutje satanike. Muhamedi disa i deboj disa te tjere jua preu kokat miqve te kushririt te tij Waraka. (foto siper)

Kujt i riferohet Sura 53:18-22 ?
 
Last edited by a moderator:

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Po ne luft ajo behet Laur,priten koka,ose sot edhe me keq...prandaj ajo eshte histori tjeter...ketu flitet per kushuririn e tij....
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

haha po pra, per ate po flas edhe une. Waraka ndonse i krishtere(te stilit abramik) per mungese kulti, sillej rreth Qabes bashke me keta idhuj....te djallzuar. Qabeja ishte kulti i diellit( ta thote edhe forma kuadrate qe ka), ku sakrifikoheshin femijet femra...!

ps, se mora vesh c'fare korigjove ne postimin e me siperm
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

korrigjova ate,se thua po i benin Allahut kurban koka femijesh....tash ti mendohu pak...njeherit thua skan pas fe as kult....kan pas idhuj..pastaj thua se per Allahun kan prer kurban...Allahun se kan besuar,mirepo kur priten kokat po.....jam paksa ne dilem
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Per ate myslimanet ngelen gjithe jeten ne dilema, me horizont te kufizuar dijesh. Kur keni mungese dije pikerisht tek termi ALLAH nuk lini vend per diskutim.
Ne te njejten kohe, ti si moderatore e nenforumit te besimit, aq me teper edhe myslimane, nuk din origjine e keti tremi dhe FSHINE pikerisht ate qe duhet ta nenvizosh qe ti japesh fund dilemes qe ke.
Termin Allah nuk ta solli Muhameti dhe as islami. Allah-u si Perendi lutej edhe me pare.
Dhe jo rastesisht i Ati i Muhametit quhej Abd Allāh Cfare do thote ky emer? Nuk do mesosh kurr me fshirje postimesh...se nuk te pelqejne.
/shendet
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Kur keni mungese dije pikerisht tek termi ALLAH nuk lini vend per diskutim.

Keshtu ju mendoni, duke ia bere qejfin vetit.

Kete link, le ta lexojne anetaret, sepse ti e din shume mire se e ke gabim dhe se kurre s'ke per t'pasur mundesi ta ngushtosh nje musliman te ditur me genjeshtrat dhe shpifjet e armiqve te Islamit:

A është Allahu perëndia Hënë?

Per me shume, linku me poshte:

BIBLADHEKURANI.COM

Hajt me shnet :cek:
 
Redaktimi i fundit:

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

une skam cka te shtoj tjeter,ke sqaru gjithe..flm shume...vec Allah mos e ngaterro...Allahu ka ekzistu,dhe do ekzistoj..por jo si ajo qe mendon ti..por si Krijues Suprem,i Vetem,I Pashoqe......prandaj suksese metutje ty....genjeje veten me shume...se mua ske sukses...dhe sa per fshirjen e postimeve,kur skan vend edhe fshihen..e din...
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Per ate myslimanet ngelen gjithe jeten ne dilema, me horizont te kufizuar dijesh. Kur keni mungese dije pikerisht tek termi ALLAH nuk lini vend per diskutim.
Ne te njejten kohe, ti si moderatore e nenforumit te besimit, aq me teper edhe myslimane, nuk din origjine e keti tremi dhe FSHINE pikerisht ate qe duhet ta nenvizosh qe ti japesh fund dilemes qe ke.
Termin Allah nuk ta solli Muhameti dhe as islami. Allah-u si Perendi lutej edhe me pare.
Dhe jo rastesisht i Ati i Muhametit quhej Abd Allāh Cfare do thote ky emer? Nuk do mesosh kurr me fshirje postimesh...se nuk te pelqejne.
/shendet
pse kush po thote qe All-llahu permendet veq nga koha e Muhamedit a.s. o i nderuar . Ai eshte permende dhe eshte besu qe nga njeriu i pare Ademi a.s. dhe do te besohet deri ne kijamet.kete te dijne muslimanet te gjithe po ja qe dikush tjeter spo e din kete.
emri Abdullah e ka kuptimin Rob i All-llahut .
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Kete link, le ta lexojne anetaret, sepse ti e din shume mire se e ke gabim dhe se kurre s'ke per t'pasur mundesi ta ngushtosh nje musliman te ditur me genjeshtrat dhe shpifjet e armiqve te Islamit:

A është Allahu perëndia Hënë?

Per me shume, linku me poshte:

BIBLADHEKURANI.COM[/ur


Allah, eshte Zoti i Henes??

1-Gjysem-Hena ne te gjitha xhamijat ne bote

2-Gjysem-hena simbol ne Flamur te shume shteteve islame.

3-Guri i Zi ne Meka; origjina lunare.

4-Allah, nuk eshte Zoti qe besojne ebrejt dhe krishteret

5-Shpalljet e para tek Sura(Kuran); ”…formulat e misherimit”, jane formula ndaj Baal, demonit antik.

6-Ne gjuhen frenge, fjala Lucifer (nje engjell i perjashtuar nga mbreteria e Qiellit, behet kapo ne ferr nen emrin satana) do te thote bartes i drites te yjeve te ndritshme. Ne hebraisht, fjala e Lucifer shkruhet Hilal. Ne arabisht, fjala hilal thote gjysem Hena

7- Simboli antik i Zotit te Henes, eshte gjysem-hena, sot adhurohet nga myslimanet.

8-Ne kohen e Muhametit ne Meka, statuja e Zotit te henes adhurohej nga 360 idhujt pagan. Para-islam.

9- Ne arabisht fjala “ilah”, ne Shahada “ ilah illa allah”, perkthehet; “Perendia, nuk eshte i ndryshem nga Perendia e Henes. All-llahu Perendia e henes, dhe jo nga Perendia

10-Shprehja “Hou Allahu akbar” do te thote se; Perendia e henes eshte me e medhe nder te gjitha hyjnive te adhuruar ne Meke.

11- Al - Lat, al-'el-Uza dhe Manat, jane hyjnesha para-islamike, te quajtura "vajzat e All-llahut". Ne suren LIII Muhameti lutej me vargje satanike. Deshmia e nje kulti pagan.

12-Te gjithe historianet e dine se All-llahu ka qene e lidhur me tri hyjnite para-Islamik.

13- Lutjet ne Qebaje-Meka, e themeluar nga tribu Korai ne shek 3° dedikuar Zotit te Henes. 300 vjet para Muhametit.

14- Fieset arabe kercenin lakuriq rreth Qebase per te puthur Gurin e zi, dhe aty sakrifikoheshin femijet (femra zakonisht, per te mos ulur cmimin ne pazar te shitjes.)

15- Nimrodi, eshte ndertuesi i kulles se Babelit, ishte i njohur si demon- satan, njesoj si Moloku, Baal, e Allah
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

16- Koha matet sipas fazave te Henes. Kalendari i Henes- Hijri (Egira)

17-Ramadani, nje nga shtyllat e silamit, kalkolohet sipas muajt te fazes se Henes, ne kete kalendar.
.
18-Zoti i Henes quhej; "al-ilah" me vone i kthyer Allah, qe nga paganizmi antik arab.

19- Me kete emer te Zotit te Henes-Allah, vinin edhe emrat femijeve si : babai i Muhametit Abdullah, o xhaxhaj me allah (pjese..)edhe sot ka emra me kete term.

20- Arabet primitiv, adhuronin Henen dhe Diellin. Hunafa’, besimtaret e pare te arabise antike, ALLAH e kishin adhurim suprem. Pra Henen, pasi emri i Henes ishte mashkullor. Ndersa ALLAT ishte hujnesha femrore, qe quhej Dielli ..

21- Hena = ALLAH, adhurohej se ishte emertim mashkullor, ndera ALLAT = Dielli, femror. [DISKRIMIM NDAJ FEMRES]

22- ALLAH = Hena ishte babai i al-Lat, al-Uzza e Manat. hyjneshat qe lutej Muhameti ne Meka

23- Gjysem hena, thene arabisht quhet: “Hilal” qe eshte nje anagram i persosur i “Allah”.

ALLAH, the Moon God
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Waraka ibn Nawfal - kristiani qe i mesoi Muhametit islamin!

Po kujt po i flet o Laur ? Islami eshte i kompletuar dhe s'ka asgje per update nga parimet, sic beni ju. Qejfin vetit mund t'ja bejsh, por kete qe e thua, eshte humor i vitit 2015 per mua. Cfare kam pasur per te thene per kete, e kam thene dhe eshte sqaruar bukur shume, kuptohet per te zotet e mendjes. :plazh:
 

Lauri

Anunnak
Gjynah i shkreti Erdogan, ai do te bashkoje boten arabe dhe te deklarohet kalif i islamit
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Kalif do t'jete Imam Mehdiu qe do mbys Anti-Krishtin si shpetimtar qe e presin disa (dexhallin pra).
 

Lauri

Anunnak
Ha ha do vije nje imam te vrase anti-krishtin .
Islami ka origjinen e nje sekti te krishtere. Mesuesi i Muhametit ishte nje prift eretik. kjo do thote mjaft.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nuk po te ndegjohet zeri laur, bertit me shume, je thelle ne tunell pa drita ne erresire :plazh:
 

Lauri

Anunnak
Nuk te thote gje emri i priftit Bahira ose Bohayra. Kemi pas nje teme enkas per mjeshtrin e Muhametit qe takonte ne shpelle ne malin Hira afer Mekes.
Ka shkrime te kohes qe e kritikojne si "mjeshteri i keq i Muhametit".

grotta2_zps0efnpoag.png
 

Attachments

 • grotta2_zps0efnpoag.png
  grotta2_zps0efnpoag.png
  6.9 KB · Shikime: 0
 • grotta2_zps0efnpoag.png
  grotta2_zps0efnpoag.png
  6.9 KB · Shikime: 0

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Nuk po te ndegjohet zeri laur, bertit me shume, je thelle ne tunell pa drita ne erresire :plazh:


eshte tu studju, mitologjinë, islamin dhe krishterimin... te gjitha i ka bo bashk.... ti presim analizat e perziera ne :D
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Prifti i ka njohur cilesite e Proftit te fundit qe do te jete pas Isait a.s. Meqe edhe ne Bibel kishte (tani jo se i kane fshire kuptohet) paralajmerime se do t'vjen nje profet i fundit me emrin Ahmed/Muhammed.

Sille kah te sillsh Laur, nuk po te ndegjohet zeri, je thell e thelle ne fund te pusit. Me dhimbesh :plazh:
 

Lauri

Anunnak
Kalif do t'jete Imam Mehdiu qe do mbys Anti-Krishtin si shpetimtar qe e presin disa (dexhallin pra).

Prifti i ka njohur cilesite e Proftit te fundit qe do te jete pas Isait a.s. Meqe edhe ne Bibel kishte (tani jo se i kane fshire kuptohet) paralajmerime se do t'vjen nje profet i fundit me emrin Ahmed/Muhammed.

Sille kah te sillsh Laur, nuk po te ndegjohet zeri, je thell e thelle ne fund te pusit. Me dhimbesh :plazh:

Eshte interesante fakti qe Muhameti zanafillen e tij per nenshtrimin (islamin) e ka tek te krishteret. Si prifti siran Bahira po ashtu edhe i krishteri tjeter Varaka qe ishte kusheri i Muhametit.
Si njeri edhe tjeteri ishin te krishter eretik, thene troq mesues te skaduar, te Muhametit. Te cilet i dhane drejtim nje besimi krishtere eretik qe quhet islam.

Kam nja 2-300 faqe analize me riferenca te kohes mbi kete qeshtje, por nuk eshte tema per kete. po ta le ty fitoren.

ps. Bibla e Vjeter flet per ardhjen e Emanuele(= Zoti eshte me ne) qe do linde nga nje virgjer ne fisin e Profetit David, eshte fjale per Jezusin dhe jo Muhametit arab lol
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Eshte interesante fakti qe Muhameti zanafillen e tij per nenshtrimin (islamin) e ka tek te krishteret

Tgjithe profetet i jane nenshtruar Allahut, pra ishin musliman. Islami filloi me Ademin a.s. dhe u kompletua me Muhammedin a.s. -

Bibla e Vjeter flet per ardhjen e Emanuele(= Zoti eshte me ne) qe do linde nga nje virgjer ne fisin e Profetit David, eshte fjale per Jezusin dhe jo Muhametit arab

Po pra, u dogjen biblat tjera dhe u munduan ta zhdukin edhe Biblen e Barnabes, te vetmit qe e ka njohur per se afermi Isain a.s. Fatmiresisht, shpetoi dhe u zbulua e verteta, lexoje pak, beja refresh memories tende, ke nevoje se je afer pleqerise se thelle, je rralluar :plazh:
 
Top