Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Arkitektja Zaha hadid u lind ne vitin 1950 ne Bagdad, Irak. Ne ditet tona ajo radhitet nder arkitektet me te famshem ne bote. Gruaja e pare e cila fitoi اmimin Pritzker ne Arkitekture ka percaktuar nje qasje te re te arkitektures, duke krijuar ndertesa, te tilla si Qendra Rosenthal per Artin Bashkekohor ne Cincinnati, me pika perspektive te shumta dhe gjeometri te fragmentuar per te shkaktuar kaosin e jetes moderne.

Fjalet e hapjes kur Zaha Hadid u emerua si gruaja e pare per te fituar çmimin prestigjioz Pritzker ne arkitekture ne vitin 2004 ishin: "Karriera e saj arkitektonike nuk ka qene tradicionale apo e lehte."
Puna e saj perfshin te gjitha fushat e dizajnit, duke filluar nga ajo ne shkalle urbane e deri te produktete brendshme dhe mobilje. Stili qe perdor ne dezajnin e saj eshte sa guximtar e bashkekohor,aq organik dhe inovativ.Kjo arkitetke perpiqet qe gjithmone dezajni i saj te ece me zhvillimin e teknologjise se re dhe materialeve. Kjo e ben ate te kete vepra te jashtzakonshme. Ne te nejjten kohe ajo nuk eshte kufizuar vetem tek arkitektura por eshte e njohur si nje piktore, projektuese mobiljesh e produkteve te brendshme etj... Tridhjete vjet pas themelimit te Zaha Hadid Architects nje numer i madh i projekteve te ndryshme dhe te sofistikuar jane realizuar ne te gjithe boten.
zaha_hadid_2-1.jpg
s2tuoj-Copy.jpg
musee-d-art-contemporain-cagliari-234247-Copy.jpg
cuar01_chanel0806-Copy.jpg
sunrisetower-2-Copy.jpg
aha-hadid-architects-sqwu-2port-house_antwerp_02-1.jpg
cuar01_chanel0806-1.jpg
SpiralTowerbyZahaHadid00-Copy.jpg

Soul
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

kryeveper weeeeeeeeeee
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

Ordrupgaard Museum Extension, Copenhagen, Denmark
4164392715_e461f573b1_o.jpg


4165150280_5302a9f9a0.jpg
Groninger Forum
4165150550_0fea1e1ae9_o.jpg


4165150806_52a991c04d_o.jpgNuragic and Contemporany Art Museum, Cagliari, Italy
4165150860_d444fc2e40_o.jpg


Bergisel Ski-Jump, Innsbruck, Austria
4165152578_4d98b5276b_o.jpg


4165152620_39c05c10e5_o.jpgPhaeno Science Center, Wolfsburg, Germany
4164395551_4a3f612e18_o.jpg


4165153170_62236e63b4_o.jpg


4164395951_0ecd034857_o.jpgSerpentine Gallery Pavilion, London, England
4164396019_d7ab4ffa11.jpg


4164396189_cdb71759d7.jpg
Bridge Pavilion, Zaragoza, Spain
4165154070_f9ef3bb0f4_o.jpg


4165154212_56139ee80f_o.jpg
CMA CGM Tower, Marseille, France
4165154324_2fb64bb7b6_o.jpg


4165154412_0e5c2eb39b_o.jpg
Nordkettenbahn, Innsbruck, Austria
4165154936_38065ca8ac_o.jpg


4165155122_6326f1d605_o.jpg
Burnham Pavilion, Chicago, Illinois, USA
4165156862_d6b53d8962_o.jpg


4164399289_4ab39a4e34_o.jpg
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

London Aquatics Centre, London, England
4164400617_7846e2383f.jpg


4165158350_a9f07e1136.jpg

Zaha Hadid Products4165158544_7484dcb0ac_o.jpg


4165158646_2dcd8f21c0_o.jpg


4165158722_f298da108c_o.jpg


4165158966_6fb796b708_o.png
4164401425_266a9d2afb_o.jpg4164401493_5810a07d30_o.jpg
4164401567_069d84ec87_o.jpg
4164401637_a9d9175b6b_o.jpg
4164402157_b51b86bfdd_o.jpg

4165159564_e6d3cd0be8_o.jpg
4164401801_fc48dcee4f_o.jpg

4165159266_f1b4eed91b_o.jpg


 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

Shume te bukura...Kryevepra...
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

Bogota International Convention Center in Bogota, Colombia.

307424912648011_140597285997442_921512_628947723_n.jpg
07596642630838_140597285997442_921833_1337269911_n.jpg
07424939314675_140597285997442_921513_1699628292_n.jpg
307526185971217_140597285997442_921699_958423691_n.jpg
07526159304553_140597285997442_921698_1507884432_n.jpg
_307526129304556_140597285997442_921697_17925551_n.jpg
07424952648007_140597285997442_921514_1879033333_n.jpg
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

Bahhhh mua sme duken gje.. por kot nuk eshte ajo fjala e urte -"Ustai, ustan e njef në zanat" LOL LOL
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

Zaha-ja ne rini te saj me shefin :D

563624_10151453891099342_32825266_n.jpg
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

Tani punet e Zaha-se te bukura fare (por fotot cna duhen :p)
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

Ceshtja e arkitektures se saj anon me shume nga teoria, vet arkitektura moderne njifet si konceptim i palimituar i formave dhe hapesirave nga teknologjite ndertimore apo progresi ne kohe.
Pra projektohet pa mar parasysh limitet dhe harritjet e teknologjise.

Pikerisht ne kete aspekt nuk me terheq shume Zaha Hadid. Nuk eshte racionale, ne krijimet e saj mbizoteron forma organike e hapesires, por njeriu brenda ketyre formave "shperfytyrohet"

Megjithate ne kete fushe cdo vleresim eshte sipas karakterit dhe shijes te gjithkujt.

Mendoj se te gjithe njerezit jane te afte te "luajne" nese nuk kane limite. Vleresoj me shume 1 krijim te bazuar mbi raportet reale midis njeriut dhe mundesive te tij per krijimtari, sidomos ne fushen e arkitektures, kur gjerat qe behen nuk mund te zhbehen. Imagjinoni gjith boten me ndertesat e Zaha Hadid, komplet 1 bote futuriste ku nuk te lejohet mundesia e perqafimit te natyres. Format e lakuara dhe organike aktualisht realizohen vetem nepermjet 2 materialeve betonit dhe metalit (konstruksione metalike) , ne krijimet e saj ka mungese te theksuar te perdorimit te materialeve bio-organike.

Megjithate qendrimi im mbetet.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

Disa ndertime jane shum te bukura vetem per syrin, por me ndertimin e tyre nuk ben te humbim naturalen. Të rrijm tokësorë, perfundimisht.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

 

jana80

Super Moderator
Titulli: Zaha Hadid, arkitektja qe thyen cdo rregull:D

Nuk eshte edge dicja e vecante diku afer aeroportit ne tr.. nje lokal ne forme avioni??? Sme kujtohet ku e kam lexuar... mbase gaboj... por..
 
Top