Zbulohen 20 Hëna te Saturnit!!

Empire

Antarë i Respektuar
Saturni tani ka më shumë hënë sesa Jupiteri!Saturni ka kapërcyer Jupiterin si mbreti satelitor i sistemit diellor.

Astronomët sapo zbuluan 20 hëna të panjohura më parë të Saturnit, duke rritur numrin e satelitëve ( natyror ) të njohur të planetit në 82 - tre më shumë se Jupiteri.

Të 20 hënat janë të vogla, me përmasa rreth 3 milje (5 kilometra).
17 prej tyre kanë orbita të rregullta , domethënë lëvizin rreth Saturnit në drejtim të njëjte me rotacionin e planetit. 17 Hënat marrin më shumë se tre vjet të Tokës për të përfunduar një orbit të plotë rreth Saturnit,

Tre hënat e tjera lëvizin në sens të kundërt me rotacionin e planetit

Imazhet e zbulimit për 3 hënave të tjera u morën me anë të teleskopit Subaru . Yjet e sfondit dhe galaktikat nuk lëvizin, ndërsa hënat Saturniane të zbuluara të theksuara me një shirit portokalli, tregon lëvizjen e tyre.


Një nga tre hënat e zbuluara ka një periudhë orbitale më shumë se tre vjet Toke , ndërsa dy të tjera plotësojnë një xhiro çdo dy vjet.Mendohet se grupi i hënave ka të ngjarë të jetë dëshmi e një ndikimi të bërë më parë që shkatërroi një hënë më të madhe që kishte qenë në orbitë në atë zonë të përgjithshme.

"Ky lloj grupimi i hënave të jashtme është parë gjithashtu rreth Jupiterit, duke treguar përplasje të dhunshme të ndodhura midis hënave në sistemin Saturnian ose me objekte të jashtme siç janë kalimi i asteroideve ose kometave," Scott Sheppard, nga Instituti Carnegie për Shkencë në Uashington, DC, tha në një deklaratë me 07-10-2019 duke njoftuar zbulimin.

Ky ilustrim tregon orbitat e 20 hënave të reja të Saturnit, duke i dhënë planetit të rrethuar gjithsej 82 hënë.

nbMXjzRDerjaY7es6TyCvk-650-80.jpg

Sheppard drejtoi ekipin e zbulimit. Ai dhe kolegët e tij - David Jewitt nga Universiteti i Kalifornisë, Los Angeles dhe Jan Kleyna i Universitetit të Hawaiit - gjetën hënat e Saturnit duke përdorur Teleskopin Subaru në Hawaii.

"Duke përdorur disa nga teleskopët më të mëdhenj në botë, tani jemi duke përfunduar inventarin e hënave të vogla rreth planetëve gjigandë", shtoi Sheppard. "Ata luajnë një rol vendimtar për të na ndihmuar të përcaktojmë se si u formuan dhe evoluan planetët e sistemit tonë diellor.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Universi eshte aq i magjishem.
Pavarsisht forcave dhe fushave magnetike te ti ,qe kur cekujlibrohen behen katastrofike.
 

Empire

Antarë i Respektuar
Universi ose me sakte gjithesia eshte nje mister magjepes qe sdo arrijm kur ta kuptojm ? , madje me mir nga nje ane sepse ne te kundert e humbet sensin e misterit magjepes ?
 

MasteR

I'm offline
Sa mistere ka universi
 
Top