Zbulohen 9 krijesa të çuditshme në Tokë

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Zbulohen 9 krijesa të çuditshme në Tokë


Zbulohen xxx.jpg

Pothuajse përgjithmonë i mbuluar nga retë, mali më i lartë i Brazilit Pico da Neblina që do të thotë “kulmi i mjegullës”, shtrihet mbi 2,995 metra mbi pyllin e dendur dhe të pasur me specie Amazon. Për shkak të xhunglës së dendur, Parku Kombëtar është mbyllur për vizitorët që nga 2003 si rezultat i turizmit të dështuar dhe aktiviteteve minerare të cilat shkelin të drejtat e njerëzve indigjenë Yanomami.

Në nëntor 2017, një ekip shkencëtarësh brazilianë u është dhënë qasje e rrallë nga autoritetet vendase dhe ushtria për të nisur një ekspeditë në rajon. Trupat tokësore dhe udhëzuesit lokalë nga grupi etnik Yanomami ndihmuan udhëtimin njëmujor të shkencëtarëve në dhe rreth malit.


1. Bretkosa me sy të mëdhenj
E quajtur si “Big-eyed Red” u zbulua nga skuadra rreth 7 orë larg kampit të tyre në malin Pico da Neblina. Kjo do të thotë fjalë për fjalë, bretkosa më e madhe e Brazilit.


2. “Topolakja gri”
“E gjeta brenda dy orëve të para pasi arritëm në kampin e malit, ishte brenda tendës së madhe, ku më vonë do të flinim”, shpjegon një nga eksploruesit Ivan Prates. “Unë po mbaja një kuti, duke ndihmuar ngritjen e çadrës, kur pashë diçka në bar. Duke hedhur gjithçka që po mbaja në njërën anë, u hodha menjëherë.
‘The Chubby Grey’ është pjesë e familjes shumë të madhe Terrarana e cila grupon së bashku rreth një mijë specie. “Kjo është e gjitha që dimë“, thotë Prates. “ثshtë pak a shumë sikur të thuash” ky është një lloj grumbulli “kur gjen një insekt. Pra, për një biolog, kjo nuk thotë asgjëfare.” Ekipi po gjeneron të dhëna të ADN-së për të vendosur më mirë specien në pemën familjare të bretkosave.


3. Bretkosa si hardhucë
Biologu evolucionist Agustin Camacho zbuloi të parin e kësaj specieje të re gjatë natës, 2.000 m deri në Pico da Neblina. “Nuk është e ngjashme si bretkosat e tjera. Ajo ecën në mënyrë të ngjashme me hardhucat. ثshtë plot lytha dhe vërtet e çuditshme”. Bretkosa e vogël rreth 35 mm i përket një grupi, ku të afërmit e saj që njihen ekzistojnë në Venezuelë, në pjesën veriore të Brazilit dhe në Guajanë. “Kjo shpërndarje sugjeron se këto male të largëta ishin të lidhura në të kaluarën,” thotë Prates. “Disa shkencëtarë mendojnë se një pllajë masive ka ekzistuar në këtë rajon, por për shkak se ajo u rëndua rëndë, të gjitha ato që mbetën janë këto male të izoluara”.


4. Kukuvajka pyjore Neblina
Profesori Luis Fabio Silveira, një ornitolog në Universitetin e Sao Paulos, zbuloi këtë lloj të ri të kukuvajkës në një pemë të vogël në Pico da Neblina. Ai thotë se ishte një zbulim i papritur sepse të afërmit e tij zakonisht banojnë në tendën e pemëve shumë më të mëdha. Dihet pak për habitatin dhe biologjinë e saj. “Pas një momenti të shkurtër entuziazmi, më duhej të punoja shpejt për të marrë një rekord të shkëlqyer të zërit dhe pastaj të përpiqesha të marr zogun“, thotë Silveira.


5. “Errësira e qiellit”
Në malin brazilian u zbulua edhe një hardhucë e rrallë me madhësi 6 cm, ku në pjesën e barkut dhe anash është e mbuluar me pika të zeza dhe të bardha, duke e bërë atë të duket si qielli gjatë natës. “Këto hardhuca janë dritare të së kaluarës në këtë rajon”, thotë shkencëtari Prates. Të afërmit e saj më të afërt brenda grupit Riolama jetojnë vetëm në malet në këtë pjesë të Amerikës së Jugut. Prates thotë se zbulimi ndihmon në nxitjen e një teorie se një pllajë e gjerë ekzistonte deri në 10 milionë vjet më parë.


6. Gjiganti bojëkafe
Dyfishi i madhësisë së hardhucës së mësipërme, ‘The Broën Giant’ – është pjesë e familjes Riolama – e cila u gjet gjithashtu në mal, por këtë herë në një kuzhinë të improvizuar të shkencëtarëve nga një kuzhinier i ushtrisë. “Bishti u ndërpre kur po përpiqesha ta merrja atë në kuzhinë”. Hardhucat janë të njohura për shkëputjen e bishtit të tyre si një mekanizëm mbrojtës kundër grabitqarëve, si zogjtë që i mbërthejnë nga bishti.


7. Neblina Phyllanthus
Profesor Renato de Mello-Silva zbuloi këtë shkurre në Pico da Neblina. ثshtë 2 metra e lartë dhe e bollshme në gjethe të vogla. “Unë kurrë nuk kam parë ngjyra të tilla në kontrast dhe me gjethe të holla”, tha ai.


8. Bretkosa cicëruese
“Këtë e kemi gjetur në pyjet e ultësirës rreth kodrave Pico da Neblina në xhungël të dendur dhe të nxehtë”, thotë Prates. “Kjo bretkosë i përket grupit Allobates që është aktive vetëm gjatë ditës. Kur thërret, shumica e njerëzve nuk e kuptojnë se një bretkosë po bën zhurmë. Duket si një zog!“ Ajo dallohet nga të afërmit e vet për shkak të një zbukurimi në këmbët e saj. ثshtë një lloj ‘bretkosa infermiere’, që do të thotë që meshkujt mbajnë vezë në shpinë përpara se t’i lëshojnë ato në dyshemenë e pyjeve, në vend që t’i hedhin ato në ujë. Sapo vezët çelin, Prates thotë se të voglat zvarriten “mbrapa babait”, ku ai pastaj kërkon “një pellg me të vërtetë të mirë, larg grabitqarëve, që fëmijët e tij të zhvillohen”.


9. “Minatori i shëndoshë”
“Kjo bretkosë është me të vërtetë e vështirë për t’u gjetur, sepse ato depërtojnë thellë në thellësinë e tokës së errët amazoniane midis rrënjëve të ngatërruara”, shpjegon Prates. Shkencëtarët zbuluan këtë lloj të ri të Synapturanus ose ‘bretkocë disk’ siç quhen zakonisht, duke i vënë veshët në tokë dhe duke regjistruar thirrjen e saj unike.

Me gjatësi vetëm prej 2.5 cm, tipari më i dallueshëm janë këmbët e trasha, trup të gjerë dhe të ulët dhe hundë të zhveshur, e cila besohet të ndihmojë atë në uljen e kokës në dyshemenë e pyllit. Prates dhe kolegët e tij gjetën dy bretkosa “Plump Digger” në kova që ata kishin vendosur nën tokë. “Ata vijnë në sipërfaqe gjatë netëve të lagështa dhe shkojnë për një shëtitje. Kështu i morëm ato”, tha Prates.
GE
 
Top