Zbulohet anija tregtare 2000-vjeçare me 200 amfore në brigjet e Italisë (video)

Tuana

Nada é por acaso!
Anija-300x225.jpg


bulohet në brigjet e Italisë një anije Romake tregtare këmbimesh 2000-vjeçare, me mbi 200 vazo balte, ose thënë ndryshe amfore.

Zhytësit dhe arkeologët pohuan se amforat janë në gjendje të shkëlqyer, madje përmbajtja që ato kanë përbrenda, është në gjendje të shkëlqyer dhe o0froehenm për studim më të hollësishëm.

Anija, citon alb-observer.com, ruhet ende e pa “prekur” nën shtresat e baltës në thellësinë 230 këmbë (70 metra) dhe gjenet pranë ujërave detar të qytetit të Xhenovës.
Arkeologët çmojnë se anija i përket shekullit të parë para erës së re, kur Julius Caesar dhe perandorët trashëgimtarë të tij, sundonin Romën./alb-o/


Ndiqni në vijim pamje nga ky zbulim i rëndësishëm:
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Zbulohet anija tregtare 2000-vjeçare me 200 amfore në brigjet e Italisë (vid

Uroje qe qypta (amforat) t'jen t'mbushura spic me lira :p , keta m'duket i paskan rene fukarallekut shkelem me kete zbulim
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Zbulohet anija tregtare 2000-vjeçare me 200 amfore në brigjet e Italisë (vid

Te keqen e lajmi dhe te keqen e gazetareve , trasformojne dhe emrin e nje qyteti ne lajm , jan gjetur ne genova dhe jo ne xhenova , po ske ci ben kur fusin injorantet ne te tilla vende , e perfundojn si kjo video qe pescares i thone cinque cazzi , nga injoranca jo nga dija .

[video=youtube;CI6U-DGazxg]http://www.youtube.com/watch?v=CI6U-DGazxg[/video]
 
Top