Zbulohet origjina e celulitit

WxP

Hidrauliku
Të gjitha ato femra që u janë nënshtruar trajtimeve pafund për të hequr makthin e celulitit, tanimë do kenë një studim të ri ku të bazohen për të pasur një trup më të bukur dhe më të shëndetshëm.

Agjenca italiane e lajmeve “Ansa” bën të ditur se më në fund është zbuluar origjina e celulitit. Ajo nuk është mos furnimizi i sistemit venoz, sic ishte konsideruar deri më tani por shkak kryesor janë indet dhjamore.

Lajmi, i cili u bë publik në konventën kombëtare të Shoqërisë italiane të Mjekësisë estetike të mbajtur në Romë, do të ndryshojë edhe strategjitë e kurimit.

"Deri tani kemi konsideruar mungesën e furnizimit venoz si shkak kryesor, por shumë studime të reja italiane dhe ndërkombëtare tregojnë se shkaku janë indet dhjamore, të cilat veprojnë si një organ endokrin, për të irrituar indet duke shkaktuar transformimin e lëkurës si një lëvozhgë portokalli", thotë Emanuele Bartoletti, sekretar i Shoqërisë italiane të Mjekësisë estetike.

Tashmë do të ndryshojë edhe mënyra e trajtimit anti-celulit. Pjesë e terapisë tani do të jetë dieta acidifikante: "Qelizat e yndyrës shkaktojnë një gjendje inflamatore me të cilat është i lidhur një proces acidifikimi i indeve", thotë Pier Antonio Bacci, profesor i mjekësisë estetike në Universitetin e Sienës.

“Dieta acidifikante” është e bazuar në ushqime alkaline të tilla si fruta, perime bishtajore, të cilat rrisin pH e ushqimeve dhe ulin inflamacionin e indeve të përfshira".

Në Italinë fqinje janë rreth 24 milion persona që vuajnë nga celuliti, ndërsa në vendin tonë nuk ka një shifër zyrtare.


TCH
 

vAmPiRe

Aop aLiSa^sHkOdRaNe
Titulli: Zbulohet origjina e celulitit

Kjo ka qene faktike me kohe.. por sa i takon per heqjen e celulit genjeshtra me vend sa per te shitur produkted qe do te prodhojn ne te ardhmen...... e vetmja therapi per celulitin te jet me pak i dukshem eshte gjimnastika.. sa per heqje totale s'ka shans
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Zbulohet origjina e celulitit

Kjo ka qene faktike me kohe.. por sa i takon per heqjen e celulit genjeshtra me vend sa per te shitur produkted qe do te prodhojn ne te ardhmen...... e vetmja therapi per celulitin te jet me pak i dukshem eshte gjimnastika.. sa per heqje totale s'ka shans

edhe masazhi :)
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Zbulohet origjina e celulitit

Sa mire kane kohe me menduar edhe per celulitin?...Kot i nxjerrin vetes pune,me celuliti pa celulit,sa probleme qe kane dhe keta...
 

vAmPiRe

Aop aLiSa^sHkOdRaNe
Titulli: Pe: Zbulohet origjina e celulitit

Po qa kan me ba tjeter kta.... derr verr LOL

Sa mire kane kohe me menduar edhe per celulitin?...Kot i nxjerrin vetes pune,me celuliti pa celulit,sa probleme qe kane dhe keta...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Zbulohet origjina e celulitit

Sa te brengosura cupat per neve :bye:duan te na japin mish pa dhjam :plazh
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Zbulohet origjina e celulitit

E ju ankoheni qe nuk ju trajtojme mire :mah

Po, mo po ska dikutim se veq ne mish na mbani :uri:syze: na rane dhembet :kafe:
 
Titulli: Zbulohet origjina e celulitit

Celulit kane te gjitha grupmoshat, madje dhe te femijet e vegjel (foshnjat) ka inde dhjamore qe bien ne sy ne formen e celulitit.

Pervecse kremrave anti-celulit ,gjimnastika eshte baza per shmangien e tyre.

Ps. Me kte studim i bie qe kremrat e prodhuara anticelulit ( ndryshon shkaku ndryshon kurimi )te mbeten stok :p
 
Top