Zbulohet vendi i meteorit që përhapi mbeturinat shkëmbore në Tokë 800.000 vjet më parë

Hera

Banned
Zbulohet vendi i meteorit që përhapi mbeturinat shkëmbore në Tokë 800.000 vjet më parëa2-2.jpg


Një krater i krijuar nga një meteor gjigand që u rrëzua në Tokë 800,000 vjet më parë – duke përhapur mbeturinat shkëmbore në të gjithë planetin – më në fund është gjetur nga shkencëtarët.

Goditja e meteorit është e njohur për më shumë se një shekull, por vendndodhja ka qenë një mister, tha ekipi nga Singapori. Studiuesit nga Universiteti Teknik Nanyang në Singapor pretendojnë se meteori ishte varrosur nën një lavë vullkanike në Plateau Bolaven në Laosin jugor.
Ekipi krijoi një ‘hartë graviteti’ të zonës dhe zbuloi një ‘krater të zgjatur’ nën shkëmb që ishte rreth 91.4 metra i trashë, 12 km i gjerë dhe 17.7 km i gjatë.
Zbulimi i vendndodhjes së kraterit mund të ndihmojë për të parashikuar atë që mund të presim nëse Toka do të goditej përsëri nga një asteroid i ngjashëm i madh, thotë Kerry Sieh, autor i studimit.
Ekipi nuk e ka parë fizikisht kraterin – i cili me sa duket u varros dhjetëra mijëra vjet më parë – por thonë se ka prova të forta për vendndodhjen e tij të saktë.
Shkencëtarët ishin të vetëdijshëm për ndikimin falë miliona blloqeve të vogla qelqi të shkëmbit të shkrirë nga e njëjta periudhë që janë gjetur në të gjithë botën.
Ekipi tani planifikon të përqendrohet në materialin që rrethon mbeturinat e meteorit që ata kanë zbuluar. Sieh tha se goditja e meteorit do të ‘shkatërronte gjithë jetën në diametrin brenda 483. Gjetjet janë botuar në revistën ‘Proceedings of the National Academy of Science’./KosovaPress

a4-1.jpg


Top Channel
 
Top