Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

JetMir

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
Afersisht 1,154,928 probleme matematikore te zgjidhura, te gjitha hap pas hapi...

Eshte nje web faqe qe mundeson te gjitha zgjedhjet e problemeve tuaja matematikore neper aktivitetet tuaja shkollore apo univerzitare dhe ate te gjitha shume qarte te spjeguara, hap pas hapit...


Zgjidhje nga me te ndryshmet ne te gjitha matematikat si:
BAsic Math, Pre-Algebra, Trigonometry, Pre-Calculus, Calculus.

Per me shume vizitoni faqen::)
Code:
[URL="http://www.mathway.com/"]Mathway: Step-by-Step Math Problem Solver[/URL]
 

JetMir

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
3x+y=19 dhe x+3y=1 vlera e 2x+2y=?


Sejdi hyr tek faqja më sipër shkruaje detyrën, pastaj do gjesh këtë rezultat :)

Code:
http://www.mathway.com/answer.aspx?p=calg?p=3x+ySMB0119_x+3ySMB011?p=700?p=?p=?p=?p=?p=?p=?p=0?p=


D.m.th. X=7; Y=-2
 
Redaktimi i fundit:

selim

Antarë i ri
nje vajze kushton5 lek, nje grua kudhton 2 lek, nje plake kushton 0.5 lek me 100 lwk duhet te blejme 100( vajza+plaka+gra)
 

xhebrail

Mangup me Licenc
flm per kete web haver
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
shume interesante, ti zgjidh vete problemet qe mund te kesh :)
 

Rondidi

Antarë
nje vajze kushton5 lek, nje grua kudhton 2 lek, nje plake kushton 0.5 lek me 100 lwk duhet te blejme 100( vajza+plaka+gra)plaka 80 x 0.5 = 40
gra 15 x 2 = 30
+ vajza 6 x 5 = 30
---------------------
101 ; 100plaka 82 x 0.5 = 41
gra 10 x 2 = 20
+ vajza 8 x 5 = 40
----------------------
100 ; 101


keto jan dy rezultatet me te afert edhe pse asnjeri seshte i sakt,, ndoshta dhe zdo mundet me qen 100 me 100.., po shpresoj qe ndonje anetar tjeter apo vet me e postu rezultatin e sakt.,.,., jam munu ne disa menyra po perseri ne fund spo plotpjestohet numri dhe sdel.,, per ate arsye se kam zgjedh si sistem me tre te panjohura se ne fund hmm ska zgjidhjen e dhur.,.,.,
 
Redaktimi i fundit:

shantal

Anëtar i ri
nuk eshte dhe aq e mire kjo menyra e te zgjidhurit te detyrave matematikore kaq kollaj sepse nqs do fillojme ti zgjidhim te gjitha me kompjuter athere me mire mos bejme hic shkolle .. ma merr mendja se po te fillojme keshtu sdo dime as te bejme mbledhjet me te thjeshta pa perdor kompjuterin apo makinen llogaritese ,,, mendoj se kompjuteri perdoret athere kur je ne nje pune dhe ke shume llogaritje per te bere dhe e ke te domosdoshme te perdoresh kompjuterin por jo per ata qe jane ne shkolle
 

korado

President
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

interesante.
 

JEHONA

Anëtar i ri
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Keto dite nuk mundesha ti bej disa detyra te shtepis dhe fale kesaj faqe arita ti punoj detyrat flm shume per kete faqe qe na solle
 

JetMir

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

flm per kete web haver

shume interesante, ti zgjidh vete problemet qe mund te kesh :)

interesante keto.flm do me hyjn ne pun faqe te tilla..............:)

interesante.

Keto dite nuk mundesha ti bej disa detyra te shtepis dhe fale kesaj faqe arita ti punoj detyrat flm shume per kete faqe qe na solleMë vjen shumë mirë që ju ka kryer punë kjo adresë :)
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Fale teje :)
 

Halis

Anëtar i ri
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

shum shum shum shum FLM se un sja tham fart problemave kshtuqi...FLM edhe njeher
 

Suad

Antarë i ri
Të llogariten limitet e vargjeve: lim kur n tenton ne pambarim ne kllapa 1 plus 1 thyer per n + 2 mbyllim kllapen ne fuqin n ??
 

Elton Memishaj

Antarë i ri
Pe: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Ej kush e zgjidh kete progleme?!!!!
160 litra vere do te sistemohen ne shishe 0.5 litershe dhe 0.75 litershe. Shishe 0.5 litershe jane 4 cope me pak se trefishi i shisheve.
Sa shishe 0.5 litershe dhe sa shishe 0.75 litershe na duhen per te paketuar keto litra vere?
Ju lutem me ndihmoni me kete detyre te shtepise...plzzzzzzzzzzzz :)
 

ledi missy

Antarë i ri
Pe: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

numrit 18 i zbritet numri n. rezultati eshte kater me i vogel se n. gjeni vleren e n-se .
 
Redaktimi i fundit:

eGo0sTyle

System Engineer
Pe: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Larg matematikes hahhahaha un jam ok di 1+1=2 :p hahahha
 

AjSi

...
Pe: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

18-n=x --- x=n/4

4(18-n)=n/4*4
thjeshtojme
72-4n=n
72=n+4n
72=5n

n=72/5 = 14.4 :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Pe: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

O Ajs, pse i re aq gjate? :p
 

AjSi

...
Pe: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

hahah nk pash me lart..un e lash x= n/4 nuk e bera n=4x

se jam pak e stresume zinna t lutem shume tashi :p
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: problema trigonometrike

ju lutem me ndihmoni me disa problema trigonometrike
paraqitni problemin ndoshta iu ndihmojme
 

limani

Antarë i ri
Pe: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

(3x-5x)-(-6x+4x)= ?

---------- Post added at 10:45 ---------- Previous post was at 10:44 ----------

sime zgjedh kete detyr ju lutem mendimoni

---------- Post added at 10:48 ---------- Previous post was at 10:45 ----------

(3x-5x)-(-6x+4x)= ? sime zgjedh kete detyr julutem me ndimoni
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

(3x-5x)-(-6x+4x)= ?

---------- Post added at 10:45 ---------- Previous post was at 10:44 ----------

sime zgjedh kete detyr ju lutem mendimoni

---------- Post added at 10:48 ---------- Previous post was at 10:45 ----------

? sime zgjedh kete detyr julutem me ndimoni
kjo detyre ne kete menyre eshte e pa kuptimt i nderuar
(3x-5x)=(-2x) kurse (-6x+4x)=(-2x)
atehere del se
(-2x)-(-2x)=-2x+2x=0
pra rezultati del keshtu
(3x-5x)-(-6x+4x)=0
 
Top