Zgjedhjet ne Maqedonine e veriut?!

kitrra 123

plak gjufurrak
Sot u mbajten zgjedhjet ne Maqedonine e veriut. Ceshtje me rendesi eshte se si kaluan shqiptaret atje. Si zakonsiht, fatkeqesisht, edhe kesaj radhe ata nuk u paraqiten te bashkuar gje qe do ndikoje ne humbjen e uleseve ne kuvend per shqiptaret.

Ne zgjedhjet e fundit, te mbajtura ne 2016, shqiptaret te ndare kishin fituar 20 ulese ne kuvend. Flitej se ndarja e tyre kishte shkaktuar humbjen e diku 9 uleseve ne kuvend.
Parlamenti ne Maqedoni ka 120 deputet. Megjithate ne 2016 Qeveria u formua nga LSDM dhe BDI dhe tjeret. Shqiptaret ne zgjedhjet e fundit paten fituar Kryetarin e Kuvendit, Zevendes kryeministrin dhe disa ministri.

Kesaj radhe ata u paraqiten te ndare me shume se kurre:
BDI me siglen Kryeministri shqiptar
Aleanca per shqiptaret dhe Alternativa
Levizja Besa

Presim raportime nga atje prej @NGU, @Vajza, @Desa, @Harbin si reporter te pavarur.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Votimet:
Koalicioni: Možeme - 34,84% : Vmro-dpmne 34, 04%
Bdi- 12,6%
ASh (aleanca per shqiptaret) 10.38%
Levica 3, 13%
Dpa ose pdsh 2 ,03 %

Pastaj vijojne e disa parti tjera me 0,6 ose 0,7% .

Sipas disa burime thojn qe Levica do ti bashkohet Vmro-s dhe keshtu prap mundet te fitoje nacionalisti Gruevski (ishalla jo).

Nese partit shqiptare bashkohen prap sdo jet mjaftueshme per 1 qeveri. Me shum gjasa prap do jet e njejt, do shohim Bdi me cilen parti do formoje Qeveri...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Votimet:
Koalicioni: Možeme - 34,84% : Vmro-dpmne 34, 04%
Bdi- 12,6%
ASh (aleanca per shqiptaret) 10.38%
Levica 3, 13%
Dpa ose pdsh 2 ,03 %

Nese vazhdon kshtu situata nuk eshte keq per shqiptaret. Ne 2016 shqiptaret nuk mberrinin as 20 %. Tash duket mbi 24 % :unsure:

Megjithate PDSH me kete rezultat qenka shu si parti.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Nese vazhdon kshtu situata nuk eshte keq per shqiptaret. Ne 2016 shqiptaret nuk mberrinin as 20 %. Tash duket mbi 24 % :unsure:

Megjithate PDSH me kete rezultat qenka shu si parti.
Uroj qe bdi te lidhet perseri me Zaevin .
Nga 2 te keqia,do zgjedhim at pak me te keqen 😅
Deri tani votimet ishin te qeta,Votimi zgjati deri ne oren 21 pasdite dhe u zhvillua nen protokollet e vendosura rreptesisht shendetesore, dhe ne garen per 120 deputete ishin 1578 kandidate nga 15 koalicione dhe parti.
P.s un nuk votova 😅
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Uroj qe bdi te lidhet perseri me Zaevin .
Nga 2 te keqia,do zgjedhim at pak me te keqen 😅
Deri tani votimet ishin te qeta,Votimi zgjati deri ne oren 21 pasdite dhe u zhvillua nen protokollet e vendosura rreptesisht shendetesore, dhe ne garen per 120 deputete ishin 1578 kandidate nga 15 koalicione dhe parti.
P.s un nuk votova 😅
Nuk me pelqejne qytetaret qe nuk votojne. Nuk ka rendesi ke voton. Vota eshte liri. Eshte arma yte. Duhet ta shfrytezosh.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Nuk me pelqejne qytetaret qe nuk votojne. Nuk ka rendesi ke voton. Vota eshte liri. Eshte arma yte. Duhet ta shfrytezosh.
E kuptoj, kam pasur debat sot me vllain 😅 .

Por ama Un smundem te jap voten time dikujt qe e tradhton popullin e vet, do me thuash pse them keshtu?! E para sa shume shqiptar u dergjen ne burg per krime as qe nuk i kane ber?! Rasti : liqeni i smillkovcit ku u vran disa te ri maqedonas (nje skenar i pergatitur nga qeveria e Gruevskit dhe ateher kishte bashkqeveri me Bdi) dhe u mbyllen gjith ato shqiptar te pafajshem, ku mediat maqedonase ne cdo dytin lajme na etiketonte Albanskite - Teroristi, pastaj rrasti ne Kumanov ku ushtaret e uçk-s u tradhtuan ne menyre me te neveritshem ... mos flasim e per pdsh qe ja lepinte shkaut b... e nuk e levizte as gishtin per ndihme ndaj popullit e vet .
 

kitrra 123

plak gjufurrak
E kuptoj, kam pasur debat sot me vllain 😅 .

Por ama Un smundem te jap voten time dikujt qe e tradhton popullin e vet, do me thuash pse them keshtu?! E para sa shume shqiptar u dergjen ne burg per krime as qe nuk i kane ber?! Rasti : liqeni i smillkovcit ku u vran disa te ri maqedonas (nje skenar i pergatitur nga qeveria e Gruevskit dhe ateher kishte bashkqeveri me Bdi) dhe u mbyllen gjith ato shqiptar te pafajshem, ku mediat maqedonase ne cdo dytin lajme na etiketonte Albanskite - Teroristi, pastaj rrasti ne Kumanov ku ushtaret e uçk-s u tradhtuan ne menyre me te neveritshem ... mos flasim e per pdsh qe ja lepinte shkaut b... e nuk e levizte as gishtin per ndihme ndaj popullit e vet .
Ti je qytetare e ndergjegjshme. Duhet te lesh menjane keto politikat e thella. Rastin liqeni e Kumanova jane raste te thella. Nuk jane per mua dhe ty.
Megjithate voten do duhej shfrytezuar per kedo qe do doje ti. Kishe plote parti dhe koalicione dhe ti si intelektuale nuk duhej te mos votoje.

Per momentin pas 60 % te votave te numeruara te gjitha partite shqiptare jane me keq se ne 2016.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Ti je qytetare e ndergjegjshme. Duhet te lesh menjane keto politikat e thella. Rastin liqeni e Kumanova jane raste te thella. Nuk jane per mua dhe ty.
Megjithate voten do duhej shfrytezuar per kedo qe do doje ti. Kishe plote parti dhe koalicione dhe ti si intelektuale nuk duhej te mos votoje.

Per momentin pas 60 % te votave te numeruara te gjitha partite shqiptare jane me keq se ne 2016.
Nese votoj, i bie te votoj krimet e partive. Njs per ty ndoshta jane te thella ,po per mua jane raste shume te prekshme , po rrasti i Almirit 5 vjecar ku u vra nga maqedoni dhe u liru ai?! Cfar benin partit shqiptare?! Ku ishin?! Neser mundet dhe mua te me ndodhe njejta gje, keshtu qe nuk votoj deri sa te vije nje tamam, e jo tradhetar.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Nese votoj, i bie te votoj krimet e partive. Njs per ty ndoshta jane te thella ,po per mua jane raste shume te prekshme , po rrasti i Almirit 5 vjecar ku u vra nga maqedoni dhe u liru ai?! Cfar benin partit shqiptare?! Ku ishin?! Neser mundet dhe mua te me ndodhe njejta gje, keshtu qe nuk votoj deri sa te vije nje tamam, e jo tradhetar.
Nuk po te them pse ske votuar x apo y partine. Vota e njerezve duhet te votoje. Duhet te votoje ndryshimin. Ate qe mendon ndryshim.

Nuk dua te leshohem ne rastet qe permend. E konsideroje veten njohes mjafte i mire i atyre rasteve e sidomos Kumanoves ku nje pjese te cunave i njohe personalisht andaj thashe se nuk jane raste per ty e per mua. Nje gje mos harro se ne Maqedoni me shume ushtar te UÇK jane vrare pas Marreveshjes se Ohrit se sa jane vrare ne lufte si deshmore. Megjithate sdua te futem andej.
Ceshtja qendron ne ate se me.mos.perdorimin e votes ne ndeshkojme veten.
Une mendoje se voten duhet ta shfrytezojme sepse eshte i vetmi mekanizem qe kemi ne dore me ndryshu gjanat.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Nuk po te them pse ske votuar x apo y partine. Vota e njerezve duhet te votoje. Duhet te votoje ndryshimin. Ate qe mendon ndryshim.

Nuk dua te leshohem ne rastet qe permend. E konsideroje veten njohes mjafte i mire i atyre rasteve e sidomos Kumanoves ku nje pjese te cunave i njohe personalisht andaj thashe se nuk jane raste per ty e per mua. Nje gje mos harro se ne Maqedoni me shume ushtar te UÇK jane vrare pas Marreveshjes se Ohrit se sa jane vrare ne lufte si deshmore. Megjithate sdua te futem andej.
Ceshtja qendron ne ate se me.mos.perdorimin e votes ne ndeshkojme veten.
Une mendoje se voten duhet ta shfrytezojme sepse eshte i vetmi mekanizem qe kemi ne dore me ndryshu gjanat.
Mbase ke te drejt, fjalet i ke te ngjashme si vllai im 😊😅 .
Por ende nuk jam ndjer gati,ose nuk besoj dot ne ndryshim . Pakten deri sa jane akoma te njejtat "fytyra" te partive ...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Mbase ke te drejt, fjalet i ke te ngjashme si vllai im 😊😅 .
Por ende nuk jam ndjer gati,ose nuk besoj dot ne ndryshim . Pakten deri sa jane akoma te njejtat "fytyra" te partive ...
Ndegjo kohe ime iku me gjithe mendimet e vjetra. Ti e @NGU me mos perdorimin e votes tuaj me keni zgjatur jeten mua si nje plak matuf qe te qeverise me ide te vjetra.
Fati juaj andej eshte ne doren tuaj andaj nuk do duhej me humbe voten. Deri ne 2024 ty e @NGU sdu me ju degju duke u anku per ekonomi, shendetesi e papunesi. ;)
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Ndegjo kohe ime iku me gjithe mendimet e vjetra. Ti e @NGU me mos perdorimin e votes tuaj me keni zgjatur jeten mau si nje plak matuf qe te qeverise me ide te vjetra.
Fati juaj andej eshte ne doren tuaj andaj nuk do duhej me humbe voten. Deri ne 2024 ty e @NGU sdu me ju degju duke u anku per ekonomi, shendetesi e papunesi. ;)
Shiko @NGU ka votuar .

Por perderisa punesimi eshte vetem partiak, kjo me ben te ndihem keq . Un me 5 (nota 5 eshte maximalja ne maqedoni se fillojn nga 1 notat) e dikush me nota 2 (mjaftueshem) 3 (mire) eshte ne punen me te mire sepse eshte lidhur me parti, dhe un rri ne shpi sepse skam njohsi, e nese sfiton partia qe kam votuar un , nese jam punesuar do perjashtohem nga puna nga partia qe fitoj, e nese sjam punesuar do i vazhdoj pushimet nga shpija 😁 . Te dhash shembull vetem .

Perderisa do vazhdoje kshu gjendja nuk shoh naj ndryshim te madh :) .
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Po i ndjek shkarazi ke Alsat por si është sistemi nuk po e kuptoj...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Shiko @NGU ka votuar .

Por perderisa punesimi eshte vetem partiak, kjo me ben te ndihem keq . Un me 5 (nota 5 eshte maximalja ne maqedoni se fillojn nga 1 notat) e dikush me nota 2 (mjaftueshem) 3 (mire) eshte ne punen me te mire sepse eshte lidhur me parti, dhe un rri ne shpi sepse skam njohsi, e nese sfiton partia qe kam votuar un , nese jam punesuar do perjashtohem nga puna nga partia qe fitoj, e nese sjam punesuar do i vazhdoj pushimet nga shpija 😁 . Te dhash shembull vetem .

Perderisa do vazhdoje kshu gjendja nuk shoh naj ndryshim te madh :) .
Radhes tjeter kur ta takoje z. Bushi do i them se @Vajza s'duhet me ngel pa pune. ;)

BDI duket se fitoi 12 deputet. Pra 2 me shume se ne 2016.

Sipas rrjedhes se si duket do dal se do kemi me shume deputet shqiptar se ne 2016.
 

Vajza

Kupa me kapak, kupa pa kapak.
Staf në FV.AL
Nga 2.491 vota te llogaritura nga gjithsej 3,480 vendvotime, ose rreth 72 perqind e fletevotimeve, Koalicioni i udhehequr nga LSDM "Mozheme" udheheq me 36.9% te votave perpara Koalicionit te udhehequr nga VMRO-DPMNE me 35.9.

Te dhenat e publikuara nga Komisioni Shteteror i Zgjedhjeve ne seline e tyre, duke pasur parasysh qe ne uebfaqe nuk ka punuar me shume se nje ore, tregojne se ata votuan per 10.18% BDI, per Aleancen e Shqiptareve dhe Alternativen 7.96, per Levica 4.14, per Integra 1.39, per PDSH 1.3, dhe partit e tjera dhe koalicionet qe marrin pjese ne zgjedhje kane nen 0.4 përqind.

Kete info e mora nga "Dik" dhe e perktheva , ishalla e kam perkthyer mire.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Ore po dihet ajo punë kur zihemi ne...
Po sa deputet shqiptare po ulen edhe si po konfigurohet qeveria tashi...

Nejse shnosh thuj 😂

Harbo mos e vrit menjen parti e re punë e re 😜😜😂
@Baboon duket se zoti, quditerisht, gjithmon eshte ne anen tone. Me sa duket, perkunder perqudjes shqiptare, do ken arrite diku 24 deputet minimum, ne te gjitha partite ku shqipet jane shpernda 😊
 
Top