Zgjedhjet Parlamentare 2017....!?

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Sikurse e kam thene edhe me pare, ajo qe opozita po ben, ne nje vend normal, duhet te mbeshtetej nga gjithe qytetaret e atij vendi qe akoma e ruajne qytetarine e tyre si te shenjte. Qytetar nuk te ben ligji, te ben vota e lire.

Opozita nuk po kerkon te vije ne pushtet, opozita po ben nje kerkese te thjeshte: "Te shkojme ne zgjedhjet e ardhshme jo me keta njerez qe na qeverisin sot ne pushtet qe jane te implikuar direkt nga mafia e droges ne vend, por me nje qeveri te perkohshme teknike, ne menyre qe te shohet besimi i qytetarit e botes tek zgjedhjet tona."

Fakti qe shqiptaret jane te ndare edhe ne kete kerkese kaq demokratike, kaq legjitime, kaq te nevojshme per demokracine e sigurine kombetare te vendit, tregon qe shqiptaret si popull kane rrjedhur aq shume, sa mund te jete teper vone qe te ringjallin rendin demokratik ne vend.

Darius

Kjo quhet patetike dhe teper klishe....po me ke pra te shkojme?
E degjova Lulin kur tha , edhe ministra nga populli ti zgjedhesh do blihen!
Ath ke mendon luli te ver ne krye te qeverise , ne mos veten?
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Kjo quhet patetike dhe teper klishe....po me ke pra te shkojme?
E degjova Lulin kur tha , edhe ministra nga populli ti zgjedhesh do blihen!
Ath ke mendon luli te ver ne krye te qeverise , ne mos veten?

Te shkume llogjikes per hater te deshires!

Darius
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Te shkume llogjikes per hater te deshires!

Darius

Nuk eshte argument ky...perse kur te ben pyetje konkrete kalon direkt ne keto lloj perfundimesh?
Atehere diskutimi ky eshte , asnjehere nje emer , asnjehere nje alternative, asnje zgjidhje.
Mbase mund te jem pa llogjike , por nuk shoh as nga ty ndonje llogjike kur pergjigjesh ..,
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Hahn letër shqiptarëve: Keqardhje për bojkotin e opozitës, por procesi duhet të vazhdojë

TIRANE- Komisioneri për Zgjerim Johannes Hahn ka reaguar sot lidhur me situatën politike në vendin tonë. Me anë të një letre dërguar shqiptarëve, Hahn thekson se janë bërë përpjekje për të promovuar dialogun dhe se janë dëgjuar të gjitha kërkesat e palëve.


Ndër të tjera ai tha se procesi zgjedhor në 18 qershor duhet te vazhdojë, edhe nëse dikush mbetet pas. “Keqardhje për bojkotin e opozitës, por procesi duhet të vazhdojë”, tha Hahn.


Ai pohoi se janë ofruar disa opsione për zgjidhjen e krizës, ndërsa u shpreh se BE ka shpresuar që liderët do të gjejnë një zgjidhje.

Letra e Johannes Hahn
Të dashur qytetarë të Shqipërisë, të dashur miq, ju drejtohem sot me shqetësim të madh. Javët e fundit kemi bërë disa përpjekje për të promovuar dialogun mes partive politkke në Shqipëri, përpjekje të përfaqësuesve të BE-së, unë i përfshirë dhe të partnerëve të tjerë ndërkombëtarë”, nis letrën e tij, Komisioneri.

Kemi dëgjuar me vëmendje të gjitha shqetësimet e palëve dhe njëkohësisht jemi përpjekur të lehtësojmë dialogun për daljen nga kriza. Për këtë u ofruan disa propozime, me shpresën se udhëheqësit e partive do të binin dakort për gjetjen e një zgjidhjeje të përbashkët.

Fatkeqësisht nuk patëm marrëveshje. Ndaj sot jemi në një situatë kur përgatitjet për zgjedhjet e 18 qershorit vazhdon dhe zgjedhjet do të mbahen pa pjesëmarrjen e partive kryesore të opozitës.

Bojkoti ishte një zgjedhje e opozitës. Unë e respektoj këtë zgjedhje, por njëkohësisht ndjej keqardhje për këtë vendim të saj. Shqiptarët kërkojnë dhe meritojnë zgjedhje me pjesëmarrjen e të gjitha partive politike dhe me standarde. Megjithatë, procesi demokratik duhet të vazhdojë, edhe nëse dikush vendos që të qëndrojë pas.

Balkanweb
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
O mendjendrituri Hann,

Ti flet per proces dhe vote te lire, por se di se ku e bazon.

Po si more Hann na doli 4000 mije vota PS-ja e vetme ne nje zone tradicionalisht e djathte? Ngaqe ndertoi rrugen e Arberit apo sepse e ktheu Dibren ne nje mini Vjene?
Ne 2015-en s'kishte hashash Dibra dhe me nje superkoalicion dhe me 4-5 deputete te percare te se djathtes, mezor mori 200 vota me teper e majta. Nje vit me vone hashashi vu, dhe e PS-ja iken 4000 mije vota para. I njejti rast ndodhi edhe ne Kolonje dhe ketij fenomeni i druhen edhe vete aleatet e Ps-se.
Per interesat e tyre qe ne kete rast perkojne dhe me interesat kombetare, Shqiperia rrezikon asgjesimin e gjithe kundershtareve te Rames.

Perse more Hann e mban afer Ndoken dhe sivllezerit e tij Edvini? Perse more Hann po lirohen bandat e 97-es nga burgu ne prag zgjedhjesh? Perse more Hann i mbron me fanatizem gjithe keta gangstera? Me cfare po blihen gjithe keto media dhe gazetare ne Shqiperi? S'po i fusim ne kete liste nderkombetaret e tu ketu, se akoma nuk dijme gje sesa te larte e kane pazarin? Si shpjegohet qe fenomeni hashashit nuk ndodh as ne Kosove, as Bosnje apo Mal te Zi, po vetem tek ne, ku si asnje vend tjeter ne rajon kontestojme ashper rezultatin e zgjedhjeve?!

Ooo Hannn, kujstoji pak ke me shume rendesi Shqiperise, pamvaresisht se ke halle edhe me te medha diku!

Darius
 

Opium

Dyrrah
Mendoj qe te gjithe aktoret e jashtem USA/BE kerkojn qe opozita te futete ne zgjedhje.
Keto lajme dhe mesazhe jan per te ushtruar nje far presioni dhe opozites qe eshtem mjaft e vendosur mos te shkoj deri ne fund, presioni ne vetvete konsiston qe te terhiqen ne disa kerkesa.
E kam then dhe me nje shkrim me pare zgjedhjet kete vit do shihen kush e mban presionin dhe kontrollin deri ne fund , dikush ne nje moment apo tjeter do leshoj .
Ne artin e marveshjeve fiton ai qe nuk leshon deri ne diten e fundit pasi leshimi me i i vogel qe ai ben per palen tjeter eshte arritje :)
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Mendoj qe te gjithe aktoret e jashtem USA/BE kerkojn qe opozita te futete ne zgjedhje.
Keto lajme dhe mesazhe jan per te ushtruar nje far presioni dhe opozites qe eshtem mjaft e vendosur mos te shkoj deri ne fund, presioni ne vetvete konsiston qe te terhiqen ne disa kerkesa.
E kam then dhe me nje shkrim me pare zgjedhjet kete vit do shihen kush e mban presionin dhe kontrollin deri ne fund , dikush ne nje moment apo tjeter do leshoj .
Ne artin e marveshjeve fiton ai qe nuk leshon deri ne diten e fundit pasi leshimi me i i vogel qe ai ben per palen tjeter eshte arritje :)

Lufte nervash u be kjo pune dhe delirim i pakontrolluar i nje pjese tjeter
 

Opium

Dyrrah
Ehhh nrm kur nuk ke shoqeri civile, ke vetem dallavere kafeneje nuk mund te presesh qe elita jone e dashur te jete e pergjegjshme :S
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Deputetja e Partisë “Demokratike, Majlinda Bregu ka reaguar pas letrës së hapur të Eurokomisionerit Hahn, të cilën e cilësoi si një kumt që fatkeqësisht i drejtohet direkt PD-së. Përmes një statusi në “Facebook”,

Bregu e quaji të rëndë këtë qëndrim për qindra demokratët që shkulën diktaturën. Sipas saj: “Ka vetëm një rrugë për të mos e lejuar rëndimin e fatit të shqiptarëve dhe copëtimin vetëshkatërrues të PD –së: kurajo e shpresë e të gjithë demokratëve, për të rindërtuar partinë që sot përballet pamerituar, me dilemën të jesh a të mos jesh!”

Reagimi i plotë i Majlinda Bregut

Kumti i Hahn për turpin që se meritojnë demokratët!

Komisioneri Europian për Politika Evropiane të Fqinjësisë dhe Zgjerimit, Johanes Hahn u dërgoi sot, me shqetësim të madh, shqiptarëve një kumt, që për të keq tonë i drejtohet, absolutisht, direkt Partisë Demokratike.

Kjo është letra më e trishtë që s’do doja të kishte mbërritur kurrë. Kjo ka qenë prej kohësh frika dhe arsyeja e vetme për të cilën kam folur e kërkuar që të paktën me veten e me miqtë të mos flisnim sikur i flisnim murit! Që as Europa e as ثashingtoni, por asnjë shqiptar me arsye të mos na e drejtonte gishtin duke na bërë me turp për vendimet që në fakt nuk u morën as me diskutim as me shqyrtim as me parashikim nga demokratët, por nga kush nuk desh të dëgjojë.

Ja ku jemi sot! Izolim! Pasi na foli e u përpoq të na bindë me gjuhë diplomatike e dashamirësi demokratike, me oferta e negociatorë, pasi ra në vesh të shurdhët e kokëfortësi, Europa sot vendosi të na bjerë kokës: “Zgjedhjet e 18 qershorit do të zhvillohen pa pjesëmarrjen e opozitës. Opozita aktuale, qëllimisht ka bojkotuar zgjedhjet. Demokracia nuk do të pengohet duke bojkotuar institucionet. Veprimet që dëmtojnë të drejtën e qytetarit për të votuar dhe liritë e tjera themelore janë të papranueshme”

Eshtë e pamerituar kjo e keqe që i ndodhi sot partisë së parë antiopozitare në Shqipëri.

Eshtë i rëndë ky qëndrim për të gjithë ata qindra e mijëra demokratë që shkulën diktaturën me ëndrrën për t’u bashkuar me perëndimin e mohuar dhunshëm prej vitesh.

Eshtë e pamerituar për të gjithë ata që e lanë rininë e tyre burgjeve të regjimit komunist vetëm pse donin Europën, e dolën me thinjat e pritjes për ta shijuar më në fund atë.

Eshtë i papranueshëm ky qëndrim për të gjithë ata burra e gra që u vranë pa gjyq, pse guxuan të mendonin ndryshe.

Eshtë e pameritur për të rinjtë që po mbeten ende në udhëkryq e për të gjithë ata punonjës të institucioneve shqiptare, që kanë punuar ndër vite, ore e pa orë, për ta afruar Shqipërinë me Europën me të gjitha standartet që kërkon ajo.

Europa sot e drejtoi gishtin nga PD-ja, por u bën thirrje shqiptarëve (të gjithë demokratëve) të mos bien në të njëjtën humnerë me të!!!!

“Le të jemi të qartë. Përgjegjësia do të jetë e liderve, nëse ata do të shkelin aspiratat legjitime të popullit, për një jetë më të mirë”- tha Hahn

Nuk qaj hallin as të kryetarit të PD -se as të ndokujt tjetër që nuk e ndali dot, këtë shkarje, por të atyre qindra mijëra demokratëve që nuk e donin PD-në rrugëve. Kryetari e deshi PD-në në çadër e jo në Parlament; në mosbindje civile e jo në zgjedhje!
U gëzua nga e ashtuqujtura “fitore e Kavajës”, që veç si e tillë s’duhej festuar asnjëherë.
Sot ne nuk e meritonim këtë!
Ikja nga beteja për asnjë arsye nuk është rezistencë ndaj kësaj maxhorance të frikshme, as përballje me Edi Ramen, por dorëzim para të keqes që ka zaptuar të përditshmen e shqiptarëve, duke i dhënë një pushtet të pakufizuar të vetmit që pushtetin e lakmon dhe me të tallet.
Parlamenti i nesërm do të jetë i pari në 27 vjet ku “demokracia” do të përdoret për të ç’rrënjosur demokracinë! Dhe jo vetëm s’do ketë pikë vullneti të luftojë drogën e krimin, por përkundrazi rrezikon ta çojë Shqipërinë drejt presidencializmit turk!
Ka vetëm një rrugë për të mos e lejuar rëndimin e fatit të shqiptarëve dhe copëtimin vetëshkatërrues të PD –së: kurajo e shpresë e të gjithë demokratëve, për të rindërtuar partinë që sot përballet pamerituar, me dilemën të jesh a të mos jesh! /K.Dh/
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Shtyrja e zgjedhjeve në Kavajë, reagon ambasada e SHBA-ve


Ambasada e SHBA-ve në Tiranë ka reaguar pas vendimit të kryeministrit Rama për t’u tërhequr nga zgjedhjet në Kavajë.

donald-lu-ibnaAmbasada e ka vlerësuar vendimin e kryeministrit Rama, i cili sipas saj kontribuon për dialog.

REAGIMI

Ambasada e Shteteve të Bashkuara mbështet thirrjen e Kryeministrit për shtyrjen e zgjedhjeve bashkiake në Kavajë me qëllim që të ruhet përqendrimi i qeverisë dhe opozitës tek procesi i dialogut. Nxisim vazhdimin dhe përshpejtimin e procesit të dialogut sepse koha që mbetet për t’i zgjidhur çështjet me anë të negociatave përpara zgjedhjeve të 18 qershorit është e kufizuar.

Mbështesim të drejtat e shqiptarëve për të protestuar paqësisht dhe nxisim të gjitha palët që të tregojnë vetëpërmbajtje. Iu bëjmë thirrje të gjitha palëve që të mos angazhohen në akte që mund të nxisnind hunë, veçanëritsht akte që ndikojnë në aftësinë e qytetarëve per të marrë pjesë në zgjedhje dhe për të ushtruar të drejtën e tyre për të votuar. Dhuna nuk ka vend në procesin demokratik!

Panorama

Nuk e kuptoj perse shkencetaret nuk jane me te interesuar te mashkulli Shqiptar. Jemi gjallese me bishtin perpara dhe pa koqe. Epo te lesh ambasadorin e huaj te kakaris sikur te ishte kafazi i tij e te na kercej sa here te doj ai, kjo eshte turp.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Per aq kohe sa PD zgjodhi te mos ishte pjese e procesit nuk ka asnje arsye te mos kryhen zgjedhje.
Per aq kohe sa gjithe bota do i njoh rezultatin ....shnet e jete e mendjen perpjet atyre qe shkaterruan partine me te madhe ne vend!

Po zgjedhjet do kryhen edhe pa PD. Cfare mendon Luli, se thote ai jo dhe ne te gjithe do themi jo?

Per mua, i njohu bota apo nuk i njohu rezultatet kjo eshte problem per ata, se fundjava fundit neve nuk na hyjne ne pune njohja apo mosnjohja e zgjedhjeve nga ana e te huajve. E rendesishme eshte qe zgjedhjet te njihen nga vete ne Shqiptaret.
 
Redaktimi i fundit:

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Deputetja e Partisë “Demokratike, Majlinda Bregu ka reaguar pas letrës së hapur të Eurokomisionerit Hahn, të cilën e cilësoi si një kumt që fatkeqësisht i drejtohet direkt PD-së. Përmes një statusi në “Facebook”,

Bregu e quaji të rëndë këtë qëndrim për qindra demokratët që shkulën diktaturën. Sipas saj: “Ka vetëm një rrugë për të mos e lejuar rëndimin e fatit të shqiptarëve dhe copëtimin vetëshkatërrues të PD –së: kurajo e shpresë e të gjithë demokratëve, për të rindërtuar partinë që sot përballet pamerituar, me dilemën të jesh a të mos jesh!”

Reagimi i plotë i Majlinda Bregut

Kumti i Hahn për turpin që se meritojnë demokratët!

Komisioneri Europian për Politika Evropiane të Fqinjësisë dhe Zgjerimit, Johanes Hahn u dërgoi sot, me shqetësim të madh, shqiptarëve një kumt, që për të keq tonë i drejtohet, absolutisht, direkt Partisë Demokratike.

Kjo është letra më e trishtë që s’do doja të kishte mbërritur kurrë. Kjo ka qenë prej kohësh frika dhe arsyeja e vetme për të cilën kam folur e kërkuar që të paktën me veten e me miqtë të mos flisnim sikur i flisnim murit! Që as Europa e as ثashingtoni, por asnjë shqiptar me arsye të mos na e drejtonte gishtin duke na bërë me turp për vendimet që në fakt nuk u morën as me diskutim as me shqyrtim as me parashikim nga demokratët, por nga kush nuk desh të dëgjojë.

Ja ku jemi sot! Izolim! Pasi na foli e u përpoq të na bindë me gjuhë diplomatike e dashamirësi demokratike, me oferta e negociatorë, pasi ra në vesh të shurdhët e kokëfortësi, Europa sot vendosi të na bjerë kokës: “Zgjedhjet e 18 qershorit do të zhvillohen pa pjesëmarrjen e opozitës. Opozita aktuale, qëllimisht ka bojkotuar zgjedhjet. Demokracia nuk do të pengohet duke bojkotuar institucionet. Veprimet që dëmtojnë të drejtën e qytetarit për të votuar dhe liritë e tjera themelore janë të papranueshme”

Eshtë e pamerituar kjo e keqe që i ndodhi sot partisë së parë antiopozitare në Shqipëri.

Eshtë i rëndë ky qëndrim për të gjithë ata qindra e mijëra demokratë që shkulën diktaturën me ëndrrën për t’u bashkuar me perëndimin e mohuar dhunshëm prej vitesh.

Eshtë e pamerituar për të gjithë ata që e lanë rininë e tyre burgjeve të regjimit komunist vetëm pse donin Europën, e dolën me thinjat e pritjes për ta shijuar më në fund atë.

Eshtë i papranueshëm ky qëndrim për të gjithë ata burra e gra që u vranë pa gjyq, pse guxuan të mendonin ndryshe.

Eshtë e pameritur për të rinjtë që po mbeten ende në udhëkryq e për të gjithë ata punonjës të institucioneve shqiptare, që kanë punuar ndër vite, ore e pa orë, për ta afruar Shqipërinë me Europën me të gjitha standartet që kërkon ajo.

Europa sot e drejtoi gishtin nga PD-ja, por u bën thirrje shqiptarëve (të gjithë demokratëve) të mos bien në të njëjtën humnerë me të!!!!

“Le të jemi të qartë. Përgjegjësia do të jetë e liderve, nëse ata do të shkelin aspiratat legjitime të popullit, për një jetë më të mirë”- tha Hahn

Nuk qaj hallin as të kryetarit të PD -se as të ndokujt tjetër që nuk e ndali dot, këtë shkarje, por të atyre qindra mijëra demokratëve që nuk e donin PD-në rrugëve. Kryetari e deshi PD-në në çadër e jo në Parlament; në mosbindje civile e jo në zgjedhje!
U gëzua nga e ashtuqujtura “fitore e Kavajës”, që veç si e tillë s’duhej festuar asnjëherë.
Sot ne nuk e meritonim këtë!
Ikja nga beteja për asnjë arsye nuk është rezistencë ndaj kësaj maxhorance të frikshme, as përballje me Edi Ramen, por dorëzim para të keqes që ka zaptuar të përditshmen e shqiptarëve, duke i dhënë një pushtet të pakufizuar të vetmit që pushtetin e lakmon dhe me të tallet.
Parlamenti i nesërm do të jetë i pari në 27 vjet ku “demokracia” do të përdoret për të ç’rrënjosur demokracinë! Dhe jo vetëm s’do ketë pikë vullneti të luftojë drogën e krimin, por përkundrazi rrezikon ta çojë Shqipërinë drejt presidencializmit turk!
Ka vetëm një rrugë për të mos e lejuar rëndimin e fatit të shqiptarëve dhe copëtimin vetëshkatërrues të PD –së: kurajo e shpresë e të gjithë demokratëve, për të rindërtuar partinë që sot përballet pamerituar, me dilemën të jesh a të mos jesh! /K.Dh/

Prandaj ka filluar fushaten qe sot per tu regjistruar ne zgjedhje si kandidate e pavarur.

Keta jane njerez pa asnje moral. Kur PD-ja merrte tatepjeten ne qeveri, Majlinda strukej mbrenda te mirave qe i jepte pushteti, pa folur asnjehere.
Sot qe ka dal ne opozite vazhdon mban ne kembe bizneset e te shoqit duke bere lojen e Rames.

E bukura e Majlindes eshte fakti se s'ka folur nje fjale per sojin e Elvis Rosherve me shoke te Rames, apo ndonje reagim per kanabizimin masiv te Shqiperise, por si gjithmone te keqen e gjen mbrenda kampit.

Darius
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Prandaj ka filluar fushaten qe sot per tu regjistruar ne zgjedhje si kandidate e pavarur.

Keta jane njerez pa asnje moral. Kur PD-ja merrte tatepjeten ne qeveri, Majlinda strukej mbrenda te mirave qe i jepte pushteti, pa folur asnjehere.
Sot qe ka dal ne opozite vazhdon mban ne kembe bizneset e te shoqit duke bere lojen e Rames.

E bukura e Majlindes eshte fakti se s'ka folur nje fjale per sojin e Elvis Rosherve me shoke te Rames, apo ndonje reagim per kanabizimin masiv te Shqiperise, por si gjithmone te keqen e gjen mbrenda kampit.

Darius

Nuk e solla Majlinden si virtyt i te djathtes ( sepse ia njoh historikun qe nga i shoqi, kunati etj..) por standartet e dyfishta brenda PD!
Po degjoj Fahriun tani...burre zotni !!!
Mjere ne ku kemi perfundu
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Eduard-Kukan.png


U diskutua qe z.Hahn kish dal jashte mandatit duke folur kaq drejtperdrejte me shqipetaret, me nje leter te hapur , kur dihet sesi eshte protokolli i nderkombetareve.
Epo mesa duket gjithkush u lodh nga kjo loje e pakuptimte dhe ata (nderkombetaret) njohen mentalitetin tone....ji i drejteperdrejte sepse vetem keshtu kuptohesh qarte. Gjuha diplomatike deri me tani nuk ka qene e "lexueshme" per cdo kend me sa duket!
Edhe Kukan ne nje postim (ne foto) pohon dakortesine me ate cka ka shprehur z.Hahn
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
اadra e opozitës që flet për varfërinë, pasuria marramendëse e deputetëve te PD.

Prej 83 ditësh mallkojnë Republikën e Vjetër, flasin për themelimin e një Republike të Re, por ata rezultojnë në rrethin e njerëzve të pasur të kësaj Republike.

Drejtuesit e Partisë Demokratike, të ngujuar që në 18 Shkurt në çadër për zgjedhje të lira dhe varfërinë e shqiptarëve, rezultojnë me qindra mijëra euro nëpër banka, me prona, vila, makina, me të ardhura nga dhënia me qira të pasurive të paluajtshme, nga interesat, fondet e investimit, bizneset, pagat etj.

Bëhet fjalë për pasurinë e akumuluar vetëm për një vit kalendarik, konkretisht vetëm gjatë vitit 2016, pasi pasuria e tyre për në dy dekadat e fundit është marramendëse. Referuar deklaratave të pasurisë dorëzuar në ILDKP, Sekretari i Përgjithshëm i PD, Arben Ristani deklaron se gjatë vitit 2016 ka dhënë me qira 4 prona, të cilat i kanë sjellë mbi 30 mijë euro të ardhura.

Ristani deklaron të ardhura nga paga si deputet, llogaritë e rrjedhëse, ndërsa bashkëshortja e tij, Alketa Zazo, deklaron një pagë vjetore prej 42 milionë lekësh të vjetra.

Deputeti Eduard Halimi, ish-ministër i Drejtësisë në qeverinë ‘Berisha’, ka lidhur një kontratë me një kompani ndërtimi për blerjen e një pasurie të paluajtshme me vlerë 164 mijë euro, ndërsa deklaron rreth 20 mijë euro të ardhura nga dhënia me qira e një zyre tek Kullat Binjake në Tiranë. Ndërkaq, kreu i grupit parlamentar demokrat Edi Paloka, gjatë vitit 2016, ka blerë një makinë me vlerë 25 mijë euro.

Ndërsa ish-ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, ndër të tjera, deklaron se gjatë vitit që lamë pas ka blerë një apartament dhe garazh, me vlerë 160 mijë euro. Imami deklaron 18 mijë euro të ardhura nga aktiviteti profesional i bashkëshortes, një kredi për një tjetër banesë, 5 600 euro dhe 9 300 USD të ardhura nga qiraja e apartamentit etj.

Deputeti i PD Astrit Veliaj deklaron mbi 300 milionë lekë të ardhura nga qiratë vetëm për vitin 2016. Po gjatë këtij viti, ai deklaron blerjen e disa pasurive të paluajtshme dhe aksioneve në një kompani private.

Edhe Genc Pollo, deputet i PD, ish-ministër në qeverinë “Berisha”, gjatë vitit 2016 ka blerë një makinë 16 mijë euro, ndërsa ka marrë një kredi 40 mijë euro për blerje apartamenti.

Deputeti Oerd Bylykbashi deklaron disa apartamente dhe biznes privat të bashkëshortes. Nga ana tjetër, deputeti i PD, Bedri Hoxha ka dhënë me qira një lokal në Klos dhe një apartament në Tiranë.

Pasuria e deputetëve të PD për vitin 2016

Arben Ristani, deputet Sekretar i Përgjithshëm i PD


Të ardhura nga qiraja e pronës, 29 952 USD.

Të ardhura nga qiraja e pronës, 2 000 USD.

Të ardhura nga qiraja e pronës, 72 250 lekë.

Të ardhura nga qiraja e pronës, 357 000 lekë.

Pakësuar llogaria bankare, 131 703 lekë

Shtuar llogaria bankare, 387 439 lekë.

Shtuar llogaria bankare, 1 035 euro.

Pakësuar llogaria rrjedhëse, 6 321 euro.

Shtuar llogaria, burimi qiraja e pronës, 22 102 USD.

Shtuar llogaria e kursimit, 19 USD.

Të ardhura nga paga si deputet, 2 612 444 lekë.

Të ardhura nga fondi i investimit, 87 439 lekë.

Të ardhura nga blerja…67 900 lekë.

Të ardhura nga depozita, 19 USD.

Paguar kredia, 5 990 euro, mbetur 54 525 euro.

Pagua një pjesë e huasë, 10 000 euro, mbetur 30 000 euro.

Alketa Zazo, bashkëshortja, pakësuar llogaria 28 398 lekë.

Shtuar depozita, 19 euro.

Pakësua llogaria, 34 lekë.

Shtuar llogaria, 5 euro.

Shtuar llogaria, 1 855 lekë.

Pakësua llogaria, 50 104 lekë.

Gjendja cash, 2 600 euro.

Gjendja cash, 100 000 lekë.

Shtuar llogaria, 32 lekë.

Të ardhura nga paga si punonjëse e UNICEF, 4 240 612 lekë.

Të ardhura nga depozita, 51 euro.

Edi Paloka, kreu i grupit parlamentar të PD


Blerë makinë, 25 mijë euro.

Zgjidhje e akt-marrëveshjes për blerje apartamenti dhe kthim të shumës së paguar, 30 mijë euro.

Paga si deputet, 2 638 533 lekë.

Bashkëjetuesja, paga, 698 183 lekë.

Vajza, paga 408 000 lekë.

Arben Imami, deputet i PD, ish-ministër


Blerje apartamenti dhe garazh, 160 mijë euro

Shtesë në llogarinë rrjedhëse, 38 595 lekë.

Shtesë në llogari, 1 255 lekë.

Shtesë në llogarinë rrjedhëse, 5 209 USD.

Shtesë në llogarinë e vajzës, 3 mijë euro.

Të ardhura nga paga, 2 321 474 lekë.

Paga e bashkëshortes si pedagoge tek Universiteti i Arteve, 1 321 630 lekë.

Të ardhura nga aktiviteti profesional i bashkëshortes (pikturë), 18 mijë euro. Interesa nga llogaria e vajzës, 53 euro.

Të ardhura nga qiraja e apartamentit, 5 600 euro dhe 9 300 USD.

Dhuratë nga nëna e bashkëshortes, 500 000 lekë. Kredi për strehim, shlyer 284 521 lekë, mbetur 1 881 070 lekë. Kredi për blerje apartamenti, 65 mijë euro.

Detyrim ndaj shoqërisë për blerja apartamenti, 40 mijë euro.

Eduard Halimi, deputet i PD

Detyrim ndaj një kompania ndërtimi, 134 mijë euro, shlyer 30 mijë euro. Detyrim kredie, detyrimi 26 590 519 lekë, shlyer, 933 762 lekë. Interesa bankare, 55 327 lekë.

Të ardhura nga qiraja e zyrës tek Kullat Binjake, 20 mijë euro.

Paga si deputet, 2 486 420 lekë. Paga e bashkëshortes, 845 000 lekë.

Astrit Veliaj, deputet i PD


Apartament 100.8 m2 dhe verandë 44m2, Tiranë. Apartament 40.20 m2, Tiranë.

Truall plus ndërtesë, 1.89 %, 1372 m2 truall dhe 1372 m2 ndërtesë, 50 mijë euro. Marrë në pronësi 1.22 % të aksioneve të shoqërisë ‘Stamles’, 45 mijë euro. Pasuri truall 120 m2.

Paga si deputet, 2 453 235 lekë.

Të ardhura nga qiratë, 30 078 396 lelë.

Hipotekuar 5 prona si garanci për një kredi marrë nga një person juridik. Adelina Veliaj, të ardhura nga puna si administratore e UFO, 959 784 lekë.

Genc Pollo, deputet i PD

Kredi 16 mijë euro për blerje makine.

Kredi 40 mijë euro për blerje apartamenti.

Paga si deputet, 2 579 734 lekë.

Oerd Bylykbashi

Apartament banimi dhe garazh, bashkë me bashkëshorten, blerë që në 2015. Autoveturë, blerë që në 2015.

Truall me bashkëshorten në Durrës. Apartament 182 m2 në Durrës.

Apartament me bashkëshorten në Durrës. Gjendje cash, 100 000 lekë.

Depozitë bankare, 2 890 000 lekë.

Llogari rrjedhës, 204 000 lelë.

Llogari rrjedhës, 4 090 000 lekë, burimi nga paga.

Llogari rrjedhëse, 1 448 000 lekë. Paga si deputet, 2 633 114 lekë.

Qira trualli, 2 50 euro.

Bashkëshortja Vilma Fora, klinikë dentare që nga 2015. Autoveturë citroen

Biznes privat, mjek stomatolog, në Durrës, 1 324 375 lekë.

Bedri Hoxha, deputet i PD

Depozitë bankare, 400 000 lekë. Të ardhura si deputet, 2 855 244 lekë.

Të ardhura nga depozita në bono thesari, 6 700 lekë. Të ardhura nga bashkëshortja si administratore e shoqërisë “IRARBA”, 259 560 lekë. Të ardhura nga dhënia me qira e lokalit në Klos, 20 000 lekë në muaj.

Të ardhura nga dhënia me qira e një apartamenti në Tiranë, 30 000 lekë në muaj.Edmond Spaho, deputet i PD

Apartament banimi, 64 m2, në Tiranë, trashëguar pas vdekjes së babait.

Qira nga apartamenti në Tiranë, 324 000 lekë.

Paga si deputet, 2 288 803 lekë.

Paga nga Universiteti Marin Barleti, 120 000 lekë.

Interesa nga depozita dhe bono thesari, 300 000 lekë.

Kredi ndaj Enti i Banesave, shlyer 62 800 lekë, mbetur 339 836 lekë./ TEMA


PS: Lind pyetja ku dhe si u be kjo pasuri? Kjo republika e re do ia zbrasi llogarite bankare ketyre "oligarkeve" te tij dhe te mbushi arken e shtetit ?
Sqarim: Padiskutim qe deputete te PS mund te kene edhe llogari me te majme se kaq, por nuk eshte kjo teza e diskutimit...po flasim thjesht per "Republiken e re"!
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Letra që shqiptarët morën sot nga një europian i lodhur me marrëzinë e tyre

Nga Skënder Minxhozi

Nuk mbahet mend të kemi marrë një shuplakë publike nga Bashkimi Europian, si kjo e sotmja nga komisioneri i zgjerimit Johanes Hahn. Ka pasur marrëdhënie të acaruara me Brukselin edhe në kohën e Nanos, kur BE mori pak a shumë formën që ka sot, ka pasur kritika edhe më vonë, kur ndodhnin kriza e incidente, siç ka qenë Gërdeci, 21 janari apo momentet elektorale. Por askush nga zyrtarët e lartë të BE nuk është ulur “me kartë dhe penë”, për të na numëruar një për një zullumet e absurditetet me të cilat kemi ngopur europianë e amerikanë në gjashtë muajt e fundit. Në fakt pështirosja ndaj krizës shqiptare ka nisur që në fillimet e reformës në drejtësi, por sot përballemi me një degëzim të rrezikshëm të atij procesi, e që ka të bëjë me bojkotimin e zgjedhjeve nga opozita kryesore.

ثshtë një letër e trishtë, siç e komenton Majlinda Bregu, një mesazh i cili shënon një ndër ato momente, kur sipari i etiketës dhe i diskrecionit të kuptueshëm të një diplomati perëndimor, është ngritur totalisht. اka na lejon të lexojmë të zhveshur dhe në dritën e diellit, të gjithë frustrimin e tij (e jo vetëm të tij), për përpjekjet disamujore, me qëllim që Shqipëria të mos shkonte në të njëjtën pikëtakimi, nga një drejtim krejt i ndryshëm, me Maqedoninë apo Kosovën fqinje. Hahn thotë açik dhe hapur se është lodhur, bashkë me kolegë të tjerë, që të bindë opozitën që të pranojë atë që në Perëndim e konsiderojnë thjesht si një tabu të paprekshme dhe të panegociueshme: rotacionin e pushtetit përmes pjesëmarrjes në garën e zgjedhjeve.

Përkundër kësaj përpjekjeje të gjatë dhe plot peripeci, Johanes Hahn ka vendosur të ndajë me shqiptarët (vini re, u shkruan të gjithë shqiptarëve!), zemëratën e tij për dështimin e këtij misioni. I cili ka si shkak të vetëm refuzimin e opozitës për të pranuar logjikën e përfshirjes dhe të pjesëmarrjes.

Përtej letrës së ashpër të komisionerit të zgjerimit, pas 80 ditëve në çadër, e djathta zyrtare nuk ka sesi të mos ketë kuptuar të paktën një gjë: habinë dhe mospranimin e vendosur që qeveritë dhe institucionet e Perëndimit kanë ndaj refuzimit të një partie të madhe politike për të hyrë në zgjedhje e për të marrë pjesë në institucione. Cilado qoftë aradha e justifikimeve për të shmangur garën elektorale, PD, Basha dhe Berisha nuk mund të mos kenë kuptuar se ka qenë një vetvrasje taktike, që të tentosh të bindësh për 3 muaj rresht europianët dhe amerikanët se pushteti mund të negociohet, e jo të fitohet, se qeveritë mund të ndryshojnë ngjyrë dhe përbërje e se kryeministrat mund të ikin me kalkulime tryezash, e jo me vota zgjedhësish. Teksa mbush tre muaj në një çadër e cila tashmë ka mbetur në det të hapur, opozita ka rastin të prekë me dorë “produktin” e furtunës që ndërtoi me stoicizëm, por pa logjikë dhe arsye: një mesazh fshikullues nga zyrtari (i djathtë), i cili për ironi të fatit, është përgjegjësi kryesor i procesit të zgjerimit të Bashkimit Europian. Pra, kontrollori i parë i rrugës që ne po përshkojmë për t’ju bashkuar klubit europian të vendeve të zhvilluara.

PD është ndodhur edhe një herë në të shkuarën, në këtë kapërcyell të rrezikshëm, në raport me ndërkombëtarët. Ka qenë periudha e pas vitit 1998, kur opozita e kohës u izolua thuajse totalisht në Tiranë dhe jashtë saj, aq sa nuk ftohej as në koktejlet e ambasadave në festat zyrtare. Ky është rasti i dytë i një krize të thellë që PD e ka jo me kundërshtarët socialistë, por me palën e tretë: ndërkombëtarët. Zëri logjik i Majlinda Bregut, Eduard Selamit dhe kritikat publike të Jozefina Topallit e të tjerëve, shënojnë një ishull arsyeje, në detin e emocionit dhe mllefit të verbër që ka pushtuar elitën opozitare. Një zë i cili duket se ka sfidën e mbajtjes ndezur të një kandili në mes të furtunës.

Johanes Hahn mund ta ketë gabim, ambasadorët e huaj në Tiranë mund të jenë të anshëm, Joseph Daul mund të jetë shprehur keq kur foli me miqtë e tij Basha e Berisha, zyrtarë të Departamentit amerikan munden gjithashtu të lexojnë keq situatën në një rrethanë të caktuar, por është thjesht e pamundur që gjithkush, absolutisht të gjithë në Bruksel, Berlin, Paris dhe në Uashington, t’ja fusin kot, e vetëm اadra të ketë të drejtë! ثshtë krejt e pamundur! Letra totalisht jodiplomatike e një diplomati të lartë te BE, që paguhet për të qenë zyrtar i lartë i Bashkimit Europian, na e thotë më së miri këtë edhe në këto momente. (Javanews.al)
 
Prej 83 ditësh mallkojnë Republikën e Vjetër, flasin për themelimin e një Republike të Re, por ata rezultojnë në rrethin e njerëzve të pasur të kësaj Republike.

Drejtuesit e Partisë Demokratike, të ngujuar që në 18 Shkurt në çadër për zgjedhje të lira dhe varfërinë e shqiptarëve, rezultojnë me qindra mijëra euro nëpër banka, me prona, vila, makina, me të ardhura nga dhënia me qira të pasurive të paluajtshme, nga interesat, fondet e investimit, bizneset, pagat etj.

Bëhet fjalë për pasurinë e akumuluar vetëm për një vit kalendarik, konkretisht vetëm gjatë vitit 2016, pasi pasuria e tyre për në dy dekadat e fundit është marramendëse. Referuar deklaratave të pasurisë dorëzuar në ILDKP, Sekretari i Përgjithshëm i PD, Arben Ristani deklaron se gjatë vitit 2016 ka dhënë me qira 4 prona, të cilat i kanë sjellë mbi 30 mijë euro të ardhura.

Ristani deklaron të ardhura nga paga si deputet, llogaritë e rrjedhëse, ndërsa bashkëshortja e tij, Alketa Zazo, deklaron një pagë vjetore prej 42 milionë lekësh të vjetra.

Deputeti Eduard Halimi, ish-ministër i Drejtësisë në qeverinë ‘Berisha’, ka lidhur një kontratë me një kompani ndërtimi për blerjen e një pasurie të paluajtshme me vlerë 164 mijë euro, ndërsa deklaron rreth 20 mijë euro të ardhura nga dhënia me qira e një zyre tek Kullat Binjake në Tiranë. Ndërkaq, kreu i grupit parlamentar demokrat Edi Paloka, gjatë vitit 2016, ka blerë një makinë me vlerë 25 mijë euro.

Ndërsa ish-ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, ndër të tjera, deklaron se gjatë vitit që lamë pas ka blerë një apartament dhe garazh, me vlerë 160 mijë euro. Imami deklaron 18 mijë euro të ardhura nga aktiviteti profesional i bashkëshortes, një kredi për një tjetër banesë, 5 600 euro dhe 9 300 USD të ardhura nga qiraja e apartamentit etj.

Deputeti i PD Astrit Veliaj deklaron mbi 300 milionë lekë të ardhura nga qiratë vetëm për vitin 2016. Po gjatë këtij viti, ai deklaron blerjen e disa pasurive të paluajtshme dhe aksioneve në një kompani private.

Edhe Genc Pollo, deputet i PD, ish-ministër në qeverinë “Berisha”, gjatë vitit 2016 ka blerë një makinë 16 mijë euro, ndërsa ka marrë një kredi 40 mijë euro për blerje apartamenti.

Deputeti Oerd Bylykbashi deklaron disa apartamente dhe biznes privat të bashkëshortes. Nga ana tjetër, deputeti i PD, Bedri Hoxha ka dhënë me qira një lokal në Klos dhe një apartament në Tiranë.

Pasuria e deputetëve të PD për vitin 2016

Arben Ristani, deputet Sekretar i Përgjithshëm i PD


Të ardhura nga qiraja e pronës, 29 952 USD.

Të ardhura nga qiraja e pronës, 2 000 USD.

Të ardhura nga qiraja e pronës, 72 250 lekë.

Të ardhura nga qiraja e pronës, 357 000 lekë.

Pakësuar llogaria bankare, 131 703 lekë

Shtuar llogaria bankare, 387 439 lekë.

Shtuar llogaria bankare, 1 035 euro.

Pakësuar llogaria rrjedhëse, 6 321 euro.

Shtuar llogaria, burimi qiraja e pronës, 22 102 USD.

Shtuar llogaria e kursimit, 19 USD.

Të ardhura nga paga si deputet, 2 612 444 lekë.

Të ardhura nga fondi i investimit, 87 439 lekë.

Të ardhura nga blerja…67 900 lekë.

Të ardhura nga depozita, 19 USD.

Paguar kredia, 5 990 euro, mbetur 54 525 euro.

Pagua një pjesë e huasë, 10 000 euro, mbetur 30 000 euro.

Alketa Zazo, bashkëshortja, pakësuar llogaria 28 398 lekë.

Shtuar depozita, 19 euro.

Pakësua llogaria, 34 lekë.

Shtuar llogaria, 5 euro.

Shtuar llogaria, 1 855 lekë.

Pakësua llogaria, 50 104 lekë.

Gjendja cash, 2 600 euro.

Gjendja cash, 100 000 lekë.

Shtuar llogaria, 32 lekë.

Të ardhura nga paga si punonjëse e UNICEF, 4 240 612 lekë.

Të ardhura nga depozita, 51 euro.

Edi Paloka, kreu i grupit parlamentar të PD


Blerë makinë, 25 mijë euro.

Zgjidhje e akt-marrëveshjes për blerje apartamenti dhe kthim të shumës së paguar, 30 mijë euro.

Paga si deputet, 2 638 533 lekë.

Bashkëjetuesja, paga, 698 183 lekë.

Vajza, paga 408 000 lekë.

Arben Imami, deputet i PD, ish-ministër


Blerje apartamenti dhe garazh, 160 mijë euro

Shtesë në llogarinë rrjedhëse, 38 595 lekë.

Shtesë në llogari, 1 255 lekë.

Shtesë në llogarinë rrjedhëse, 5 209 USD.

Shtesë në llogarinë e vajzës, 3 mijë euro.

Të ardhura nga paga, 2 321 474 lekë.

Paga e bashkëshortes si pedagoge tek Universiteti i Arteve, 1 321 630 lekë.

Të ardhura nga aktiviteti profesional i bashkëshortes (pikturë), 18 mijë euro. Interesa nga llogaria e vajzës, 53 euro.

Të ardhura nga qiraja e apartamentit, 5 600 euro dhe 9 300 USD.

Dhuratë nga nëna e bashkëshortes, 500 000 lekë. Kredi për strehim, shlyer 284 521 lekë, mbetur 1 881 070 lekë. Kredi për blerje apartamenti, 65 mijë euro.

Detyrim ndaj shoqërisë për blerja apartamenti, 40 mijë euro.

Eduard Halimi, deputet i PD

Detyrim ndaj një kompania ndërtimi, 134 mijë euro, shlyer 30 mijë euro. Detyrim kredie, detyrimi 26 590 519 lekë, shlyer, 933 762 lekë. Interesa bankare, 55 327 lekë.

Të ardhura nga qiraja e zyrës tek Kullat Binjake, 20 mijë euro.

Paga si deputet, 2 486 420 lekë. Paga e bashkëshortes, 845 000 lekë.

Astrit Veliaj, deputet i PD


Apartament 100.8 m2 dhe verandë 44m2, Tiranë. Apartament 40.20 m2, Tiranë.

Truall plus ndërtesë, 1.89 %, 1372 m2 truall dhe 1372 m2 ndërtesë, 50 mijë euro. Marrë në pronësi 1.22 % të aksioneve të shoqërisë ‘Stamles’, 45 mijë euro. Pasuri truall 120 m2.

Paga si deputet, 2 453 235 lekë.

Të ardhura nga qiratë, 30 078 396 lelë.

Hipotekuar 5 prona si garanci për një kredi marrë nga një person juridik. Adelina Veliaj, të ardhura nga puna si administratore e UFO, 959 784 lekë.

Genc Pollo, deputet i PD

Kredi 16 mijë euro për blerje makine.

Kredi 40 mijë euro për blerje apartamenti.

Paga si deputet, 2 579 734 lekë.

Oerd Bylykbashi

Apartament banimi dhe garazh, bashkë me bashkëshorten, blerë që në 2015. Autoveturë, blerë që në 2015.

Truall me bashkëshorten në Durrës. Apartament 182 m2 në Durrës.

Apartament me bashkëshorten në Durrës. Gjendje cash, 100 000 lekë.

Depozitë bankare, 2 890 000 lekë.

Llogari rrjedhës, 204 000 lelë.

Llogari rrjedhës, 4 090 000 lekë, burimi nga paga.

Llogari rrjedhëse, 1 448 000 lekë. Paga si deputet, 2 633 114 lekë.

Qira trualli, 2 50 euro.

Bashkëshortja Vilma Fora, klinikë dentare që nga 2015. Autoveturë citroen

Biznes privat, mjek stomatolog, në Durrës, 1 324 375 lekë.

Bedri Hoxha, deputet i PD

Depozitë bankare, 400 000 lekë. Të ardhura si deputet, 2 855 244 lekë.

Të ardhura nga depozita në bono thesari, 6 700 lekë. Të ardhura nga bashkëshortja si administratore e shoqërisë “IRARBA”, 259 560 lekë. Të ardhura nga dhënia me qira e lokalit në Klos, 20 000 lekë në muaj.

Të ardhura nga dhënia me qira e një apartamenti në Tiranë, 30 000 lekë në muaj.Edmond Spaho, deputet i PD

Apartament banimi, 64 m2, në Tiranë, trashëguar pas vdekjes së babait.

Qira nga apartamenti në Tiranë, 324 000 lekë.

Paga si deputet, 2 288 803 lekë.

Paga nga Universiteti Marin Barleti, 120 000 lekë.

Interesa nga depozita dhe bono thesari, 300 000 lekë.

Kredi ndaj Enti i Banesave, shlyer 62 800 lekë, mbetur 339 836 lekë./ TEMA


PS: Lind pyetja ku dhe si u be kjo pasuri? Kjo republika e re do ia zbrasi llogarite bankare ketyre "oligarkeve" te tij dhe te mbushi arken e shtetit ?
Sqarim: Padiskutim qe deputete te PS mund te kene edhe llogari me te majme se kaq, por nuk eshte kjo teza e diskutimit...po flasim thjesht per "Republiken e re"!

@Monique,
Ca lidhje ka pasuria e deputeteve me republiken e re?
Leket i kane bere me republiken e vjeter ata, jo me te rene.
Apo ti thua qe me republiken e re duan te ruajne pasurine qe kane vene me te vjetren?
Nuk me duket ide e keqe.
Poshte Republika e vjeter
Rrofte Republika e re (me kriminele dhe hajdute te vjeter)

Mbreme kishte qene Izet Haxhia ne cader sepse ishte nata e tropojaneve.
Kishte ikur heret se vetem 17 vete ishin ne cader.
Pse me 17 vete do e rrezoni ramen ju-kishte thene dhe kishte ikur :)
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
@Monique,
Ca lidhje ka pasuria e deputeteve me republiken e re?
Leket i kane bere me republiken e vjeter ata, jo me te rene.
Apo ti thua qe me republiken e re duan te ruajne pasurine qe kane vene me te vjetren?
Nuk me duket ide e keqe.
Poshte Republika e vjeter
Rrofte Republika e re (me kriminele dhe hajdute te vjeter)

Mbreme kishte qene Izet Haxhia ne cader sepse ishte nata e tropojaneve.
Kishte ikur heret se vetem 17 vete ishin ne cader.
Pse me 17 vete do e rrezoni ramen ju-kishte thene dhe kishte ikur :)

Izet Haxhia? Ky sikur eshte ne Turqi si iarrestuar apo...mah

Ideja ajo ishte , Te sjellim nje republike te re , me xhaketat e vjetra dhe me mendesite e vjetra.
Te kujton gje ne 2005 mos u gabofsha si ishte slogani...Me duar te pastra !
Thjesht e paster...
 
Nga Skënder Minxhozi

Nuk mbahet mend të kemi marrë një shuplakë publike nga Bashkimi Europian, si kjo e sotmja nga komisioneri i zgjerimit Johanes Hahn. Ka pasur marrëdhënie të acaruara me Brukselin edhe në kohën e Nanos, kur BE mori pak a shumë formën që ka sot, ka pasur kritika edhe më vonë, kur ndodhnin kriza e incidente, siç ka qenë Gërdeci, 21 janari apo momentet elektorale. Por askush nga zyrtarët e lartë të BE nuk është ulur “me kartë dhe penë”, për të na numëruar një për një zullumet e absurditetet me të cilat kemi ngopur europianë e amerikanë në gjashtë muajt e fundit. Në fakt pështirosja ndaj krizës shqiptare ka nisur që në fillimet e reformës në drejtësi, por sot përballemi me një degëzim të rrezikshëm të atij procesi, e që ka të bëjë me bojkotimin e zgjedhjeve nga opozita kryesore.

ثshtë një letër e trishtë, siç e komenton Majlinda Bregu, një mesazh i cili shënon një ndër ato momente, kur sipari i etiketës dhe i diskrecionit të kuptueshëm të një diplomati perëndimor, është ngritur totalisht. اka na lejon të lexojmë të zhveshur dhe në dritën e diellit, të gjithë frustrimin e tij (e jo vetëm të tij), për përpjekjet disamujore, me qëllim që Shqipëria të mos shkonte në të njëjtën pikëtakimi, nga një drejtim krejt i ndryshëm, me Maqedoninë apo Kosovën fqinje. Hahn thotë açik dhe hapur se është lodhur, bashkë me kolegë të tjerë, që të bindë opozitën që të pranojë atë që në Perëndim e konsiderojnë thjesht si një tabu të paprekshme dhe të panegociueshme: rotacionin e pushtetit përmes pjesëmarrjes në garën e zgjedhjeve.

Përkundër kësaj përpjekjeje të gjatë dhe plot peripeci, Johanes Hahn ka vendosur të ndajë me shqiptarët (vini re, u shkruan të gjithë shqiptarëve!), zemëratën e tij për dështimin e këtij misioni. I cili ka si shkak të vetëm refuzimin e opozitës për të pranuar logjikën e përfshirjes dhe të pjesëmarrjes.

Përtej letrës së ashpër të komisionerit të zgjerimit, pas 80 ditëve në çadër, e djathta zyrtare nuk ka sesi të mos ketë kuptuar të paktën një gjë: habinë dhe mospranimin e vendosur që qeveritë dhe institucionet e Perëndimit kanë ndaj refuzimit të një partie të madhe politike për të hyrë në zgjedhje e për të marrë pjesë në institucione. Cilado qoftë aradha e justifikimeve për të shmangur garën elektorale, PD, Basha dhe Berisha nuk mund të mos kenë kuptuar se ka qenë një vetvrasje taktike, që të tentosh të bindësh për 3 muaj rresht europianët dhe amerikanët se pushteti mund të negociohet, e jo të fitohet, se qeveritë mund të ndryshojnë ngjyrë dhe përbërje e se kryeministrat mund të ikin me kalkulime tryezash, e jo me vota zgjedhësish. Teksa mbush tre muaj në një çadër e cila tashmë ka mbetur në det të hapur, opozita ka rastin të prekë me dorë “produktin” e furtunës që ndërtoi me stoicizëm, por pa logjikë dhe arsye: një mesazh fshikullues nga zyrtari (i djathtë), i cili për ironi të fatit, është përgjegjësi kryesor i procesit të zgjerimit të Bashkimit Europian. Pra, kontrollori i parë i rrugës që ne po përshkojmë për t’ju bashkuar klubit europian të vendeve të zhvilluara.

PD është ndodhur edhe një herë në të shkuarën, në këtë kapërcyell të rrezikshëm, në raport me ndërkombëtarët. Ka qenë periudha e pas vitit 1998, kur opozita e kohës u izolua thuajse totalisht në Tiranë dhe jashtë saj, aq sa nuk ftohej as në koktejlet e ambasadave në festat zyrtare. Ky është rasti i dytë i një krize të thellë që PD e ka jo me kundërshtarët socialistë, por me palën e tretë: ndërkombëtarët. Zëri logjik i Majlinda Bregut, Eduard Selamit dhe kritikat publike të Jozefina Topallit e të tjerëve, shënojnë një ishull arsyeje, në detin e emocionit dhe mllefit të verbër që ka pushtuar elitën opozitare. Një zë i cili duket se ka sfidën e mbajtjes ndezur të një kandili në mes të furtunës.

Johanes Hahn mund ta ketë gabim, ambasadorët e huaj në Tiranë mund të jenë të anshëm, Joseph Daul mund të jetë shprehur keq kur foli me miqtë e tij Basha e Berisha, zyrtarë të Departamentit amerikan munden gjithashtu të lexojnë keq situatën në një rrethanë të caktuar, por është thjesht e pamundur që gjithkush, absolutisht të gjithë në Bruksel, Berlin, Paris dhe në Uashington, t’ja fusin kot, e vetëm اadra të ketë të drejtë! ثshtë krejt e pamundur! Letra totalisht jodiplomatike e një diplomati të lartë te BE, që paguhet për të qenë zyrtar i lartë i Bashkimit Europian, na e thotë më së miri këtë edhe në këto momente. (Javanews.al)

Johanes Hahn eshte i korruptuar.
Edhe Joseph Daul (kryetari i Pp ne europe, shefi i salulit dmth)
Ambasada gjermane eshte e korruptuar
Edhe ajo amerikane
Habi dhe cudi por edhe ajo hollandeze ka marre leke sepse tha qe do i njohe zgjedhjet pa opozite.
Europianet jane te gjithe te korruptuar, e ka thene saluli.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Johanes Hahn eshte i korruptuar.
Edhe Joseph Daul (kryetari i Pp ne europe, shefi i salulit dmth)
Ambasada gjermane eshte e korruptuar
Edhe ajo amerikane
Habi dhe cudi por edhe ajo hollandeze ka marre leke sepse tha qe do i njohe zgjedhjet pa opozite.
Europianet jane te gjithe te korruptuar, e ka thene saluli.

Po Amerika , Amerika c'thote ??

Edhe dje kur cilesova Lulushin (me thane ske llogjike ) , qe pas negociatave te fundit pasi doli nga Presidenca, pas pyetjes nga gazetaria se ke do sugjeronte per qeveri teknike, tha tekstualisht - edhe nga populli te marresh e ti vendosesh ne qeveri ata do blehen!
Pra nese te gjithe u blekan....cfare oferte ke zoteri?
A ke ndonje emer te pableshem (meqe veten e ka perjashtuar pasi nuk do te vihet ne krye te shtetit , sepse se ka per qellim ) ?
 
Redaktimi i fundit:
Po Amrika , Amerika c'thote ??

Korrupsion i gjalle.
Kishin ngel keq per leke edhe ata.
Rama i ofroi narkodollare me miliarda.
Maskarenjte u shiten.
Edhe ata kane thene qe do i njohin zgjedhjet pa opoziten.
Te gjithe moj jane te shitur.
Kane mbetur vetem pishtaret e demokracise, ata qe i kane duart e pastra, ata qe mendojne vetem per popullin dite e nate, ahhhhhh po nuk i do njeri njerezit e ndershem sot moj joooooooo
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Prej 83 ditësh mallkojnë Republikën e Vjetër, flasin për themelimin e një Republike të Re, por ata rezultojnë në rrethin e njerëzve të pasur të kësaj Republike.

Drejtuesit e Partisë Demokratike, të ngujuar që në 18 Shkurt në çadër për zgjedhje të lira dhe varfërinë e shqiptarëve, rezultojnë me qindra mijëra euro nëpër banka, me prona, vila, makina, me të ardhura nga dhënia me qira të pasurive të paluajtshme, nga interesat, fondet e investimit, bizneset, pagat etj.

Bëhet fjalë për pasurinë e akumuluar vetëm për një vit kalendarik, konkretisht vetëm gjatë vitit 2016, pasi pasuria e tyre për në dy dekadat e fundit është marramendëse. Referuar deklaratave të pasurisë dorëzuar në ILDKP, Sekretari i Përgjithshëm i PD, Arben Ristani deklaron se gjatë vitit 2016 ka dhënë me qira 4 prona, të cilat i kanë sjellë mbi 30 mijë euro të ardhura.

Ristani deklaron të ardhura nga paga si deputet, llogaritë e rrjedhëse, ndërsa bashkëshortja e tij, Alketa Zazo, deklaron një pagë vjetore prej 42 milionë lekësh të vjetra.

Deputeti Eduard Halimi, ish-ministër i Drejtësisë në qeverinë ‘Berisha’, ka lidhur një kontratë me një kompani ndërtimi për blerjen e një pasurie të paluajtshme me vlerë 164 mijë euro, ndërsa deklaron rreth 20 mijë euro të ardhura nga dhënia me qira e një zyre tek Kullat Binjake në Tiranë. Ndërkaq, kreu i grupit parlamentar demokrat Edi Paloka, gjatë vitit 2016, ka blerë një makinë me vlerë 25 mijë euro.

Ndërsa ish-ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, ndër të tjera, deklaron se gjatë vitit që lamë pas ka blerë një apartament dhe garazh, me vlerë 160 mijë euro. Imami deklaron 18 mijë euro të ardhura nga aktiviteti profesional i bashkëshortes, një kredi për një tjetër banesë, 5 600 euro dhe 9 300 USD të ardhura nga qiraja e apartamentit etj.

Deputeti i PD Astrit Veliaj deklaron mbi 300 milionë lekë të ardhura nga qiratë vetëm për vitin 2016. Po gjatë këtij viti, ai deklaron blerjen e disa pasurive të paluajtshme dhe aksioneve në një kompani private.

Edhe Genc Pollo, deputet i PD, ish-ministër në qeverinë “Berisha”, gjatë vitit 2016 ka blerë një makinë 16 mijë euro, ndërsa ka marrë një kredi 40 mijë euro për blerje apartamenti.

Deputeti Oerd Bylykbashi deklaron disa apartamente dhe biznes privat të bashkëshortes. Nga ana tjetër, deputeti i PD, Bedri Hoxha ka dhënë me qira një lokal në Klos dhe një apartament në Tiranë.

Pasuria e deputetëve të PD për vitin 2016

Arben Ristani, deputet Sekretar i Përgjithshëm i PD


Të ardhura nga qiraja e pronës, 29 952 USD.

Të ardhura nga qiraja e pronës, 2 000 USD.

Të ardhura nga qiraja e pronës, 72 250 lekë.

Të ardhura nga qiraja e pronës, 357 000 lekë.

Pakësuar llogaria bankare, 131 703 lekë

Shtuar llogaria bankare, 387 439 lekë.

Shtuar llogaria bankare, 1 035 euro.

Pakësuar llogaria rrjedhëse, 6 321 euro.

Shtuar llogaria, burimi qiraja e pronës, 22 102 USD.

Shtuar llogaria e kursimit, 19 USD.

Të ardhura nga paga si deputet, 2 612 444 lekë.

Të ardhura nga fondi i investimit, 87 439 lekë.

Të ardhura nga blerja…67 900 lekë.

Të ardhura nga depozita, 19 USD.

Paguar kredia, 5 990 euro, mbetur 54 525 euro.

Pagua një pjesë e huasë, 10 000 euro, mbetur 30 000 euro.

Alketa Zazo, bashkëshortja, pakësuar llogaria 28 398 lekë.

Shtuar depozita, 19 euro.

Pakësua llogaria, 34 lekë.

Shtuar llogaria, 5 euro.

Shtuar llogaria, 1 855 lekë.

Pakësua llogaria, 50 104 lekë.

Gjendja cash, 2 600 euro.

Gjendja cash, 100 000 lekë.

Shtuar llogaria, 32 lekë.

Të ardhura nga paga si punonjëse e UNICEF, 4 240 612 lekë.

Të ardhura nga depozita, 51 euro.

Edi Paloka, kreu i grupit parlamentar të PD


Blerë makinë, 25 mijë euro.

Zgjidhje e akt-marrëveshjes për blerje apartamenti dhe kthim të shumës së paguar, 30 mijë euro.

Paga si deputet, 2 638 533 lekë.

Bashkëjetuesja, paga, 698 183 lekë.

Vajza, paga 408 000 lekë.

Arben Imami, deputet i PD, ish-ministër


Blerje apartamenti dhe garazh, 160 mijë euro

Shtesë në llogarinë rrjedhëse, 38 595 lekë.

Shtesë në llogari, 1 255 lekë.

Shtesë në llogarinë rrjedhëse, 5 209 USD.

Shtesë në llogarinë e vajzës, 3 mijë euro.

Të ardhura nga paga, 2 321 474 lekë.

Paga e bashkëshortes si pedagoge tek Universiteti i Arteve, 1 321 630 lekë.

Të ardhura nga aktiviteti profesional i bashkëshortes (pikturë), 18 mijë euro. Interesa nga llogaria e vajzës, 53 euro.

Të ardhura nga qiraja e apartamentit, 5 600 euro dhe 9 300 USD.

Dhuratë nga nëna e bashkëshortes, 500 000 lekë. Kredi për strehim, shlyer 284 521 lekë, mbetur 1 881 070 lekë. Kredi për blerje apartamenti, 65 mijë euro.

Detyrim ndaj shoqërisë për blerja apartamenti, 40 mijë euro.

Eduard Halimi, deputet i PD

Detyrim ndaj një kompania ndërtimi, 134 mijë euro, shlyer 30 mijë euro. Detyrim kredie, detyrimi 26 590 519 lekë, shlyer, 933 762 lekë. Interesa bankare, 55 327 lekë.

Të ardhura nga qiraja e zyrës tek Kullat Binjake, 20 mijë euro.

Paga si deputet, 2 486 420 lekë. Paga e bashkëshortes, 845 000 lekë.

Astrit Veliaj, deputet i PD


Apartament 100.8 m2 dhe verandë 44m2, Tiranë. Apartament 40.20 m2, Tiranë.

Truall plus ndërtesë, 1.89 %, 1372 m2 truall dhe 1372 m2 ndërtesë, 50 mijë euro. Marrë në pronësi 1.22 % të aksioneve të shoqërisë ‘Stamles’, 45 mijë euro. Pasuri truall 120 m2.

Paga si deputet, 2 453 235 lekë.

Të ardhura nga qiratë, 30 078 396 lelë.

Hipotekuar 5 prona si garanci për një kredi marrë nga një person juridik. Adelina Veliaj, të ardhura nga puna si administratore e UFO, 959 784 lekë.

Genc Pollo, deputet i PD

Kredi 16 mijë euro për blerje makine.

Kredi 40 mijë euro për blerje apartamenti.

Paga si deputet, 2 579 734 lekë.

Oerd Bylykbashi

Apartament banimi dhe garazh, bashkë me bashkëshorten, blerë që në 2015. Autoveturë, blerë që në 2015.

Truall me bashkëshorten në Durrës. Apartament 182 m2 në Durrës.

Apartament me bashkëshorten në Durrës. Gjendje cash, 100 000 lekë.

Depozitë bankare, 2 890 000 lekë.

Llogari rrjedhës, 204 000 lelë.

Llogari rrjedhës, 4 090 000 lekë, burimi nga paga.

Llogari rrjedhëse, 1 448 000 lekë. Paga si deputet, 2 633 114 lekë.

Qira trualli, 2 50 euro.

Bashkëshortja Vilma Fora, klinikë dentare që nga 2015. Autoveturë citroen

Biznes privat, mjek stomatolog, në Durrës, 1 324 375 lekë.

Bedri Hoxha, deputet i PD

Depozitë bankare, 400 000 lekë. Të ardhura si deputet, 2 855 244 lekë.

Të ardhura nga depozita në bono thesari, 6 700 lekë. Të ardhura nga bashkëshortja si administratore e shoqërisë “IRARBA”, 259 560 lekë. Të ardhura nga dhënia me qira e lokalit në Klos, 20 000 lekë në muaj.

Të ardhura nga dhënia me qira e një apartamenti në Tiranë, 30 000 lekë në muaj.Edmond Spaho, deputet i PD

Apartament banimi, 64 m2, në Tiranë, trashëguar pas vdekjes së babait.

Qira nga apartamenti në Tiranë, 324 000 lekë.

Paga si deputet, 2 288 803 lekë.

Paga nga Universiteti Marin Barleti, 120 000 lekë.

Interesa nga depozita dhe bono thesari, 300 000 lekë.

Kredi ndaj Enti i Banesave, shlyer 62 800 lekë, mbetur 339 836 lekë./ TEMA


PS: Lind pyetja ku dhe si u be kjo pasuri? Kjo republika e re do ia zbrasi llogarite bankare ketyre "oligarkeve" te tij dhe te mbushi arken e shtetit ?
Sqarim: Padiskutim qe deputete te PS mund te kene edhe llogari me te majme se kaq, por nuk eshte kjo teza e diskutimit...po flasim thjesht per "Republiken e re"!

Dikush duhet t'iu mesoje socialisteve, qe ne demokraci e ne sistemin kapitalist, njeriu nuk gjykohet se eshte i suksesshem e fiton shume. A ka nje ligj qe denon nje shtetas shqiptar se fiton shume para? Sigurisht qe jo.

Sistemi kapitalist eshte i tille: fito sa te mundesh per aq kohe sa nuk shkel ligjet e vendit. Dhe nese ti apo kushdo jeni xheloze se ata fitojne shume e ju nuk fitoni aq shume, ky eshte problemi juaj e jo i atyre.

Darius
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Dikush duhet t'iu mesoje socialisteve, qe ne demokraci e ne sistemin kapitalist, njeriu nuk gjykohet se eshte i suksesshem e fiton shume. A ka nje ligj qe denon nje shtetas shqiptar se fiton shume para? Sigurisht qe jo.

Sistemi kapitalist eshte i tille: fito sa te mundesh per aq kohe sa nuk shkel ligjet e vendit. Dhe nese ti apo kushdo jeni xheloze se ata fitojne shume e ju nuk fitoni aq shume, ky eshte problemi juaj e jo i atyre.

Darius

E ule fare dyshemen e diskutimit , kshuqe je i lire te besh monolog....
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
E ule fare dyshemen e diskutimit , kshuqe je i lire te besh monolog....

Ka ardhur koha e auto-golave klasik e auto-viktivizimi. Mbase eshte problemi i lupes. Fajin perfundimisht e paska lupa, e gjetem me ne fund...

Une nuk po mbroj Ata, une po mbroj qytetarine e tyre dhe ate timen. Nese ata kane shkelur ligjet e vendit, me tregoni cilin ligj kane shkelur? Dhe nese mazhoranca dhe "ti" i besoni se ata kane shkelur ligjet, perse nuk i drejtoheni prokurorise por beni cirqe te tilla mediatike?

Darius
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Ka ardhur koha e auto-golave klasik e auto-viktivizimi. Mbase eshte problemi i lupes. Fajin perfundimisht e paska lupa, e gjetem me ne fund...

Une nuk po mbroj Ata, une po mbroj qytetarine e tyre dhe ate timen. Nese ata kane shkelur ligjet e vendit, me tregoni cilin ligj kane shkelur? Dhe nese mazhoranca dhe "ti" i besoni se ata kane shkelur ligjet, perse nuk i drejtoheni prokurorise por beni cirqe te tilla mediatike?

Darius

E kam vene re kete pjesen e Auto-golave dhe auto-viktimizimit tek ti...Kur te mbaron argumenti merresh me individin (ne kete rast mua)

Nese do kishe miresine te lexoje qarte cfare kam shkruar , apo artikullin qe kam cituar sdo ishe nxituar ne perfundime me piruet!
Ajo cka thuhet eshte , sesi njerez qe pervec profilit te tyre si "DEPUTET" , nuk kane te faktuar asnje aktivitet tjeter , ku dhe si u bene pronar te kesaj pasurie?
Korrupsion? padiskutim qe po!
Dhe te lutem , mos me kundershto kot dhe mos mu drejto me vrer sepse jetojme te gjithe ne Shqiperi dhe perrallave i ka sosur besueshmeria prej shume kohesh tanime!
Kur gjykoj keta, mos mendo se ne mendje nuk kam edhe "aristokratet" e te majtes .
Nese mendon se imja eshte xhelozi , gabohesh....dhe e di fort mire!
Por nuk mund te ushqej veten me lugen e "HIPOKRIZISE" , Robin Hood eshte thjesht legjende urbane dhe nese vertet deshiron te jesh nje primitiv i tille , nise nga vetja!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
E kam vene re kete pjesen e Auto-golave dhe auto-viktimizimit tek ti...Kur te mbaron argumenti merresh me individin (ne kete rast mua)

Nese do kishe miresine te lexoje qarte cfare kam shkruar , apo artikullin qe kam cituar sdo ishe nxituar ne perfundime me piruet!
Ajo cka thuhet eshte , sesi njerez qe pervec profilit te tyre si "DEPUTET" , nuk kane te faktuar asnje aktivitet tjeter , ku dhe si u bene pronar te kesaj pasurie?
Korrupsion? padiskutim qe po!
Dhe te lutem , mos me kundershto kot dhe mos mu drejto me vrer sepse jetojme te gjithe ne Shqiperi dhe perrallave i ka sosur besueshmeria prej shume kohesh tanime!
Kur gjykoj keta, mos mendo se ne mendje nuk kam edhe "aristokratet" e te majtes .
Nese mendon se imja eshte xhelozi , gabohesh....dhe e di fort mire!
Por nuk mund te ushqej veten me lugen e "HIPOKRIZISE" , Robin Hood eshte thjesht legjende urbane dhe nese vertet deshiron te jesh nje primitiv i tille , nise nga vetja!

Dakort Monique, por nese sipas jush apo atyre quhet vjedhje, pse nuk i cojne ne prokurori ata qe akuzojne? Shume e thjeshte, nese mendon qe kane vjedhur te shkojne ne prokurori dhe te tregojne faktet ku kane vjedhur. Ndryshe mos na dilni neper studiot e mediave te partise para televizorit duke akuzuar e duke lehur ham ham se nuk ju beson njeri.

Ti ke paragjykimin tend, une kam argumentat e mia.

Darius
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Dakort Monique, por nese sipas jush apo atyre quhet vjedhje, pse nuk i cojne ne prokurori ata qe akuzojne? Shume e thjeshte, nese mendon qe kane vjedhur te shkojne ne prokurori dhe te tregojne faktet ku kane vjedhur. Ndryshe mos na dilni neper studiot e mediave te partise para televizorit duke akuzuar e duke lehur ham ham se nuk ju beson njeri.

Ti ke paragjykimin tend, une kam argumentat e mia.

Darius

Jo jo une skam paragjykim fare , por kam llogjike dhe Darius dhe ne lenden e matematiken kam qene mire.
E nese do i hyja disa llogarive , duke u bazuar ne shifra te deklaruara sigurisht qe kjo qe po them nuk ha fare diskutim.

Perse si cojne ne prokurori? Tani, seriozisht ma ben mua kete pyetje ti dhe pret te te pergjigjem?
Ok , ndoshta per respekt do e bej, por nje keshille ...Po flet me MOnique dhe jo nje deputete, apo individ i antaresuar diku, dhe as perfaqesuese e asnje partie politike. Po flet me dike qe te bardhe i thote e bardhe dhe te zezes e zeze!
Persa i takon ceshtjes se prokurorise, ndaj te njejtin shqetesim , pasi nga te dyja kampet eshte e njejta situate, pra te djathte qe sulmojne te majte per afera dhe vice versa....do doja shume qe ILDKPKI (institucioni qe duhet jo vetem te pasqyroj por edhe te vazhdoj procesin) te kryente deri ne etapen e fundit procesin zinxhir. Ky instittucion me se shumti konstaton , jep nje apo dy deklarata dhe kaq.
te vetmet raste ku shoh se ka vepruar apo ka ngritur disi kujen jane Gjin Gjoni dhe ai Prenga ( i te majtes) .
Pra per aq kohe sa rolet jane te ndara , pyetja jote eshte e pavend!

Tani me ler te te bej une nje pyetje ty.
Perse Sali Berisha ka zgjedhur te bej denoncime (digitale) dhe ato prova qe i shet si te verteta aty, nuk shkon ti depositoj ne prokurori pasi ka edhe tagrin per ti bere?
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Jo jo une skam paragjykim fare , por kam llogjike dhe Darius dhe ne lenden e matematiken kam qene mire.
E nese do i hyja disa llogarive , duke u bazuar ne shifra te deklaruara sigurisht qe kjo qe po them nuk ha fare diskutim.

Perse si cojne ne prokurori? Tani, seriozisht ma ben mua kete pyetje ti dhe pret te te pergjigjem?
Ok , ndoshta per respekt do e bej, por nje keshille ...Po flet me MOnique dhe jo nje deputete, apo individ i antaresuar diku, dhe as perfaqesuese e asnje partie politike. Po flet me dike qe te bardhe i thote e bardhe dhe te zezes e zeze!
Persa i takon ceshtjes se prokurorise, ndaj te njejtin shqetesim , pasi nga te dyja kampet eshte e njejta situate, pra te djathte qe sulmojne te majte per afera dhe vice versa....do doja shume qe ILDKPKI (institucioni qe duhet jo vetem te pasqyroj por edhe te vazhdoj procesin) te kryente deri ne etapen e fundit procesin zinxhir. Ky instittucion me se shumti konstaton , jep nje apo dy deklarata dhe kaq.
te vetmet raste ku shoh se ka vepruar apo ka ngritur disi kujen jane Gjin Gjoni dhe ai Prenga ( i te majtes) .
Pra per aq kohe sa rolet jane te ndara , pyetja jote eshte e pavend!

Tani me ler te te bej une nje pyetje ty.
Perse Sali Berisha ka zgjedhur te bej denoncime (digitale) dhe ato prova qe i shet si te verteta aty, nuk shkon ti depositoj ne prokurori pasi ka edhe tagrin per ti bere?

Tani argumenta per t'i ikur argumentave mund te gjejme pafundesisht.

Gjithsesi, prokuroria eshte e lire ti marri ato te dhena apo denoncime, sikurse po te linde nevoja Berisha e ka bere mese te qarte qe eshte i gatshem te vendosi cdo gje ne dispozicion te prokurorise!

Nuk po zgjatem me tej, pasi me dashje apo pa dashje po e devijojme temen.

Darius
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Mos harro se prokuroria kerkon nje denconcim te mireqene dhe jo individ qe fshihen pas nickname, apo akoma me keq fantazi te shthurura.

Sigurisht qe devijuam , por brenda argumentit jemi.
 
Top