"Zoti urren femrat"

princesha

Warrior Princess
Titulli: "Zoti urren femrat"

Dikush e quan femren fabrike femijesh. Dhe nuk eshte kushdo, por sulltani turk qe do te behet kalif.."Detyra epare e nj efemre eshte qe te shtoj popullaten e vendit"

Erdogan's hectic week: Insulting women, threatening allies, and much more — RT Op-Edge

dikush, shumice jane te tille. si i quan ato njerez qe nga injoranca, lindin 7 vajza vetem per te lind djale, e pastaj ne fund vajzat kujdesen per te, dajlin nuk e shikon me sy... nuk flasim per njerezit, se ndryshojn...
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: "Zoti urren femrat"

Nuk ka asgje te keqe kur muhameti ne ata habithe thote qe femra eshte qenje me zhvillim mental inferjore?

ps. Leri mekatin origjinal atyre qe ju perket ne besim, ti fol inferjoritetin e femres ne islam.

Femra me zhvillim mental inferior? :O Na habite tani. Ku thuhet se une s'e kam hasur ndonjeher. Fakti qe 2 femra jane baraz me 1 mashkull nuk tregon inferioritet as se ka probleme mendore, por sepse natyra femres nuk eshte aq e prere sa mashkulli. Femra shpesh kaplohet nga emocionet dhe gjendja e brendshme ndikon ne gjykimin tone. le te dale nje grua e te thoje qe jo nuk eshte e vertet. ne jemi te prere dhe gjykojme vetem me mendje. (PO flas per te pergjithshme, se dhe mund te kete raste te vecanta) Ndaj nqs duhen 2 deshmitar 1 mashkull eshte baraz me 2 femra. Tani ti do me domosdo te nxjerresh qe femra ne islam eshte inferiore, por s'e ben dot mer zotri.

p.s. Mekatin e tyre e ka sjelle autorja librit jo une, une po i mbroj ;). Madje ti nqs je kaq ne mbrojtje te femres duhet ta fillosh nga kjo pike pastaj te dalesh te gjerat dytesore, si deshmia e mashkullit e femres, ;) Po aty te rreh zemra ty, tek islami. Sa na do more sa na do :p
 
Titulli: "Zoti urren femrat"

Nje gje se mar vesh, pse hidheni kot duke u bazuar vetem tek titulli, qe shpeshhere i jepet per te patur sa me shume publik.
Me aq sa lexova une rreth autores, ka mar 3 fet, pra ska folur kot me kot por ka mar per baze tre librat me te rendesishem te tyre.

Vetem leximi i titullit na mjafton ta kuptojme se cfare ka mundur te shkruaj autorja e librit ! Feja ka parime , te jesh fetar duhet te ndjekesh parime , te shkruash nje liber duhet te ndjekesh parime dhe rregulla . Dhe tjetra , edhe mos ta lexojme fare librin , kur Laurit i pelqen Libri , mund te kuptohet cka shkruhet ne ate liber !
 
Redaktimi i fundit:

Didi

C'est la vie.
Titulli: "Zoti urren femrat"

@ Didi: Po deri sa te lexojme librin ne do diskutojme. :p Ama vete titulli eshte sh provokativ dhe s'ka shance te jete ashtu. Ti je e krishtere duhet ta dish ;)

Posi jo moj, nuk ndalova gje une. :p
Une komentova ate qe lexova karshi autores dhe dhash mendimin tim per titullin. Ti e di qe eshte e kot te futesh ne valle "fene"
qe mund te kem une. Po ik tani, flasim per librin kur ta lexoj. :)


Vetem leximi i titullit na mjafton ta kuptojme se cfare ka mundur te shkruaj autorja e librit ! Feja ka parime , te jesh fetar duhet te ndjekesh parime , te shkruash nje liber duhet te ndjekesh parime dhe rregulla . Dhe tjetra , edhe mos ta lexojme fare librin , kur Laurit i pelqen Libri , mund te kuptohet cka shkruhet ne ate liber !

Kjo qe thua ti qe te mjafton titulli eshte sikur te gjykosh nje njeri nga pamja dhe jo ajo qe mund te thote.
Ske faj ti jo, besimi qe ke ste le te arsyetosh mire.

Te pershendes Cen.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: "Zoti urren femrat"

Ne fakt Didi, ate qe ti ia the cenit, e bere vet lool. Ta gjykosh nje njeri nga pamja dhe jo ajo cfare mund te thote, keshtu thua. Pastaj ne anen tjeter, besimi qe ke, ste le te arsyetosh. A nuk e bere te njejten gje edhe ti :p !? Gjykove nje besim, pa e njohur apo studijuar sic duhet :D
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: "Zoti urren femrat"

Ne fakt Didi, ate qe ti ia the cenit, e bere vet lool. Ta gjykosh nje njeri nga pamja dhe jo ajo cfare mund te thote, keshtu thua. Pastaj ne anen tjeter, besimi qe ke, ste le te arsyetosh. A nuk e bere te njejten gje edhe ti :p !? Gjykove nje besim, pa e njohur apo studijuar sic duhet :D
Ku e pe qe gjykova besimin?! Nuk flas per dicka qe nuk njoh dhe as i futem fare.

Nqs do te kapesh kot dakord. Ama, futju me thelle asaj cka thash une. :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: "Zoti urren femrat"

Ske faj ti jo, besimi qe ke ste le te arsyetosh mire.

Une nuk e di, por fjala besim sqaroj cdo gje ! Vetem nqfs e ke pasur fjalen per besim/bindje personale, ajo eshte dicka tjeter
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: "Zoti urren femrat"

Ehuu po ku e kuptoni dot didin ju aman Didi i fut nje fjali dhe kujto se shpjegoi tere temen :p

O Did kam nje pyetje:
Sipas besimit tend a i urre Zoti femrat? Do thuash ti s'kam lexuar librin. Librin se ke lexuar ti ama permbajtjen na e paska sjelle Lauri :p..hihi
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: "Zoti urren femrat"

Une nuk e di, por fjala besim sqaroj cdo gje ! Vetem nqfs e ke pasur fjalen per besim/bindje personale, ajo eshte dicka tjeter

Sic shkruajta edhe me siper, nuk cenoj fen e asnjerit. Prandaj flas per ate qe shikoj/lexoj keshtu qe sigurisht per bindje personale!

Ehuu po ku e kuptoni dot didin ju aman Didi i fut nje fjali dhe kujto se shpjegoi tere temen :p

O Did kam nje pyetje:
Sipas besimit tend a i urre Zoti femrat? Do thuash ti s'kam lexuar librin. Librin se ke lexuar ti ama permbajtjen na e paska sjelle Lauri :p..hihi


Pse kam nje deshire per te mbushur me dislike une ty keto dite, eee? Si thua? :D

Abstesoj, mos me citoni me, se ju mori e mira ju mori (po skeni faj ju, filluat argjerimin e uria ben te veten) lol
Po bej shakaaaa ee, se si dihet si e mer Lover. :pHajde me te mira tani! :)
 
Titulli: "Zoti urren femrat"

Kjo qe thua ti qe te mjafton titulli eshte sikur te gjykosh nje njeri nga pamja dhe jo ajo qe mund te thote.
Ske faj ti jo, besimi qe ke ste le te arsyetosh mire.

Te pershendes Cen.

Oj Didush sme ke kuptuar mire ! Te jesh pjestar i fese islame dmth te pranosh te ndjekesh parime dhe rregulla edhe atehere kur te shkruan vepra shkencore . Vete emertimi i titullit eshte i mbrapsht , dhe tituj te tille te librave nuk eshte qe lexoj per here te pare . E kape tani ?

Dhe per cfare arsyetimi e ke fjalen ? Nje ateist apo te pa fe , per ta kuptuar nuk duhet logjike ku me dite sa !
Te pershendes edhe une gjithashtu .
 

Lauri

Anunnak
Titulli: "Zoti urren femrat"

Femra me zhvillim mental inferior? :O Na habite tani. Ku thuhet se une s'e kam hasur ndonjeher. Fakti qe 2 femra jane baraz me 1 mashkull nuk tregon inferioritet as se ka probleme mendore, por sepse natyra femres nuk eshte aq e prere sa mashkulli. Femra shpesh kaplohet nga emocionet dhe gjendja e brendshme ndikon ne gjykimin tone. le te dale nje grua e te thoje qe jo nuk eshte e vertet. ne jemi te prere dhe gjykojme vetem me mendje. (PO flas per te pergjithshme, se dhe mund te kete raste te vecanta) Ndaj nqs duhen 2 deshmitar 1 mashkull eshte baraz me 2 femra. Tani ti do me domosdo te nxjerresh qe femra ne islam eshte inferiore, por s'e ben dot mer zotri.

p.s. Mekatin e tyre e ka sjelle autorja librit jo une, une po i mbroj ;). Madje ti nqs je kaq ne mbrojtje te femres duhet ta fillosh nga kjo pike pastaj te dalesh te gjerat dytesore, si deshmia e mashkullit e femres, ;) Po aty te rreh zemra ty, tek islami. Sa na do more sa na do :p

Tema flet per te gjitha religjonet, une po flas per islami se nga ana tjeter jeni ju myslimanet ne debat. Cuditrisht me te prekurit nga ky liber.

Tani, mqs nuk e paskeni lexuar asnjeri nga ju, po e nxjerr ne drite edhe ate gjysmen trurit te femres sipas Profetit Muhamet.
Siper te solla Sahih Al-Bukhar Hadith 1.301 i cili eshte i njejti dialog mes Muhametit me femrat, me kete Sahih Al-Bukhari Hadith 3.826 se pse duhen dy femra dishmitare qe te barazohet me nje burr, ku tekstualisht pergjigjet: "Arsyeja është mungesa e trurit e gruas."

Tani nqs e kam gabim dhe hadithet nuk jane te verteta, jam une qe do kerkoj ndjes, ne te kunderten duhet ta pranoni qe femrat kane gjysem truri. (natyrisht sipas Allahut nepermjet Muhametit)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: "Zoti urren femrat"

"Arsyeja është mungesa e trurit e gruas."

Perkthim katastrofal

"This is the deficiency in her religion.", nuk perkthehet ashtu sic e ke perkthyer ti apo webfaqet ku ti zakonisht i merr ato pyetje copy-paste dhe i sjell (shihet qe as ne shqip nuk din ti shkruajsh).

Sdq, per kete pjesen e fundit, e ke 1 sqarim te bukur. Ti nuk e shiqon videon, sepse je perplot mllef dhe urrejtje ndaj cdo gje ISLAME (gje qe vetem trurit tend i ben dem, Askujt neve ne kete forum lool).

[video=youtube;GYoNDgB-jDU]https://www.youtube.com/watch?v=GYoNDgB-jDU[/video]


Dhe video tjeter per ciftin tend dhe te atyre qe i keqinterpretojne hadithet:
[video=youtube;EsE05yq5g-s]https://www.youtube.com/watch?v=EsE05yq5g-s[/video]
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: "Zoti urren femrat"

Tema flet per te gjitha religjonet, une po flas per islami se nga ana tjeter jeni ju myslimanet ne debat. Cuditrisht me te prekurit nga ky liber.

Tani, mqs nuk e paskeni lexuar asnjeri nga ju, po e nxjerr ne drite edhe ate gjysmen trurit te femres sipas Profetit Muhamet.
Siper te solla Sahih Al-Bukhar Hadith 1.301 i cili eshte i njejti dialog mes Muhametit me femrat, me kete Sahih Al-Bukhari Hadith 3.826 se pse duhen dy femra dishmitare qe te barazohet me nje burr, ku tekstualisht pergjigjet: "Arsyeja është mungesa e trurit e gruas."

Tani nqs e kam gabim dhe hadithet nuk jane te verteta, jam une qe do kerkoj ndjes, ne te kunderten duhet ta pranoni qe femrat kane gjysem truri. (natyrisht sipas Allahut nepermjet Muhametit)

Po jo mo Laur se une s'po prekem hic, as nga ky liber as te ngrihet e tere bota, por per efekt diskutimi po vazhdojme me tej ne. Dhe une ate qe shkrova e bera, se kushedi nqs dikush do te dij si eshte ne fe? ky eshte mendimi im. Kaq.
Sa per ate fjaline: "Mungese truri" hera pare qe e degjoj.:) Me siguri nqs kupton arabisht apo e pakta anglisht do e kuptoje qe ka te beje me limitimin, jo perfeksionin, pike e dobet si te thuash, sic dhe ta shpjegova arsyen me siper. :)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: "Zoti urren femrat"

Oj Didush sme ke kuptuar mire ! .

Plasen dhe ketej cokollatattt.. Po c'pasket qene ju te bresit sotem more aman :p.
Didush!

giphy.gif

p.s. shaka se mos prekeni ne seder ju :p
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: "Zoti urren femrat"

Po jo mo Laur se une s'po prekem hic, as nga ky liber as te ngrihet e tere bota, por per efekt diskutimi po vazhdojme me tej ne. Dhe une ate qe shkrova e bera, se kushedi nqs dikush do te dij si eshte ne fe? ky eshte mendimi im. Kaq.
Sa per ate fjaline: "Mungese truri" hera pare qe e degjoj.:) Me siguri nqs kupton arabisht apo e pakta anglisht do e kuptoje qe ka te beje me limitimin, jo perfeksionin, pike e dobet si te thuash, sic dhe ta shpjegova arsyen me siper. :)

Adithi ne fjale flet per munges qe ne italisht do thote = scarsezza di cervello. Interpretimet si gjithmone jua le ne dispozicion http://next.alim.org/library/hadith/SHB/826/3

Por ka mjaft te tjera Saul: Al-Tirmidhi Hadith 3890 "Pas femrave, asgje me shume nuk adhuronte Muahmeti se kuajt"
Natyrisht nuk eshte nje kompliment per femren besoj..!

O tregimi i Aishe (gruaja e Muhametit) tek Sahih Al-Bukhari Hadith 1.490 : "Ti na ke barazuar me gomar dhe qen, O Allah....."
As kjo nuk eshte nje komplimet besoj..!
 

Lauri

Anunnak
Me hyri ne shtepi liber i keq per femrat.Nje keqe qe duhet te lexohet.
Nuk pres ndoje gje te madhe ekstra nga gjerat qe di, por gjithsesi nje liber qe ja vlen gjithmone te lexohet. (Kur ti vije rradha)

Per miqt e gjuhes italiane po ofroj parathenjen dhe faqen e pare.

dio1.jpg

FB_IMG_1579087336825.jpg
FB_IMG_1579087344817.jpg
 

DeliriumMind

Disconnect to Riconnect 💫
mbaj mend qe kur thash qe do e bleja
" oh akoma me kto idet e tua si feministe? Apo nga qe eshte moda e momentit"
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Duke u bazuar tek titulli..nuk ma do mendja ti urrej..por edhe me sy te mire nuk i ka ama hahahaha sepse i'u ka dhene kaq shume probleme..nje nder to te durojne meshkujt hahaha
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Top