ZYRTARE/ Klubet e mëdha krijojnë Super Ligën europiane, ja 12 skuadrat që marrin pjesë

U zbulua gjatë ditës së diel dhe tashmë gjithçka është zyrtare. 12 klube të mëdha europiane kanë krijuar Superligën Europiane. 949E494A-0CD0-4D08-BE92-119A678C7E51.jpeg
Zyrtarizimi ka ardhur pak para mesnate, teksa janë 12 klube të cilat kanë pranuar krijimin e ligës së re, ndër të cilat 6 nga Anglia ku përfshihen Mançester Junajtid, Mançester Siti, Liverpuli, Totenhemi, Arsenali dhe Çelsi, 3 nga Italia ku përfshihen Interi, Milani dhe Juventusi dhe 3 nga Spanja ku përfshihen Atletiko Madrid, Real Madrid dhe Barcelona.

Do të jetë një ligë e përbashkët ku do të luhet ndeshje çdo mesjavë dhe ndarja të bëhet në 4 grupe me nga 12 ekipe, ku katër skuadrat më të mirat do të përballeshin më pas në raundet e tjera për të fituar trofeun.FEE1A0F4-E5E8-42CD-A8D3-08D56D71862C.jpeg
Skuadrat në Francë dhe Gjermani deri tani kanë refuzuar dhe nuk dihet se nëse do të bashkohen më vonë ose jo. Ky veprim mund të sjellë një rrënim të UEFA-s si në aspektin organizativ ashtu dhe në aspektin ekonomik, pasi dihet se Champions-i është kompeticoni më i madh dhe fitimprurës për klube në botë.

FORMATI:

Do të marrin pjesë 20 klube, 15 klubet themeluese dhe pesë ekipe të tjera shtesë që do të klasifikohen çdo vit bazuar në performancën e sezonit të kaluar.

Të gjitha ndeshjet do të luhen gjatë javës, të gjitha klubet do të vazhdojnë të garojnë në ligat e tyre përkatëse kombëtare, duke ruajtur kështu kalendarin.

Sezoni do të fillojë në gusht me pjesëmarrjen e klubeve në dy grupe me nga 10, të cilët do të luajnë ndeshje vajtje-ardhje, 3 më të mirët nga secili grup do të kualifikohen automatikisht në çerekfinale. Skuadrat që përfundojnë të 4 dhe 5 do të luajnë një “play-off” shtesë me dy ndeshje

“Play-off” me dy ndeshje do të luhen nga çerekfinalet për të arritur në finale, e cila do të luhet si një lojë e vetme në maj në një vend neutral.

PANORAMASPORT.AL
 
Epo dhe superLeague po behet per ceshtje leku ndersa atalanta verona cagliari kan kerku perjashtimin e inter milan juventus
Per ceshtje leku, por ju shkojne klubeve, qe kane te drejt te lajne borxhet edhe te rregullojne infrastrukturen
 
Normale luhet leku modh në fakt s'ka se si të ndodhte ndryshe me gjith ato rroga të larta etj cmenduri. Prandaj mu ka mërzit futbolli kto vitet e fundit
Esht bo bixhoz pra .


por po m vje keq sepse ceferin ka kerku qe fituesit e Ch.L te dorzojn kupat e fituara e po m dhimbsen shum ato 7 kupa te milani??
A juvja sdi gjo a ka me dorzu gjo ?
 
Esht bo bixhoz pra .


por po m vje keq sepse ceferin ka kerku qe fituesit e Ch.L te dorzojn kupat e fituara e po m dhimbsen shum ato 7 kupa te milani??
A juvja sdi gjo a ka me dorzu gjo ?
Kupat teneqe janë mbahen men. Por s'di a do e bojn. Për ne si tifozë mirë osht se shofim spektakël, po për futbollin në përgjithësi është keq normal që bixhoz.
P.S juvja të maj men finalet edhe nja 2 a 3 sa ka ?
 
Kupat teneqe janë mbahen men. Por s'di a do e bojn. Për ne si tifozë mirë osht se shofim spektakël, po për futbollin në përgjithësi është keq normal që bixhoz.
P.S juvja të maj men finalet edhe nja 2 a 3 sa ka ?
Ate po shikoj.
Te gjithe keta qe jane kunder tani, do kerkojne te futen te superleague.
Besoj qe do funksionoje si fortmati i CH.L thjesht do ket me shum lek gje qe u intereson skuadrave !
 
Keta e prishen futbollin edhe uefa vet i lejoj.

Psg klub qe eshte formuar ne 1970, pa asnje histori, ka blerjet me te shtrenjta e rrogat me te larta.
Prandaj e shiti berluskoni se smundi ti konkuronte kto pisa ...

Tashi nese vendosin te hyjne ne superlige aitomatikisht e merr interi kampionatin
Juve dhe milan humbin interesin e tyre per kampionat dhe detyrimisht do u ndryshoje dhe koeficenti ndeshjeve
 
Prandaj e shiti berluskoni se smundi ti konkuronte kto pisa ...

Tashi nese vendosin te hyjne ne superlige aitomatikisht e merr interi kampionatin
Juve dhe milan humbin interesin e tyre per kampionat dhe detyrimisht do u ndryshoje dhe koeficenti ndeshjeve
E merr atalanta se interi eshte pjes e superliges
 
Top