Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3
 1. #1
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  6,816
  Forca e Rrespektit
  1437

  12 fjalė shqipe qė 90% i shkruajnė gabim

  12 fjalė shqipe qė 90% i shkruajnė gabim

  12 fjalė shqipe qė 90% i shkruajnė gabim e qė fanatikėt e gramatikės do t’jua “marrin shpirtin” pėr to!  Shkruhet: agjensi

  Duhet: agjenci

  Fjalėt e huaja nga burimi latin e neolatin me c do tė shkruhen me c e jo me s. Po ashtu, fjalėt me burim grek a latin, qė kanė njė g pėrpara zanoreve i dhe e, shkruhen me gj (dhe jo me xh) ashtu si shqiptohen; p.sh.: agjenci, gjeografi, gjeometri, gjeneratė, gjenezė, gjimnastikė, higjienė, origjinė etj. Nė agjencitė turistike ku shkruhet si nė rastin e fotos, meritoni njė paketė “all inclusive.”


  Shkruhet: djath

  Duhet: djathė

  Shkruhet -ė-ja fundore te emrat mashkullorė dhe shumica e emrave mashkullorė qė pėrdoren edhe si asnjanės: atė, burrė, djalė, gjalmė, gjumė, kalė, lėmė, lumė; ballė (balli, ballėt), brumė (brumi, brumėt), djathė (djathi, djathėt), drithė, drithėra, dyllė, dhallė, dhjamė, gjalpė, mjaltė, ujė, ujėra etj.;  Shkruhet: marrdhėnie, mardhėnie, marrėdhėnje

  Duhet: marrėdhėnie

  Emrat femėrorė foljorė me prapashtesėn -je e ruajnė j-nė nė trajtėn e pashquar dhe tė shquar tė njėjėsit dhe tė shumėsit; p.sh.: ardhje, derdhje, dalje, lidhje, marrje, mbėshtetje, pritje, shitje, tretje etj. Por ku bashkohet j-ja me n-nė, do tė shkruhen nie dhe jo nje; p.sh.: dhėnie, marrėdhėnie, parathėnie, etj. Kėshtu do tė shkruhet edhe gie dhe jo gje djegie (e jo djegje), shmangie, lagie etj. Me j do tė shkruhen edhe emrat femėrorė me -ijedhe -ijė, nė tė cilėt j-ja i pėrket temės sė fjalės dhe ndihet kudo; p.sh.: anije, anija, anijeje; fije, fija; shije, shija; bijė, bija; mijė, mija; vijė, vija, fėmijė, fėmija, fėmijėt a fėmi, fėmija, etj.  Shkruhet: Lagja

  Duhet: Lagjja

  (Shpjegimi nė rastin e lagjes ėshtė si marrėdhėnie). Nė rast se do ndeshni njė tabelė nė qytet me Lagja “Luigj Gurakuqi”, shtojini edhe njė –j, pra Lagjja “Luigj Gurakuqi”. Dikush do ta fiksojė, patjetėr.  Shkruhet: ēertifikatė

  Duhet: certifikatė

  Nė pajtim me shqiptimin e sotėm letrar, fjalėt me burim nga latinishtja a nga gjuhėt romane, si edhe nga greqishtja, tė cilat nė gjuhėn shqipe kanė njė c tė ndjekur nga zanorja e ose i, shkruhen me c dhe jo me ē apo me s: celebrim, celular, centralist, centralizoj, certifikatė, procedurė, proces, etj.;  Shkruhet: e dielė

  Duhet: e diel (pa ė-fundore)

  Ditėn e shtatė tė javės, Zoti e bėri pushim. Edhe ė-ja fundore nė kėtė rast ėshtė gjithmonė pushim. Nuk shkruhet ė-ja fundore tek tė gjithė emrat, te tė cilėt grupi i zanoreve ie ndiqet nga njė bashkėtingėIlore e lėngėt (l, ll, r) dhe tė gjitha fjalėt e formuara prej tyre: e diel, diell, miell, qiell, etj.; diellor, pėrmiell, miellzim, qiellor, etj.;  Shkruhet: Digjitalizim

  Duhet: Dixhitalizim

  Nė pajtim me shqiptimin e sotėm letrar, fjalėt qė burojnė kryesisht nga greqishtja, latinishtja e nga gjuhėt romane dhe qė nė shqipen kanė njė gj tė ndjekur nga njė e ose i, shkruhen me gj. Por dixhitalizim ėshtė njė fjalė, kryesisht e re e shqipes, dhe me dixhitalizimin e sistemit tė arsimit nė Shqipėri, pėrmes futjes sė tabletave nė shkollė, ka pasur konfuzion edhe nga vetė Ministria e Arsimit pėr rastin nė fjalė, meqenėse herė e shkruan digjitalizim e herė dixhitalizim. Pėr kėtė, nė njė deklaratė publike pak kohė mė parė, akademiku Jorgo Bulo ka thėnė: “Dixhitalizim ėshtė fjalė e re nė fjalorin e shqipes dhe ka krijuar konfuzion, por duhet tė shkruhet me “xh” dhe jo me “gj”, sipas rregullit tė drejtshkrimit tė shqipes, qė fjalėt e huaja shkruhen ashtu siē shqiptohen”.  Shkruhet: vėnd

  Duhet: vend

  Sė bashku me qendėr – jo qėndėr, mendje jo mėndje; fle jo flė; qendėr jo qėndėr
  Shkruhen me e (dhe jo me ė) fjalėt ku kjo zanore ėshtė e theksuar dhe ndiqet ose ka qenė ndjekur nė tė kaluarėn nga njė bashkėtingėIlore hundore (m, n, nj). Me e shkruhen gjithashtu fjalėt e prejardhura ose tė pėrbėra tė formuara prej tyre, pavarėsisht nga lėvizja e theksit:
  (mė) dhemb, dhembje, femėr, femėrore, gjemb, e premte, rremb, shemb, shembull, shembullor, i shtrembėr, shtrembėroj, tremb, thembėr, zemėr, zemėroj etj.; argjend, argjendar, brenda, brendi, i brendshėm, mendje, mendoj, mendim, pėrmend, zėvendės, zėvendėsoj etj.; e enjte, gėshtenjė, ndenja, (i, e) ndenjur, shenjė (por shėnoj, shėnim), (i, e) shenjtė, (i, e) shtrenjtė etj.  Shkruhet: Mirėsevini!

  Duhet: Mirė se vini!

  Mirė se erdhe! Mirė se vjen! Mirė se rrini! Mirė se ju gjeta! Mirė ardhsh! Mirė vafsh! Mirė mbetsh! Qofsh mirė! Ju bėftė mirė!”, shkruhen ndaras, jo bashkė, siē hasen zakonisht, sidomos nė institucionet arsimore, ku mėsohet gjuha shqipe. P.sh., thuajse nė tė gjitha shkollat, shohim “Mirėsevini, nxėnės tė dashur!”, e cila, sigurisht qė ėshtė shkruar gabim. Edhe nė hyrje tė shumė qyteteve, kjo shprehje gjendet e shkruar gabim: “Mirėsevini nė X qytet!”

  Kujdes! Kėto pasthirrma shkruhen bashkė vetėm kur ato kthehen nė emra, p.sh.: Pasi i uroi mirėseardhjen, e ftoi tė uleshin brenda. Fjala e mirėseardhjes. Darka (dreka) e mirėseardhjes. Nė shenjė mirėseardhjeje etj.  Shkruhet: Qera

  Duhet: Qira

  Shumė njerėz e dinė se trajta e duhur ėshtė qera, madje ėshtė qesharake edhe kur korrigjojnė tė tjerėt kur e pėrdorin nė tė folur a tė shkruar qira. Nė fakt, kjo fjalė shkruhet me i dhe jo me e. I-ja nuk jepet me qira nė kėtė rast.  Shkruhet: sėrisht

  Duhet: sėrish

  Sėrish hyn nė grupin e atyrė fjalėve, tė cilave u shtohen “bishta”, si, p.sh., thuhet Yzberisht, nė vend tė Yzberish apo garazhd, nė vend tė garazh (siē duket ngatėrrohet garazhi me grazhdin, shkruan Prof. Bejtja).  Konica.al
  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu,
  nuk tė meriton as ashtu.

  Mua nuk mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  por fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 2. #2
  Administrator fv Avatari i Monique
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  29,539
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  10
  Ka edhe te tjera
   

 3. #3
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aragon
  Antarėsuar nė
  Nov 2016
  Postime
  1,139
  Forca e Rrespektit
  88
  Po de po, si shqiptohen fjalet ne dialektin e PĆ«rmetit i bie kjo.

  Ka ngel tna mesojne Shqipen mizoret komunjare. Per ate jemi ngel bira e funit e kavallit ne Europe.
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Perkthimi fjale per fjale i qyteteve te botes
  Nga NeVertiti ne forum Turizmi
  Pergjigje: 6
  Postimi i Fundit: 01-05-2018, 17:09
 2. “Njerėzit me drama mund tė shkruajnė libra”
  Nga NeVertiti ne forum Letėrsia botėrore
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-03-2018, 10:34
 3. Kristoforidhi, historia e njė fjalori tė gjuhės shqipe me 20 mijė fjalė
  Nga LeVoyageur ne forum Personalite tė shquara Shqiptare /boteror
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-12-2016, 09:05
 4. Pergjigje: 10
  Postimi i Fundit: 27-01-2016, 16:25
 5. Lapsa kompjuterikė qė shkruajnė leksionet
  Nga sweetzzinna ne forum Kuriozitete
  Pergjigje: 5
  Postimi i Fundit: 02-09-2008, 13:39

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •