Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 9 nga 9
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  38,512
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11738

  Cilat sėmundje i shkakton vetmia?

  Cilat sėmundje i shkakton vetmia?  Vetmia mund tė vrasė dhe kėtė gjė e ka vėrtetuar shkenca.

  T ė ndjerit vetėm mund tė rrisė te njeriu, rrezikun e sėmundjeve tė zemrės, atakut dhe kancerit.

  Mungesa e njė grupi shoqėror dhe familjar ėshtė e rrezikshme pėr shėndetin po aq sa mungesa e aktivitetit fizik, sugjeron njė studim i kryer kohėt e fundit.

  Shkencėtarėt e Universitetit tė Karolinės sė Veriut kanė studiuar lidhjen mes marrėdhėnieve shoqėrore dhe sėmundjeve nė secilėn fazė tė jetės.

  Pėr mė tepėr, hipertensioni nė moshė tė madhe ka mė shumė gjasa tė shkaktohet nga vetmia sesa nga faktorėt klinikė tė njohur. Njerėzit qė gėzojnė mbėshtetjen e tė dashurve tė tyre kanė mė pak shanse pėr t’u prekur nga sėmundje dhe si rrjedhim do tė jetojnė mė gjatė.

  Nė bazė tė kėtij studimi, mjekėt kėshillojnė qė prindėrit duhet tė inkurajojnė fėmijėt e tyre adoleshentė dhe nė moshė tė re qė tė ndėrtojnė sa mė shumė marrėdhėnie shoqėrore, pasi kjo ėshtė po aq e shėndetshme sa aktiviteti fizik.

  Edhe studime tė mėparshme kanė treguar se njerėzit jetojnė mė gjatė kur kanė shumė lidhje shoqėrore.
   

 2. #2
  Gjumash fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Bukowski
  Antarėsuar nė
  Jan 2017
  Vendodhja
  Asgardia
  Postime
  343
  Forca e Rrespektit
  81
  Per mua vetmia eshte shume e dobishme nese nuk arrin te vrasi atehre te ben me te fortin. Ka dhe vetmi qe rrjedh nga zhgenjimi i shoqerise. Keshtu qe eshte mire ti provosh te dyja.
  "Kush je ne te vertet kur asnje nuk te shikon?"
  "Tu pensaci a migliorare il resto arriva da sč."

 3. #3
  Ehh vetmia: E kush e provoi kete opsion dhe nuk hapi cdo skute te shpirtit te tij. Here here vetmia fal amshim deri ne delir e here here ajo eshte nje armike e perkryer deri ne veteshkaterrim por vlen te jetohet vlen, sepse vetem keshtu njeriu meson dy nder vlerat e jetes Meditimin e thelle dhe Miresine. Eshte pikerisht vetmia libri i pa-shfletuar i shpirtit qe i hap udhe miresise se pafund qe buron ne genet e gjithkujt.
  Pak kujt ja uroj vetmine per kohe te gjate, por shume i uroj gjithkujt ta provoje.
   

 4. #4
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,017
  Forca e Rrespektit
  1500

  Ne e dijm vet: Sa na duhet te qendrojm vetun dhe sa te qendrojm me tjeret.


  Imam Shafiu ka then per qendrimin me njerez: As mos e mbyll deren komplet, as mos e hap teper....


  Per mua mjafton, qe kur jam afer, cka eshte nevoja iu them direkt
  dhe kur jam larguar, smendoj asgj asnjeri...
  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu,
  nuk tė meriton as ashtu.

  Mua nuk mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  por fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 5. #5
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  12,262
  Forca e Rrespektit
  836
  Vetmia semundje??
  Po le te semurem me mir nga vetmia,sesa te semurem nga prania e idioteve....
   

 6. #6
  Relax fv Avatari i Odeon
  Antarėsuar nė
  Aug 2015
  Postime
  659
  Forca e Rrespektit
  186
  Vetma eshte arti i semundjeve qe dua te me ngjiten, mundesisht sa me shpejt! Do doja semundjen e ngjitjes i vetem ne shtegun e pjerret midis monopatit te dijes, atje tej drejt qoshkut me diell.....
  Veshtire te braktis semundjen e deshiruar, qofsha gjithmone i semurur nga nje semundje e tille qe me fal frymezimin e rreshtave te arrire drejt burimit, ku hipokritet, mashtrueset, dhe imoralet kane atje te pijne, por qe shpesh u dogjen nga nxehtesia e saj.


  Vetmi ti atdheu im vetmi.
   

 7. #7
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,745
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1433
  Vetmia per mendimin tim eshte moment qe duhet per cilindo nga ne. Ajo na ben te jemi gjithmone e me te afte per te kuptuar cpo ndodh rreth e rrotull nesh dhe te levizim sakte. :-)

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

 8. #8
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  38,512
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11738
  Vetem nje mendje teper e forte dhe racionale dine te shijoj vetmine.
  Tjerat diversitet psikollogjike vetmia i con ne depresion,kataklipsi.
   

 9. #9
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aragon
  Antarėsuar nė
  Nov 2016
  Postime
  1,143
  Forca e Rrespektit
  88
  Njeriu eshte qenie sociale, nuk mundet pa dike tjeter.

  I ndjeri Babgjyshi thonte vetem Perendia rrine vete l o l.
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Vetmia, ja se si pėrhapet kjo sėmundje ngjitėse
  Nga NeVertiti ne forum Psikologjia
  Pergjigje: 6
  Postimi i Fundit: 4 Jave Me Pare, 09:38
 2. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-09-2016, 10:44
 3. A e dini se vetmia eshte semundje ngjitese?
  Nga GLOOM ne forum Stil jete
  Pergjigje: 5
  Postimi i Fundit: 09-03-2012, 17:15
 4. Cilat semundje lidhen me muajin e lindjes
  Nga NeVertiti ne forum Kuriozitete
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-06-2011, 21:55

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •