Ditėt e fundit ka qarkulluar nė internet videoja e njė maēoku me emrin BenBen, i cila ka prekur zemrat e gjithė shikuesve. Bėhet fjalė pėr njė maēok tė mėrzitur dhe shumė tė sėmurė, i cili u ēua pėr kurim nė njė klinikė veterinare. BenBen kishte shumė plagė nėpėr trup, dėmtime nė shtyllėn kurrizore, kocka tė thyera dhe njė vesh tė dėmtuar. Mendohet se tė gjitha kėto i janė shkaktuar nga sulmi i ndonjė kafshe tė madhe, por ajo qė u tha nga veterinerėt, ishte se shanset e tij pėr tė jetuar ishin tė ulėta. Edhe pse tė mėrzitur, ata nuk mund ta shėronin dot maēokun e sėmurė dhe ta kthenin atė sėrish siē ishte mė parė, ndaj vendosėn t’ia ndėrprisnin kurimin. Gjatė gjithė kohės, maēoku rrinte i mėrzitur, sikur ta ndiente se do tė ngordhte sė shpejti. Ai as hante dhe as pinte.

Historia e maēokut u transmetua edhe nė televizione dhe njė zonjė me zemėr tė madhe dėgjoi pėr historinė e tij. Njė ditė pėrpara se veterinerėt tė aplikonin tek maēoku eutanazinė aktive (t’i injektonin njė medikament qė do e bėnte atė tė ngordhte), ajo vendosi ta birėsonte atė dhe ta merrte nė shtėpinė e saj. Nė shumė pak orė pas adoptimit, tek maēoku u vu re njė transformim masiv dhe i pabesueshėm. Ai dukej mė i lumtur dhe donte tė luante me ‘pronaren’ e tij tė re, edhe pse plagėt nuk ia lejonin shumė lėvizje. Dukej sikur BenBen e ndiente ndryshimin e jetės sė tij dhe se tani mund tė ishte njė maēok i lumtur dhe i sigurtė nė shtėpinė e re.

Edhe pse veterinerėt thanė se ai nuk do tė mund tė ecte dot mė, ai nisi tė ecte dhe tė vraponte si ēdo maēok tjetėr normal. Vetėm me pak dashuri, maēoku mė i trishtuar nė botė u shndėrrua nė maēokun mė tė lumtur.

Kafshėt kėrkojnė nga ne mbrojtje dhe dashuri. Gjithė besimin e tyre e vendosin tek ne dhe nė kėmbim na japin shumė dashuri dhe kėnaqėsi nė jetėt tona. Mos i trajtoni kafshėt si kafshė. Trajtojini si qenie me jetė. Kur ne u japim atyre dashuri, mund tė ndodhin edhe mrekulli si rasti mė sipėr.

Mėshira ėshtė forma mė e madhe e dashurisė dhe dashuria pėr ēdo qenie me jetė, ėshtė vlera mė e madhe e ēdokujt nga ne. / bota.al