Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 2 nga 2
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,256
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11799

  Princesha Maxhide, ajo qė udhėhoqi revolucionin kundėr ferexhesė

  Princesha Maxhide, ajo qė udhėhoqi revolucionin kundėr ferexhesė  Ajo duket e buzėqeshur, veshur me njė fustan tė lehtė mėndafshi tė gjatė. Eshtė princesha Maxhide, njė prej motrave mė tė pėrfolura tė mbretit Zog, pėr bukurinė dhe zgjuarsinė qė mbarte. Kjo ėshtė vetėm njė prej fotove tė mbetura nga ajo kohė, kur Maxhide nuk e fsheh lumturinė nė fytyrė. Por ajo kujtohet dhe si gruaja qė ndikoi nė emancipimin e femrės shqiptare. Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, tė premten e 26 nėntorit 1937, nė faqe tė parė dhe tė shtatė njė shkrim pėr princeshėn Maxhide dhe emancipimin e grave shqiptare.

  “Ndodhi njė revolucion i vėrtetė.Pranverėn e kaluar, njė dekret i Mbretit Zog tė Shqipėrisė shpalli barazinė mes gruas dhe burrit, dhe ndaloi ferexhen nė tė gjithė mbretėrinė, e cila ishte vendi i fundit nė Ballkan qė u qėndronte ende besnik shumicės sė traditave myslimane. Pra, nesėr, nė pėrvjetorin e ēlirimit tė Shqipėrisė, njė batalion i grave do tė marrė pjesė nė paradėn e madhe ushtarake. « Amazonat » e reja do tė paraqiten me uniformėn e zakonshme ushtarake : kaskėn, ēizmet, maskėn e gazit, pushkėn dhe mitralozin.

  Ato do tė komandohen nga Princesha Maxhide, njė nga gjashtė motrat e Mbretit Zog, gruaja qė ka bėrė mė sė shumti pėr emancipimin e grave shqiptare. Ajo mban gradėn e togerit nė gardėn mbretėrore. Nga ferexheja tek mbajtja e kaskės, nė tetė muaj, gratė e Shqipėrisė kanė bėrė njė rrugė tė gjatė pėr t’u ēliruar nga tutela mashkullore.”, thuhet nė shkrimin e plotė tė gazetės pėrkthyer nė shqip nga Aurenc Bebja.


  (gazeta-Shqip.com)
   

 2. #2
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  40
  Postime
  18,326
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  8322
  Sa freski qe sjell nga ato vite Princesha
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •