Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  38,163
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11644

  Rriten mė ngadalė? Mė pak tė aftė? 5 tipare tė brezit tė smartphone-ve

  Rriten mė ngadalė? Mė pak tė aftė? 5 tipare tė brezit tė smartphone-ve  1-Brezi i smartphone rritet mė ngadalė

  Ata tė brezit tė smarpthoneve kalojnė mė shumė kohė nė shtėpi. Ndryshe nga paraardhėsit, dalin pak dhe janė mė pak tė interesuar pėr pavarėsi. Nuk e kanė me nxitim pėr eksperiencat e para. Dhe nuk nxitojnė as tė fillojnė punė, tė marrin patentėn… Praktikisht rriten nė mjedisin e sigurtė tė shtėpisė. Janė pothuaj gjithmonė tė rrethuar nga tė rritur, prandaj janė mė tė kujdesshėm dhe mė pak tė ekspozuar ndaj situatave tė rrezikshme. Kjo ka anėn e vet pozitive, por sjell edhe mė pak pavarėsi. Ata kanė vėshtirėsi tė marrin vendime dhe tė pranojnė ndryshimet.

  2. Teknologjia zė vend themelore nė jetėn e tyre

  Mesatarisht, anėtarėt e brezit tė smartphone-ve kalojnė gjashtė orė nė ditė tė lidhur nė internet. Shumicėn e rasteve dėrgojnė mesazhe dhe luajnė. Prandaj kalojnė shumė mė pak kohė nė takime me miqtė. Teknologjia luan njė rol qendror nė jetėn e tyre. Njė nga ndėshkimet qė kanė mė shumė frikė, ėshtė qė t’u marrėsh telefonin dhe t’i ndalosh tė pėrdorin kompjuterin. Koha e tyre fiton domethėnie falė lidhjes nė internet.

  3. Mė pak aftėsi sociale dhe konjitive

  Fakti qė kalojnė mė pak kohė me bashkėmoshatarėt sjell edhe pasoja tė ndryshme. Sė pari, brezi smartphone i zhvillon aftėsitė e veta sociale nė mėnyrė mė tė kufizuar. Njė gjė ėshtė tė dėrgosh mesazhe, dhe tjetėr gjė ėshtė komunikimi qė ndodh personalisht. Tė rinjtė kanė njė lloj frike nga ky i fundit. Po kėshtu duket se kanė mė pak aftėsi nė lexim dhe shkrim. Ndoshta kjo ka tė bėjė me pasurinė e pakėt semantike qė pėrdorin nė mesazhe, sid he pėrdorimin e shpeshtė tė frazave tė paplota.

  4. Mė shumė ankth

  I njėjti kėrkim hedh dritė mbi njė aspekt shqetėsues. Duket se keta te rinj arrijne nivele me te larte ankthi dhe depresioni. Po keshtu tregon se rastet e vetevrasjes mes te rinjve ne kete moshe jane trefishuar ne 10 vitet e fundit. Kjo mund te shpjegohet me kontaktet sociale me te varfera dhe nje perfshirje me te paket ne aktivitetet e tyre fizike.

  Ne realitet, nje efekt i tille mbi ankthin dhe depresionin nuk ėshtė pasojė direkte e ndėrlidhjes sė zgjatur. Eshtė mė shumė pasojė i asaj qė bėjnė pėr tė mundur tė qėndrojnė tė lidhur. Nėse dy aspektet do tė ishin tė ekuilibruar, sigurisht qė tė rinjtė do tė kishin mė shumė qėndrueshmėri.

  5. I japin vlerė sigurisė dhe janė tė vetėdijshėm

  Ndryshe nga “Millenials”, anėtarėt e brezit smartphone janė mė realistė. Nuk kanė pritshmėri tė mėdha dhe vlerėsojnė mbi tė gjitha sigurinė. Janė mė tė prirur tė punojnė fort. Nuk ndjehen tė tėrhequr nga veprimtaritė qė sjellin shumė risqe.

  Janė edhe mė tė vetėdijshėm pėr situatėn e tyre. E dinė mirė se koha e gjatė qė i rezervojnė telefonit nuk sjell shumė dobi, por sipas asaj qė thonė, nuk dinė si tė jetojnė ndryshe.  Brezi smartphone ėshtė produkt i ndryshimeve kulturore tė shkaktuara prej teknologjive tė reja. Ndoshta ka nevojė mė shumė qė tė udhėhiqet prej prindėrve drejt mėnyrave tė tjera tė tė jetuarit. E thonė vetė: nuk dinė mėnyrė tjetėr, njė alternativė jete dhe si pasojė as nuk e marrin nė konsideratė.

  Ndoshta kėta tė rinj, nė dukje shkaktojnė mė pak probleme se brezat paraardhės, por duket se kemi humbur njė pjesė tė energjisė sė tyre, tė dėshirės pėr tė eksperimentuar dhe ndryshuar botėn. Janė tė trishtuar dhe nuk gjejnė rrigėdalje tjetėr, pėrveē se tė pėrshtaten nė mėnyrė pasive me realitetin qė po u japim. / bota.al
   

 2. #2
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  17,190
  Forca e Rrespektit
  2106
  Brockulla ... perkundrazi brezi i smartfones jane ato qe jane me pak te interesuar rreth tij , pasi nuk eshte gje e re per to.

  Smartfones kane prekur brezat jashte k'tij brezi .... jane rritur divorcet dhe tradhetite fale teknologjise, po ashtu edhe prb e tjetra te prekura me lart , por ne vend qe te rriten ngadale ... kane filluar qe te rinohen fale filtrave. loool
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 3. #3
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  8,041
  Forca e Rrespektit
  2177
  ... jo vetem rinin por edhe ca qč hiqen si adoleshentč e vitet i kanč nč prapakolp por nuk i shohin .
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Viēi lind me tipare njeriu, banorėt e adhurojnė si perėndi
  Nga AnGeLiC ne forum Kuriozitete Rreth Kafshėve
  Pergjigje: 5
  Postimi i Fundit: 03-06-2017, 21:51
 2. Tridhjete tipare te ballkanasit.
  Nga Marla ne forum Historia
  Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-02-2014, 11:51
 3. Kur futbolli vret ngadalė !
  Nga PiNkY ne forum Futboll
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-02-2014, 00:20
 4. Flisni mė ngadalė, do tė jeni mė tė suksesshėm
  Nga NeVertiti ne forum Stil jete
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-06-2011, 06:49
 5. Vdes ngadalė...
  Nga ida angel ne forum Tė ndryshme
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-12-2009, 18:48

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •