Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 10 nga 10
 1. #1
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i bella
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Aty ku nuk je ti!
  Postime
  8,461
  Forca e Rrespektit
  5858

  "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.


  "Njė mijė e njė netė", titulli origjinal nė gjuhėn arabe: Alf Laila Laila wa, ėshtė padyshim vepra mė e famshme letrare klasike Lindore dhe me e njohur nga te gjithe. Disa karaktere qė animojn te treguara nga princesha Scheherazade (Shqip Sheherazade) bejn pjesė ne imagjinaten e shumė fėmijėve tė botės, si Ali Baba dhe dyzet hajdutėt dhe llamba magjike e Aladinit , apo udhėtimet e Sinbad marinar.
  Mbreti Shahriyar zhgėnjyer dhe i zemėruar nga tradhtinė e gruas sė tij e kap njė urrejtje per vdekje pėr tėrė gjininė femėrore. Pėr shkak tė kėsaj ai urdhėroi vezirin, i cili ėshtė edhe babai i Scheherazade, ti coj njė virgjėresh cdo natė,e ai do tė kaloj natėn me tė dhe tė nesėrmen nė mėngjes ai do tė urdhėrojė ekzekutimin saj. Masakrėn e vazhdoi pėr tre vjet, deri kur Sheherazadja e bukur, e menēur dhe kurajoze iu ofrua pėr tė kaluar natėn bashkė me mbretin, duke i thėnė babait te saj: "Ose unė do tė qėndrojė gjallė, ose do tė jem shperblesa e virgjėreshave muslimane dhe shkaku i ēlirimit tė tyre nga duart e mbretit dhe nga tuajat. "

  Sheherazade, qe mos tė dėnohet me vdekje nga mbreti hakmarrės pėr njė mijė e njė net, mban tė gjallė kuriozitetin e monarkut me tregimet e saj tė jashtėzakonshme,lidhur me zinxhirė me njėri-tjetrin si unazat e nje varese.Kur Sheherazade ndalon se treguari mbreti Shahriyar tashme ka harruar ndaj dashurise qe ka per te urrejtjen e vjetėr kunder grave; koha dhe imagjinata e kanė pajtuar me jetėn. Sheherazade shpetoi veten dhe mbi njė mijė e njė vajzė.

  Kjo eshte nje histori-kornize: njė histori nė vetvete e jashtėzakonshme, duke i ofruar lexuesit admirimin e Sheherazade te imituesve, poetėve dhe artistėve. Sheherazade pėr perėndimin ėshtė bėrė mbretėreshė-nėna e tė gjithe odaliskeve tė cilėt kanė banuar pėr shekuj ne letėrsisė evropiane, galeritė e artit dhe skenat e baletit.

  Sheherazade pėr botėn arabe, ėshtė simbol i fuqisė, inteligjences, dhe bukuris se fjalės, fuqia e joshjes dhe nė kėtė kuptim Sheherazade ėshtė larg nga modeli sensual pasiv, qe kemi dashur te kemi per perendimin. Nė tė vėrtetė ajo ėshtė njė grua aktive, e zgjuar, e shkathet, shkaku i planit te shpėtimit tė saj dhe atė tė grave tė tjera, e aftė pėr tė frymezuar dashuri tek sovrani dhe pėr tė mbajtur gjallė kėtė dashuri tek ai.
  Heren e fundit u redaktua nga bella; 01-10-2011 ne 20:36.
  " Mm-hmm. Oh, so typical. Ooo, I'm a man. Ooo, I have a penis. Ooo, I have to win money to exert my power over women."

  UNE JAM KESHTU, NUK DO ME NDRYSHONI KURRE....Njihmeni NESE KENI DURIM.

 2. #2
  Anėtar Aktiv fv
  Antarėsuar nė
  Jun 2011
  Postime
  529
  Forca e Rrespektit
  42

  Re: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  Ne fakt e kam lexu ne ate kohe kur kujtoja se njerezit jane a-seksual ...

  Tani nga ky prezantimi yt i ri ,,,mu hap oreksi ta rilexoj ......flm Bella
   

 3. #3
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i bella
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Aty ku nuk je ti!
  Postime
  8,461
  Forca e Rrespektit
  5858

  Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  ...Ne fakt edhe mua me ka kapur nje deshire per ta rilexuar...e ne fakt ky eshte libri i pare me perralla qe kam pasur dhurate dhe qe ka qen kaq interesant, afashinant e i pari i biblotekes time...Por per fat te keqe duke e dhen borxh sa andej kendej me ka humbur......Dhe mendoj ta blej, e te jet edhe libri i pare qe nuk mund te griset i vajzes time.
  Heren e fundit u redaktua nga bella; 01-10-2011 ne 21:50.
  " Mm-hmm. Oh, so typical. Ooo, I'm a man. Ooo, I have a penis. Ooo, I have to win money to exert my power over women."

  UNE JAM KESHTU, NUK DO ME NDRYSHONI KURRE....Njihmeni NESE KENI DURIM.

 4. #4
  sweet fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i sensuu
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  28
  Postime
  10,307
  Forca e Rrespektit
  2939

  Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  uaaaaa na thoni nje perralle se spo me ze gjumi hhihi
  Treat your self like a star!!!

 5. #5
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i bella
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Aty ku nuk je ti!
  Postime
  8,461
  Forca e Rrespektit
  5858

  Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.  Tre vėllimet pėrmbajnė pėrrallat e mėposhtme:

  Vellimi i pare
  Simbad Detari
  Tė tre Kalanderėt
  Gomari, kau dhe bujku
  Tregtari dhe xhindi
  Plaku dhe drenusha
  Plaku dhe dy qentė e zinj
  Historia e peshkatarit
  Mbreti grek dhe mjeku Duban
  Burri dhe papagalli
  Veziri i ndėshkuar
  Mbreti i ri i ishujve tė zinj
  Historia e Zybejdes
  Historia e Aminės


  Vellimi i dyte

  Ali Babai dhe dyzet hajdutėt
  Tri mollėt
  Gruaja e masakruar dhe djaloshi
  Nuredin Aliu dhe Badredin Hasani
  Kurrizoja i vogėl
  Historia qė rrėfeu rrobaqepėsi
  Historia e berberit
  Historia e Abuhasan Ali Ebn Bekrit dhe Shemselniharit, favoritės sė kalifit
  Harun-Al-Rashit


  Vėllimi i tretė
  Aladini dhe llampa magjike
  Ago Aliu, tregtari nga Bagdati
  Kali Magjik
  Princ Ahmedi dhe perria Pari-Banu
  Dy motrat ziliqare
  Heren e fundit u redaktua nga bella; 01-10-2011 ne 22:47.
  " Mm-hmm. Oh, so typical. Ooo, I'm a man. Ooo, I have a penis. Ooo, I have to win money to exert my power over women."

  UNE JAM KESHTU, NUK DO ME NDRYSHONI KURRE....Njihmeni NESE KENI DURIM.

 6. #6
  Interist Forever fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ReNdEx
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Rrugve
  Mosha
  30
  Postime
  13,118
  Forca e Rrespektit
  1954

  Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  Bela ti rri rri edhe tak te suprizon me kto tema kshu Bukur shum ja te lexojm ndo nje perral
  Interist Forever Vlonjat Me Zemer

 7. #7
  Witch fv Avatari i Lou Lou
  Antarėsuar nė
  Sep 2011
  Vendodhja
  Kam lindur dhe banoj nė kokėn time!
  Postime
  525
  Forca e Rrespektit
  40

  Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  E bukur tema, por akoma nuk kam kuptuar se cfare duhet te postojme ketu?! Perralla?
  Heren e fundit u redaktua nga Lou Lou; 02-10-2011 ne 10:42.
  E ardhmja zgjat deri ne frymemarrjen tjeter!

 8. #8
  ... fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i AjSi
  Antarėsuar nė
  Mar 2009
  Postime
  2,819
  Forca e Rrespektit
  2434

  Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  Citim Origjinale Postuar nga Lou Lou Shfaq Poten
  E bukur tema, por akoma nuk kam kuptuar se cfare duhet te postojme ketu?! Perralla?
  nqs di ndonjeren edhe mund ta postosh se mka marre malli ti lexoj ; )

  disa prej perrallave i mbaj mend,,ali baben me 40 hajdute ,nje si historia aladinit, me perri, me xhinde ,me princa...kane qene perralla te mrekullueshme
  di qe ka qene liber shume shume i trashe
  Happy stories are stories that havent finished yet.
  .

 9. #9
  ...Δʝɛя... fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Morena
  Antarėsuar nė
  Mar 2010
  Vendodhja
  Nel Favoloso Mondo Di Amélie
  Postime
  5,329
  Forca e Rrespektit
  728

  Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  Citim Origjinale Postuar nga Lou Lou Shfaq Poten
  E bukur tema, por akoma nuk kam kuptuar se cfare duhet te postojme ketu?! Perralla?
  Bejne pjese tek leteresia
  Kur skishte drita naten ne shqip nen driten e qirinjeve e lexoja, sdi as vete si me ra ne dore
  .... Ƴσʋ κиσω Ɩ'м α яɛαмɛя........♥  Ti me rremben cdo dite...

 10. #10
  Witch fv Avatari i Lou Lou
  Antarėsuar nė
  Sep 2011
  Vendodhja
  Kam lindur dhe banoj nė kokėn time!
  Postime
  525
  Forca e Rrespektit
  40

  Pe: "Nje mije e nje net"....perralla nga bota arabe.

  Atehere i bje qe kush mundet te publikoje ndonje perralle nga keto...Ok kuptova vajza Ju faleminderit per shpjegimin!
  E ardhmja zgjat deri ne frymemarrjen tjeter!

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Vjen ne shqip libri "Bota qė krijoi Amerika"
  Nga cent ne forum Letėrsia
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-08-2013, 11:03
 2. Paralajmerimi i masonit: "Bota ne prag te luftes"
  Nga NeVertiti ne forum Tė ndryshme
  Pergjigje: 8
  Postimi i Fundit: 25-05-2012, 14:10
 3. Bota "rrezikohet" nga ndryshimet klimatike
  Nga Arfenilla ne forum Portali i forumit
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-05-2012, 19:09
 4. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-04-2010, 15:58
 5. Gjithēka gati pėr Konferencėn "Kosova dhe bota arabe"
  Nga Loverboy ne forum Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare
  Pergjigje: 6
  Postimi i Fundit: 24-08-2008, 14:09

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •